Հրազդանի «քոլեջի» հանրակացարան. «Եկանք, խրվեցինք, մնացինք… ճահիճ ա»
Հրազդան քաղաքում փնտրում ենք «քոլեջի» հանրակացարանը, որտեղ արդեն 24 տարի ապրում են նաև փախստականներ: Մոտավորապես գիտենք, որ այն Հրազդանի քաղաքապետարանից հեռու չէ:
-Հա, կռիսանո՞ցն եք ման գալիս,- մեր հարցին ի պատասխան` ասում է մի երեխա՝ ձեռքով ցույց տալով մոտակա շենքը, որի վրա գրված է՝ Կենտրոն 94,- էս ա, բայց զգույշ եղեք, շատ կռիսներ կան էդ շենքում:
Դժվար է հավատալ, որ նոր ցուցանակով ու «Կենտրոն» մակագրությամբ այս շենքը հենց Հրազդան քաղաքի կենտրոնում է. անմխիթար պայմանները երևում են անգամ շենքի արտաքին մասից, տեղ-տեղ բացակա ապակիներից:
Հանրակացարանի բնակիչներից Անուշ Առաքելյանը այստեղ է ապրում 1992-ից: Ծնունդով Ղարաբաղի Թալիշ գյուղից է:
-Եկանք, խրվեցինք, մնացինք… ճահիճ ա,- ասում է Անուշը, ու դեմքի արտահայտությամբ հասկացնում, որ տեսախցիկը իրենից հեռու պահենք:
-Տղաս Ղարաբաղում ծառայում ա, չեմ ուզում, որ վատ զգա իրան, ամաչում եմ էս պայմաններից:
Քոլեջի հանրակացարան անունը ստացած շինությունը մինչև 2006 թ-ը գտնվել է կրթության ու գիտության նախարարության հաշվեկշռում, մոտ տասը տարի է Հրազդանի քաղաքապետարանի հաշվեկշռում է: 24 տարվա ընթացքում  հանրակացարանում ապրող ընտանիքների թիվը տատանվել է՝ 20-30, որոնցից մոտ կեսը փախստականներ են եղել ու կան: Նրանց խոսքով, մշտապես բողոքել են, որ շենքը 4-րդ աստիճանի վթարայնության է, որ առնետներ կան, անգամ երեխաների քիթ ու ականջ են կրծել, որ վախենում են երեխաների անվտանգության համար, բայց ապարդյուն:
Քարուքանդ աստիճանների, շենքի միակ հոսող ծորակի, գարշահոտով լցված պետքարանների մոտով Անուշը մեզ ուղեկցում է իրենց խոհանոց: Մինչ անցնում էինք փուլ եկեղ աստիճաններով ու մութ միջանցքներով, տեղի բնակիչները արձագանքում էին. «Նկարեցե՜ք, նկարեցե՜ք, չեղած տուալետն էլ նկարեցեք… մենակ ընտրությունից ընտրություն են հիշում մեզ»:
Նկարեցինք հանրակացարանի տարածքը, իսկապես չգտանք պետքարաններ ու բաղնիքներ: Այն, ինչ օգտագործվում էր այդ նպատակով, արձանագրեցինք մեր տեսախցիկով:
Ղարաբաղում ապրիլյան պատերազմի հետևանքով հանրակացարանում ապրող փախստականների մոտ ապաստան են գտել նրանց հարազատները: Ապրիլի 3-ից տիկին Անուշի մոտ են ծնողները: 80-ամյա Ռայա և Մուշեղ Միրաբյանները կրկնակի փախստականներ են. 92-ին Թալիշից եկել են դարձյալ այս նույն հանրակացարանը, իսկ գյուղը ազատագրելուց հետո վերադարձել: Նրանց աղջիկը՝ Անուշը ընտանիքով մնացել է հանրակացարանում: Միրաբյանները յոթ երեխա ունեն: Նրանցից վեցը ապրում են Ռուսաստանում, միայն Անուշն է մնացել Հաայստանում:
«Լավ էինք ապրում Թալիշում, անասուն ունեինք, ամեն ինչ: Հիմա գրադը տանս կեսը տարել ա… իրեք օրից հետո եկալ են գյուղապետով, միլիցայով հանել են մեզ, սաղ գյուղը մարդ չկար »,-ասում է տիկին Ռայան, ով ամուսնու ու երեք հարևանների հետ երեք օր մնացել է նկուղում:
Մուշեղ պապն էլ, թե. «Օզում չեմ լաց լինեմ, մենակ մըր թոշակն ենք օզում»: Տարեց ամուսինները հետաքրքրվել են թոշակի համար, պատասխանել են, որ եթե Հայաստանում գրանցված չեն, չեն կարող ստանալ. «Թող Ղարաբաղից փոխանցեն, ստանանք, լի»,-նորից պնդում էր Մուշեղ պապը: Նա ասում էր, որ օր առաջ ուզում է հետ գնալ Թալիշ, բայց դեռ ստիպված է սպասել:
Հրազդանի քոլեջի հանրակացարանում 1992-ից ապաստան է գտել նաև Արևհատ Խաչատրյանն՝ իր հինգ երեխաների հետ: Պատերազմի ավարտից հետո Ղարաբաղ չի վերադարձել: Հինգ երեխաներից միայն Լիաննան է ամուսնացել Ղարաբաղում: Ապրիլի 2-ին նա երեք որդիների, հիվանդ սկեսուրի ու սկեսրայրի հետ ստիպված է եղել փախչել: Այսօր հանրակացարանի մեկ սենյակում նեղ են արել, տեղ արել:
-Իմ պատմությունը կրկնվեց, 14 տարեկան էի, որ եկանք էս նույն հանրակացարան: Հետո ամուսնացա, գնացի նորից մեր Ղարաբաղը: Հիմա իմ տղեն ա 14 տարեկանում նույնը տեսնում,- պատմեց Լիաննա Խաչատրյանը:
Լիաննան ասում է, որ միայն երեխաների մարզական մրցանակներն է հետը բերել: Հիմա նրանց Հրազդանից երկու ավագ տղաներին տեղափոխել է գիշերօթիկ դպրոց: Իսկ 8 տարեկան Գարիկն անընդհատ մորն ասում է. «Ավելի լավ ա կռվի տեղը քինանք»:
Վերջում խնդրում են մի քիչ սպասել: Փոքր սեղանին լցված ժինգյալն են ցույց տալիս: Արևհատը պատմում է, որ գնում, հավաքում են ժինգյալը, որ կարողանան մեծ ընտանիքը կերակրել: Արդեն դուրս ենք գալիս միջանցքով հեռանալիս լսում Արևհատի ձայնը.

Общежитие разданского “колледжа”: “Приехали, застряли, остались… Это болото…”
В Раздане мы ищем общежитие “колледжа”, где уже 24 года живут беженцы. Знаем, что оно находится недалеко от мэрии.
- Вам крысятник нужен? – уточнил мальчишка, показав рукой на ближайшее здание. – Только будьте осторожны, там крыс много.
Обветшалость здания чувствовалась уже по его внешнему виду и отсутствовавшим местами окнам.
Ануш Аракелян живет в общежитии с 1992 г. Она родом из села Талыш в Карабахе.
- Приехали, застряли, остались...Это болото,- говорит Ануш, взглядом давая понять, чтобы мы не снимали ее на видеокамеру.
- Сын в Карабахе служит, не хочу, чтобы он плохо себя почувствовал, стесняюсь условий,- пояснила она.
До 2006 г. общежитие колледжа находилось на балансе Министерства образования и науки, однако уже десять лет, как оно перешло на баланс мэрии Раздана. В течение 24 лет здесь проживало 20-30 семей, половину из которых составляли беженцы. Люди постоянно жаловались, что здание имеет 4-ю степень аварийности, кишит крысами, которые даже покусали у детей носы и уши, что они боятся за безопасность своих семей, но все безрезультатно.
Ануш провожает нас на кухню. Пока мы поднимались по полуобвалившимся ступенькам, шли мимо туалетов, от которых несло зловонием, проходили по темным коридорам, нас сопровождали возгласы жильцов: «Снимайте, снимайте... Несуществующие туалеты тоже снимите. О нас вспоминают только во время выборов».
Пoсле апрельской войны в Карабахе у живущих в общежитии беженцев нашли приют их родственники. С 3 апреля у Ануш проживают ее родители. 80-летние Рая и Мушег Мирабяны – беженцы вдвойне. В 92-ом они приехали из Талыша в это же самое общежитие, а после освобождения села вернулись в свой дом. У Мирабянов семеро детей. Шестеро живут в России, и только Ануш осталась в Армении.
«В Талыше мы хорошо жили, держали скот, у нас все было. Но сейчас «Град» снес половину моего дома... Через три дня пришли со старостой, милицией и вывели нас. Во всем селе никого не осталось..» - говорит бабушка Рая, которая вместе с мужем и тремя соседями три дня оставалась в подвале.
А дед Мушег признался, что очень хочет получить свою пенсию, но пожилым супругам объяснили, что если они не зарегистрированы в Армении, то не смогут получить деньги. «Пусть перешлют пенсию из Карабаха, чтобы мы смогли получить...» - настаивает на своем дед Мушег. Он хочет как можно раньше вернуться в Талыш, но пока приходится ждать.
С 1992 г. в разданском общежитии живет и Ареват Хачатрян с пятью детьми. После той войны она не вернулась в Карабах. Из пятерых детей только дочь Лиана вышла замуж в Карабахе. 2 апреля она вместе с тремя сыновьями, больной свекровью и свекром вынуждена была бежать. Сегодня все они ютятся в одной комнате.
«Моя история повторилась. Мне было 14 лет, когда приехали в это общежитие. Потом я вышла замуж и опять уехала в наш Карабах. Сейчас мой сын в 14 лет пережил то же самое,- сказала Лиана Хачатрян.
Она отметила, что взяла с собой только спортивные награды детей. Двух страших сыновей Лианы перевели в школу-интернат. А 8-летний Гарик постоянно говорит матери: «Давай поедем туда, где война...»
В конце нас попросили немного подождать. На небольшом столике стоят кастрюли с жингялом. Ареват говорит, что собирают зелень, чтобы прокормить семью. Мы уже уходили, когда в коридоре послышался голос Ареват: