Պերմյակովը հոգեկան հիվանդ չէ, սակայն ունի հոգեբանական լուրջ խնդիրներ
Ավետիսյանների սպանության գործով դատական նիստն այսօր շարունակվեց փորձարարության արձանագրությունների եւ լուսանկարների հրապարակումով: Նշենք, որ դեպքից հետո փորձարարությունն իրականացվել է ոչ թե Ավետիսյանների տանը, այլ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում: Կառուցվել է Ավետիսյանների տան մակետը, որտեղ Վալերի Պերմյակովն ամենայն մանրամասնությամբ ցույց է տվել իր գործողությունների հերթականությունը, նկարագրել բոլոր սենյակների դասավորությունը՝ ապշեցնելով ներկաներին իր փայլուն ֆոտոհիշողությամբ:
Փորձարարության ընթացքը տեսանկարահանվել է, սակայն չգիտես ինչու ռուսական կողմը տեսաձայնագրությունը դատարանին չի հանձնել: Միտումնավորություն ռուսական կողմի գործողություններում՝ տուժող կողմի ներկայացուցիչները փորձում են չտեսնել, սակայն կգերադասեին ստանալ բացատրություն, թե ինչու է հայկական կողմին հանձնված գործից բացակայում է փորձարարության տեսաձայնագրությունը:
Վալերի Պերմյակովը հայ եւ ռուս իրավապահների կողմից հարցաքննվել է 17 անգամ: Բնականաբար նրա բոլոր հարցաքննություններն իդիալականորեն միմյանց չեն կրկնում եւ կան էական տարբերություններ: Առաջին իսկ հարցաքննության ժամանակ Պերմյակովի հայտնած միտքը, թե Ավետիսյանների տուն մտել է ջուր խմելու նպատակով, իսկ հետագայում խուճապի մատնվելով՝ սպանել քնած մարդկանց, հերքվում է արդեն իսկ հաջորդ հարցաքննությունների ժամանակ: Չիտա մեկնելու նպատակով պահակակետը լքած զինված զինվորականին հարակավոր է եղել գումար եւ քաղաքացիական հագուստ, որը ձեռք բերելու նպատակով էլ նա կեսգիշերին փնտրել է բաց դարպասով համապատասխան տուն:
Որոշ դրվագների անհամապատասխանությունն էլ տուժողների իրավահաջորդ Լուսինե Սահակյանը կապում է ամբաստանյալի անձի ունեցած ցածր ինքնագնահատականի, տարբեր տեսակի ֆանտազիաների, ստելու հակում ունենալու հետ: Փաստաբան Սահակյանն, ինչպես նաեւ տուժողների մյուս իրավահաջորդները կարեւորում են դատարանում փորձարարության տեսագրության ցուցադրությունը, որտեղ շատ պարզ կերեւար, թե ինչ վիճակում է եղել Պերմյակովը կատարվածը վերարտադրելիս:
«Ամբաստանյալը կայացման, ինքնահաստատման խնդիր ունի ու դա երեւում է նրա պահվածքից, երբ նկարագրում է, թե ինչպես է կատարել սպանությունները: Նա լուրջ հոգեբանական խնդիրներ ունի, սակայն հոգեկան հիվանդ չէ,-ասում է Լուսինե Սահակյանը,-նկատի ունենաք, որ նախկինում, երբ նրան արգելել են զենք կրելը՝ պատճառաբանել են, որ նրա համար մարդկային կյանքն արժեք չունի: Եթե դուք տեսնեք փորձարարության տեսագրությունը, թե ինչպես է դրվագից դրվագ նկարագրելիս պայծառանում ամբաստանյալի դեմքը, թե ինչպես է քիչ-քիչ ագրեսիվանում, իրեն կայացած, լիարժեք մարդ զգում, անգամ ժպտում է՝ ձեզ համար ամեն ինչ պարզ կդառնա»:
«Պերմյակովն ունի հոգեկան որոշ շեղումներ, որոնք հստակ արտացոլված են դատահոգեբանական, դատաբժշկական փորձաքննության մեջ,-հավելում է Ավետիսյանների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Երվանդ Վարոսյանը,- եւ սպասել ոչ պրիմիտիվ պատասխանների նման հոգեվիճակում գտնվող անձից, որը տեղով պրիմիտիվ է՝ ես կարծում եմ սխալ է: Այստեղ խնդիրն այլ է: Բանակ զորակոչելուց անմիջապես հետո բոլորի համար պարզ է եղել, որ Պերմյակովը խնդիրներ ունի, եւ զենք նրան ընդհանրապես չպիտի տրվեր: Նա ընդհանրապես պիտի զորացրվեր, բայց դրա փոխարեն հայտնվել է Գյումրիում»:
Դատակոչված, սակայն դատարան չներկայացած 6 վկաներից 4-ի նախաքննական ցուցմունքները դատարանը որոշեց հրապարակել: Պերմյակովի ծառայակիցներ Ժդանովը, Վոլկովը, Կուզնեցովն ու Ժիլտովը հասցրել են այս ընթացքում զորացրվել եւ հեռանալ Գյումրիից: Նրանք դատարան նամակ էին ուղարկել, որտեղ նշել էին, թե չեն կարող ՌԴ-ից գալ եւ մասնակցել դատական նիստերին՝ խնդրելով հրապարակել իրենց նախաքննական ցուցմունքները: Բոլորն չորս վկաներն էլ դրական են արտահայտվել Պերմյակովի մասին՝ նրան բնութագրելով, որպես քչախոս, հավասարակշռված՝ ոչ կոնֆլիկտային:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները չհամաձայնվեցին հրապարակել հատկապես կարեւոր վկա համարվող, Պերմյակով անմիջական հրամանատար Անդրեյ Նիկիշինի նախաքննական ցուցմունքները:
«Շատ կարեւոր է Անդրեյ Նիկիշինին դատարանում հարցաքննելը, ով պիտի պատասխանի հարցերին, թե ինչ չափորոշիչներով է նա Չիտայում ընտրել Պերմյակովին եւ տեղափոխել Գյումրի: Նա պարտավոր էր մանրամասը ստուգել վերջինիս անձնական գործը,-նկատում է Երվանդ Վարոսյանը,-ինչ վերաբերում է բերման ենթարկելուն, ապա դա անհնար է, որովհետեւ ՌԴ քաղաքացի է: Փորձ կատարվել է իհարկե ծանուցելու, սակայն, եթե Նիկիշինը որոշի չներկայանալ՝ հայկական կողմը ոչինչ չի կարող անել: Ռուսական կողմը, նաեւ հրամանատարությունը, որոնց ներկայացուցիչները միշտ նստում դահլիճում եւ լսում են դատավարության ընթացքը՝ հասկանանում են, որ մեզ համար խիստ կարեւոր է Նիկիշինի ներկայությունը, եւ եթե ուզենային ներկայացնել նրան, ապա վաղուց ներկայացրել էին»:
Տուժողի իրավահաջորդները միջնորդություն ներկայացրեցին նաեւ լրացուցիչ վկաներ ներգրավելու վերաբերյալ: Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը միջնորդեց դատարան հրավիրել Շիրակի մարզի նախկին ոստիկանապետ Վարդան Նադարյանին, ինպես նաեւ հարցում կատարել եւ պարզել, թե դեպքի օրը ոստիկաններից ովքեր են մասնակցել Պերմյակովի որոնողական գործողություններին: Դատավորը մերժեց միջնորդությունները՝ նշելով, թե դրանք քրեական գործի հետ կապ չունեն:

Пермяков не психический больной, но у него есть серьезные психологические проблемы
На сегодняшнем судебном заседании по делу об убийстве семьи Аветисянов были обнародованы протоколы экспертиз и фотографии. Отметим, что следственный эксперимент был проведен не в доме Аветисянов, а на 102-ой российской военной базе, где был сооружен макет дома, и Пермяков во всех деталях показал очередность своих действий, описал расположение всех комнат, поразив присутствовавших своей блестящей фотопамятью.
Ход эксперимента снимался на видеокамеру, однако российская сторона почему-то не передала суду эту видеозапись. Представители потерпевших стараются не видеть в действиях российской стороны умысел, но они предпочли бы получить объяснения относительно того, почему в переданном армянской стороне уголовном деле отсутствует видеозапись следственного эксперимента.
Армянские и российские правоохранители допрашивали Валерия Пермякова 17 раз. Естественно, что все эти допросы не повторяют идеально друг друга, имеются и существенные расхождения. Высказанная Пермяковым во время первого допроса мысль о том, что к Аветисянам он зашел выпить воды, но потом, впав в панику, убил спавших людей, была опровергнута во время последующих допросов. Военнослужащему, покинувшему свой пост с целью отъезда в Читу, нужны были деньги и гражданская одежда, для приобретения которых он в полночь пытался найти дом с незапертыми воротами.
Несоответствие в некоторых эпизодах представитель правопреемника потерпевших Лусине Саакян связывает с низкой личностной самооценкой подсудимого, его фантазиями, склонностью врать. Адвокат Саакян, как и другие представители правопреемников потерпевших, отмечает важность демонстрации в суде видеозаписи следственного эксперимента, из которой будет понятно, в каком состоянии находился Пермяков при воспроизведении произошедших событий.
“Подсудимый имеет проблему становления, самоутверждения, что видно по его поведению, когда он описывает, как совершал убийства. У него есть серьезные психологические проблемы, но он не психический больной,- сказала Лусине Саакян. – Надо иметь в виду, что в прошлом, когда ему запретили носить оружие, это было обусловлено тем, что для него человеческая жизнь не представляет ценности. Если вы посмотрите видеозапись эксперимента и увидите, как при описании каждого эпизода его лицо светлеет, как он постепенно становится агрессивным, чувствуя себя состоявшимся, полноценным человеком, и даже улыбается, вам все станет ясно”.
“У Пермякова есть некоторые психические отклонения, которые четко отражены в судебно-психологической, судебно-медицинской экспертизах,- добавил представитель правопреемников Аветисянов Ерванд Варосян. – И ожидать не примитивные ответы от находящейся в подобном психологическом состоянии личности, которая абсолютно примитивна, я думаю, неправильно. Проблема здесь в другом. Сразу после призыва в армию для всех стало ясно, что у Пермякова есть проблемы и что ему вообще нельзя было давать в руки оружие. Его следовало демобилизовать, но вместо этого он был отправлен в Гюмри”.
На судебном заседании было решено обнародовать предварительные показания четырех из шести не явившихся в суд свидетелей. Сослуживцы Пермякова Жданов, Волков, Кузнецов и Жилтов за это время успели демобилизоваться и уехать из Гюмри. Они прислали в суд письмо, в котором отметили, что не могут приехать из РФ для участия в судебном заседании, и попросили обнародовать их предварительные показания.
Все четверо свидетелей высказывались о Пермякове положительно, характеризовали его как немногословного, уравновешенного, неконфликтного человека.
Представители правопреемников потерпевших не согласились на обнародование предварительных показаний командира Пермякова Андрея Никишина, который считается особо важным свидетелем.
“Допрос Андрея Никишина в зале суда имеет очень важное значение, так как ему нужно ответить на вопросы о том, по каким критериям он выбрал в Чите Пермякова и перевел его в Гюмри. Никишин обязан был тщательно проверить личное дело Пермякова,- отметил Е.Варосян. – Что касается принудительного привода Андрея Никишина, то это невозможно, поскольку он является гражданином РФ. Была предпринята попытка известить его, но если Никишин решит не являться в суд, то армянская сторона ничего не сможет сделать. Российская сторона, в том числе командование, представители которого постоянно находятся в зале суда и следят за ходом судебного процесса, понимает, что для нас присутствие Никишина крайне важно, и если б они захотели привести его, то давно бы это сделали”.
Правопреемники потерпевших представили ходатайство о привлечении дополнительных свидетелей. Адвокат Лусине Саакян ходатайствовала о вызове в суд бывшего начальника полиции Ширакской области Вардана Надаряна, а также попросиа направить запрос с тем, чтобы выяснить, кто из полицейских участвовал в поиске Пермякова в день совершения убийства.