«Հայաստանում ընտրությունները կեղծվեցին, բայց ոչ բուն քվեարկության փուլը»
«Սրա հետ այսօր համաձայնվում են նույնիսկ պարտված այն քաղաքական ուժերը, որոնք խուսափում են բուն քվեարկության փուլի կեղծման մասին հայտարարություններ անել: Չի կարելի ասել, որ ուրիշի փոխարեն քվեա ր կեցին, լցոնումներ եղան, քվեաթերթիկները սխալ հաշվեցին, մեկը մյուսի փոխարեն դրեցին եւ այլն: Այո, մարդիկ գնացին եւ իրենք իրենց ձեռքով ընտրեցին: Բայց ասել, որ ամեն ինչ արդար է եղել, չի կարելի: Շատ դժվար է մի հասարակության մեջ, որտեղ գրեթե բոլորն իրար ճանաչում են, բաժանել ընտրակաշառք եւ թաքցնել դա»,- աում է Հրայր Թովմասյանը: Ընտրակաշառք տալու եւ վերցնելու պատճառները մեկնաբանում է Իրավական համակարգի ամրապնդման խորհրդատվության ծրագրի իրավաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Հրայր Թովմասյանը:
- Ինչո՞ւ են մարդիկ ընտրակաշառք վերցնում:
- Պատճառներից առաջինն իրավական մշակույթի բացակայությունն է: Մարդկանց մեջ արմատացել է այն գիտակցությունը, որ, միեւնույն է, ոչինչ չի փոխվի: Հասարակության այն մեծ զանգվածը, որը վերցրել է ընտրակաշառք, իմ դիտարկումների համաձայն, ունի հետեւյալ մոտեցումը. «Դե մեկ է, բոլորն էլ նույնն են, ոչինչ չի փոխվի, անցնելու է նա, ով պետք է անցնի, այդ դեպքում ես այս վիճակից դուրս գամ ինչ-որ մի բան շահած»: Այդ շահումն էլ ընտրակաշառքն է: Կարեւոր գործոն է նաեւ սոցիալական ծանր վիճակը: Ես երբեմն պատկերավոր ձեւով ասում եմ, որ ընտրակաշառք վերցնող հայ մարդը նման է անապատում գտնվող այն մարդուն, որն արդեն երկար ժամանակ է, ինչ այդ անապատում է առանց ջրի ու հացի, եւ հանկարծ նրա առջեւ հայտնվում են երկու հոգի, ովքեր ինչ-որ բան են նրան առաջարկում: Առաջինը իր օգտին քվեարկելու դեպքում խոստանում է մի կտոր հաց եւ մեկ բաժակ ջուր, մյուսը խոստանում է ցույց տալ ճանապարհը, որով այդ մարդը ինքնուրույն կհասնի ջրի եւ հացի: Եվ այդ մարդն այս դեպքում վերցնում է ջուրն ու հացը, որը նրան առաջարկվում է հիմա, չգիտակցելով, որ որոշ ժամանակ անց նա դարձյալ մնալու է այդ անապատում: Ասեմ նաեւ, որ այդ մարդը վստահ էլ չի, որ երկրորդ թեկնածուն նրան իսկապես ցույց կտար ճիշտ ճանապարհը: Կաշառք վերցնելու եւս մեկ պատճառ կա: Եթե մեր շրջապատում ինչ-որ մեկը մեր գրպանից գումար գողանա, ապա մենք միանշանակ նրան կանվանենք գող: Բայց այն մարդիկ, ովքեր ուրիշի փոխարեն են քվեարկում, լցոնումներ են անում, ընտրակաշառք են բաժանում եւ վերցնում, մեր հասարակության մեջ չեն ընկալվում որպես հանցագործներ: Ընդհակառակը, նրանք ճարպիկ տղաներ են, բաշարողներ: Ընտրակաշառքը եւ՛ վերցնողի, եւ՛ տվողի համար պատժվում է 2-5 տարի ազատազրկմամբ: Մեկ օրում մեր հասարակության զգալի զանգված դարձավ քրեական հանցագործ: Եվ զարմանալի է, որ նույնիսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կոչ են անում կաշառք վերցնել, սակայն քվեարկել խղճի թելադրությամբ: Ախր դա նույնն է, եթե կոչ անենք բռնաբարել, գողանալ, սպանել: Մեր հասարակությունը կաշառքը չի դիտարկում որպես հանցագործություն: Սա քաղաքական մշակույթի ցածր աստիճան է: Մարդիկ չեն տեսել, որ իրենց ընտրությունից հետո իշխանություն է փոխվում, որ իշխանության փոփոխությունից հետո նրա կյանքում ինչ-որ բան է փոխվում: Եթե չհաշվենք կոմունիստական կուսակցության տապալումը եւ 1998 թ.-ին իշխանությունների ներսում գզվռտոցների հետեւանքով տեղի ունեցած իշխանափոխությունը, ապա Հայաստանում ընտրություններով դեռեւս իշխանություն չի փոխվել:
- Ինչո՞ւ են ընտրակաշառք տալիս:
- Հայաստանում իշխանություն ունենալը շարունակում է մնալ հարստանալու ամենակարճ ճանապարհը: Իշխանությունը հնարավորություն է տալիս լինել սեփականության վերաբաշխման ամենամոտ դիրքերում կանգնած մասնակիցը: Իշխանությունը նաեւ շարունակում է մնալ արդեն կուտակված հարստությունը պաշտպանելու միջոցը, որովհետեւ չկան պաշտպանության այլ միջոցներ, օրինակ` արդար դատական համակարգ: Եվ չեմ ասում, որ որոշ մարդկանց համար իշխանությունը ֆիզիկական գոյության խնդիր է: Եվ այսպես, կան ընտրակաշառք տվողներ եւ կան վերցնողներ, այսպիսով շղթան, կարծես թե, փակվում է: Բայց փոխվել են ընտրակեղծիքների ձեւերը: Եթե 2003 թվականին լցրեցին, փոխեցին, ջարդեցին, գողացան եւ այլն, հիմա դռնեդուռ ընկան, համոզեցին, սակարկեցին եւ կաշառեցին:
- Ինչո՞ւ է այդպես:
- Անշուշտ նմանատիպ երեւույթները բավականին խորքային արմատներ ունեն: Մինչեւ 19-րդ դարի վերջ հայ ժողովրդի համար չգոյության տարիներ էին, չկար պետականություն այն ժամանակ, երբ ամբողջ աշխարհում զարգանում եւ արմատավորվում էր իրավական պետության գաղափարը, քաղաքացիական հասարակությունը: Իսկ այդ ընթացքում հայի մոտ ձեւավորվում են այնպիսի հատկանիշներ, ինչպիսին են հարմարվողականությունը, կրավորականությունը եւ այլն: Երկու ասացվածք կան, որոնք բնորոշ են միայն հայերին, մյուս ժողովուրդների մոտ նույնիսկ դրանց տարատեսակները չկան, համենայնդեպս, ես չեմ գտել` «Որտեղ հաց, այնտեղ կաց» եւ «Եղունգ ունես, գլուխդ քորիր»: Նման գենետիկական պաշարով հայ մարդը ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման համար բավականին վատ նյութ է:
- Ի՞նչ է պետք անել իրավիճակը շտկելու համար:
- Եթե շախմատային լեզվով ասենք, ապա հնարավոր չէ հաշվարկել այն միակ քայլը, որի դեպքում մենք կունենանք դիրքային առավելություն: Լավագույն դեպքում դա պետք է լինի քայլերի կոմբինացիա, որի պարագայում հնարավոր կլինի խուսափել պարտությունից: Ընտրակաշառքները հետեւանքներն են, ուրեմն պետք է գտնել եւ վերացնել պատճառները: Իշխանությունը չպետք է դառնա այդքան գայթակղիչ, չպետք է դառնա սեփականության ձեռք բերման կամ այն պաշտպանելու միջոց: Եվ այդ ժամանակ մարդիկ կհասկանան, որ, ի վերջո, պատգամավորի աշխատանքը շատ ձանձրալի է իրականում:
- Իսկ եվրոպացի դիտորդնե՞րը:
- Իրենք ինչ-որ բան զգացին, բայց նրանք շատ լավ հասկանում են, որ չեն կարող մերկապարանոց հայտարարություններ անել: Համատարած ընտրակաշառքների մասին կարող ենք խոսել մենք, որովհետեւ մենք այս հասարակության անդամներն ենք, տեսնում ենք, շփվում ենք, գիտակցում ենք, իսկ դիտորդը չունի շփման այն շրջանակը, որ ունենք մենք: Իսկ միայն լսածով նա չի կարող նման եզրահանգումներ անել: Միջազգային դիտորդներին բնավ էլ չի կարելի մեղադրել այն հարցում, որ նրանք աչք փակեցին կեղծիքների վրա: Իսկ կաշառքն ամենադժվար բացահայտվող հանցանքներից է:

Election Fraud Occured in Armenia - But Not at the Ballot Box
"Today, even those defeated political forces who refrain from stating that fraud occured at the ballot box, agree with the above observation. One can't say that ballot stuffing or an incorrect vote count took place or that some went to the polls under false identities and cast their votes. No, people went to the ballot box and cast their vote with their own hands. But that's not to say that the electoral process was fair and just. It's difficult in a society where most everybody knows everyone else to hand out bribes and keep it under wraps." These are the comments of Hrayr Tovmasyan, a post-graduate student of jurisprudence and a lawyer with the Project to Strengthen the Legal System, as to why election bribes are offered and accepted.
- Why Do People Accept Election Bribes?
- The first reason is the absence of a tradition of legal guidelines. The prevailing mentality that nothing will change anyway is deeply embedded in the populace. According to my observations, a large segment of society thus believes that "whoever is meant to win, will win" and given that their vote is meaningless anyway they might as well profit from voting. In other words, accepting a bribe. Another important factor is the poor socio-economic situation. I often portray the Armenian bribe taker as someone who has spent a long time in the desert without food or water. Suddenly, two people appear. One promises to give him a piece of bread and a glass of water if our desert dweller votes in his favor. The second promises to show him the road to follow to reach a supply of both food and water. The man takes the immediate offer of the bread and water, not realizing that he'll still be in the desert for the foreseeable future. I should add that the man also isn't convinced that he'll be shown the correct path in order to reach the promised food and drink.
There's another reason as well. Around her, if we catch someone stealing money from our pocket we naturally call him a thief. But those who stuff ballots and deal in bribes, etc, are not considered criminals in our society. On the contrary, they're seen as the "clever" ones. People convicted of handing out or taking election bribes can face from 2-5 years imprisonment. Imagine, in the course of just one day a major segment of our society became criminals. And it's amazing that even high-level government officials call for the abolishment of bribery and for people to vote according to their conscience. That's like calling on people to rape, steal and kill. Our society doesn't consider bribery a crime. This is a manifestation of the low level of our political culture. After elections people do not see any change of leadership nor any improvement in their lives. If we exclude the overthrow of the Communist regime and the regime change following the internal political wrangling of 1998, we can say that elections inArmeniahave not produced any change in the ruling regime.
- Why Are Election Bribes Handed Out?
- InArmenia, holding on to the reins of power is the most direct route to self-enrichment. Power allows one to be in an ideal position to partake in the distribution of wealth and property. Political power also makes it easier to defend one's accumulated wealth as other, legal means, to do so are absent; namely a free and fair court system. So we are faced with both bribe givers and takers. Together they form a self-perpetuating cycle. Election fraud has changed in form only. Whereas in 2003, it surfaced in the form of beatings, theft, etc, today, the purveyors of fraud go knocking from door-to-door, making deals and handing out bribes.
- Why We're Faced With This Situation?
- Naturally, these phenomena are deeply rooted. Until the end of the 19th century Armenians had no political state while the rest of the world was advancing and strengthening the development of a "civil society" within their boundaries. Meanwhile, Armenian society was giving birth to concepts such as political expediency and passivity. There are two sayings which are unique to Armenians. I haven't even come across versions of these sayings in other cultures. The sayings are, " Where there's bread, go live there", and "You have nails, go scratch your head". Such a genetic mentality doesn't bode well for Armenians engaged in elections.
- What Needs To Be Done To Correct This Situation?
- If we use the lexicon of a chess game then it's not possible to calculate the one correct move that might give us a positional advantage. In the best scenario, only a combination of moves might help us avoid defeat. Election fraud is the symptom of the problem To correct the situation we must identify and root out the causes. Political power should not be allowed to become so seductive nor should it become a means to obtain wealth and later protect it. Only then, will people understand that, in reality, serving as a member of the National Assembly is quite a thankless and demanding job.
- What About The European Election Observers?
- The observers surely felt that something was going on during the election process but understood that they were in no position to make any blanket statements to this effect. But we can talk about widespread election bribes because we are members of this society and are intimately aware of who's who and what's what. The observers didn't have such a vantage point. Thus, we can't really blame the observers for turning a blind eye on the problem of election fraud. And bribery is one of it's most complicated criminal manifestations.