Կոչ Եվրոպային և միջազգային հանրային կարծիքին, արաբական աշխարհին
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը տարածաշրջանային հարցերում դատավորի դեր ստանձնելու իր հավակնություններում ամեն օր ավելի է ծավալվում: Էրդողանն իր այդ ընթացքը գագաթնակետին հասցրեց, երբ Սիրիայի վարչակարգին կոչ արեց «ժողովուրդ չկոտորել», հավելելով, որ «այլապես պատմությունը նրան հիշելու է որպես արյունարբու»:
Հայ ազգի դիակի վրա պետություն կառուցողների ժառանգորդներ՝ պարոն Էրդողանն ու թուրք պետական մյուս գործիչները ինչպես են համարձակվում այլոց գլխին բարոյական խրատներ կարդալ, երբ ողջամիտ աշխարհին հակադրվելով և նույնիսկ մերժելով թուրք առաջադեմ մտավորականության առաջարկները, իրենց նախնիների կողմից մարդկության դեմ կատարված հրեշային հանցագործությունը՝ Հայոց Ցեղասպանությունը և հայ ազգին իր բնօրրանից բռնագաղթի ենթարկելու իրողությունը ընդունելու և ներողություն խնդրելու փոխարեն, Հայոց ցեղասպանության եղելությունը հարցականի տակ դնելով, շարունակում են ցեղասպանության քաղաքականությունը:
Թուրքիան նույնպես ընդիմանում է սրբագրելու երկրի քաղաքացիական խտրական օրենսդրությունը, որ արդեն երեք տասնամյակ է ինչ եվրոպական կառույցները հորդորում են նրանում փոփոխություն մտցնել, և առաջին հերթին Թուրքիայի սահմանադրությունից ջնջել 301-րդ տխրահռչակ միջնադարյան հոդվածը, որի վերջին զոհն է՝ բոլոր ազգային փոքրամասնությունների տառապանքների մասին խոսող հրատարակիչ Զարաքոլուն: Ուստի նախքան եվրոպական երկրների առաջնորդների առողջ հորդորներին անսալու և դեմ հանդիման գալու սեփական պատմության մութ էջերի հետ, որից հետո միայն Թուրքիան կարող է ընդունվել որպես քաղաքակիրթ աշխարհի ընտանիքի անդամ, Պարոն Էրդողանը իրավունք չունի ուրիշներին բարոյական խրատներ տալ:
Թուրքիան «Զերո կոնֆլիկտ հարևանների հետ» երկդիմի իր քաղաքականությունն այսօր փաստորեն վերածվել է «Հարևանների հետ Զերո բարեկամության», գրեթե բոլոր հարևանների դեմ ամենօրյա գրգռություններ հրահրելով և հակադրվելով միջազգային հանրության հորդորներին, համառորեն շարունակելով Կիպրոսի հյուսիսային հատվածի 37-ամյա բռնագրավումը:
Ո՞ր միամիտը կարող է հավատալ, որ Թուրքիան Գազայի հարցում մարդասիրական և ոչ շահադիտական նպատակներ է հետապնդում, երբ ինքն արդեն 18 տարի է ինչ դաժանորեն շրջափակման է ենթարկել փոքրիկ Հայաստանին՝ չթաքցնելով իր ցեղապաշտական գաղափարները, որ այդ շրջափակումով զինակցում է իր ենթադրյալ ցեղակից Ադրբեջանին:
Կոչ ենք ուղղում Արաբ և ի մասնավորի Եգիպտոսի, Թունիսի, Լիբիայի, Սիրիայի և Իրաքի ժողովուրդներին՝ չվստահել Թուրքիային և լինել ինքնուրույն: Արաբ ժողովուրդը որ 1915-ի Հայոց Ցեղասպանությունից հետո գրկաբաց ընդունեց հայ որբերին ու փախստականներին, ինքն էլ իր հերթին Թուրքիայի մեծապետական քաղաքականության զոհն էր:
Չպետք է վստահել Թուրքիային մանավանդ այսօր, երբ այլևս նա չի թաքցնում, տարածաշրջանի ժողովրդներին կոտորելու և ստրկացնելու հաշվին գոյատևող, Օսմանյան կայսրության վերականգնման երազանքը:
Կոչ ենք ուղղում նաև Եվրոպական ու Միջազգային կառույցներին, որ տարածաշրջանային մարդասիրական ծրագրերից ոչ մեկում չներառեն Թուրքիային, քանի դեռ նա չի ընդունել հայերի դեմ իրականացրած Ցեղասպանությունը և չի լրացրել եվրոպական կառույցների կողմից իր դեմ դրված նախապայմանները:

Appeal to Arab World, Europe and International Public opinion
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoghan is increasing his pretensions to the role of judge in regional issues. Erdoghan reached the peak when he called on the Syrian regime “not to massacre” people, adding that “otherwise the history will always remember it as sanguinary”.
How the heir of those who built their state on the corpses of the Armenian people dares to teach morality to others. Opposing to the reasonable world and rejecting even the proposals of the progressive intellectuals of Turkey, instead of acknowledging the monstrous crime committed by their ancestors against humanity – the Armenian Genocide, and the fact of forcing Armenians deportation from their historical native cradle and asking forgiveness, Mr. Erdoghan and the rest of the Turkish officials keep leading the genocide policy trying to dispute the occurrence of the Armenian genocide.
Mr. Erdoghan has no right to teach morality to others unless he listens to the appeals of the European leaders and comes to terms with the dark pages of its history, and only afterTurkeycan be accepted as a family member of a civilized world.Turkeyis also opposed to proofreading the discriminatory civil legislation of the country. This demand has been hanging over the country for three decades: first of all Turkey is urged to abolish the notorious medieval Article 301, the latest victims of which became the publicist Zarakolu, who used to voice about the sufferings of national minorities -victims of the Turkish discriminatory policy.
Turkey’s “Zero problem with neighbors” double-natured policy has turned into “Zero friendship with neighbors” policy.Turkeyprovokes daily tension with its neighbors and opposes to the appeals of the international community continuing persistently the 37-year occupation ofNorthern Cyprus.
Hence, naïve would be those, who believeTurkeypursues humanitarian rather than selfish ends inGaza, in case it has been blockading the smallArmeniafor already 18 years without concealing its chauvinistic ideas on supporting its brotherAzerbaijan.
We appeal on the Arab World, in particular peoples ofEgypt,Tunisia,Lydia,SyriaandIraqnot to trustTurkeyand remain independent. Arab people, who met with open arms the survivals of the Armenian genocide in 1915, were also a victim ofTurkey’s policy.
It is wrong to trustTurkeytoday since it no longer hides its dream of restoring theOttoman Empirewhich massacred and enslaved the peoples of the region.
We appeal on European and international structures not to involveTurkeyin any regional humanitarian programs until it acknowledges the genocide it committed against Armenians and fulfills the preconditions set by the European structures.