Ռիչարդ Հովհաննիսյանի անվան ցեղասպանագիտության կրթաթոշակ է հաստատվել
Այսօր Հայ կրթական հիմնարկությունը (ՀԿՀ) հաստատեց իր նոր՝ Ռիչարդ Հովհաննիսյանի անվան ցեղասպանագիտության կրթաթոշակը: ՀԿՀ-ն այս կրթաթոշակը հայտարարել է պրոֆեսոր Հովհաննիսյանի կողմից ամբողջ կյանքի ընթացքում Հայոց Ցեղասպանության ուսումնասիրության գործում անձնական մեծ ներդրումը ճանաչելու նպատակով: Այն նախատեսված է հայազգի տաղանդաշատ երիտասարդ գիտնականների համար, ովքեր նպատակ ունենՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնասիրել ցեղասպանությանը վերաբերող միջառարկայական հիմնախնդիրները՝ մասնագիտանալով այդ ոճրագործության ժխտման տնտեսական, սոցիալ-ժողովրդագրական, մշակութային, իրավական և քաղաքական ասպեկտներում, ինչպես նաև հայ ժողովրդի վրա դրա ունեցած բացասական ազդեցության մեջ:
Այս տարի հայ ժողովուրդը նշեց Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մինչ օրս, Թուրքիան փորձում է լռության մատնել անցյալը՝ տարաբնույթ մարտավարական հնարքների միջոցով: Մինչդեռ, վերջինս այդ ընթացքում նաև միջազգային տարբեր համաձայնագրերի շրջանակներում շարունակում է օգուտներ քաղել: Փաստացի, այն շարունակում է մերժել Ցեղասպանությունը, այդպիսով՝ չվերացնելով այդ ահռելի հանցագործության հետևանքները:
Ակնկալելով մարդու իրավունքների մերժման ու կորսված ժառանգության վերականգնման գործընթացի նոր փուլի մեկնարկը, անհրաժեշտությունէ առաջանում վերաքննության ենթարկել և ընդլայնել Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը հակազդողռազմավարություններն ումարտավարությունները: Վերջինս ենթադրում է հիմնարարհետազոտությունների ու բանավեճի խորացման շարունակական գործընթաց՝ միտված կորուստների փոխահտուցմանն ու մերժված իրավունքների վերականգնմանը: Հետևաբար, այդ հետազոտությունները պետք է միջոլորտային և համապարփակ մոտեցում որդեգրեն՝ ուսումնասիրելով կորուստների թե պատմական, թե ապագայի ազդեցությունները տարբեր տեսանկյուններից:
«Մարդու իրավունքների ամենասոսկալի ոտնահարման ձև հանդիսացող ցեղասպանության գիտահետազոտական ուսումնասիրությունը կարող է մեծապես օժանդակել այս երևույթի առաջացման պայմանների ու դրանց հաջորդող մասսայական բռնությունների ընկալմանը՝ առաջարկելով ցեղասպանության կանխարգելման մարտավարություններ ու միջոցառումներ,- նշում է կրթաթոշակայի հանձնախմբի անդամ Նվարդ Մանասյանը,- Հայոց Ցեղասպանության դեպքում հարկ է մշակել և իրականացնել միջառարկայական հետազոտություններ, որոնք թույլ կտան ճիշտ գնահատել հայ ազգի վրա այս ոճրագործության առաջացրած ժողովրդագրական, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային բացասական, հաճախ նաև անդառնալի ազդեցությունը ու ըստ այդմ նաև գնահատել հատուցման ձևաչափն ու ծավալը»:
Այս կրթաթոշակը հնարավորություն կստեղծի ուսումնասիրել մի ամբողջ ազգին պատկանող ժառանգության լայն շրջանակը, ըստ այդմ նաև գնահատելով հատուցման ձևաչափն ու ծավալը, որի արդյունքները կհարստացնեն պետական, դիվանագիտական ու հանրային հարթակներում բանավեճի խորացումը: Հետաքրքրված անհատներն ու կազմակերպությունները կարող են կրթաթոշակի պայմանների մասին լրացուցիչ տեղեկանալ՝ այցելելով ՀԿՀ կրթաթոշակային ծրագրի կայքէջ:
Հիմնադրամի մասին՝
Այլ նախաձեռնությունների շարքում Հայ կրթական հիմնարկությունը ձեռք է մեկնել աշխարհի տարբեր վայրերում ապրող ուսանողներին: Այդ աջակցությունը հիմնականում հնարավոր է դարձել տարբեր կրթաթոշակային գումարների միջոցով, որոնք տնօրինվել են կամավորական հիմունքներով: Հիմնադրամը ստեղծվել է 1950 թվականին և վերջինիս հիմնական նպատակն է եղել (ա) աջակցել հայկական կրթական հաստատություններին; (բ) աջակցել աշխարհի տարբեր բուհերում ընդգրկված ազգությամբ հայ (նաև մասամբ) ուսանողներինև (գ) հիմնադրել հայկական կրթական ու մշակութային հաստատություններ և աջակցել վերջիններիս:
Ռիչարդ Հովհաննիսյանի մասին՝
Ռիչարդ Հովհաննիսյանը ծնվել է Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած ընտանիքում և իր պատմագիտական կրթությանը հաջորդած ամբողջ շրջանում ուսումնասիրել է Հայոց և Մերձավոր Արևելքի պատմությունը: Իր աշխատանքների առյուծի բաժինը նվիրված է Ցեղասպանության և Առաջին Հանրապետության ուսումնասիրությանը:
1986 թվականին Ռ. Հովհաննիսյանը նշանակվել է ՀԿՀ-ի կողմից հովանավորված և Քալիֆորնիայի համալսարանում նոր հիմնադրված ժամանակակից հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ: Ռ. Հովհաննիսյանը Գուգենհայմի անվան մրցանակակիր է, ով այն ստացել է իր բացառիկ հետազոտությունների համար և դրանով իսկ իր ավանդն է ունեցել հայագիտության առաջխաղացմանը: Նա մինչ օրս հանդիսանում է մի շարք գիտական և քաղաքացիական կառույցների տնօրենների խորհուրդի անդամ: 2010-11 թվականներին Ռ. Հովհաննիսյանը արժանացավ Քալիֆորնիայի համալսարանի շրջանավարտների ընկերակցության «Լավագույն դասախոս» մրցանակին:

Armenian Educational Foundation (AEF) today announced its new Richard G. Hovhannisian Scholarship for Armenian Genocide Studies. AEF has established this scholarship in honor of Professor Hovannisian in recognition of his lifelong dedication to the study of the Armenian Genocide. It is a merit based scholarship for Master and PhD students pursuing studies in higher educational institutions in the Republic of Armenia, specializing in the economic, social-demographic, cultural, legal and political aspects of denial and its accrued impact on the Armenian nation. The Foundation will cover the full tuition during the entire study and research, given that the proposed topic of research is acceptable to the Scholarship Board.
This year, the Armenian nation commemorated the centennial of this atrocious crime. To this day, Turkey attempts to silence the past through various policies, meanwhile, continuing to reap the benefits of various international legal agreements. In reality, it continues the denial of the Genocide, thus, perpetuating the consequences of this colossal crime.
Looking forward to a new phase in the process of redemption of denied human rights and lost heritage, there is a need for reexamination and broadening of the strategies and tactics that could counteract Turkey’s denial policy. This requires sound research and debate in order to feed the actions leading to the punishment through compensation and retribution of the losses that an entire nation had to bear on its shoulders. Thus, it needs an interdisciplinary and broad approach that could examine the different aspects of the losses and their historic and future impact.
“The study of genocide, which is a gross violation of human rights, can help us understand the conditions under which acts of mass violence are likely to take place, suggesting ways in which genocide may be prevented,” states Scholarship Committee Member, Nvard Manasian.“In the case of the Armenian Genocide there is a need to comparatively conduct interdisciplinary studies that could help to assess the magnitude of the demographic, economic, political, and cultural impact on the Armenian nation in order to identify the magnitude of loss to be recovered gradually.”
The new scholarship will support the advancement of the academic debate on the possible avenues for retribution and recovery of lost human rights. Simultaneously, the scholarship would also afford the opportunity to explore the heritage rightfully belonging to an entire nation by feeding the results of this research into the state, diplomatic and public understanding and structured debate in different venues. The details of the terms and conditions of the newly announced scholarship are accessible on the scholarship website of the Foundation.
About the Foundation:
Along with other activities the Armenian Educational Foundation offers a helping hand to hundreds of students in Armenia, Lebanon and the United States. This assistance has been made possible in large part thanks to the various scholarship funds and generous benefactors. The foundation was established in 1950 and its main objectives areto (a) render financial assistance to Armenian educational institutions, irrespective of their religious affiliation or denomination; (b) assist students of Armenian parentage, to acquire an education in educational institutions and (c) establish and to aid in the establishment of Armenian educational institutions and cultural centers.
Today, a greater number of Armenian students are seeking to extend their level of education beyond high school and even college. With the formation of more scholarship funds, the AEF can provide additional support to a larger number of these students in colleges and universities, award those pursuing Armenian studies, establish funds which would focus on specific fields and give financial assistance for academic research. In this way, the AEF hopes that it will help young people make lasting contributions to their respective communities.
About Richard G. Hovannisian:
Born to a family that survived the Genocide, Richard G. Hovannisian a historian by education, dedicated his life and professional career to studying Armenian and Middle Eastern history. Most of his work is focused on the Armenian Genocide and the First Republic of Armenia.
In 1986, Hovannisian was appointed as the first holder of the Armenian Educational Foundation Endowed Chair in Modern Armenian History at UCLA. Upon Prof. Hovannisian’s retirement, the UCLA Chair was renamed in his honor. Hovannisian is a Guggenheim Fellow who has received numerous honors for his scholarship, civic activities, and advancement of Armenian Studies. Hovannisian serves on the board of directors of nine scholarly and civic organizations, including the Facing History and Ourselves Foundation; the International Institute on the Holocaust and Genocide; International Alert; the Foundation for Research on Armenian Architecture; and the Armenian National Institute (ANI). He received the UCLA Alumni Association's 2010-2011 "Most Inspiring Teacher" award.