18 հազար հայ Կալիֆոռնիայի բանտերում
Կալիֆոռնիայի բանտերից մեկի ընդհանուր սենյակում, որտեղ մի քանի տասնյակ մարդ կար, ճաղերի ետեւից անկյունում երեւում է զուգարանը, որտեղ մի կալանավոր միզում է:
Զուգարանը դուռ չունի, ճիշտ այնպես, ինչպես մի քանի տարի առաջ տեսել էի Երեւանի Նուբարաշենի մեկուսարանում: Բանտախցի տարբեր հատվածներում խմբված են մարդիկ: Երեք հայ կա այստեղ, երեքն էլ՝ նախկին երեւանցիներ: Ամերիկա են տեղափոխվել 1990-ակաների սկզբներին: Նրանցից երկուսը դատապարտվել են ավազակային հարձակման համար` «նալոգներ» էին դրել հայ գործարարների վրա: Նրանք հայերին պատկանող խանութների, ռեստորանների տերերից պարբերաբար փող էին հավաքում:
«Հայերին չե՞ն ճնշում այստեղ»,-հարցնում եմ: «Չէ, ախպերս, մեզնից առաջ արդեն հայերը էնպես են դրել, որ մենք պրոբլեմ չունենք ստեղ»,- պատասխանում է ավազակային հարձակման մասնակիցներից մեկը:
Երրորդը` կոմիտասցի Ս.-ն, այստեղ է գողությունների համար. «Օրը 15 հազար աշխատում էի, մեքենայով ապրանք էինք գողանում, բռնվեցինք»: Նա պատմեց, որ գողանում էր եւ տանում իր խանութում վաճառում: «Ամեն ինչ կորցրիր, չէ, ինչու՞ էիր գողանում, քո խանութը աշխատացնեիր, բավական չէ՞ր քեզ»,- ասում եմ ես՝ ակնկալելով, որ զղջանքի խոսքեր պիտի ասի: Ս.-ն ժպտալով ասաց. «Չէ ապեր, էդ խանութը, ուր տանում էի, իմն է, բայց իմ անունով չէր, ոչ մի բան էլ չեմ կորցրել»: Ս.-ն վեց տարի պետք է անցկացնի բանտում:
Հարեւան խցում երկու հայ կա: Վ.-ն բռնվել է 19 անգամ, բանտերում անցկացրել է 16 տարի` հիմնականում գողությունների համար: Վերջին անգամ մի ռեստորանից կանխիկ գումար է թալանել, երկու օր անց եկել է նույն ռեստորանում ճաշելու, եւ աշխատակիցները ճանաչել են ու զանգել ոստիկանություն: Նա նույնպես երեւանցի է եւ այստեղ է 1992-ից:
Քարոզիչ Պետրոս Հաջյանը պատմում է տարբեր բանտերում գտնվող հայերի մասին: Այնուհետեւ նա մեզ ուղեկցում է Կալիֆոռնիա նահանգի ամենամեծ բանտի իր աշխատասենյակը: Տարբեր կրոնական համայնքների ներկայացուցիչներ ամերիկյան բանտերում ունեն առանձին սենյակներ, որտեղ հանդիպում են իրենց հոտի անդամներին: Պետրոս Հաջյանը Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչ չէ, նա պարզապես ավետարան է քարոզում բանտերում եւ աշխատում է հիմնականում հայերի հետ:
Երբ Պետրոսին հարցնում եմ, թե այս բանտում քանի՞ հայ կա, նա, նստելով համակարգչի դիմաց, բացում է բանտի կայքը եւ դիմում ինձ` մի տառ ասա: Ասում եմ` կ: Նա կայքի փնտրման հատվածում անվան եւ ազգանվան դիմաց գրում է` կ: Էկրանին հայտնվում է կ տառով սկսվող անուն-ազգանուններով մարդկանց ցանկը: Մի քանի րոպեի ընթացքում մենք հաշվեցինք մի քանի տասնյակ հայի ազգանուն: Ազգանվան վրա սեղմելով՝ կարելի է իմանալ տվյալ կալանավորի քրեական պատմությունը, նախկինում ունեցած դատվածությունները. թմրանյութերի վաճառք, մարմնավաճառություն (խոսքը տղամարդկանց մասին է), գողություններ, կրեդիտ քարտերի կեղծում: Ահա այն հիմնական հանցանքները, որոնց համար հայերը հայտնվում են կալանավայրերում: Բանտերում մեծ է հատկապես երիտասարդների թիվը: Թմրանյութ (այստեղ հայերն էլ գործածում են անգլերեն դրագ բառը ) օգտագործելով՝ նրանք որոշ ժամանակ անց այն ձեռք բերելու համար ստիպված են տարբեր հանցանքներ կատարել:
«Ամեն ընտանիքի մեջ կա մեկը, ով օգտագործում է, ուղղակի ծնողները չգիտեն»,- համոզված է Պետրոս Հաջյանը: Թմրանյութ օգտագործելը նա համարում է հայ համայնքի ամենացավոտ խնդիրը:
«Մեկ ձեւ կա հարցը լուծելու, երբ որ հայ ղեկավարները, կուսակցապետերը, եկեղեցին, կազմակերպությունները միանան եւ առաջն առնեն: Կուսակցություններն ասում են` մենք քաղաքական կառույցներ ենք, սոցիալական հարցերով չենք զբաղվում: Ես ասում եմ՝ լավ, Արեւմտյան Հայաստանը ազատագրեցինք, ինչո՞վ պիտի այնտեղ լցնենք, դրագ օգտագործողներո՞վ: Երիտասարդությանը այստեղի հանրային դպրոցներից սկսած դնում են դրագի տակ, դիտավորյալ, որ ստրուկի նման կախված լինեն: Հայկական բոլոր կազմակերպությունները պիտի միանան սրա դեմ պայքարելու համար: Մեկ ձեւ կա, որ բոլորը ընդունեն, որ նման խնդիր կա եւ աշխատեն սրա դեմ: Նրանք չեն ուզում ընդունել, որ նման խնդիր ընդհանրապես կա»,- ասում է Պ. Հաջյանը:
Տարբեր բանտերում հայ կալանավորներին հարցնում եմ՝ մեր եկեղեցու ներկայացուցիչներն այցելու՞մ են իրենց, պարզվեց, որ ոչ: Հայ Առաքելական եկեղեցին այստեղ էլ, մոտ 1մլն հայ ունեցող Կալիֆոռնիայի նահանգում զբաղված է միայն կնունքներով, ծնունդներով եւ հոգեհանգիստներով:
ԱՄՆ Արեւմտյան թեմի առաջնորդ, սրբազան Հովնան Տերտերյանի հետ մեր զրույցից պարզ դարձավ, որ եկեղեցին իսկապես հեռու է բանտերում իրենց պատիժը կրող հայերից: «Այդ թվերը չափազանցված են, ես կարծում եմ՝ բանտերում կան 300-500 հայ»,- ասաց Հովնան սրբազանը: Երբ ասացինք, որ այդպես չէ, եւ պատրաստ ենք ներկայացնելու հազարավոր հայ բանտարկյալների անուններ, նա փոքր-ինչ տեղի տվեց եւ ասաց, որ ժամանակին ունեցել են մեկին, որ այցելում էր բանտեր, իսկ այժմ իրենց քահանաները չեն բավարարում, իսկ որոշ ժամանակ անց ասաց, որ կա մեկը, որին պատրաստում են բանտեր ուղարկելու համար:
«Լոս Անջելես թայմսը» 1998թ.-ին հրապարակած մի հոդվածում նշել էր, որ Կալիֆոռնիայի բանտերում կա 8 հազար հայ: Անցել է 9 տարի, եւ այդ թիվն ավելացել է: Պետրոս Հաջյանն ասում է. «Կալիֆոռնիայի բանտերում այսօր կա տասնութ հազար հայ, եւ դա իմ տվյալները չեն, դա ԱՄՆ Հետաքննությունների Դաշնային բյուրոյի տվյալներն են»:

18,000 Armenians in California Prisons
In the common room of a California prison, a toilet and a man urinating could be seen through the bars.
The toilet had no door, just like the one I had seen in the Nubarashen detention center a few years ago in Yerevan. People were gathered in different parts of the prison cell. There were three Armenians here - all three former residents of Yerevan. They had moved to America in the early 1990s. Two them had been convicted of assault. They had imposed “taxes” on Armenian businessmen, and would visit shops and restaurants from time to time to collect.
“Are Armenians discriminated against here?” I asked.
“No, brother, the Armenians who were here before us set the rules long ago, so we have no problem,” said one of the pair convicted of assault.
The third, S. from Komitas Street, had been convicted of theft. “I used to make $15,000 a day, stealing things and transporting them. But we got caught.” He said that he would steal items and then sell them in his shop. “You lost everything, didn't you? Why did you steal, didn't you make enough off your shop?” I asked, expecting to hear words of remorse. S. smiled and said, “No, brother, I was running the shop but it wasn't registered in my name, so I haven't lost anything.” S. has been sentenced to six years in prison.
There were two Armenians in the next cell. V. has been arrested 19 times and spent 16 years in prison, mainly for theft. He stole cash from a restaurant the last time and returned to dine at the same restaurant two days later. The staff recognized him and called the police. He was also from Yerevan and had been here since 1992.
Chaplain Bedros Hajian told us about the Armenian convicts in various detention centers. He then took us to his office in the largest prison complex in California. The representatives of different religious communities have separate rooms in American prisons, where they meet members of their congregation. Bedros Hajian is not from the Armenian Apostolic Church, he simply preaches the Bible in prisons and works mainly with Armenians.
When I asked Bedros how many Armenians there were in this prison, he looked at his computer screen, opened the prison website and told me, “Name a letter.” I said, “K.” He entered the letter K in the search box for first and last names. A list of prisoners came up matching the search criteria. Within a few minutes, we managed to count dozens of Armenian last names. You can find out about the criminal history and prior convictions of each prisoner by clicking on his last name. The main crimes committed by Armenian convicts include drug sale, prostitution (male), theft and credit card fraud. There are an especially large number of young people in the prison. Starting out as drug users (Armenians here also use the English word drug ), they are soon forced to turn to crime to support their habit.
“There is a drug user in every family, but usually the parents don't know,” Bedros Hajian maintained. He believes drug abuse is the biggest problem in the Armenian community. “There is one way to solve this problem, which is by having Armenian leaders, party heads, the Church and other organizations take the lead. The political parties say that they are political structures and don't deal in social issues. I say, ‘Fine, suppose we free Western Armenia, who's going to live there – drugs users?' The youth here are put on drugs at school on purpose, so that they can be controlled. All the Armenian organizations must unite to fight against this problem. The only way is for everyone to admit that such a problem exists and to work against it. They don't even want to admit that this problem exists,” said Hajian.
I asked Armenian convicts in various prison whether representatives of our church visited them and they said no. The Armenian Apostolic Church in California, where there are around one million Armenians, deals mainly in baptisms, birthdays and memorial services here as well. Our talk with the Prelate of the Western Diocese in the USA, Father Hovnan Terteryan, revealed that the Church is truly disconnected from the Armenians serving time in the state's prisons. “Those numbers are exaggerated, I think there are around 300-500 Armenians in prison here,” said Father Hovnan. When we said that that was not the case, and that we were ready to present the names of thousands of Armenian prisoners, he gave in somewhat and said that they used to have someone visiting convicts, but could no longer afford it with the current number of priests. He then also said that they were training someone, who would then be sent to prisons.
The Los Angeles Times mentioned in a 1998 article that there were 8,000 Armenians in California prisons. Over the past nine years, that number has grown. Bedros Hajian said, “There are 18,000 Armenians in California's prisons today. These are not my figures, they come from the US FBI data.”