ՄԻՊ արագ արձագանքման խումբը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում է՝ Վարգես Գասպարիին տեսակցելու նպատակով
Այս պահին ՄԻ պաշտպանի գրասենյակի արագ արձագանքման խումբը գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում: Խումբը քրեակատարողական հիմնարկ է մեկնել փետրվարի 19-ից՝ կալանքի տակ գտվող քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի փաստաբանների ահազանգով: Այս մասին «Հետքին» հայտնեցին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից: Կալանավայրից արագ արձագանքման խմբի դուրս գալուց հետո կներկայացնենք նոր տեղեկատվություն Վարդգես Գասպարիի առողջական վիճակի ու պահման պայմանների վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Վարդգես Գասպարիի պաշտպաններն այսօր հայտարարություն են տարածել, ըստ որի իրենց պաշտպանյալը քրեակատարողական հիմնարկում ենթարկվում է խոշտանգումների: Գասպարիի փոխանցմամբ՝ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում նրան «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի նախ համար 20, հետո արդեն՝ համար 7 խցի խցակիցները, ադմինիստրացիայի և քրեական տարրերի ուղղորդմամբ և թողտվությամբ, ենթարկում են խոշտանգումների (ծեծի և այլ միջոցներով), հոգեբանական և ֆիզիկական ճնշումների, անմարդկային, նվաստացնող վերաբերմունքի, մասնավորապես՝ ծեծելով, սեռական բնույթի հայհոյանքներ տալով, վրան ջուր լցնելով, սպառնալիքներ տեղալով՝ «դու ստեղից կենդանի չես պրծնի» և այլն:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ Գասպարիի խոշտանգման փաստի կապակցությամբ կատարվում է ուսումնասիրություն: ՔԿՎ-ի պարզաբանման մեջ նշված է, որ ուսումնասիրության արդյունքների մասին կտեղեկացնեն լրացուցիչ:
ՔԿ վարչությունից հայտնում են, որ Գասպարին հացադուլ և ջրադուլ հայտարարելու մասին դիմում է ներկայացրել փետրվարի 23-ին: Պահանջը եղել է այլ խուց տեղափոխվելը, ինչը բավարարվել է: Վարդգես Գասպարին քիչ առաջ հացադուլը և ջրադուլը դադարեցնելու մասին դիմում է ներկայացրել:
Ակտիվիստ Գասպարին մեղադրվում է ոստիկաններին վիրավորելու և դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու մեջ։ Բանն այն է, որ նա հրաժարվում էր ներկայանալ դատարան։ Նրան կալանավորելու որոշումը կայացվել է առանց Գասպարիի ներկայության և անորոշ ժամկետով, ինչը նրա փաստաբանները որակել են ապօրինի որոշում։

Группа быстрого реагирования ЗПЧ прибыла в УИУ “Нубарашен” для встречи с Вардгесом Гаспари
В эти минуты группа быстрого реагирования офиса Защитника прав человека находится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”. Группа прибыла в УИУ по сигналу адвокатов гражданского активиста Вардгеса Гаспари, находящегося под арестом с 19 февраля. Об этом Hetq.am сообщили в офисе омбудсмена. По возвращении группы мы представим новую информацию о состоянии здоровья Гаспари и условиях его содержания в тюрьме.
Напомним, что сегодня адвокаты активиста распространили заявление, в котором сообщалось, что их подзащитный подвергается пыткам в тюрьме. По словам Гаспари, за последние несколько дней его сокамерники с попустительства администрации и криминальных элементов подвергали его пыткам (избиение и другие действия), оказывали психологическое и физическое давление, унижали, проявляли неловеческое отношение, в частности нецензурно ругались в его адрес, обливали холодной водой, угрожали – “живым ты отсюда не выйдешь” и т.д.
В отделе общественных связей управления УИУ Министерства юстиции РА сказали, что по факту применения пыток в отношении Вардгеса Гаспари проводится проверка, о результатах которой будет сообщено дополнительно.
В УУИУ также отметили, что заявление о проведении сухой голодовки Гаспари представил 23 февраля. Он требует перевести его в другую камеру, что уже сделано. Немногим ранее Вардгес Гаспари написал новое заявление о прекращении сухой голодовки.
Гражданский активист обвиняется в оскорблении полицейских и неуважительном отношении к суду. Дело в том, что он отказывался являться в суд. В отсутствие Гаспари было принято решение о взятии его под стражу на неопределенный срок. Адвокаты расценили это решение как незаконное.