Պարոն դեսպան, ի վերջո, մոտեցեք ծանրաձողին կամ լքեք բեմը
Ֆեյսբուքյան տիրույթում հատուկ էջ է բացվել, որի հետևորդները պահանջում են հետ կանչել Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանին: «Այս էջի նպատակն է հասնել Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանի հետկանչին, քառօրյա պատերազմի ընթացքում դրսեւորած հանցավոր անգործության համար»,-նշված է էջում:
Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գեորգի Գաբաշվիլին, որը ներկայացնում է Միխեիլ Սահակաշվիլու հիմնադրած «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը, ապրիլի 8-ին հակահայ հայտարարությամբ էր հանդես եկել: «Մենք աջակցում ենք լարվածության թուլացմանն ու հակամարտության վերջնական խաղաղ կարգավորմանը: Հիմնական հարցն այն է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի տարածքային ամբողջականության հիմնարար սկզբունքի (այս դեպքում' Ադրբեջանի) ապահովմամբ… »,-ասել էր պատգամավորը: Այս հայտարարությանն արձագանքել են հայաստանյան կողմից, սակայն դրան հակակշիռ պաշտոնական դիրքորոշում այդպես էլ չի հայտնվել: Նմանատիպ այլ հայտարարություններ էլ են հնչել Վրաստանում, սակայն դիվանագիտական կորպուսն այնտեղ քար լռություն է պահպանում:
Եվ, ընդհանրապես, սփյուռքն այս օրերին փորձում է կազմակերպվել, ամենամոտ սփյուռքը՝ հարևան Վրաստանում, անտեր է մնացել:
Յուրի Վարդանյանի՝ 2014թ. հունիսի 24-ին դեսպան նշանակվելուց հետո գործունեությունը սահմանափակվում է ուղերձներ հղելով: Վրաստանում ՀՀ դեսպանության կայքից պարզ է դառնում, որ դեսպանն այս տարի մեկ օր է աշխատել, և նրա առաջին և վերջին աշխատանքային օրը եղել է հունվարի 27-ը, երբ Թբիլիսիում նշվել է ՀՀ ԶՈւ կազմավորման 24-րդ տարեդարձը: Ընդհանրապես, դեսպան Վարդանյանի ներկայությունը Վրաստանում սահմանափակվում է տոնական միջոցառումների մասնակցությամբ: Բայց, պարզվում է, համայնքի համար կարևոր միջոցառումներին նրան նույնիսկ դռնից ներս չեն թողնում:
Անցնող տարվա հոկտեմբերի 31-ին Թբիլիսիի սուրբ Գևորգ եկեղեցու օծմանը՝ հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի, որին մասնակցել էր նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Վրացական երազանքի» հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլին և այլ բազում բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, արարողության ժամանակ անվտանգության աշխատակիցները դեսպանին ներս չեն թողել եկեղեցի: Ներկաները պատմեցին, որ դեսպանը դռան մոտ սպասում էր՝ մինչև օծման արարողությունն ավարտվեց:
Դեսպանին ճանապարհի կեսից հետ են ուղարկել նաև Մառնեուլի շրջանի հայաբնակ Կարմիր գյուղում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման արարողությունից: Գյուղում պատրաստվել են, որպեսզի մեծ շուքով դիմավորեն բարձրաստիճան հյուրերին, այդ թվում՝ դեսպանին, սակայն դեսպանն այդպես էլ գյուղ չի հասել: Պարզվում է՝ դեսպան Վարդանյանը չի ցանկացել իրավիճակը սրել և, անսալով նահանգապետի՝ հայ-ադրբեջանական համայնքների միջև լարվածություն չմտցնելու կոչին, հետ է վերադարձել Թբիլիսի:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերջին սրման օրերին լարվածություն է նկատվել նաև Ջավախքում: Տեղացիները «Հետքին» պատմեցին, որ թուրք-վրացական սահմանին տեղացի հայերի և Կարծախի սահմանակետն անցած թուրքերի միջև բախումներ են եղել: Սակայն դեսպան Յուրի Վարդանյանը դրանից էլ տեղյակ չէ:
Վերջապես, մի հարց է հուզում հանրությանը, պարոն դեսպան, տեղյակ եք, որ ապրիլի երկուսից սկսած Արցախում իրավիճակը խիստ լարված էր, և Հայաստանը մինչ օրս 75 զոհ է ունեցել: Պարոն դեսպան, տեղյակ եք, որ ՀՀ դեսպանն եք Վրաստանում, և այս օրերին ոչ միայն ձեր պաշտոնական կայքը, այլև սոցիալական ցանցերը պետք է օգտագործեիք Արցախի հարցի և հակամարտության վերաբերյալ առնվազն պատշաճ ինֆորմացիա փոխանցելով, էլ չասենք՝ տարբեր հանդիպումներում ՀՀ շահերը պաշտպանող դիրքորոշումներով, Դուք Թբիլիսի երկարատև արձակուրդի չեք ուղարկվել:
Պարոն դեսպան, ի վերջո, մոտեցեք ծանրաձողին կամ քաջություն ունեցեք ինքնակամ թողնել բեմը, որտեղ Ձեզ նույնիսկ չեն ծափահարում: Սա կրկես չէ, այլ պատերազմ է:

Господин посол, в конце концов подойдите к штанге или покиньте помост
В Фейсбуке создана специальная страница, пользователи которой требуют отозвать посла Армении в Грузии Юрия Варданяна. “Цель этой страницы добиться отзыва посла РА в Грузии Юрия Варданяна в связи с его преступным бездействием, проявленным в ходе четырехдневной войны”,- написано на фейсбуковской странице.
Депутат парламента Грузии Георгий Габашвили, представляющий основанную Михаилом Саакашвили партию “Объединенное национальноеп движение”, 8 апреля выступил с антиармянским заявлением. “Мы поддерживаем ослабление напряженности и оконательное мирное урегулирование конфликта. Основной вопрос состоит в том, что урегулирование конфликта должно быть основано на обеспечении основополагающего принципа территориальной целостности (в данном случае Азербайджана)…” – заявил депутат. Армянская сторона отреагировала на это заявление, однако в противовес этому официальная позиция так и не прозвучала. В Грузии прозвучали и другие аналогичные заявления, однако дипломатический корпус в этой стране хранит гробовое молчание.
И вообще, в эти дни армянская диаспора пытается самоорганизоваться, а община в Грузии, самая близкая к Армении, оставлена на произвол судьбы.
Деятельность Юрия Варданяна, назначенного послом 24 июня 2014 г., ограничивается выступлением с поздравительными посланиями. После ознакомления с сайтом посольства РА в Грузии становится ясно, что в этом году посол работал всего один день – его первым и последним рабочим днем было 27 января, когда вТбилиси отмечалась 24-я годовщина создания Вооруженных сил РА.
Вообще, присутствие посла Варданяна в Грузии ограничивается участием в праздничных мероприятиях. Но, как выяснилось, во время важных для общины мероприятий его даже на порог не пускают.
31 октября прошлого года во время церемонии освящения церкви сурб Геворк в Тбилиси, в котором приняли участие Католикос Всех Армян Гарегин Второй, президент РА Серж Саргсян, основатель партии “Грузинская мечта” Бидзина Иванишвили, другие высокопоставленные лица, сотрудники службы безопасности не пропустили посла в церковь. Присутстувовавшие рассказали, что Варданяну пришлось ждать перед закрытой дверью окончания обряда.
С полдороги посла отправили обратно и во время открытия хачкара в память жертв Геноцида армян в армянонаселенном селе Кармир Марнеульского района. В селе подготовились к торжественному приему высоких гостей, в том числе посла, однако последний так и не добрался до места. Оказалось, что Юрий Варданян не захотел обострять ситуацию и, вняв призыву губернатора не вносить напряженность между армянской и азербайджанской общинами, вернулся в Тбилиси.
В дни последнего обострения армяно-азербайджанского конфликта напряженность возникла и в Джавахке. Местные жители рассказали Hetq.am, что на турецко-грузинской границе между проживающими здесь армянами и перешедшими через пограничный пункт в Кархаце турками произошли столкновения. Однако Юрий Варданян не был в курсе произошдешего.
Наконец, г-н посол, общественность волнует еще один вопрос: знаете ли Вы о том, что начиная со второго апреля ситуация в Арцахе крайне напряжена и Армения по сей день потеряла 75 человек? Известно ли Вам, г-н посол, что Вы являетесь послом Армении в Грузии и что в эти дни должны были использовать не только ваш официальный сайт, но и социальные сети для предоставления как минмум надлежащей информации о проблеме Арцаха и конфликте, не говоря уже о том, чтобы на различных встречах выступать в защиту интересов РА? Вы направлены в Тбилиси не с целью долгосрочного отпуска.
Г-н посол, в конце концов подойдите к штанге или имейте смелость добровольно оставить помост, где Вам даже не аплодируют. Это не цирк. Это война.