«Մուկլիմանդիլ». ղարաբաղյան անունով ու հորդանանյան ակցենտով նոր սրճարան- գինետուն Ստեփանակերտում
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի և դրան հաջորդող օրերին, երբ ամեն մեկն իր գործն էր անում, Հորդանանից Արցախ տեղափոխված Կարո Սերպեկյանն էլ շտապում էր օր առաջ ավարտին հասցնել իր նոր սրճարանի կահավորման աշխատանքներն ու բացումն անել։ Ղարաբաղյան բարբառով անվանակոչած «Մուկլիմանդիլ» (նշանակում է սարդոստայն) սրճարան-գինետան «soft opening»-ը (բառացի՝ թեթեւ բացում) մայիսի 9-ին էր։ Քառօրյա պատերազմը մի քիչ խառնեց բացման պլանները, բայց Կարոն վստահեցնում է, որ հենց կամավորականներն առաջնագծից վերադառնան, մի յուրահատուկ բան կմտածեն բացումը կազմակերպելու համար։
Ոչ պատերազմը, ոչ էլ ընդհանուր լարվածությունը հետ չեն պահել Կարոյին իր միտքը կայնքի կոչելուց։
«Ես հավատում էի, որ չէր կարող պատահի Հորդանանից հասնեմ Արցախ, ու մի վատ բան պատահի, ես չկարողանամ իմ գործը շարունակել։ Ես պարզապես վստահ էի, որ չնայած քառօրյա պատերազմին և ընդհանուր լարվածությանն, ամեն ինչ լավ է լինելու։ Հակառակը, պատերազմն ինձ ավելի մոտիվացրեց, որ ես իմ գործով մեսիջ հղեմ աշխարհին ու մանավանդ Ադրբեջանին, որ ինչքան էլ իրենք կրակեն, մեզ դրանով չեն կարող կոտրել։ Մենք կշարունակենք ստեղծել ու զարգացնել մեր երկիրը»,- ասում է Կարոն։
Մի տարի առաջ Կարոն «Դեպի հայք» ծրագրի շրջանակներում որպես կամավոր եկավ Հայաստան։ Կամավարության ծրագրի մի մասն անցկացրեց Արցախում և այդ ժամանակ էլ հասկացավ, որ ուզում է մնալ այստեղ։
«Հայաստան տեղափոխվելու միտք վաղուց ունեի, ուղղակի հարմար առիթ էի փնտրում։ Հորդանանում ես լավ աշխատանք ունեի։ Մասնագիտությամբ հաշվապահ եմ, դրան զուգահեռ նաև երաժշտությամբ էի զբաղվում։ Կամավորությունը հարմար առիթ էր գալ Հայաստան ու մոտիկից ծանոթանալ երկիրին, հասկանալ, թե ինչով կարող եմ զբաղվել այստեղ։ Հետո եկա Արցախ ու հասկացա, որ սա մեկ ուրիշ աշխարհ է, և ուզում եմ հենց այստեղ մնալ։ Իմ նախնիները շատ վաղուց Արցախից են տեղափոխվել Արևամտյան Հայաստան՝ Մարաշ, որտեղից էլ Եղեռնի ժամանակ գաղթել էն Հորդանան։ Միգուցե արցախցու արյունն է, որ ինձ կապեց այս հողին»,- ասում է նա։
Կամավորական ծրագիրն ավարտելուց հետո Կարոն սկսեց լրջորեն մտածել Արցախում սեփական գործը հիմնելու ուղղությամբ։ Սրճարան-գինետուն բացելու վերջանական գաղափարը հաստատվեց, երբ Երևանի փաբերից մեկում հանդիպեց ծանոթներից մեկին ու սկսեցին խոսել Արցախում որևէ գործ սկսելու մասին։
«Սրճարանի անունը մտածելուց հետո որոշեցինք, որ այն պետք է յուրովի մի ցանց լինի, որն Արցախը կկապի աշխարհի հետ։ «Մուկլիմանդիլը» պիտի լինի մի վայր, որտեղ կարելի է ոչ միայն համով սնվել, այլև շնորհիվ յուրահատուկ մթնոլորտի, մարդիկ գան այստեղ պարզապես շփվելու, նոր մարդկանց հետ ծանոթանալու։ Հենց այդ նպատակով էլ սրճարանում սեղաներն իրար բավականին մոտ ենք դրել։ Միգուցե սկզբում ոմանք ընդդիմանան, ասելով, որ անձնական տարածք չենք թողել, բայց մեր նպատակն այն է, որ մանավանդ երիտասարդները ճանաչեն իրար և միասին հետաքրքիր ժամանակ անցկացնեն»,- ասում է Կարոն։
Յուրահատուկ մթնոլորտն ստեղծելու համար Կարոն ու նրա գործընկեր Նաիրան շատ գաղափարներ ունեն, որից մեկը տեղացի տաղանդներին քաջալերելն է։
«Եթե դու ինչ-որ երաժշտական գործիքի վրա նվագում ես կամ երգում, համեցիր ընկերներիդ հետ, երգիր, նվագիր ու հաճելի ժամանց պարգևիր նաև սրճարանի մնացած հաճախորդներին։ Գաղափարներից մեկն էլ գինու համտեսի օրեր կազմակերպելն է։ Իրականում մտքեր շատ-շատ ունենք, ուղղակի ժամանակ է պետք, որպեսզի հերթով կյանքի կոչենք»,- ասում է Կարոն։
«Մուկլիմանդիլ. սուրճ և գինի» անվանումն էլ  պատահական չէ։ Կարոյի խոսքով՝ պլանավորել են օրվա ցերեկային ժամերին սրճարանի ոճով աշխատել, իսկ երեկոյան ժամերին՝ ավելի շատ գինետան, որը կլինի նաև երիտասարդության հավաքատեղի։
«Մեր պոտենցյալ հաճախորդները պետք է տեղացիրները լինեն, մենք այդ ուղղությամբ ենք աշխատելու։ Ճիշտ է, լավ է, եթե զբոսաշրջիկներ էլ ներգրավենք, բայց դա սեզոնային է, դրա վրա միայն հույս դնել չենք կարող»,-ասում է նա։
Սրճարանը բացելու համար Կարոն իր սեփական միջոցներից է ներդրում արել։ Նա ինչ-որ հաշվարկներ ուներ, թե երբ կարող է եկամուտ ակնակալել, բայց քառօրյա պատերազմը այդ բոլոր հաշվարկները զրոյացրել է։ Այնուամենայնիվ, նա լավատես է․ «Նայենք, հուսանք լավ կլինի»։
երկու օրից առաջին անգամ լինելու եմ Արցախում: Որն է սրճարանի հասցեն: Փնտրեցի համակարգչում. սրճարանների հասցեների, ճաշացանկերի, նկարների պակաս կա, կամ էլ ես չեմ գտնում:

“Муклимандил”. Новое кафе-кабачок в Степанакерте: карабахское название с иорданским акцентом
Во время и после 4-дневной апрельской войны в Карабахе Каро Серпекян, переехавший в Арцах из Иордании, спешил как можно быстрее завершить работы в своем новом кафе и организовать его открытие. Soft opening (буквально «легкое открытие») кафе-кабачка под названием “Муклимандил” (на карабахском диалекте это означает паутина) было назначено на 9 мая. Однако недавняя война немного спутала планы, тем не менее Каро уверяет, что как только добровольцы вернутся с передовой, он обязательно придумает на открытие что-нибудь оригинальное.
Ни война, ни общая напряженная ситуация не заставили Каро отказаться от осуществления своей идеи.
«Я был убежден, что если приехал из Иордании в Арцах, невозможно, чтобы случилось что-то плохое, чтобы я не смог продолжить свое дело. Я был просто уверен, что, несмотря на 4-дневную войну и общую напряженность, все будет хоршо. Противник, война еще больше мотивировали меня на то, чтобы своим проектом адресовать миру и особенно Азербайджану мессидж о том, что сколько бы они ни стреляли, нас этим не сломить. Мы будем созидать и развивать нашу страну»,- сказал Каро.
Год назад Каро приехал в Армению в рамках программы «В Айк». Некоторое время работал волонтером в Арцахе и именно тогда понял, что хочет остаться здесь.
«Мысль переехать в Армению была у меня давно, я просто искал удобный повод. В Иордании у меня хорошая работа, я по специальности бухгалтер, параллельно занимаюсь музыкой. Волонтерство стало удобным поводом приехать в Армению и поближе узнать страну, понять, чем я могу здесь заниматься. Потом я поехал в Арцах и понял, что здесь совсем другой мир и что я хочу остаться именно здесь. Очень давно мои предки переехали из Арцаха в Западную Армению, Мараш, откуда во время геноцида бежали в Иорданию. Возможно, именно кровь арцахца привязала меня к этой земле...»
По завершении программы волонтерства Каро всерьез задумался о том, чтобы основать в Арцахе собственное дело. Идея открыть кафе-кабачок окончательно утвердилась после того, как в одном из ереванских пабов он встретил своего знакомого, с которым начали обсуждать возможность создания в Арцахе собственного дела.
«Придумав название кафе, мы решили, что оно должно стать своеобразной паутиной, которая свяжет Арцах со всем миром. «Муклимандил» должен стать местом, где можно будет не только вкусно поесть, но и пообщаться в своеобразной атмосфере, завести новых друзей. Именно поэтому столики стоят близко друг от друга. Поначалу многим это может не понравиться, но наша цель состоит в том, чтобы молодые люди познакомились друг с другом, вместе интересно провели время»,- говорит Каро.
В вопросе создания особой атмосферы у Каро и его партнера Наиры много идей, одна из которых поощрение местных талантов.
«Если ты хорошо играешь на каком-нибудь музыкальном инструменте или поешь, пожалуйста, приходи с друзьями, играй, пой, создай для посетителей кафе приятную атмосферу. Есть также идея организовать дни дегустации вина. Мыслей много, просто нужно время, чтобы все это реализовать»,- отметил мой собеседник.
Название «Муклимандил: кофе и вино» тоже выбрано не случайно. По словам Каро, они планируют днем работать как кафе, а вечером – как кабачок, где будет собираться молодежь.
«Нашими потенциальными посетителями должны стать местные жители, мы будем работать в этом направлении. Конечно, хорошо, если к нам зачастят и туристы, но эти посещения будут носить сезонный характер, так что надеяться только на приезжих мы не можем»,- сказал Каро.
В создание кафе он вложил собственные средства. По первоначальным расчетам был определен срок, когда можно будет ожидать доход, но четырехдневная война перечеркнула все расчеты. Тем не менее Каро остается оптимистом. «Будем надеяться, что всё будет хорошо»,- говорит он.