Հոր պատգամը տանկ խոցած զինվոր որդուն. «Դուխտ տեղը պահի, եթե պետք էղնի, ես էլ կգամ»
Ապրիլի սկզբին՝ պատերազմի առաջին օրերին, լրատվամիջոցները գրեցին. «Ադրբեջանական զորքերը ապրիլի 2-ին հարավարևելյան հատվածում դիրքային առավելություն են ունեցել, սակայն պաշտպանության բանակի տանկային վաշտի կողմից հետ են շպրտվել՝ կորուստ տալով 4 տանկ»:
Տանկերից մեկը ոչնչացվել էր լոռեցի սերժանտի՝ Արագած Աբրահամյանի հրամանատարությամբ: Տանկի հրամանատար, սերժանտ Արագած Աբրահամյանն իր անձնակազմի մեխանիկ-վարորդ Արթուր Գրեյանի և նշանառու Միքայել Մովսեսյանի հետ մեկ արկով խոցել էր հակառակորդի T-90 տանկը:
Ղարաբաղյան պատերազմի առաջին օրերին աչքի ընկած որդու մասին Աբրահամյանների ընտանիքն իմացել է համացանցից: 4 օր շարունակ որդուց լուր չունեցող ծնողների համար նրա հարցազրույցով տեսանյութի հայտնվելը համացանցում ավելին էր, քան նրա սխրանքի մասին տեղեկանալը: Հենց այդ տեսանյութից հետո էր, որ Աբրահամյանները հանգիստ շունչ քաշեցին՝ որդին ոչ միայն ողջ է, այլև՝ հերոս:
«Քանի օր զանգ չէինք ստացել: Ամբողջ գյուղը, հարազատներս մեր տանը, սպասում էինք… Այդ օրերին ընկերներիցս մեկը զանգեց, թե՝ Ֆիզուլիում տանկ են խփել: Տնեցիներն իմացան, ավելի հուզվեցին: Հեռակա կարգով խաբար եկավ, թե երեխու մոտ ամեն ինչ նորմալ է: Բայց ի՞նչ նորմալ, մինչև հետը չխոսես»,- հիշում է հայրը՝ Վասիլ Աբրահամյանը:
Ապրիլի 4-ին բարեկամներից մեկը Աբրահամյաններին զանգահարում է ու տեղեկացնում՝ համացանցում Արագածի նկարն է տեսել:
| Մայրը | Հայրը |
«Բացենք համացանցը, տեսնենք նկարը, տակը գրած սեժանտ Արագած Աբրահամյանի ղեկավարությամբ T- 72 տանկը խոցել է հակառակորդ T- 90 տանկը: Էդքան բան: Նոր հետո Արցախ մեդիան, Երկիր մեդիան ցուցադրեցին երեխեքին ու էդ ժամանակ ավելի մանրամասն իմացանք, թե ոնց ա եղել դեպքը: Ասեց՝ թիրախը նկատել է ինքը, ինքն է հրաման տվել, չի սպասել հրամանի ու խոցել է: Ու ես շատ ուրախ եմ դրա համար»,- պատմում է հայրը:
Զինվորի մայրը թեև հպարտ է որդու սխրանքով, բայց մինչ օրս չի պատկերացնում, թե ինչպես է կարողացել 19-ամյա տղան արագ կողմնորոշվել ու ճիշտ որոշում կայացնել:
«Ոնց որ երազ լիներ, մինչև հիմա չեմ կարողանում ուշքի գալ: Ինքը 19 տարեկան լինելով ո՞նց է կարողացել միանգամից որոշի, թիրախը տեսնելով առաջ գնա առանց հրամանի ու կարողանա տանկը ոչնչացնի մի հարվածով: Այս պահին իրոք հպարտանում եմ: Մեծերինը մի ուրիշ է, բայց որ 18-20 տարեկանն է մասնակցում ու կարողանում հաղթել… հպարտության զգացում է իմ մոտ, որ նա իր քայլով փրկեց ոչ միայն իր անձնակազմի, այլև էլի, թեկուզ մի քանի մարդու կյանք էլ»:
Մոր սիրտը, սակայն, չի հանգստացել մինչև որ ապրիլի 5-ին հնչել է սպասված զանգը՝ 10 վայրկյանով: Տղան հասցրել է ասել՝ ամեն ինչ նորմալ է ու անջատել հեռախոսը:
Չնայած նրան, որ Արագածը մորն ասել է, թե հեռախոսը կորցրել է, դրա համար չէր զանգահարում, տղայի ձայնից մայրը հասկացել է՝ ամեն ինչ շատ ավելի լուրջ է, քան պատկերացնում էին:
Ավելի ուշ պարզվել է, որ Արագածի հեռախոսը գտնվել է ընկերոջ՝ լեյտենանտ Բենիամին Եղոյանի մոտ, ով պատերազմական գործությունների ժամանակ զոհվել է թշմանու գնդակից:
«Չպետք է մեր երեխաները տեսնեին այս պատերազմը... 18-20 տարեկան երեխաները կարողացել են մարտչնել մինչև վերջ, մինչև օգնության են հասել մեր ազատամարտիկներն ու կամավորները»,- ասում է տիկին Արմինեն ու հույս հայտնում, որ ամեն ինչ այսքանով կավարտվի, որ բանակ զորակոչվողների նոր սերունդը ստիպված չի լինի անցնել այն ամենի միջով, որով այսօրվա զինվորն է անցնում:
7 տարեկանից կարատեով զբաղվող որդուն մրցագորգ մտնելուց առաջ մայրը մշտապես հիշեցրել է՝ կամ դու պետք է հաղթես, կամ քեզ:
Հոր պատգամը այլ է եղել: «Միշտ ասել եմ՝ եթե հակառակորդիդ թերագնահատեցիր, ուրեմն կպարտվես: Անկախ նրանից ով է նա ուժեղ է, թույլ է, ճանաչում ես, չես ճանաչում»:
Հենց այս ներշնչանքով է Արագածը մարզական 11 տարիների ընթացքում բազմիցս նվաճել հաղթողի դափնին:
Առաջնագծում կանգնած զինվոր որդուն հոր խորհուրդների շարքն այսօր համալրվել է ևս մեկով՝ դուխտ տեղը պահի, եթե պետք էղնի, ես էլ կգամ:
«Էսօր իրենք են կանգնած, պարզ բան է, որ իրենք պետք է պահեն առաջնագիծը: Մենք հպարտանում ենք դրա համար, բայց նաեւ տխրում, որ այսքան երեխեք էսօր չկան, զոհվեցին, մնացին նկարի վրա: Իսկ ընդհանրապես, թե՛ տանկ խփողները, թե՛ ուղղաթիռ խփողները, թե՛ ավտոմատով կռվողները, բոլորը հերոսներ են»,- ասում է հայրը:

Напутствие отца подбившему танк сыну-солдату: “Не падай духом. Если надо будет, я тоже приду”
В начале апреля, в первые дни войны, СМИ сообщили: “2 апреля азербайджанские войска получили позиционное преимущество на юго-восточном участке, но были отброшены танковой ротой Армии обороны, потеряв 4 танка”.
Один из танков был уничтожен экипажем под командованием сержанта из Лори Арагаца Абрамяна. Арагац вместе с механиком-водителем Артуром Греяном и снайпером Микаелом Мовсисяном подбил танк Т-90 противника.
О том, что сын отличился в первые дни карабахской войны, Абрамяны  узнали из Интернета. Для родителей, которые четыре дня не имели вестей от Арагаца, появление в Сети видеинтервью с ним было больше, чем получение сведений о его подвиге. Именно после этого видематериала Абрамяны вздохнули спокойно: сын не только жив, но еще и герой.
“Несколько дней звонков не было. Все село, все наши родственники находились у нас дома, ждали… В те дни один из моих друзей позвонил и сказал, что в Физули подбили танк. Узнав об этом, мы разволновались. Заочно получили информацию о том, что у нашего сына все нормально. Но разве можно успокоиться, пока не поговоришь с ним лично”,- сказал отец Арагаца Василь Абрамян.
4 апреля один из родственников позвонил Абрамянам и сообщил, что видел в Сети фотографию Арагаца.
Мать Отец
Мать солдата хотя и гордится подвигом сына, но до сих пор не представляет, как 19-летний парень смог быстро сориентироваться и принять правильное решение.
“Я действительно горжусь им. Когда воюют взрослые – это одно, но когда 18-20-летние участвуют и побеждают… Я чувствую гордость за то, что своим шагом он спас не только свой экипаж, но и, возможно, еще несколько человек”,- сказала Армине.
И все же она не успокоилась до тех пор, пока 5 апреля не прозвучал долгожданный звонок. Сын в течение всего 10 секунд успел сказать, что все нормально, и отключил телефон.
Арагац сообщил матери, что потерял телефон, поэтому не звонил, однако по его голосу мать поняла, что все намного серьезнее, чем они предполагали.
Позже выяснилось, что телефон Арагаца находился у его товарища, лейтенанта Бениамина Егояна, который погиб от пули противника во время боевых действий.
“Наши дети не должны были увидеть эту войну… 18-20-летние мальчики сражались до конца, пока на помощь не подоспели наши ополченцы и добровольцы”,- сказала Армине, выразив надежду, что новое поколение новобранцев не будет вынуждено пройти через то, что прошли сегдоняшние солдаты.
Перед каждым спортивным выступлением Арагаца, который с 7 лет занимался карате, мать напоминала ему: или победишь ты, или победят тебя.
А отец напутствовал сына: “Если ты недооценишь противника, то проиграешь, независимо от того, силен он или слаб, знаешь ты его или нет”.
Именно благодаря этим словам поддержки Арагац за 11 лет занятий спортом не раз добивался побед.
Советы отца стоящему на передовой сыну-солдату сегодня пополнились еще одним: “Не падай духом, если надо будет, я приду”.
“Сегодня они стоят на передовой, которую защищают. Мы гордимся этим, но вместе с тем переживаем из-за того, что столько ребят погибло, оставшись только на фотографиях. А вообще, все те, кто подбили танки и вертолеты или сражались с автоматами в руках, все они герои”,- сказал отец Арагаца Абрамяна.