Վերաբնակեցումը համայն հայության խնդիրն է
Հարցազրույց ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի, փախստականների եւ վերաբնակեցման վարչության պետ Սերժ Ամիրխանյանի հետ
- ԼՂՀ կառավարության կողմից հաստատված վերաբնակեցման ծրագիր կա՞: Եթե այո, ապա ինչպե՞ս կարող ենք ծանոթանալ դրան: Այս տարվա ընթացքում որ շրջաններում վերաբնակեցման ինչպիսի աշխատանքներ են կատարվել եւ կատարվելու:
- ԼՂՀ-ում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազի հետեւանքով փախստականների վերաբնակեցումը ԼՂՀ տարածքում սկսվել է 1992 թվականից` Շուշիի ազատագրումից անմիջապես հետո: Վերաբնակեցման բնագավառը ԼՂՀ կառավարության կողմից կարգավորվել է կառավարության` մեկ տասնյակի հասնող որոշումներով եւ նորմատիվ ակտերով:
ԼՂՀ կառավարությունը 2001 թվականին մշակել եւ հաստատել է վերաբնակեցման ռազմավարության հիմունքները եւ 10-ամյա ծրագիր, որտեղ հստակեցվում են վերաբնակեցման նպատակները եւ աշխարհագրական դիրքերը: Վերաբնակեցման 10-ամյա ծրագիրը նպատակ ուներ 2001-2010 թվականների ընթացքում հայրենիք վերադարձնել շուրջ 36 հազար փախստական հայորդիներին: Ծրագրով պիտի կառուցվեր 10 հազար բնակարան, 200 դպրոց, բուժհիմնարկներ, ջրագծեր, ճանապարհներ եւ այլն, որի տնտեսական բյուջեն կազմում էր շուրջ 120 մլն ԱՄՆ դոլար:
Այս ծրագիրը հովանավորելու համար առաջարկվեց ամենքին` Հայաստան, սփյուռք եւ այլն, որովհետեւ փախստականներին բնակարանով ապահովելու եւ վերաբնակեցման հարցերը համայն հայության հարցն են:
Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները հնարավորության սահմաններում իրականացրել եւ իրականացնում են այդ ծրագիրը` վերջին տարիներին տարեկան 1.75 մլդ դրամ հատկացնելով վերաբնակեցման աշխատանքներին, այդ թվում 750 մլն դրամ միայն Քաշաթաղին: Վերաբնակեցման 10-ամյա ռազմավարական ծրագրին կարող եք ծանոթանալ վարչության գրասենյակում: 2007 թվականի ծրագիրն իր բնույթով եւ տարողությամբ նման է 2006 թվականի ծրագրին, փորձ է կատարվում տարեկան մեկ-երկու ավերված նոր բնակավայր սկսել եւ շարունակել հզորացնել ցանկում եղած 40-ից ավելի բնակավայրերը` (բացի Քաշաթաղի շրջանից) տարեկան կառուցելով 3-5 բնակարան:
- Լրատվամիջոցներին ներկայացված հաշվետվության մեջ Քաշաթաղի շրջանը ներառված չէր: Դա նշանակու՞մ է, որ 2006 թ. այդ շրջանում վերաբնակեցման ծրագրեր չեն իրականացվել:
- Քաշաթաղի շրջանի կապիտալ եւ բնակարանային շինարարությունն իրականացնում են ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարարությունը եւ շրջանի վարչակազմը: 2006 թվականին Քաշաթաղի շրջանի կապիտալ շինարարության եւ կապիտալ նորոգությունների բյուջեն կազմել է 723.5 մլն դրամ, իսկ վերաբնակիչների սոցիալական վճարները 36.1 մլն դրամի չափով իրականացրել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի, փախստականների եւ վերաբնակեցման վարչությունը:
- Ձեր հաշվետվության մեջ նշված բնակարանների վերանորոգումը, տների կառուցումն ամբողջությամբ կատարվել են ԼՂՀ բյուջե՞ի միջոցներով, թե բարեգործական կազմակերպությունների: Եթե այլ կազմակերպությունների միջոցներով են եղել, խնդրում եմ նշել դրանց անունները :
- Հաշվետվության մեջ նշված բնակարանների կառուցումը եւ վերանորոգումը կատարվել է միայն պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
- Խնդրում եմ տեղեկացնել, թե քանի տուն է կառուցվել 2005-ին եւ որ բնակավայրերում:
- 2005 թվականին կառուցվել է 142 բնակարան բոլոր շրջաններում, Քաշաթաղը աշխատել է առանձին, ուստի վարչությունը չունի այդ տվյալները:
- Ըստ Ձեր հաշվետվության` 2006 թ. ՀՀ-ից եւ այլ երկրներից ԼՂՀ-ում վերաբնակեցվել է 241 ընտանիք: Այդ նույն ժամանակահատվածում կառուցվել է 105 եւ վերանորոգվել` 38 բնակարան, ընդհանուր առմամբ` 143 բնակարան: Որտե՞ղ են ապրում մնացած 98 ընտանիքները:
- Ձեր հաշվարկում նկատի չեք առել 24 պատրաստի տների գնման պարագան: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բոլոր բնակավայրերում կարելի է վերաբնակվել եւ ստանալ որոշակի արտոնություններ, ճանապարհածախս, գույքի տեղափոխում, միանվագ օգնություն եւ այլն, սակայն բնակարան, վարելահող եւ արտոնյալ վարկ տրամադրվում է միայն այն բնակավայրերի վերաբնակիչներին, որոնց ցանկը հաստատել է կառավարությունը: 74 ընտանիքներ վերադարձել եւ բնակվել են իրենց պապենական բնակարաններում, 2005 թվականին կառուցված եւ չբնակեցված բնակարաններում կամ բնակարանի հարցը լուծել են յուրովի:
- Վերաբնակների ինտեգրման համար կա՞ն մշակված ծրագրեր, որքա՞ն անասնավարկ է տրվում, կամ այլ վարկեր տրամադրվու՞մ են: Ի՞նչ արտոնություններ են նախատեսված վերաբնակների համար:
- Վերաբնակիչներին տրամադրվող արտոնությունների եւ ԼՂՀ-ում ինտեգրման հարցերը կարգավորվում են 2003 թվականի ապրիլի 15-ի «ԼՂՀ տարածքում վերաբնակվող ընտանիքներին տրամադրվող արտոնությունների մասին» ԼՂՀ կառավարության 121 որոշումով:
- Վերաբնակները բողոքում են տների որակից, ինչու՞ են կառուցվող տներն այդքան անորակ: Որքա՞ն է արժենում մեկ նորակառույց տունը կառավարության համար:
- Մեր միջոցով կառուցված եւ վերանորոգված բնակարանները փորձում ենք բողոքարկելու առիթ չունենան, շինարարության ընթացքի եւ որակի նկատմամբ վերահսկողություն են իրականացնում քաղաքաշինության նախարարության եւ ինքնակառավարման մարմինների ամբողջ համակարգը, եւ ավարտված շինարարությունների ավարտական ակտերը հաստատվում են հանձնաժողովի կողմից, որտեղ ընդգրկված են շրջանի ճարտարապետը, գյուղապետը եւ այլն, մեկ տարվա ընթացքում բացահայտված թերությունները սրբագրվում են շինարարի կողմից: Կիսակառույց բնակարանների նորոգությունների գինը կազմում է 3-ից 6, իսկ նորակառույցները` 7-10մլն դրամ (տես` տների լուսանկարները):
- Շահումյանի շրջանի վերաբերյալ ի՞նչ քաղաքականություն կա: Այս եւ հաջորդ տարվա համար ի՞նչ աշխատանքներ են նախատեսված:
- Շահումյանցիները եւ Հյուսիսային Արցախի բռնի տեղահանվածները բնակվում են Նոր Շահումյանի շրջանում, մշակում եւ շենացնում են իրենց հայրենիքը, կառավարությունը օժանդակում է նրանց, որպեսզի հաստատվեն հայրենի հողում: Քաղաքականությունը նույնն է: 2007-ին Նոր Շահումյանի շրջանում կկառուցվի 37 բնակարան:
- Ձեր հաշվետվության համաձայն` Հադրութի շրջանում որեւէ բան չի արվել, ինչու՞ այդ շրջանում աշխատանք չի տարվում, դա հատու՞կ քաղաքականություն է:
- 2006 թվականին Հադրութ քաղաքում կառուցվել է 2, եւ Ազոխ գյուղում` մեկ բնակելի տուն փախստականների համար: Հադրութում վերաբնակեցման գործին օժանդակում են բարեգործական կազմակերպություններ Թուֆենկյան հիմնադրամը, որն Առաջամուղ գյուղում կառուցել եւ ավարտին է հասցրել 6 բնակարան, Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը Բարեշեն գյուղում` 3 բնակարան, æրակն գյուղում` 10 կիսակառույց բնակարան, եւ «Երկիր» հասարակական կազմակերպությունը Իջեւանատուն բնակավայրում` 7 կիսակառույց տներ եւ կիսակառույց դպրոց, որոնք պիտի ավարտին հասցնեն 2007-2008 թվականներին: Ընդամենը` Հադրութի շրջանում 12 ավարտած եւ 17 կիսակառույց բնակարաններ: Այլ հասարակական եւ բարեգործական կազմակերպություն Արցախում բնակարանաշինությամբ չի զբաղվում:
- Քաշաթաղի շրջանում քանի՞ գյուղ կա այսօր, որտեղ էլեկտրաէներգիա չկա, եւ ե՞րբ է նախատեսվում դրանք էլեկտրաֆիկացնել: Այս տարվա ընթացքում որեւէ գյուղ էլեկտրաֆիկացվելու՞ է: Կա՞ն, արդյոք, հաշվարկներ, թե Քաշաթաղի շրջանի գյուղերն էլեկտրաֆիկացնելու համար որքան գումար է անհրաժեշտ: Մենք ունենք փաստեր, թե ինչպես է Քաշաթաղի վարչակազմի նախկին ղեկավարը յուրացրել շրջանին հատկացված բյուջետային գումարները:
- Քաշաթաղի շրջանը 1994-2006 թվականներին բոլոր առումներով աշխատել է առանձին: ԼՂՀ ԿԱ միգրացիայի, փախստականների եւ վերաբնակեցման վարչությունը չի ծրագրել եւ չի իրականացրել այն քաղաքականությունը, որը տարածված է մյուս շրջաններում:
Այլ հարցերի մասին, եթե ունեք ապացույցներ, Ձեր լրագրողական եւ քաղաքացիական պարտքն է, որպեսզի դրանք ներկայացնեք գլխավոր դատախազություն եւ ստանաք համոզիչ պատասխաններ:
- Քաշաթաղի եւ Շահումյանի շրջաններում տարբեր կազմակերպություններ իրականացնում են զանազան ծրագրեր: Ինչպե՞ս եք կոորդինացնում այդ ծրագրերը, ԼՂՀ կառավարության ո՞ր օղակն է համակարգում այդ աշխատանքները:
- Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Բարեգործության մասին» օրենքը չի թույլատրում միջամտել բարեգործ անհատների եւ կազմակերպությունների գործունեությանը:
Մենք ընդամենը քաջալերում ենք, որ իրենք նախօրոք պայմանավորվածություն ձեռք բերեն կառավարության համապատասխան կառույցների հետ, օգտվեն կառավարության արտաբյուջետային հնարավորություններից, ազատվեն ավելացված արժեքի հարկից եւ ապահովելն իրենց գործունեության թափանցիկությունը, որոշ կազմակերպությունների հետ մեր գործակցությունը սերտ է եւ համադրված, որոշները գործում են ինքնուրույն, առանց տեղեկացնելու, համաձայնեցնելու եւ հաշվետվության:
- Քաշաթաղի շրջանում այս տարվա սկզբին վերականգնվել են մի շարք արտոնություններ: Փաստ է, որ այդ արտոնությունները վերացվել էին: Ինչու՞ եւ ու՞մ հրահանգով էին վերացվել նախկինում գործող արտոնությունները:
- Վերը նշված հարցերում, արդեն բացատրեցի, որ Քաշաթաղը 1994-2006 թվականներին աշխատել է իֆքնուրույն, եւ վերաբնակիչներն օգտվել են շատ արտոնություններից, ինչից երբեք չի օգտվել վերաբնակեցման ոչ մի բնակավայր, ինչպիսին է Շահումյանը եւ այլ ծայրամասային ու բարձր գոտում գտնվող բազմաթիվ բնակավայրեր:
Դրանք եղել են աշխատավարձի երկու կատարողական, հոսանքի անսահմանափակ ձրիություն եւ այլն: Արտոնությունները պետք են, ինչքան շատ, այդքան լավ, բայց երբ ծախսային մասով գերազանցում ես քո բյուջեն եւ հնարավորություն չես ունենում լրացնել այն, պարտավոր ես գնալ կրճատումների: Այսպես` 2004 թվականի դրությամբ Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի` Հայէներգոյին կուտակած պարտքերը լսելով կազմում էին 350 մլն դրամ եւ այլն:
Կամ` արտոնությունները վերաբնակիչներին տրվում են 10 տարվա համար, այդպիսի արտոնություններից պիտի օգտվեն միայն նորեկները: Նման արտոնություններից պիտի օգտվեն ոչ միայն Քաշաթաղի, այլ բոլոր վերաբնակիչները: Այսօր արտոնությունների աղյուսակը համալրվում է այդ սկզբունքով` պահպանելով արդարության սկզբունքը:
- Ինչու՞ ԼՂՀ կառավարությունն այսքան տարիներ վերաբնակեցումը չի համարել առաջնային խնդիր եւ միայն վերջերս է սկսել խոսել դրա կարեւորության մասին:
- Վերաբնակեցումը ԼՂՀ կառավարության համար միշտ էլ եղել է սահմանների անձեռնմխելիության եւ պաշտպանունակության հզորացման ամենից առանցքային հարցերից: Այս ասպարեզում շատերն են խոսում, իսկ կառավարությունն իրականացնում է այն:
1988-1992 թվականներին Արցախի ժողովրդի ազգային ազատագրական-ինքնորոշման շարժման եւ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի արդյունքում անկախության զոհասեղանին նվիրեցինք ավելի քան 7 հազար երիտասարդների կյանք, ունենք շուրջ յոթ հարյուր հազար փախստականներ, որոնք ապրում են Հայաստանում, ԱՊՀ եւ այլ երկրներում, այդ հայորդիներին հայրենիք վերադարձնելու, տուն-տեղ-աշխատանքով ապահովելու եւ հայրենիքը շենացնելու ու հզորացնելու պարտականությունը ամեն մի հայի պարտքն է հայրենիքի նկատմամբ:
Մենք ակնկալում ենք համահայկական կամք եւ աջակցություն, ամեն մեկը` իր կարողացածի չափ: ԼՂՀ ԿԱ միգրացիայի, փախստականների եւ վերաբնակեցման վարչությունը պատրաստ է տեղեկություններ տրամադրել եւ աջակցել ինչպես վերաբնակիչներին, այնպես էլ նրանց, ովքեր պատրաստ են իրենց մասնակցությունը բերել այս գործին:

Repopulation is An Essential Question for All Armenians
An Interview With Serzh Amirkhanyan, Director of the Office For Migration, Refugees and Resettlement Attached to the Government of the Nagorno-Karabakh Republic
- Does the Republic of Nagorno-Karabakh have an official program regarding resettlement? If so, how can we learn more about it? During the current year what type of work is being carried out and will be carried out and in what regions?
- The NKR government started to resettle refugees fromAzerbaijanas a result of the war immediately after the liberation of Shushi in 1992.
The NKR's resettlement policy has been formalized through any number of official acts and decisions.
In 2001 the NKR redefined and formalized its 10-year strategic resettlement plan, clarifying its objectives and geographic focus. This 10-year plan aimed to resettle a total of 36,000 refugees in the motherland during the years 2001 to 2010. According to the plan 10,000 apartments, 200 schools, health clinics, irrigation canals, roads were also to be constructed totaling about $120 million US dollars.
This plan was pan-national in scope and thus the call went out both toArmeniaand the diaspora for the necessary assistance in its implementation.
Despite its limitations, the NKR authorities have realized much of the plan and during the past few years have allocated some 1.75 billion drams towards resettlement projects, 750 million drams being invested in Kashatagh alone. Any one can visit the administrative offices and learn more about the 10-year strategic plan. The work schedule for 2007 resembles that of 2006 in nature and scope. We will attempt the construction of one to two new residences on damaged sites and the reinforcement of more than forty residences already on our lists (outside of Kashatagh), and the completion of 3 to 5 apartments annually.
- In the reports distributed to the media, the region of Kashatagh was not included. Does this mean that during 2006 no resettlement work was carried out there?
- Capital projects and apartment construction in Kashatagh is carried out by the NKR Ministry of Urban Development and the Regional Administration. The 2006 budget for new capital construction and capital repairs totaled some 723.5 million drams. Social expenditures for those resettling totaled some 36.1 million drams. These projects were implemented by NKR's Administration for Migration, Refugees and Resettlement.
- Were all the costs for housing construction and repair paid through the NKR's budget or through the largesse of certain benevolent organizations? If the latter is the case could you please name them?
- All the construction cited in our reports was covered by the government's budgetary resources.
- Could you please tell us how many houses were built in 2005 and in what areas?
- A total of 142 apartments were constructed in all regions, except Kashatagh. That's handled separately and our administration doesn't have figures for there.
- According to your 2006 report a total of 241 families from the Republic of Armenia and other countries were resettled in the NKR. During that same period 105 apartments were built and 38 repaired, totaling 143 apartments. Where do those other 98 families now live?
- Your figures don't take into account the 24 finished houses that we purchased. Permission to resettle and a variety of subsidies to cover transportation and moving costs are available throughout the NKR, but only to those officially registered by the government. 74 families moved back to their original residences. Thus in 2005, we were quite capable of solving the issues of housing for all.
- Are there programs to facilitate the resettlers' integration into the society? What type of credits are available now and what's planned for the future?
- The issue of grants and integration of those resettling was resolved according to the April 15, 2003 “Applicable Subsidies to Families Resettling in the NKR” report's decision 121.
- Many of those who have resettled complain about the quality of the housing? What's the reason for the poor quality of the construction? What's the cost to the government for the building of one new house?
- All of our construction is undertaken so that such complaints don't arise. The Ministry of Urban Planning and other self-governing bodies oversee quality control during the construction process. Upon completion, the regional architect and the village leader make a final inspection. All problems that are brought to our attention are fixed during the coming year. The cost of repairing partially built houses runs between 3-6 million drams and between 7-10 million for constructing new houses from the ground up. (See photos).
- What's the strategy regarding the Shahumyan region? What work is planned for this year and the next?
- Those people forcibly evicted from Shahumyan and other northern regions of Artsakh now live and work in New Shahumyan. The government assists them so that they remain in the country. Our program remains the same. In 2007 37 apartments were built in New Shahumyan.
- According to your report no activity took place in the Hadrut region. Why is this so and is it part of a wider political program?
- In 2006, we built 2 houses in the city ofHadrutand one in thevillageofAzokhfor the refugees. Here, various benevolent organizations are assisting in the resettlement program. The Tufenkian Foundation has completed 6 apartments in thevillageofArajamugh, the AGBU has completed 3 in Bareshen and 10 partially in Jrak, while the Yerkir civic organization will complete the construction of 7 apartments and schools in the Ichevanatun region by 2007-2008. There are no other civic or benevolent bodies undertaking construction of residences in Artsakh.
- How many villages in Kashatagh currently have no electricity and when are they expected to get it? Will any villages be electrified this year? Are there any studies regarding the amount of funds needed to electrify all the villages in Kashatagh? We have facts proving that the former regional governor absconded with most of the budget's funds allocated for the region.
- From 1994-2006 the district of Kashatagh operated independently. With respect to Kashatagh, the Department of Migration, Refugees and Resettlement drafted no projects nor implemented any such as it did in the other regions. As to the other issues you raise, it's your civic and journalistic duty to present all the facts you have at the disposal of the Chief Public Prosecutor in order to receive a full and accurate response.
- In the regions of Kashatagh and Shahumyan a variety of projects are being implemented by various organizations. How are you coordinating these activities and what sections of the NKR government are involved?
- According to the NKR law entitled “Philanthropic Endeavors” we cannot get involved in the work carried out by individual benefactors or charitable organizations. We can only encourage them to contact the appropriate government agencies beforehand in order that they might avail themselves of certain non-budgetary advantages we can offer such as tax abatements and operational transparency. We have a good working relationship with some of these organizations while others prefer to operate on their own and neither contact us beforehand or inform us of their intentions.
- In the beginning of this year some privileges were reinstated in Kashatagh. Why and by whom were these former privileges brought back into operation?
- As I've already explained, from 1994-2006 Kashatagh operated as a separate district and those people who resettled there were offered many advantages not found elsewhere such as Shahumyan and the outlying districts. These privileges included things like double wages for one wage earner and free limitless electricity. Privileges are a good thing and the more the better. But when your budgetary resources can no longer cover the cost of such subsidies you necessarily have to look cutting back in certain sectors. For example, in 2004 the Kashatagh Regional Administration owed some 350 million drams to “Hye Energy”. If the privileges were to be continued for a 10-year period only newcomers would be the beneficiaries. Then again such privileges would have to be made available not only to Kashatagh residents but to all. Today all have the right to these privileges on a just and equitable footing.
- Why did the NKR government place the resettlement issue on the back burner for such a long time and only lately given it priority?
- The NKR government has always viewed resettlement as a prime component in the overall strengthening and defense of our borders. Others may talk about this issue but the government is actually doing something.
During the years 1988-1992 more than 7,000 young Armenians gave their lives in the struggle for Artsakh's liberation and self-determination and as a result of the war unleashed byAzerbaijan. Today, there are about 700,000 Armenian refugees who now live inArmenia, the CIS countries and elsewhere. It is the patriotic responsibility of every Armenian to assist in their repatriation back to the motherland, to guarantee them housing and work, in order that they can contribute to the development and strengthening of the nation.
We expect nothing less than the collective will power and assistance of all Armenians to address this issue, with each person participating to the extent their resources will permit. The Department of Migration, Refugees and Resettlement is ready to share information and assist not only those who to resettle here but those who contribute to this cause.