Երեւանը՝ գազանավթային գիգանտ Քաթարի ազգային փոխադրողի նոր վերջնակետ
Քաթարի ազգային փոխադրող «Qatar Airways» ընկերությունը այս տարվա մայիսի 15-ից կսկսի իրականացնել Դոհա-Երեւան-Դոհա չվերթը: Այս մասին իր պաշտոնական կայքում հայտարարել է քաթարական ավիաընկերությունը:
«Qatar Airways Group»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աքբար Ալ Բաքերը (Akbar Al Baker) նոր չվերթի մասին ասել է, որ դրա ուղեւորները հնարավորություն կունենան իրենց ընկերության գլոբալ ցանցի միջոցով կապվել աշխարհի հետ: Դոհայի «Համադ» միջազգային օդանավակայանը, որն աշխարհում ամենանոր հաբն (տարանցիկ թռիչքների կենտրոն) է, բացվել է 2014-ի ապրիլին: Այստեղից «Qatar Airways»-ը թռչում է 6 աշխարհամասերի ավելի քան 150 ուղղություններով: Հատկանշական է, որ քաթարական ազգային փոխադրողը Մերձավոր Արեւելքի երկրներից գրասենյակ չունի միայն Հայաստանում (դեռեւս) եւ Իսրայելում: 1993-ին հիմնադրված եւ 1994-ից թռիչքներ կատարող ընկերությունը ներկայում շահագործում է 175 օդանավ:
Ավիափոխադրողի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Երեւանը Հայաստանի վարչական, մշակութային եւ արդյունաբերական կենտրոնն է, որը հանգստի եւ գործարար նպատակներով ժամանողներին առաջարկում է հարուստ ու բազմատեսակ պատմություն. «Կովկասյան լեռների ֆոնով Երեւանը աշխարհի հնագույն, մշտապես բնակեցված քաղաքներից է, եւ ոտքի վրա հեշտությամբ կարելի է ուսումնասիրել նրա տարաբնույթ ճարտարապետությունն ու մթնոլորտը»:
ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի քարտուղար Ռուբեն Գրդզելյանն էլ իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ ՔԱԳՎ պետ Արտյոմ Մովսեսյանը բարձր է գնահատել «Qatar Airways»-ի արհեստավարժ թիմի պատրաստվածությունը եւ բարեկամական տրամադրվածությունը. «Ուրախ եմ, որ մեր՝ երկու տարի շարունակվող բանակցությունները եղան արդյունավետ»:
«Qatar Airways»-ը կդառնա Մերձավոր Արեւելքի երկրներից Հայաստան եկող 10-րդ ավիաընկերությունը: Երեւանի հետ հաղորդակցվող մյուս ընկերություններն են. «Geogian Airways» (Վրաստան), «Atlasjet Airlines» (Թուրքիա), «Middle East Airlines» (Լիբանան), «Arkia Israeli Airlines» (Իսրայել), «Iraqi Airways» (Իրաք), «Mahan Air», «Iran Aseman Airlines» (երկուսն էլ՝ Իրան), «FlyDubai», «Air Arabia» (երկուսն էլ՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ): Հիշեցնենք, որ 2014-2015 թթ. Երեւանն ու Աբու Դաբին իրար էր կապում ԱՄԷ-ի «Etihad Airways» ավիաընկերությունը, որն անցյալ տարվա սեպտեմբերի 1-ից դադարեցրեց թռիչքները դեպի Հայաստան:
Քաթարից՝ պլաստմասսա, դեպի Քաթար՝ կենդանիներ
Ընդամենը 11,5 հազար քկմ տարածք ունեցող Քաթարը, որի ափերը ողողում են Պարսից ծոցի ջրերը, բնական գազի պաշարներով 3-րդն է աշխարհում եւ 6-րդը դրա արտահանմամբ: Իսկ նավթի ու նավթամթերքի արտահանմամբ աշխարհում զբաղեցնում է 21-րդ տեղը: Այս երկիրը, ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջինն է աշխարհում:
Քաթարի հետ Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել 1997-ին: Այդ երկրում ՀՀ-ն ներկայացնում է ԱՄԷ-ում մեր երկրի դեսպանը (համատեղության կարգով, նստավայրը՝ Աբու Դաբի): Իսկ ՀՀ-ում Քաթարի Պետության դեսպանի նստավայրը Թեհրանում է:
Երկու երկրներն առանձնապես աչքի չեն ընկնում մեծ ապրանքաշրջանառությամբ, որը 2013-2014 թթ. կազմել է տարեկան շուրջ 800 հազ. դոլար: Հայաստանը 2013 թ. Քաթարից ներկրել է 329 տոննա պլաստմասսա եւ դրանից իրեր (550 հազ. դոլար արժողությամբ), փոխարենն այդ երկիր է արտահանել 67 տ ընդհանուր քաշով եւ 263 հազ. դոլար արժողությամբ կենդանի կենդանիներ: 2014-ին ներկրվել է 198 տ պլաստմասսա (272 հազ. դոլարի) եւ արտահանվել 150 տ կենդանի (498 հազ. դոլարի):
Ստորեւ ներկայացնում ենք 2010-2014 թթ. Հայաստանի արտահանումները դեպի Քաթար եւ ներկրումներն այդ երկրից ԱՄՆ դոլարով (տվյալները՝ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից):

Qatar Airways, the national carrier of the State of Qatar, announced on its website that on May 15 it will be starting non-stop flights between Doha and Yerevan four times weekly.
Qatar Airways Group Chief Executive Akbar Al Baker has said that passengers on the new direct service to and from Yerevan will benefit from easier access to the rest of the world via Qatar Airways’ global network.
Doha’s Hamad International Airport, the world’s newest air hub, opened for operation in 2014. From here Qatar Airways services more than 150 routes to six continents.
Interestingly, Qatar Airways currently has offices in all Middle East countries except Armenia and Israel. That should soon change in the case of Armenia.
The airline, founded in 1993 and flying since 1994, today operates a fleet of 175 aircraft.
In its statement, Qatar refers to Yerevan as, “The administrative, cultural and industrial centre of Armenia and offers visiting business and leisure passengers a rich and diverse history. With a city backdrop of the snow-capped Caucasus mountain range, Yerevan is one of the world's oldest continuously-inhabited cities and its diverse architecture and atmosphere is easily explored on foot.”
Ruben Grdzelyan, press secretary for Armenia’s General Department of Civil Aviation (GDCA), writes in his Facebook page that GDCA Chief Artyom Movsesyan has high praise for the preparedness of Qatar Airways’ professional team and its friendly attitude. “I am pleased that there was a successful outcome of our two years of negotiations,” writes Movsesyan.
Qatar Airways will use an Airbus 320 for the Doha-Yerevan-Doha flights. (Air travel time is approximately three hours one way)
Doha-Yerevan flights are scheduled for Mondays, Wednesdays, Fridays and Sundays.
Qatar Airways will become the tenth company to fly to Armenia from the Middle East. The others are Georgian Airways (Georgia), Atlasjet Airlines (Turkey), Middle East Airlines (Lebanon), Arkia Israeli Airlines (Israel), Iraqi Airways (Iraq), Mahan Air (Iran), Iran Aseman Airlines (Iran), FlyDubai (UAE), Air Arabia (UAE).
Etihad Airways, which started to fly between Abu Dhabi and Yerevan in 2014, dropped the route this past September.
Qatar, a country of 11,500 square kilometers on the shore surrounded by the waters of the Persian Gulf, has the third largest reserves of natural gas in the world. It ranks 21st in terms of oil and oil product exports. According to the International Monetary Fund (IMF), Qatar ranks first in the world in terms of per capita GDP.
Armenia and Qatar forged diplomatic relations in 1997. The Armenian ambassador to the UAE represents Armenia in Qatar, and Qatar’s interests in Armenia are represented by the country’s ambassador to Iran.
Trade between Armenia and Qatar only amounted to US$800,000 in 2013-2014. In 2013, Armenia imported 329 tons of plastic and plastic-items ($500,000) from Qatar, and exported 67 tons ($263,000) of live animals.