Առաջարկում են գումարել ԱԺ-ի արտահերթ նիստ՝ «Հրազդան-Ցեմենտ» ՓԲԸ-ին արտոնություններ տալու նախագիծն անցկացնելու նպատակով
Կառավարությունն ամեն գնով փորձում է առաջ տանել իր հեղինակած ««ՀՐԱԶԴԱՆ-ՑԵՄԵՆՏ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը հարկային և պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների գծով արտոնություններ տալու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր ԱԺ ապրիլի 6-ի նիստում, իսկ ապրիլի 26-ին՝ 53 կողմ և 1 դեմ ձայներով օրենքի նախագիծը չընդունվեց:
Այսօրվա կառավարության նիստում ներկայացվել է որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է դիմել Ազգային ժողովի նախագահին 2016 թ. մայիսի 10-ին ժամը 12-ին գումարել Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի ներկայացրած օրակարգով, որում ներառված են թվով 14 օրենսդրական նախագծեր և չորս միջազգային պայմանագրերի վավերացում:
Հիշեցնենք, որ նախագծով առաջարկվում է «Հրազդան-Ցեմենտ» ՓԲԸ-ին ազատել 2016 թ. փետրվարի 1-ի դրությամբ հաշվարկված, բայց չվճարված հարկային և պարտադիր սոցիալական ապահովագրության գծով առաջացած տույժերից` 510 մլն 125 հազար դրամ ընդհանուր գումարի չափով:
Կառավարությունը փորձում է հիմնավորել, որ այդ արտոնություններն անհրաժեշտ են գործարանի բնականոն գործունեության ապահովման համար, ինչը պետք է իրականացվի մասնավորապես ընկերության հարկային և պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների գծով առաջացած տույժերից ազատման միջոցով:
2016թ. փետրվարի 1-ի դրությամբ ««ՀՐԱԶԴԱՆ-ՑԵՄԵՆՏ»-ի պարտքը կազմել է 933 մլն դրամից ավելի: Ընկերության ողջ գույքը և բաժնեմասերը վարկի դիմաց գրավադրվել է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ»-ում:
«Ընկերության գույքը և հաշիվները գտնվում են արգելանքի տակ և գույքի հարկադիր վաճառքը կհանգեցնի ձեռնարկության տեխնոլոգիական ամբողջության խաթարմանն ու գործունեության դադարեցմանը, որի արդյունքում կփակվեն ընկերությունում առկա 450-ից ավելի աշխատատեղերը: Հարկ է նշել, որ գույքի հարկադիր վաճառքից պետական բյուջեի մուտքեր չեն ապահովվի, քանի որ ընկերության գույքը վարկային պարտավորությունների դիմաց գրավադրված է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ում և վերջինիս է պատկանում ընկերության պարտավորությունների դիմաց առաջնահերթ բավարարման իրավունքը»,- հիմնավորում է կառավարությունը:

Правительство предлагает созвать внеочередное заседание НС для утверждения проекта о предоставлении льгот ЗАО “Раздан-Цемент”
Правительство страны всячески пытается провести проект закона РА “О предоставлении ЗАО “Раздан-Цемент” льгот по линии налогов и платежей по обязательному социальному страхованию”. Проект был принят в первом чтении на заседании Национального Собрания 6 апреля, а 26 апреля депутаты 53 голосами “за” и одним “против” отклонили этот документ.
На сегодняшнем заседании правительства был представлен проект решения, которым предлагается обратиться к спикеру НС для созыва 10 мая 2016 г. внеочередного заседания по повестке, в которую вошли 14 законодательных проектов и 4 подлежащих ратификации международных договора.
Напомним, что проектом предлагается освободить ЗАО” Раздан-Цемент” от штрафов, образовавшихся в результате невыплаты налоговов и платежей по обязательному социальному страхованию на общую сумму 510 млн 125 тыс. драмов.
Правительство пытается обосновать, что эти льготы необходимы для обеспечения нормальной деятельности завода.
По положению на 1 февраля 2016 г. задолженность “Раздан-Цемента” составила свыше 933 млн драмов. Все имущество и акции компании заложены в банке ВТБ-Армения против взятого кредита.
“Имущество и счета компании находятся под арестом, и принудительная продажа имущества приведет к прекращению деятельности предприятия, в результате чего закроются более 450 рабочих мест. Следует отметить, что поступления в госбюджет от принудительной продажи имущества не будут обеспечены, поскольку имущество компании заложено в банке ВТБ-Армения против кредитных обязательств”,- обосновывает правительство.