Ամենացավալին լրատվամիջոցների պարտությունն է
Հայաստանում հասարակական կարծիք ստեղծում են հեռուստաընկերությունները: Երկրի ամբողջ տարածքով սփռվում են Հանրային եւ «Պրոմեթեւս» հեռուստաընկերությունների հաղորդումները: Գրեթե բոլոր մարզերում գոյություն ունեն տեղական հեռուստակայաններ: Հասարակական կարծիքի ձեւավորման այս գլխավոր միջոցը նախընտրական ամբողջ շրջանում աշխատում էր լուծել մեկ խնդիր` հնարավորինս աջակցել գործող Նախագահի վերընտրվելուն: Հեռուստաընկերությունները Ռ. Քոչարյանի քարոզչության գլխավոր միջոցն էին, նրանց վրա էր դրված ընտրարշավի ամենամեծ խաղագումարը:
Մինչեւ մարտի 3-ը ցանկացած պահի միացնելով հայաստանյան որեւէ հեռուստաալիք` կարելի էր տեսնել, թե ինչպես է աշխատում Նախագահի թեկնածու Ռ. Քոչարյանի քարոզչամեքենան: Առաջին փուլին հաջորդած երեք օրերին արդեն հստակ էր, որ այս բոլոր կայանները հրահանգ են ստանում մի վայրից` Ռոբերտ Քոչարյանի նախընտրական շտաբից: Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը, «Պրոմեթեւս», «Արմենիա», «Շանթ», «ԱԼՄ» եվ «Կենտրոն» մասնավոր ընկերությունների հաղորդումներն ու սյուժեները, ամբողջ լրատվությունը միեւնույն պարանին փռված լվացքի էին նման:
Իրենց քծնանքն արտահայտելու մրցավազքի արդյունքում հեռուստակայաններն իսկապես կարողացան «զզվեցնել» ընտրազանգվածին: Այսպիսի քարոզչության շնորհիվ առաջին փուլում եղած նրա որոշակի հեղինակությունը հասավ նվազագույնի: Մենք տարբեր առիթներով հպարտացել ենք խոսքի ազատության ոլորտում հայաստանյան լրատվամիջոցների ձեռքբերումներով: Սակայն նախընտրական քարոզարշավը բացեց մեր բոլոր խաղաքարտերը: Նախագահական այս ընտրարշավը ցույց տվեց, որ Հայաստանում չկա անկախ ու ազատ հեռուստակայան:
Մեր լրատվամիջոցների աշխատանքի գնահատականը տեղական եւ միջազգային կազմակերպություններն արդեն տվել են: Դրանք շատ հիասթափեցնող են: «Ես դիմում եմ լրատվամիջոցներին եւ շահագրգիռ անձանց` հայտնելով մեր անհանգստությունը այն փաստի վերաբերյալ, որ դուք չեք իրականացրել ձեր գործը որպես պատասխանատու, օբյեկտիվ եւ արհեստավարժ լրագրողներ»,- ասված է «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Վիլյամ Կանտերի` հայաստանյան լրատվամիջոցներին ուղղված փետրվարի 28-ի հայտարարությունում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կանտերը ներկայացրեց նաեւ կազմակերպության դիմումը Հայաստանի լրատվամիջոցներին: «Մենք ենթարկվում ենք եւ տեղի տալիս ցանկացած ճնշման, ծախվում ենք հեշտորեն եւ անբռնազբոս»,- ասված է դիմումում:
Լրատվամիջոցների Կովկասյան ինստիտուտն անցկացրեց 2003 թ. նախագահական ընտրությունների լուսաբանման որակական մոնիտորինգ: Ահա թե ինչ է արձանգրված նախնական հաշվետվության մեջ. «Ընտրությունների լուսաբանումը անաչառ, հավասարակշռված, արդարացի եւ անկողմնակալ ճանաչել չի կարելի: Ո՛չ պետականամետ եւ ո՛չ էլ ընդդիմադիր լրատվամիջոցներն իրադարձությունների կողմնակալ եւ գնահատող լուսաբանումից հրաժարվելու ցանկություն կամ ունակություններ չցուցաբերեցին»: Այնուհետեւ նշված է, որ հայաստանյան լրատվամիջոցները լսարանին են ներկայացրել խմբագրական մեկնաբանություններով ուղեկցվող նորություններ: Տեղեկատվությունն ուղեկցվում էր ցուցումներով, թե այն ինչպես պետք է մեկնաբանվի: Արդյունքում «Հայաստանի լրատվամիջոցները, իրականացնելով սեփական տեսակետներն արտահայտելու իրավունքը, ընտրողներին հնարավորություն չտվեցին կատարել տեղեկացված ընտրություն»:
ԶԼՄ-ների` ընտրությունների նախընտրական քարոզչության լուաբանման մոնիտորինգ է անցկացրել նաեւ Երեւանի մամուլի ակումբը: Ամփոփելով նախնական տվյալները` մոնիտորինգի խումբը նշել է. «Հեռարձակող ԶԼՄ-ներն ընդհանուր առմամբ չապահովեցին ընտրարշավի հավասարակշռված լուսաբանում: Այս եւ նախկին ընտրությունների քանակական մոնիտորինգի տվյալների համեմատությունը ցույց է տալիս, որ հեռուստաեթերում բազմակարծության մակարդակն ավելի ցածր էր, քան 1998 եւ 1999 թվականներին»:
«Մենք արժեզրկում ենք լրագրողի մասնագիտությունը եւ կամաց-կամաց կորցնում ենք այնքան դժվարությամբ նվաճած խոսքի ազատությունը: Միակ բանը, որ մենք դեռ չենք կորցրել` հնարավորությունն է: Իրական արժեքներին վերադառնալու, մեր լսարանի վստահությունը վերագտնելու եւ երբեւէ որպես չորրորդ իշխանություն կայանալու հնարավորությունը»,- նշված է «Ինտերնյուս» կազմակերպության լրատվամիջոցներին ուղղված դիմումի մեջ:
Մենք այդ հնարավորությունը բաց թողեցինք: Մեր դաշտն ինքնակամ նետեցինք Նախագահի թեկնածուների ոտքերի տակ: Նրանք տրորեցին մեզ եւ մի քանի օր հետո կշպրտեն մի կողմ:

In this election, the media lost
Public opinion in Armenia is formed by our TV companies. The Public Television and the Prometheus company are broadcast all over the country. There are local TV stations in almost every marz. This most important tool for forming public opinion assigned itself one task throughout the election campaign- maximum support for the reelection of the acting president. Kocharyan’s campaign was waged largely by the TV companies, and its biggest bets were laid on them.
Before March 3rd, any time you turned on the TV, you saw how Kocharyan’s propaganda machine was working. By the end of the first round it was obvious that every TV station was receiving its orders from the same place -- Robert Kocharyan’s campaign headquarters. All the programs and pieces on Armenian public Television, and the Prometevs, Armenia, Shant, ALM, and Kentron private companies looked like laundry hung out on a line. In their competition to express their sycophancy they in fact succeeded in disgusting the electorate. Because of all the propaganda, any prestige they had in the first round has now reached a minimum. We have on different occasions taken pride in the achievements of the Armenian media in the sphere of freedom of speech. But this election campaign told the real story -- there are no independent and free TV stations in Armenia.
Local and international organizations have already made assessments of the work of the Armenian media. These are distressing.
“I…address the members of the mass media and other concerned parties in Armenia about our disappointment and frustration with the lack of ability that you have had to do your jobs as responsible, objective and balanced professional journalists,” says William Canter, Chairman of the NGO Internews, in his statement to the Armenian media. In a meeting with journalists, Canter also presented another statement, by the members of Internews: “We are exposed to any kinds of pressures and we give in to them… We sell our selves easily and non-chalantly,” the statement reads.
The Caucasian Media Institute conducted qualitative monitoring of media coverage of the 2003 election. Here’s what their preliminary report says: “We cannot recognize the coverage of the election as unbiased, balanced, objective and fair. Neither the pro-government nor the opposition media have manifested the desire or the ability to avoid biased and judgmental coverage of the events.”
It goes on to note that the Armenian media presented news to the audience mixed with editorial commentary: information is accompanied by directives as to how it should be understood. As a result, “The Armenian media, by realizing their own right to express their opinions, deprived the voters of the opportunity to make an informed choice”.
The Yerevan Press Club also monitored the election campaign. In summing up their preliminary data, the monitoring group says, “The broadcast media have not in general guaranteed balanced coverage of the campaign. A comparison of the results of the quantitative monitoring of this and previous elections shows that on air, the level of pluralism was lower than in 1998 and 1999.”
“We have lessened the value of the profession of journalism, gradually losing the freedom of speech that we had gained with such difficulty” the Internews statement says. Yet we have not completely lost the chance to “remain in touch with reality, as well as the chance to gain back the trust of audience and sometime, in the very near future, become firmly established as a Fourth Estate.”
We have squandered an opportunity. We have voluntarily thrown our field under the feet of the presidential candidates. They stamped over us, and in a few days they will throw us aside.