Պարոն դեսպան, ի վերջո, մոտեցեք ծանրաձողին կամ լքեք բեմը
Ֆեյսբուքյան տիրույթում հատուկ էջ է բացվել, որի հետևորդները պահանջում են հետ կանչել Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանին: «Այս էջի նպատակն է հասնել Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանի հետկանչին, քառօրյա պատերազմի ընթացքում դրսեւորած հանցավոր անգործության համար»,-նշված է էջում:
Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գեորգի Գաբաշվիլին, որը ներկայացնում է Միխեիլ Սահակաշվիլու հիմնադրած «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը, ապրիլի 8-ին հակահայ հայտարարությամբ էր հանդես եկել: «Մենք աջակցում ենք լարվածության թուլացմանն ու հակամարտության վերջնական խաղաղ կարգավորմանը: Հիմնական հարցն այն է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի տարածքային ամբողջականության հիմնարար սկզբունքի (այս դեպքում' Ադրբեջանի) ապահովմամբ… »,-ասել էր պատգամավորը: Այս հայտարարությանն արձագանքել են հայաստանյան կողմից, սակայն դրան հակակշիռ պաշտոնական դիրքորոշում այդպես էլ չի հայտնվել: Նմանատիպ այլ հայտարարություններ էլ են հնչել Վրաստանում, սակայն դիվանագիտական կորպուսն այնտեղ քար լռություն է պահպանում:
Եվ, ընդհանրապես, սփյուռքն այս օրերին փորձում է կազմակերպվել, ամենամոտ սփյուռքը՝ հարևան Վրաստանում, անտեր է մնացել:
Յուրի Վարդանյանի՝ 2014թ. հունիսի 24-ին դեսպան նշանակվելուց հետո գործունեությունը սահմանափակվում է ուղերձներ հղելով: Վրաստանում ՀՀ դեսպանության կայքից պարզ է դառնում, որ դեսպանն այս տարի մեկ օր է աշխատել, և նրա առաջին և վերջին աշխատանքային օրը եղել է հունվարի 27-ը, երբ Թբիլիսիում նշվել է ՀՀ ԶՈւ կազմավորման 24-րդ տարեդարձը: Ընդհանրապես, դեսպան Վարդանյանի ներկայությունը Վրաստանում սահմանափակվում է տոնական միջոցառումների մասնակցությամբ: Բայց, պարզվում է, համայնքի համար կարևոր միջոցառումներին նրան նույնիսկ դռնից ներս չեն թողնում:
Անցնող տարվա հոկտեմբերի 31-ին Թբիլիսիի սուրբ Գևորգ եկեղեցու օծմանը՝ հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի, որին մասնակցել էր նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Վրացական երազանքի» հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլին և այլ բազում բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, արարողության ժամանակ անվտանգության աշխատակիցները դեսպանին ներս չեն թողել եկեղեցի: Ներկաները պատմեցին, որ դեսպանը դռան մոտ սպասում էր՝ մինչև օծման արարողությունն ավարտվեց:
Դեսպանին ճանապարհի կեսից հետ են ուղարկել նաև Մառնեուլի շրջանի հայաբնակ Կարմիր գյուղում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման արարողությունից: Գյուղում պատրաստվել են, որպեսզի մեծ շուքով դիմավորեն բարձրաստիճան հյուրերին, այդ թվում՝ դեսպանին, սակայն դեսպանն այդպես էլ գյուղ չի հասել: Պարզվում է՝ դեսպան Վարդանյանը չի ցանկացել իրավիճակը սրել և, անսալով նահանգապետի՝ հայ-ադրբեջանական համայնքների միջև լարվածություն չմտցնելու կոչին, հետ է վերադարձել Թբիլիսի:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերջին սրման օրերին լարվածություն է նկատվել նաև Ջավախքում: Տեղացիները «Հետքին» պատմեցին, որ թուրք-վրացական սահմանին տեղացի հայերի և Կարծախի սահմանակետն անցած թուրքերի միջև բախումներ են եղել: Սակայն դեսպան Յուրի Վարդանյանը դրանից էլ տեղյակ չէ:
Վերջապես, մի հարց է հուզում հանրությանը, պարոն դեսպան, տեղյակ եք, որ ապրիլի երկուսից սկսած Արցախում իրավիճակը խիստ լարված էր, և Հայաստանը մինչ օրս 75 զոհ է ունեցել: Պարոն դեսպան, տեղյակ եք, որ ՀՀ դեսպանն եք Վրաստանում, և այս օրերին ոչ միայն ձեր պաշտոնական կայքը, այլև սոցիալական ցանցերը պետք է օգտագործեիք Արցախի հարցի և հակամարտության վերաբերյալ առնվազն պատշաճ ինֆորմացիա փոխանցելով, էլ չասենք՝ տարբեր հանդիպումներում ՀՀ շահերը պաշտպանող դիրքորոշումներով, Դուք Թբիլիսի երկարատև արձակուրդի չեք ուղարկվել:
Պարոն դեսպան, ի վերջո, մոտեցեք ծանրաձողին կամ քաջություն ունեցեք ինքնակամ թողնել բեմը, որտեղ Ձեզ նույնիսկ չեն ծափահարում: Սա կրկես չէ, այլ պատերազմ է:

Diplomatic Ineptitude: Facebook Drive to Remove Armenia’s Ambassador to Georgia
A Facebook page has been created calling on the Armenian government to call back its ambassador to Georgia, Yuri Vardanyan.
It seems that the creators of the page are infuriated that Vardanyan did not officially respond to the remarks made by Georgian MP Georgy Gabashvili (who represents Saakashvili’s United National Movement) on April 8 where he called for a settlement of the Karabakh conflict on the basis of the “fundamental principle of territorial integrity.”
Vardanyan was appointed Armenia’s ambassador to Georgia on June 24 of 2014 but has mainly been involved in making speeches.
According to the website of the Armenia’s embassy in Georgia, Vardanyan has only worked one day this year, January 27. It was on that day that the 24th anniversary of the establishment of the Armenian Armed Forces was marked in Tbilisi.
Overall, the ambassador merely participates in various holiday celebrations and events. It turns out, however, that the Armenian community doesn’t let Vardanyan past the door when it holds important events.
Take the example of the consecration of St. Gevorg Church in Tbilisi last October 31. The ceremony was officiated by Catholicos Garegin II and was attended by Armenian President Serzh Sargsyan and various dignitaries. Security personnel didn’t let Vardanyan into the church. Those present say that Vardanyan had to wait outside until the ceremony was over.
Vardanyan was also turned back on his way to attend the June 2015 ceremony unveiling a stone cross in the village of Karmir dedicated to the victims of the 1915 Armenian Genocide. The village had made preparations to welcome the dignitaries, including Ambassador Vardanyan, but he never made it. The story is that the ambassador obeying, the call of the Marneuli provincial governor not to inflame tensions between the Armenian-Azerbaijani communities, returned to Tbilisi.
The recent round of fighting along the Artsakh Line of Contact has ratcheted tensions in Javakhk. Local Armenians tell Hetq that clashes have erupted on the Turkish-Georgian border between Armenians and Turks passing through the Kartsakh customs post. Ambassador Vardanyan appears uninformed of the matter.
In the end, there is one issue that greatly concerns the public.
Mr. Ambassador, are you aware that Armenia has suffered 75 dead to the recent round of fighting?
Mr. Ambassador, are you aware that as Armenia’s ambassador to Georgia, you were obligated to use the embassy’s website to disseminate credible information regarding the Artsakh issue and the fighting?
You also should have provided such information through various social internet sites and defended the positions of Armenia at various meetings and events. You were sent to Tbilisi on a diplomatic mission and not for an extended holiday.
Finally, Mr. Ambassador, step up to the plate or else remove yourself from the playing field, where they don’t even applaud you. This is war, not a game.