Եկել էին ասեին, որ ասելիք չունեն, կամ ասուլիսի իմիտացիա
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահներ Իգոր Պոպովը, Ջեյմս Ուորլիքն ու Պիեռ Անդրյոն եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկն այսօր 15 րոպե ուշացումով ներկայացան մամուլի ասուլիսին, որը կայացավ «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում: Վերջինիս երկու մուտքերի մոտ նրանց էին սպասում ՀՀ եւ ԼՂՀ դրոշներով, ցուցապաստառներով «զինված» քաղաքացիները:
Երբ ասուլիսի համակարգող, ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակցուհուն հարցրինք, թե ինչպիսին է հարցեր տալու կարգը, պարզվեց, որ մի խումբ լրագրողներ արդեն մշակել են 5 հարց, որոնցից բացի, փաստորեն, այլ հարց չէր լինելու: Աշխատակցուհին դա փորձեց հիմնավորել ժամանակի սղությամբ, իսկ երբ հարցրինք, թե քանի րոպե է տեւելու ասուլիսը՝ կես ժա՞մ, ասաց՝ դե, մի 40 րոպե: Ի դժբախտություն, թե բարեբախտություն լրագրողների, ասուլիսը, իսկ ավելի ճիշտ դրա իմիտացիան, ընդամենը 15-20 րոպե տեւեց:
Նախ Ի. Պոպովն ասաց, որ տարածաշրջան են եկել՝ հանդիպելու Հայաստանի, Ադրբեջանի ու ԼՂՀ-ի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը. «Մեր գլխավոր նպատակն է օգնել կողմերին կարգավորել իրավիճակն ու միջոցներ ձեռնարկել, որ ռազմական գործողությունները չկրկնվեն: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեր մանդատի մեջ չի մտնում հետաքննել, թե ով է մեղավոր, պատասխանատու տեղի ունեցածի մեջ: Ընդհանուր եզրակացությունն այն է, որ կողմերը մտադիր են պահպանել հրադադարը, որի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երեքշաբթի օրը Մոսկվայում: Խոսել ենք այն մասին, թե ինչ է պետք անել խաղաղությունը պահպանելու համար: Գլխավոր խնդիրը կողմերին բանակցությունների սեղանին նստեցնելն է: Որոշ հարցեր ենք քննարկել կողմերի միջեւ վստահության «վերադարձի» վերաբերյալ: Երբ անհրաժեշտ լինի, կրկին կվերադառնանք ռեգիոն: Ամենակարեւոր հարցերից է ամենասեղմ ժամկետներում զոհերի աճյունների վերադարձը: Դրանով հիմա զբաղվում են Կարմիր խաչն ու կողմերը, մոնիտորինգով, համակարգմամբ զբաղվում է դեսպան Կասպրշչիկի խումբը: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ ցավակցություն հայտնել զոհվածների հարազատներին ու ընկերներին»:
Հարցին, թե առաջարկությունների ինչ փաթեթ է քննարկվում բանակցություններում, Իգոր Պոպովը նշեց, որ որեւէ նոր փաստաթուղթ («Լավրովի փաստաթուղթ») գոյություն չունի, սեղանին համանախագահների առաջարկներն են, որոնք հիմնված են հայտնի 3 սկզբունքների եւ 6 տարրերի վրա: Այդ տարրերից ամենագլխավորներն են ԼՂ-ի կարգավիճակի որոշումը եւ տարածքների վերադարձը (նաեւ փախստականների վերադարձ, ՀՀ-ն ու ԼՂ-ն կապող միջանցքի լայնություն): Պոպովը շեշտեց, որ խաղաղապահ առաքելությունն իրականացվելու է վերջնական փուլում, երբ ստորագրված կլինի խաղաղության համաձայնագիրը:
Ադրբեջանական զինուժի կողմից խոշտանգված հայ խաղաղ բնակիչների եւ զինվորների մասին Ջ. Ուորլիքն հերթապահ արտահայտություններով նշեց, որ խորապես մտահոգված են մարդու իրավունքների խախտման միջադեպերի կապակցությամբ: ԼՂՀ-ի՝ բանակցություններին մասնակցելու հարցին ի պատասխան՝ Ի. Պոպովն ասաց, թե մեկ անգամ չէ, որ իրենք նշել են, որ որոշակի փուլում Արցախը, այո, պիտի վերադառնա բանակցություններին: «Գոնե ձեզ համար արդյոք ճշտել եք, թե որ կողմն է սկսել էսկալացիան, եւ արդյոք չեք կարծում, որ այսքան արյունահեղությունից հետո անիմաստ է բանակցել, մինչեւ չլուծվի հետաքննությունների մեխանիզմի ներդրման հարցը». այս հարցին Պ. Անդրյոն ընդամենն ասաց, որ իրենք մանդատ չունեն որոշելու, թե ով է սկսել, իրենք դրանով չեն զբաղվել, իրենց համար ամենագլխավորն է այնպես անել, որ հրադադարը երկար շարունակվի: Մեխանիզմների մասին էլ նշեց, թե երկար ժամանակ աշխատում են այդ ուղղությամբ եւ շարունակելու են: Փաստորեն, կարելի է ասել, որ քանի դեռ համանագահները չունեն այդ մանդատը, եւ չկա հետաքննություների մեխանիզմը, որի ներդրումը Ադրբեջանը վիժեցնում է, նրանք շարունակելու են ագրեսորին ու պաշտպանվողին նայել նույն դիտանկյունից, ինչպես եղավ նաեւ այս անգամ:
Իսկ հարցին, թե արդյոք դիտարկվում է Ադրբեջանին ակնհայտ պաշտպանող Թուրքիային Մինսկի խմբից հեռացնելու տարբերակը, Ջ. Ուորլիքը բացասական պատասխան տվեց:
Ահա այսքանը: Համանախագհներն ասացին այն, ինչ եւ կարելի էր սպասել նրանցից. լղոզված, ընդհանրական մոտեցում, ընդհանուր հայտարարություններ, անդեմ պատասխաններ:

Они пришли сказать, что им нечего сказать, или имитация пресс-конференции
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Джеймс Уорлик и Пьер Андриё, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик сегодня явились на пресс-конференцию с 15-минутным опозданием. Перед обоими входами в гостиницу “Армения Мариотт”, где и должна была проходить пресс-конференция, их ждали граждане, “вооруженные” плакатами и флагами РА и НКР.
Когда мы поинтересовались у координатора пресс-конференции, сотрудницы посольства США, каков порядок озвучивания вопросов, оказалось, что какая-то группа журналистов уже составила 5 вопросов, которые и должны прозвучать. Такой подход сотрудница попыталась обосновать нехваткой времени. Когда же мы спросили, сколько минут будет длиться пресс-конференция, она ответила, что минут 40. К счастью или несчастью журналистов, пресс-конференция, а точнее ее имитация, длилась всего 15-20 минут.
Сперва Игорь Попов сказал, что они приехали в регион встретиться с военно-политическим руководством Армении, Азербайджана и НКР. Наша главная цель – помочь сторонам урегулировать ситуацию и принять меры, чтобы военные действия не повторились, заявил российский сопредседатель. Он также подчеркнул, что их мандат не предусматривает выяснение того, кто виноват и кто несет ответственность за произошедшее. Общий вывод состоит в том, что стороны намерены соханять перемирие, договоренность вокруг которого была достигнута в среду в Москве, сказал Попов. По его словам, речь шла и о том, что необходимо сделать для сохранения мира. Главная задача – усадить стороны за стол переговоров. Российский сопредседатель также отметил, что при необходимости они вернутся в регион. Одним из наиболее важных вопросов является возвращение в сжатые сроки тел погибших. Этим сейчас занимается Красный Крест и стороны, а мониторингом и координацией – группа посла Каспршика, сообщил Игорь Попов, добавив, что, пользуясь случаем, хочет выразить соболезнование родным и друзьям погибших.
На вопрос, какой пакет переговоров обсуждается в переговорах, представитель РФ сказал, что никакого нового документа (“документа Лаврова”) не существует, на столе переговоров лежат предложения, которые основаны на трех известных принципах и шести элементах. Самый главный из них – определение статуса Нагорного Карабаха и возвращение территорий (а также возвращение беженцев, ширина коридора, связывающего Армению и Нагорный Карабах). Попов подчеркнул, что миротворческая миссия будет осуществлена на последнем этапе, когда будет подписано соглашение о мире.
Джон Уорлик, говоря о подвергавшихся пыткам мирных армянских жителях и военных, произнес дежурные фразы о том, что глубоко озабочен случаями нарушения прав человека. На вопрос о возвращении НКР за стол переговоров Попов ответил, что они неоднократно отмечали, что на определенном этапе Арцах, да, должен подключиться к переговорам.
“Вы хотя бы уточнили для себя, какая сторона начала эскалацию, и не кажется ли Вам, что после такого кровопролития бессмысленно вести переговоры до тех пор, пока не будет решен вопрос внедрения механизма расследований?” На этот вопрос П.Андриё всего лишь сказал, что у них нет мандата на выяснение того, кто начал. Для них самое главное сделать так, чтобы перемирие продолжалось долго. Касаясь механизмов, французский сопредседатель отметил, что они долгое время работают и будут продолжать работать в этом направлении.
Фактически можно сказать, что до тех пор, пока у сопредседателей не будет мандата и механизма для осуществления расследований, внедрение которого Азербайджана срывает, они будут продолжать одинаково относиться к агрессору и защищающемуся, что и произошло на этот раз.
На вопрос, рассматривается ли возможность исключения из Минской группы Турции, которая явно поддерживает Азербайджан, Уорлик ответил отрицательно.
Вот и все. Сопредседатели сказали то, что и следовало от них ожидать: размытый общий подход, общие заявления, безликие ответы.