«Ժառանգության» հայտարարությունը Հանրապետության օրվա կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման 89-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Ժառանգություն» կուսակցությունը սրտագին շնորհավորանքներ է հղում ողջ հայ ժողովրդին:
Առանց 1918 թվականի այս օրվան, որին նախորդել էին Հայոց ցեղասպանությունն ու մեծ հայրենազրկումը, այսօր չէր լինի մեր նորանկախ հայկական պետականությունը:
Պատշաճը հատուցելով արդի հայկական պատմության մեջ Առաջին, թեկուզեւ կարճատեւ ինքնիշխան հանրապետության հիմնադիրներին ու կերտողներին, մենք` հաղթանակների եւ պարտությունների այս ժառանգության հետնորդներս, վերահաստատում ենք ազատությանը, օրենքի գերակայությանը, քաղաքացիական իրավունքներին ու ազգային շահերին մեր հավատարմությունը եւ այդ արժեքների վրա խարսխված նոր Հայաստան կառուցելու մեր հանձնառությունը: Վերջերս տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները հայկական այս ուղենիշների շեմը չբավարարեցին եւ շարունակում են հանրային օրինականությանն ու լավագույն կառավարմանը նետել մարտահրավեր, որն անպայման կլուծվի մեր սերնդի ժողովրդավարական վճռականության շնորհիվ:
Հանրապետության տոնի տառին ու ոգուն համահունչ` «Ժառանգությունը» կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել Ալեքսանդր Արզումանյանին, Ժիրայր Սէֆիլյանին, Վարդան Մալխասյանին, Արման Բաբաջանյանին, Արմեն Սարգսյանին, Արսեն Արծրունուն, մյուս բոլոր քաղբանտարկյալներին, ովքեր կալանքի տակ են` ի ոտնահարումն իրենց սահմանադրական հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների: Աշխարհում չի կարող լինել արդարություն` առանց արդարության տան մեջ:

Heritage Statement On Armenian Independence Day
The Heritage Party congratulates the entire Armenian nation on the 89th anniversary of the foundation of the Republic of Armenia. Without this day in 1918, achieved as it was against the odds of the Genocide and great dispossession of Homeland which preceded it, there would be no Armenian state, of any kind, remnant today.
In paying tribute to the founders and framers of the first, albeit short-lived sovereign accomplishment in modern Armenian history, we, the heirs of that legacy of triumphs and tribulations, recommit ourselves to the aspiration of a Republic anchored in liberty, the rule of law, and the protection of civil rights and national interests. The recently-held parliamentary elections did not satisfy the threshold of these Armenian benchmarks, and continue to pose a challenge of public legitimacy and good governance to be met by the democratic determination of our generation.
In the letter and spirit of this occasion, Heritage calls for the immediate release of Alexander Arzoumanian, Zhirair Sefilian, Vardan Malkhasian, Arman Babajanian, Armen Sargsian, Arsen Artsruni, and all other political prisoners currently being held in violation of their basic constitutional freedoms. There can be no justice in the world without justice at home.