14 տարեկան աղջնակը՝ մեծամեծերի պատերազմի ու դաշնամուրի մասին
«Մի դաշնամուր լիներ, սովորածս չմոռանայի»,-ասում է Ղարաբաղի Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ, 14 տարեկան Մանան Խաչատրյանը: Հետո էլ, կարծես, ուղղում է ինքն իրեն. «Բայց որտե՞ղ կդնենք դաշնամուրը, ամսվա վերջին մեզ հանելու են էս տնից»:
Մանանը ծնողների, չորս ամսականից մինչև տասներկու տարեկան վեց եղբայր-քույրերի հետ ապրիլի 24-ից ապրում է Աբովյան քաղաքում՝ ծանոթի բնակարանում: Սակայն մեկ ամսով են այն տրամադրել: Բազմազավակ ընտանիքը նորից բնակատեղ է փնտրում:
Խաչատրյանների բազմազավակ ընտանիքը Մարտակերտի իրենց բնակարանից ստիպված դուրս է եկել ապրիլի 2-ին: Նախ գնացել են Ստեփանակերտ, ապրել «Երևան» հյուրանոցում մինչև ապրիլի 23-ը, ապա՝ եկել Աբովյան:
Վերջին երկու ամսվա ընթացքում ընտանիքի չորս դպրոցահասակ երեխաները երկու դպրոց են փոխել. նախ ուսանել են Ստեփանակերտում, հիմա էլ՝ Աբովյանում: Շուտով հնարավոր է՝ նորից դպրոց փոխեն:
«Երբ եկանք Աբովյան, պայուսակ չունեի, որ դպրոց գնամ, հետո առանք, իսկ փոքրերին դպրոցը տվեց,-ասում է 8-րդ դասարանում սովորող Մանանն ու ավելացնում, որ ամեն տեղ իրեն լավ են ընդունել, բայց ուզում է Մարտակերտի դպրոցը գնալ,- խաղաղվելու է, գնալու ենք, բայց մենք հիմա վախենում ենք հետ գնանք: Եթե խաղաղություն լինի, կգնանք, եթե չլինի, չենք էլ գնալու»:
Մանանը վերլուծում է Ղարաբաղի իրավիճակը: Համոզված է՝ զինվորները չեն ուզում, որ կռիվ լինի. «Մեծամեծերն են ուզում, զինվորներին ստիպում են, որ կռվեն, խեղճ զինվորներն են զոհ դառնում, ոչ թե պրեզիդենտները: Արդեն 25 տարի անցել ա, կարային 25 տարվա մեջ լուծեին Ղարաբաղի հարցը, բայց չլուծեցին»:
14 տարեկան աղջնակը խոսում է նաև հակառակորդ կողմի մասին, ասում, որ իր մեջ ադրբեջանցիների հանդեպ չկա ատելության զգացում. «Չեմ ատում նրանց, իրանք էլ են մեղք, ժողովուրդները մեղավոր չեն, որ պատերազմ ա»:
Մանանը խաղաղության մասին է երազում, նպատակ է դրել՝ դառնալ դաշնամուրի ուսուցչուհի: Մինչ այդ, օգնում է մորը՝ 34-ամյա Սիրանույշին հասցնել տան գործերը: Վեց քույրերին ու եղբայրներին, որոնք իրենից փոքր են, կերակրում է, քնեցնում, զբաղեցնում:
7 երեխաների մայր Սիրանույշը պատմում է, որ 1992-ին իր երեխաների պես ինքն էլ ծնողների հետ դարձել է փախստական, ու հիմա նույն պատմությունը չար երազի նման կրկնվում է:
«92-ին 10 տարեկան էի, հիմա 34 տարեկան եմ ու 7 երեխայի հետ եմ դուրս եկել իմ տնից»,-ասում է Սիրանույշը:
Ընտանիքի հայրը՝ Ռաֆիկը որպես երկրորդ կարգի հաշմանդամ և անհետ կորածի ընտանիք, Մարտակերտում բնակարան է ստացել: Ռաֆիկը առաջին տղայի անունը Արցախյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած հոր պատվին Սլավիկ է դրել: Վեցերորդ երեխայի ծնվելու կապակցությամբ ԼՂՀ-ի կառավարությունը նոր տուն է կառուցելիս եղել: Սիրանույշն ասում է, որ հիմքը արդեն կա, անգամ ամուսինը այս տարվա մարտին հողամասում ծառատունկ է արել:
Ընտանիքն ուզում է վերադառնալ հայրենիք, բայց ապահովության ու անվտանգության երաշխիք չի տեսնում. «Կարևորը երեխաներիս ոչ մի բան չի պատահել, բայց ես նորից սթրեսները չեմ ուզում ապրեմ, երկու անգամ տեսել եմ, տարել եմ, երեխաներիս մասին եմ մտածում»:
«Հետքը» զրուցեց Աբովյանի Սոցիալական ապահովության տարածքային գրասենյակի պետ Զինավոր Սարգսյանի հետ: Նա տեղեկացրեց, որ ԼՂՀ-ից տեղահանված 30 ընտանիք է ապրում Աբովյանում ու հարակից գյուղերում: Նրանց կեսը Թալիշից են, մյուս ընտանիքները՝ Հաթերք, Աստկերան, Մարտակերտ բնակավայրերից: ՍԱՏԳ պետը նշեց, որ Արցախից ապրիլին եկած ընտանիքները հիմնականում տեղավորվել են ազգականների տանը:
Զինավոր Սարգսյանն ընդգծեց, որ ԼՂՀ կառավարության ներկայացուցիչը հորդորել է Արցախից եկած ընտանիքներին վերադառնալ հայրենիք՝ խոստանալով աջակցել, տրամադրել թեկուզ ժամանակավոր կացարան, մինչև իրենց բնակարանները կվերանորոգեն:
Աբովյանում մեր գտնվելու ժամանակ պարզեցինք, որ 30 ընտանիքից երեքն արդեն վերադարձել է Արցախ, ևս մեկ ընտանիք դեպի Արցախ ճանապարհին էր:

14-летняя девочка о войне власть имущих и пианино
“Было бы пианино, я бы не забыла то, чему научилась”,- говорит 14-летняя Манан Хачатрян из карабахского города Мартакерт.
Вместе с родителями и шестью братьями и сестрами от 4-х месяцев до 12 лет Манан с 24 апреля живет в квартире знакомых в городе Абовяне. Однако жилье им предоставлено только на месяц. Сейчас многодетная семья вновь ищет съемную квартиру.
Хачатряны вынуждены были покинуть свою квартиру в Мартакерте 2 апреля. Они сперва приехали в Степанакерт, где до 23 апреля жили в гостинице “Ереван”, после чего отправились в Абовян.
За последние два месяца четверо школьников из этой семьи поменяли две школы. Очень скоро они, возможно, отправятся в новую школу.
“Когда мы приехали в Абовян, у меня не было рюкзака, чтобы ходить в школу. Потом мне купили рюкзак, а младшим выдали в школе”,- рассказывает 8-классница Манан, добавляя, что ее везде принимали очень хорошо, но девочка хочет ходить в школу в Мартакерте. “Как только ситуация там успокоится, мы уедем. Сейчас боимся возвращаться. Если будет мир, вернемся, а если нет, то останемся”,- добавила она.
Анализируя ситуацию в Карабахе, Манан убежденно говорит, что солдаты не хотят войны. “Это высокопоставленные люди хотят, и они заставляют солдат воевать. Жертвами становятся бедные солдаты, а не президенты. Прошло уже 25 лет. За это время могли бы решить вопрос Карабаха, но не решили”,- считает 14-летняя девочка.
Говоря о противнике, она отмечает, что не испытывает ненависти к азербайджанцам: “Во мне нет ненависти к ним. Их тоже жалко. Народы не виноваты в том, что идет война”.
Манан мечтает о мире. У нее есть цель – стать учительницей музыки. А пока она помогает матери, 34-летней Сирануш, в домашних делах: кормит, укладывает спать и играет с шестью младшими братьями и сестрами.
Сирануш рассказывает, что в 1992-ом она, как и ее дети, вынуждена была вместе с родителями бежать из родного города. Сейчас та же история повторяется как страшный сон.
“В 92-ом мне было 10 лет, сейчас – 34 года, и я была вынуждена вместе с семью детьми оставить свой дом”,- говорит молодая женщина.
Отец семейства Рафик как инвалид 2-ой группы и как сын пропавшего без вести получил в Мартакерте квартиру. Своего первенца он назвал Славиком в честь отца, который пропал без вести во время Арцахской войны. В связи с рождением шестого ребенка правительство НКР начало строить для них дом. По словам Сирануш, фундамент уже заложен, а муж в марте этого года даже посадил на участке деревья.
Семья хочет вернуться на родину, но никаких гарантий безопасности нет. “Главное, что с детьми ничего не случилось. Но я больше не хочу испытывать стресс. Мне уже дважды пришлось пережить эти события, и теперь я думаю о своих детях”.
Hetq.am побеседовал с начальником территориального офиса соцобеспечения города Абовяна Занавором Саркисяном, который сообщил, что в Абовяне и соседних селах проживают 30 семей из Нагорного Карабаха. Половина из них из Талыша, остальные из Атерка, Аскерана, Мартакерта.
По словам чиновника, прибывшие из Арцаха семьи устроились в основном у родственников. Он также подчеркнул, что представитель правительства НКР призвал уехавшие из Арцаха семьи вернуться на родину, пообещав оказать содействие, предоставить временное жилье, пока будут восстановлены их дома.
Когда мы находились в Абовяне, выяснилось, что три семьи уже вернулись в Арцах, еще одна семья находилась на пути на родину.