3.75 մլն եվրո նոր աջակցություն` մասնագիտական կրթության ոլորտին
2016 թվականի ապրիլին Եվրոպական միությունը փոխանցել է Հայաստանի ՄԿՈՒ (մասնագիտական կրթությունն և ուսուցում) ոլորտի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ֆինանսական օժանդակության 3.75 մլն եվրո եզրափակիչ հատկացումը: Այս մասին տեղեկացնում է Եվրոպական միության պատվիրակությունը Հայաստանում:
Վճարումը, ըստ հաղորդագրության, բխում է 2012 թվականի Արևելյան գործընկերության ինտեգրման և համագործակցության ծրագրով հատկացված 6մլն եվրո ընդհանուր բյուջեից՝ 5 մլն եվրո բյուջետային աջակցության ֆինանսավորում և 1 մլն եվրո տեխնիկական աջակցության միջոցներ:
Ծրագիրը, ինչպես հայտնում է ԵՄ-ն, միտված է երիտասարդների համար նոր հորիզոնների բացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, որի միջոցով հնարավոր կլինի նպաստել երիտասարդ սերնդի առավել մասնակցությանն ու ներգրավմանը տեղական զարգացման գործընթացներում, զսպելով աշխատանքային միգրացիան դեպի քաղաքային կետրոններ և նպաստել աղքատության հաղթահարմանը մարզերում և երկրի ողջ տարածքում.
«Աջակցության արդյունքում ակնկալվում է իրականացնել ոլորտի բարեփոխումներ երկրի ողջ տարածքում, ապահովել ՄԿՈՒ որակյալ կրթության համաչափ մատչելիություն հատուկ կարիքներ ունեցող երիտասարդների համար, սահմանել ֆորմալ և ինֆորմալ ուսուցման արդյունքների գնահատման և ճանաչման կարգը և վերանայել ՄԿՈՒ մասնագիտությունների ցանկը՝ արագ զարգացող աշխատաշուկայի կարիքները բավարարելու նպատակով:
2016 թվականի դրությամբ՝ ՀՀ բոլոր մարզերի և Երևանի 17 պիլոտային քոլեջների գրեթե 4500 ուսանողներ դարձան ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումների շահառուներ, որոնք թիվը ավելանալու է մոտ ապագայում:
Մեկնաբանելով ՄԿՈՒ ոլորտում ԵՄ աջակցության ձեռք բերված արդյունքները՝ ծրագրի շահառու, Երևանի թիվ 2 տարածաշրջանային քոլեջի շրջանավարտ Թեհմինե Սահակյանն ասաց. «Քոլեջում ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները, օգնեցին ինձ ստանալ բարձրագույն կրթություն Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում: Դրանք մեծզպես նպաստեցին իմ հետագա ձեռքբերումներին և կարիերայի աճին: Ներկայումս, ես աշխատում եմ Հայաստանի առաջատար ապահովագրական ընկերություններից մեկում, որպես մարկետինգի մասնագետ և գործակալ: Բոլոր նրանց ովքեր դեռևս չեն կողմնորոշվել իրենց ապագա մասնագիտության հարցում՝ առաջարկում եմ ընտրել ՄԿՈՒ ոլորտը, որպես հետագա կարիերայի զարգացման կայուն հիմք»:
«ՄԿՈՒ ոլորտը երիտասադներին ընձեռում է մի շարք հնարավորություններ: ՄԿՈՒ մասնագիտությունների, կրթական ծրագրերի և ուսումնական պլանների կարողությունների զարգացմանը միտված պետական կրթական չափանիշները մշակվում զբաղվածության ներկա պահանջարկը բավարարելու սկզբունքով», իր հերթին նշեց ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանը:
Ծրագրի եզրափակիչ փուլի շրջանակներում, հատկապես սահմանամերձ շրջաններում գտնվող ՄԿՈՒ քոլեջները հիմնանորոգվել են և ամբողջովին վերազիննվել, իսկ դրանցից երկուսը բարեկարգվել են՝ բավարարելու հաշմանդամ երեխաների կարիքները: Ծրագրի մեկ այլ կարևոր արդյունքներից է մեկն այն է, որ բոլոր տարածաշրջանային քոլեջներում մշակվել են եռամյա բիզնես պլաններ և կատարվել է տեղական շուկայի ուսումնասիրություն: ՄԿՈՒ հաստատությունների կայուն ֆինանսական կառավարման ենթատեքստում՝ բիզնես ծրագրերի մշակման աշխատանքները դրվատանքի են արժանացել քոլեջների ղեկավարների կողմից:
Աջակցության ծրագիրը ներառում է միջազգային լավագույն փորձի ու նորարարական գաղափարների կիրառում, ինչպես նաև ՄԿՈՒ կրթության համապատասխանեցում տեղի շուկայի կարիքներին:
ԵՄ-ն ի նպաստ Հայաստանի կրթության
Վերջին 14 տարիների ընթացքում Եվրոպական միությունն ակտիվ օժանդակել է Հայաստանի կրթական ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը, հստակ թիրախ ունենալով ՄԿՈՒ ոլորտը:
2006 թվականին՝ Հայաստանի Եվրոպական հարևանության գործիքին միանալուց քիչ անց Հայաստանի կառավարության ու Եվրոպական հաձնաժողովի միջև համաձայնություն ձեռք բերվեց առ այն, որ Եվրոպական միության 2007թ և 2009թ բյուջետային աջակցության գործիքով նախատեսված 30 մլն եվրոն կենտրոնացվի ՄԿՈՒ ոլորտի բարեփոխումների խորացմանը: Ընդհանուր նպատակն էր աջակցել Հայաստանի կայուն զարգացմանը՝ ՄԿՈՒ ոլորտի որակի բարձրացման և այն աշխատաշուկայի կարիքներին հավասարեցնելու միջոցով:
Հետամուտ լինելով 2012 թվականի ԵՀՔ առաջընթացի զեկույցներին, Հայաստանին այս ծրագրով հատկացվեց 15մլն եվրո օժանդակություն, որից 6մլն եվրոն տրամադրվեց ՄԿՈՒ ոլորտի աջակցությանը:
ՀՀ կառավարության կողմից 2012 թվականի հուլիսին հաստատված 2012-2016 ՄԿՈՒ բարեփոխումների ծրագրով և աշխատանքային պլանով սահմանվել են բարեփոխումների հետևյալ հիմնական ուղղությունները. Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի ինտեգրում եվրոպական մասնագիտական կրթության տարածքին; ՄԿՈՒ համակարգի կառավարման արդյունավետության բարձրացում, ՄԿՈՒ համակարգի հեղինակության բարձրացում և ՄԿՈՒ ոլորտի ներսում սոցիալական գործընկերության զարգացում և/կամ ամրապնդում:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ ֆինանսների նախարարության և հասարակական այլ գործընկերների կողմից:
ՄԿՈՒ թիրախային աջակցությունից բացի՝ ԵՄ-ն անշեղորեն աջակցում է Հայաստանի բարձրագույն կրթության կատարելագործմանը: «Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտի հզորացում Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքին ինտեգրվելու նպատակով» 2014-2016 թվականների Թվինինգ ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանի լիարժեք անդամակցությանը Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքին և կատարելագործել բարձրագույն կրթության որակը՝ ի շահ ուսանողների, շրջանավարտների և գործատուների:
Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգում բարեվարքության ամրապնդում և կոռուպցիայի դեմ պայքար» ծրագրի նպատակն է ամրապնդել բարեվարքությունն ու պայքարել կոռուպցիայի դեմ Հայաստանի բարձրագույն կրթության հաստատություններում, խթանելով Հայաստանի կառավարության 2015-2018թթ հակա- կոռուպցիոն միջոցառումների ծրագրի արդյունավետ իրականացումը:
Էրասմուս+ ծրագիրը ԵՄ նոր ծրագիր է 2014-2020 թվականների համար՝ ուղղված կրթության, ուսուցման, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներին: Այն ընդգրկում է յոթ ընթացիկ ծրագրեր, այդ թվում Տեմպուս և Էրասմուս Մուդուս ծրագրերը: Կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված Տեմպուսի 21 ընթացիկ ծրագրերում և Էրասմուս+ 5 ծրագրերում ընդգրկված են 22 ՀՀ համալսարաններ և 31 այլ կազմակերպություններ՝ ներառյալ ընկերություններ, նախարարություններ և հասարակարան կազմակերպություններ: Էրասմուս Մունդուս 17 ընթացիկ ծրագրեր են իրականացվում է Հայաստանի ողջ տարածքում: 2004-2014 թվականների ընթացքում Հայաստանյան բոլոր ԲՈՒՀ-երի շուրջ 800 ուսանողներ և աշխատակիցներ մասնակցել են Էրասմուս Մունդուս ծրագրերի և Էրազմուս Մունդուսի մագիստրոսի միասնական աստիճան ծրագրերին»:

In April 2016 the European Union extended final assistance of €3.75 million to enhance Armenia’s vocational education and training (VET) capacity. The disbursement was allocated out of €6 million (of which 5 million budget support, 1 million technical assistance), earmarked under 2012 Eastern Partnership Integration and Cooperation (EaPIC) programme. The programme aims to open up new horizons and foster job creation for youth, which will help maximise youth involvement in local development, curb labour migration to urban areas and support poverty alleviation in regions and across the country.
''The outcomes of the assistance include reform implementation across the whole VET sector of the country, provision of equal access to quality VET education for youth with special needs, recognition of non-formal and informal learning and review of VET qualifications and lists of VET professions to meet the swiftly evolving labour market needs.
As of 2016, about 4,500 students at 17 pilot colleges in all regions of Armenia and Yerevan benefited from the EU-supported reforms and the number is envisaged to grow in the near future.
Commenting on the outcomes of the EU support in the VET sector, one of the programme beneficiaries, graduate of Yerevan regional state college N2 Tehmine Sahakyan said, “The knowledge and skills I gained at the college helped me pursue higher education at Armenian State University of Economics. They largely impacted my further achievements and career. I currently work at one of Armenia’s top insurance companies as a marketing expert and agent. I recommend all those, who are still undecided on their further specialisation to choose the VET sector as solid foundation for further career development.”
Director of the National Centre for Vocational Education and Training Development Tatevik Gasparyan in turn, noted, “The VET sector unlocks a range of opportunities for youth. State educational standards aimed at capacity building for the VET qualifications, educational programs and curricula are developed to meet the current labour demands.”
Within the frames of the final phase of the programme, five VET colleges, specifically those located on the border, were rehabilitated and equipped, with two more upgraded with facilities for physically impaired students. Another essential outcome of the programme is the development of 3-year business plans and conduction of own market research at all regional colleges. Development of business plans has been hailed by college managers in terms of sustainable financial management of VET institutions.
The assistance programme incorporates international best practices and visions for innovation and enhancement of VET education aligning them with the local market needs.
**************
EU for education in Armenia: The EU has been actively supporting educational reforms in Armenia for the past 14 years with a clear focus on VET. Shortly after Armenia joined the European Neighbourhood Policy in 2006, the Government of Armenia and the European Commission agreed to focus €30 million of 2007 and 2009 Budget Support assistance of the European Union to Armenia on further reforms in the VET sector. The overall objective has been to support sustainable development in Armenia, by boosting the quality of VET sector to align it with the needs of the labour market.
Following the 2012 review of the ENP Progress Reports, €15 million assistance was allocated to Armenia under this programme. €6 million out of the allocation was earmarked for support in the VET sector.
The main directions of reforms as defined in the VET Reforms Programme and Action Plan of 2012-2016 adopted by the Government of Armenia in July 2012 are integration of the Republic of Armenia’s vocational education and training system into the European vocational education area, enhancing the VET system management efficiency, boosting reputation and prestige of VET system and development/strengthening of social partnership in the VET sector. Implementing partners of the programme are the Ministry of Education and Science, the Ministry of Labour and Social Affairs, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance and social partners.
In addition to VET-focused assistance, the EU has been steadily supporting development of higher education in Armenia. "Empowerment of the Tertiary Level Education of the RA for European Higher Education Area IntegrationEHEA" Twinning (2014-2016) aims to contributes to Armenia’s full membership in the EHEA and improve the quality of higher education to the benefit of students, graduates and employers.
“Strengthening Integrity and Combating Corruption in Higher Education in Armenia” project, co-funded by the EU and Council of Europe, aims to strengthen integrity and fight corruption at higher education institutions by fostering effective implementation of the Armenian Government’s Anti-Corruption Action Plan 2015-2018.
Erasmus+, the new EU programme targeting Education, Training, Youth and Sport for the period 2014-2020, brings together seven existing programmes, including Tempus and Erasmus Mundus. 21 ongoing Tempus and 5 Erasmus+ Capacity Building projects with involvement of 22 Armenian universities and 31 other organisations including enterprises, ministries and non-governmental organizations. There are also 17 ongoing Erasmus Mundus projects implemented across Armenia. Overall, around 800 students and staff of Armenian universities participated in Erasmus Mundus projects and Erasmus Mundus Joint Master Degree Programs in the period of 2004-2014''.