Դպրոցն ու գերեզմանատունը՝ կողք-կողքի
Մեր նախորդ հրապարակումում տեղեկացրել էինք, որ երևանի մի քանի գերեզմանատներ նորմատիվ խախտումներ ունեն: Այդ գերեզմանատների և բնակելի կառույցների միջև պահպանված չէ սահմանված 300 մետր հեռավորությունը:
Զեյթունի գերեզմանատունը դրանցից մեկն է: Այն հարակից է թիվ 136 դպրոցին, Լեփսիուս 41 շենքին, երեք տների և այլ բազմահարկ շենքերի: Դեռ օրեր առաջ գերեզմանատունն ու Լեփսիուս փողոցի որոշ շենքների բաժանում էին մշակելի հողեր: Սակայն Երևանի քաղաքապետարանի որոշմամբ՝ այդ մշակելի հողերի տարածքում շատրվաններով, խաղահրապարակով այգի է կառուցվելու: Կառուցվող նոր այգուն և գերեզմանատանը մեկ պարիսպ է բաժանելու:
Ռոզա Գրիգորյանը Լեփսիուս 41 շենքի այն բնակիչներից է, որ դեռ Սովետական միության տարիներից պայքարում է գերեզմանների «հոսքի» դեմ: 70-ականներից շենքի այլ բնակիչների հետ որոշել է դրա դիմացի գտնվող հողատարածքները մշակել՝ այն դարձնելով գերեզմանատան հետ սահմանազատող գիծ:
«Էս հողակտորները վերցրել, մշակել ենք, որ մեռելներին չբերեն, մեր բակերին չհասցնեն: Իմ թոռնիկին չեմ կարող ամեն անգամ տանից դուրս թողնել, քանի որ էս տարածքից ֆոսֆոր ա արտադրվում: Ամբողջ օրը լաց ու կոծ ա: Մեկը գոռում ա՝ մամա ջան, մյուսը՝ բալա ջան, տատի ջան: Իմ բալկոնն էլ երկրորդ հարկում ա, ամբողջ օրը էս ամենն եմ լսում: Մեկը վատանում ա, վազում են մեր մոտ, մենք ենք օգնության հասնում: Հետո՝ որքանո՞վ ա հաճելի քո բալկոնից նայես, էս տեսակ տեսարան լինի: 1976 թվից ես լացել եմ ամեն մեռելատիրոջ հետ, հիմա էլ արդեն պետք ա իմ հանգիստը անցկացնեմ»,- նշում է տկն. Ռուզանը:
Աջ կողմում գերեզմանատունն է, ձախում՝ մշակելի այգիները
Մեր հարցմանը, թե Երևանի քաղաքապետարանն ինչ քայլեր է ձեռնարկում բնակելի կառուցապատման և գերեզմանատների միջև նորմատիվ հեռավորությունը վերականգնելու համար, քաղաքապետարանը պատասխանել է, որ գերեզմանատները կառուցվում են բնակելի տներից, դպրոցներից, նախադպրոցական, առողջապահական և հասարակական այլ շենքերից ու հանգստյան գոտիներից առնվազն 300 մետր հեռավորության վրա (սանիտարապաշտպանիչ գոտի):
Իսկ որպես խախտված նորմերի վերականգման միջոց նշվում է. «Ներկայումս Երևան քաղաքում տեղակայված գերեզմանատների սանիտարապաշտպանիչ գոտիներում քաղաքաշինական ոլորտին առնչվող գործառույթներ, այն է՝ հողամասերի, քաղաքաշինական փաստաթղթերի տրամադրում, սահմանված կարգով օրինականացման գործընթացներ և այլն, չեն իրականացվում»:
Նախկինում սա գերեզմանատունը առանձնացնող պարիսպ էր: Հետագայում այն քանդվել է՝ նոր գերեզմանների հոսքը առաջ տալով
Թիվ 136 դպրոցը գերեզմանատնից մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա է: Դպրոցի երրորդ և չորրորդ հարկի որոշ դասասենյակներից երևում են գերեզմանները:
Դպրոցի տնօրեն Գրետա Թունյանը նշում է, որ այս իրավիճակին այժմ լուծում չի կարող գտնել, քանի որ սա տիպային դպրոց է, կառուցվել է 1967 թվականին, և ինքը քսան տարի առաջ, որպես հերթական տնօրեն է եկել դպրոց․ դեռ այն ժամանակներից եղել են այդ գերեզմանները, հետևաբար ոչինչ փոխել չի կարող:
Դեռ 15-20 տարի առաջ Թունյանը դիմել է Երևանի քաղաքապետարան՝ թույլտվություն ստանալով պարիսպ կառուցել: Նրան մխիթարում է այն հանգամանքը, որ դասաժամերի և թաղումների արարողությունների ժամերը չեն համընկնում: «Գերեզմանները իմ դպրոցից դուրս տարածք են: Եթե թափանցեին իմ տարածք, իհարկե պիտի բողոքի, բայց այդ գերեզմանները իմ տարածքի հետ ոչ մի առնչություն չունեն: Իմ իրավասությունների մեջ չէ վերահսկելը: Իհարկե հաճելի երևույթ չէ, բայց սա ի վերուստ եղած կառույց է: Իհարկե չեմ ողջունում այս իրավիճակը, քանի որ երեխան պետք է բնության, լավ միջավայրի հետ շփվի: Ինքս էլ փորձում եմ անել այնպես, որ երեխան միայն գեղեցիկի հետ առնչվի: Բայց գերեզմանի տարածքը տնօրինելու համար ոչ մի լիազորություն չունեմ»,- նշում է Թունյանը:
Առաջին պլանում ընտանեկան գերեզման է, իսկ մի քանի մետր այն կողմ՝ թիվ 136 դպրոցը
Տնօրենը կարծում է, որ մոտակայքում գտնվող գերեզմանները երեխաներին չեն անհանգստացնում, քանի որ «մենք այնքան մահեր տեսած ժողովուրդ ենք, որ արդեն մեր նորօրյա մահերը բավական է, որ հին մահերի հետ համեմատենք»: Հետագայում հավելում է, որ կառուցված պատնեշը բավականաչափ փակում է գերեզմանների տեսարանը:

Школа находится бок о бок с кладбищем
В нашей предыдущей публикации рассказывалось о том, что на некоторых кладбищах Еревана допущены нормативные нарушения. Между могилами и жилыми постройками не соблюдено нормативное расстояние – 300 метров.
Одним из таких кладбищ в столице является Зейтунское. Оно находится рядом со школой номер 136 и многоэтажными зданиями по улице Лепсиуса. Некоторое время назад кладбище и здания разделяли обрабатываемые земли. Однако мэрия Еревана решила построить на этой территории парк с фонтанами и игровыми площадками. Строящийся парк и кладбище будет разделять только стена.
Роза Григорян – одна из жительниц дома номер 41 по улице Лепсиуса. Борьбу против расширения кладбища она начала вести еще в советское время. В 70-х годах Роза Григорян вместе с другими жильцами решила обработать расположенные напротив здания земельные участки, тем самым создав разделительную зону между жилыми домами и кладбищем.
“Мы начали обрабатывать эти земли, чтобы покойников не стали хоронить в наших дворах. Мы не пускаем детей во двор, так как там постоянно слышны плач и крики. Мой балкон находится на втором этаже, и я тоже слышу этот душераздирающий плач. В таких условиях мы живем с 1976 г., но сейчас я хочу жить спокойно”,- говорит Роза.
Справа кладбище, слева обрабатываемые земли
Мэрия Еревана, куда мы обратились с запросом о том, какие шаги предпринимаются для восстановления нормативного расстояния между жилыми зданиями и кладбищем, сообщила, что кладбища создаются на расстоянии как минимум 300 метров от жилых домов, школ, дошкольных учреждений, медицинских учреждений и других общественных зданий и зон отдыха.
Относительно восстановления нарушенных норм в ответе сказано: “В настоящее время в санитарно-защитных зонах кладбищ в Ереване функции, касающиеся градостроительной сферы, то есть выдачи документов на земельные участки и градостроительство, на узаконивание в установленном порядке и т.д., не осуществляются”.
Раньше это была ограда кладбища. В дальнейшем ее разрушили, что позволило проводить здесь новые захоронения
Школа номер 136 находится в нескольких десятках метров от кладбища. Из окон некоторых классов на втором и четвертом этажах видны могилы. Директор школы Грета Тунян отмечает, что пока не нашла решение этой ситуации, поскольку школа типовая, была построена в 1967 г. А Тунян назначили директором двадцать лет назад, когда могилы уже были, поэтому изменить что-либо она не могла.
Лет 15-20 назад Грета Тунян обратилась в мэрию Еревана для получения разрешения на строительство ограды. Директора утешает то обстоятельство, что время занятий и время похорон не совпадают. “Могилы находятся за пределами территории школы. Конечно, это неприятная ситуация, но школа построена давно. Я, разумеется, не приветствую подобные условия, поскольку ребенок должен общаться с природой, приятной средой. Я сама пытаюсь сделать так, чтобы дети соприкасались только с красивыми явлениями. Однако у меня нет полномочий распоряжаться территорией кладбища”,- отметила Г.Тунян.