ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կհանդիպեն երկուշաբթի
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները երկուշաբթի՝ ապրիլի 4-ին կհանդիպեն Վիեննայում, իսկ երեքշաբթի կկայանա Մինսկի խմբի հանդիպումը ամբողջ կազմով՝ քննարկելու համար բռնության դեպքերը Լեռնային Ղարաբաղում։ Այս մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը։
The @OSCE Co-Chairs will meet in Vienna on Monday and convene the Minsk Group on Tuesday to address violence in Nagorno-#Karabakh. #NKpeace
— James Warlick (@AmbJamesWarlick) April 2, 2016
Միաժամանակ Մինսկի խումբը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել, որով ամերիկացի, ռուս և ֆրանսիացի համանախագահները «լուրջ մտահոգություն են հայտնում հրադադարի մեծածավալ խախտումների վերաբերյալ»։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք ուժի կիրառումը և ափսոսում կյանքերի (այդ թվում՝ քաղաքացիական) անիմաստ կորուստի համար»,- հայտարարել են համանախագահները՝ կողմերին կոչ անելով դադարեցնել կրակն ու ձեռք առնել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իրավիճակը կայունացնելու համար։

Cопредседатели МГ ОБСЕ встретятся в понедельник
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ встретятся в понедельник в Вене. А во вторник состоится встреча Минской группы в полном составе для обсуждения случаев насилия в Нагорном Карабахе. Об этом в своем микроблоге в Твиттере сообщил американский сопредседатель Джеймс Уорлик.
The @OSCE Co-Chairs will meet in Vienna on Monday and convene the Minsk Group on Tuesday to address violence in Nagorno-#Karabakh. #NKpeace
— James Warlick (@AmbJamesWarlick) April 2, 2016
МГ также распространила пресс-релиз, в котором выразила “серьезную обеспокоенность широкомасштабными нарушениями режима прекращения огня”.
“Мы решительно осуждаем применение силы и выражаем сожаление в связи с бессмысленной гибелью людей, в том числе гражданских лиц”,- заявили сопредседатели, призвав стороны прекратить огонь и принять все необходимые меры для стабилизации ситуации.