Բրիտանական ֆիլմերի 14-րդ փառատոնը կմեկնարկի «Լավագույնը Բրիտանիայից» խորագրի ներքո
Բրիտանական խորհուրդը, Beeline–ը Հայաստանում, Բրիտանական դեսպանատունը Երևանում և ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը հայտարարում են Բրիտանական ֆիլմերի 14-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին։ Փառատոնն այս տարի կրում է «Լավագույնը Բրիտանիայից» խորագիրը:
Փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա փետրվարի 20-ին ժամը 16.30-ին Մոսկվա կինոթատրոնում։Փառատոնի բացումը կմեկնարկի «Լեդին ֆուրգոնում» ֆիլմով: Այս տարի փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են «Օսկար» մրցանակին առաջադրված միանգամից մի քանի ֆիլմ:
«Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը հրաշալի հնարավորություն է` ներկայացնելու բրիտանական ֆիլմարտադրության լավագույն նմուշները: Մշակույթը հիանալի միջոց է այնպիսի երևույթների մասին տեսակետների փոխանակման համար, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները, արդարադատությունը և բազմազանությունը, ուստի մենք հպարտ ենք համաֆինանսավորել այս փառատոնը: Առաջարկվող ֆիլմերը, իսկապես, շատ լավն են, և մենք հուսով ենք, որ դրանք կարժանանան մեր հայ բարեկամների հավանությանը»,- նշեց Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը։
«Արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ մենք աջակցում ենք փառատոնի իրականացման գործընթացին և վստահ եմ, որդա օգնում է ներկայացնել Բրիտանական կինոարվեստի լավագույն ֆիլմերը հայ հանդիսատեսին։ Որպես կանոն, փառատոնը մեծ համբավ է վայելում երիտասարդների շրջանում, իսկ որակյալ ֆիլմերը ոգեշնչում են երիտասարդ սերնդին հասնելու նորանոր բարձունքների ի շահ հասարակության և երկրի։ Ուրախ ենք, որ բրիտանական ֆիլմերի ցուցադրության ցանկում այս տարի ընդգրկվել են նոր մարզեր և այդ մարզերի երիտասարդներին էլ կարող են բացահայտել իրենց համար լավագույնները, իսկ մենք էլ մեր հերթին կփորձենք դարձնել նրանց կյանքն էլ ավելի լավը»,- նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Այս տարի ֆիլմերը պատմում են սիրո, սեփական իրավունքների, արդարության և իրենց երազանքների համար պայքարող մարդկանց մասին: Փառատոնի ծրագիրը բազմազան է թե´ թեմաների ընտրութամբ, և թե´ ֆիլմերի ժանրային առանձնահատկությամբ: Ֆիլմերի ընտրությանը Բրիտանական խորհուրդը մոտեցել է ամենայն պատասխանատվությամբ` նպատակ ունենալով մեր հանդիսատեսին ներկայացնել միայն լավագույնը»,-ասաց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Փառատոնի շրջանակում մայրաքաղաքում և մարզերում կցուցադրվի յոթ ֆիլմ։ Երևանում ֆիլմերը կցուցադրվեն փետրվարի 20-ից 26-ը Մոսկվա կինոթատրոնում` յուրաքանչյուր օր երեք անգամ։ Փետրվարի 27-ին Փոքր թատրոնում կցուցադրվի «Մաքսին Փիքի Համլետը» և «Սիրիայի թագուհիները» ֆիլմերը։ «Մաքսին Փիքի Համլետը» ֆիլմը ցուցադրվում է Շեքսպիրի մահվան 400-րդ տարին նշանավորող միջոցառումների շրջանակում: Փառատոնը մարզերում այս տարի կընդգրկի Ապարան, Դիլիջան և Ալավերդի քաղաքները: Մուտքն ազատ է բոլոր ֆիլմերի համար։
Այս տարի փառատոնի հյուրն է Սայմոն Ուիլքինսոնը, ով Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կներկայացնի «The Cube» ֆիլմ-ներկայացումը, որը վիրտուալ իրականության, թատրոնի, կինոյի և լուսանկարչությանը միաձուլում է:
Բրիտանական ֆիլմերի 14-րդ փառատոնի ծրագրին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ` այցելելով www.britishcouncil.am կայք։

Четырнадцатый Фестиваль британских фильмов пройдет под девизом «Лучшее из Британии»
Представительство Британского Совета в Армении, Beeline, Посольство Великобритании в Армении и Министерство культуры РА объявляют о проведении 14-ого Фестиваля британских фильмов. В этом году фестиваль пройдет под девизом «Лучшее из Британии».
Торжественная церемония открытия фестиваля состоится 20 февраля в 16:30 показом фильма «Леди в фургоне» в столичном кинотеатре «Москва». В этом году в программу фестиваля включены сразу несколько фильмов, номинированных на «Оскар».
«Фестиваль британских фильмов – прекрасная возможность представить лучшие образцы британского кинематографа. Культура является отличным инструментом для обмена мнениями о таких явлениях как права человека, справедливость и разнообразие, поэтому мы гордимся возможности поддержать фестиваль. Фильмы, представленные на фестивале, действительно хороши, и мы надеемся, что они будут одобрены и нашими армянскими друзьями», - отметила Чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства в Армении Джудит Фарнуорт.
«Мы поддерживаем фестиваль четвертый год подряд, и я уверен, что это помогает представить примеры лучших британских кинолент армянскому зрителю. Как правило, фестиваль пользуется большей популярностью среди молодежи, а качественные киноленты способны вдохновить молодое поколение на новые совершения во благо общества и страны. Мы рады, что в этом году список регионов, где пройдут показы фильмов, расширен, что позволяет увеличить аудиторию фестиваля, тем самым, изменив жизнь большего числе людей к лучшему», - отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«В этом году фильмы британского фестиваля рассказывают о людях, борющихся за свою любовь, права, справедливость и мечты. Программа фестиваля разнообразна и включает фильмы различной тематики и жанра. Британский Совет с большим чувством ответственности подошел к выбору фильмов, чтобы представить только лучшее для нашей аудитории», - сказала руководитель представительства Британского Совета в Армении Аревик Сарибекян.
В рамках 14-ого Фестиваля британских фильмов в столице и регионах Армении пройдут показы 7 кинолент. В Ереване показы пройдут с 20 по 26 февраля в кинотеатре «Москва», каждый день по три сеанса. После Ереванских показов фильмы будут показаны в Апаране, Дилижане и Алаверди. Вход на все сеансы – бесплатный.
В этом году специальным гостем фестиваля станет Саймон Уилкинсон, который в центре Tumo представит фильм-презентацию «The Cube», который является симбиозом виртуальной реальности, театра, кино и фотографии.
Организатором 14-ого Фестиваля британских фильмов являются Британский Совет и Посольство Великобритании. Генеральным спонсором фестиваля выступает Beeline. С программой фестиваля можно ознакомиться по адресу www.britishcouncil.am