Ինչո՞ւ հրաժարական տվեց Կարեն Անդրեասյանը
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդեասյանը հրաժարական է տվել: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ նա գործընկերներին շնորհակալություն է հայտնել համատեղ աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կմնա պետության և հասարակության առաջնահերթությունը: Այդ գրառման մեջ, սակայն, ամենակարևորն այն ընդգծումն էր, որ հրաժարականի հետ կապված այլ մեկնաբանություններ չի տալու, ինչը նշանակում է, որ այլևս նախկին օմբուդսմենը հրաժարվում է հավելյալ բացատրություններ տալ իր հրաժարականի իրական դրդապատճառների վերաբերյալ: Այս ձևակերպումն ավելի պերճախոս է, քան թվում է առաջին հայացքից:
Խնդիրն այն է, որ եթե հրաժարականն անձնական դրդապատճառներ ունենար կամ պայմանավորված լիներ այլ, ավելի գայթակղիչ աշխատանքի հրավեր ստանալու հանգամանքով, ապա Անդրեասյանին ոչինչ ու ոչ ոք չէր խանգարի այդ մասին հստակ հայտարարել: Օրինակ՝ նախկին պաշտպանը՝ Արմեն Հարությունյանը, իր հրաժարականը 2011թ. հատուկ հրավիրված ասուլիսի ժամանակ բացատրեց Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարի տարածաշրջանային ներկայացուցչի պաշտոնը ստանձնելու հանգամանքով: Հետևաբար, պետք է ենթադրել, որ Անդրեասյանի հրաժարականը պայմանավորված է ավելի շատ ներկուլիսային քաղաքական գործոններով:
2015թ. վերջերին արդեն հասկանալի էր, որ կադրային լուրջ վերադասավորումներ են նախատեսվում պետական կառավարման ողջ համակարգում: Գործնականում դրանք արդեն սկսվել են սիմվոլիկ քայլերով. ՀՀ նախագահն այսօր մի շարք դատավորների տեղափոխության մասին հրամանագրեր է ստորագրել: Ինչպես այսօր մամուլն արդեն գրել է, տեղեկություններ կան նաև դատաիրավական համակարգում ավելի խոշոր տեղափոխությունների ու պաշտոնանկությունների մասին: Դժվար է ասել՝ որքանո՞վ է Անդրեասյանի հրաժարականը կապված կադրային վերադասավորումների հետ: Սակայն, հետաքրքրական է երկու հանգամանք:
2011թ. մարտին Անդրեասյանը ՄԻՊ-ի պաշտոնին «գործուղվեց» փաստացի նախագահականից, և դա ակնհայտ քաղաքական, կոնյունկտուրային նշանակում էր, ինչպես նրա նախորդի՝ Արմեն Հարությունյանի նշանակումը: Այս տրամաբանության շրջանակում բնական է դառնում կադրային այս նոր վերադասավորումների հորձանուտում նրա հնարավոր ներգրավումը: Սակայն, եթե այդպես է, ապա դա նշանակում է, որ չնայած օմբուդսմենի ինստիտուտը Հայաստանում գործում է արդեն 11 տարի, սակայն այդպես էլ հնարավոր չի դառնում ջարդել իշխանության մոտ առկա այն սխալ կարծրատիպը, թե ՄԻՊ-ը կոնյունկտուրային պաշտոն է և փոփոխելի է քաղաքական իրավիճակի կամ որոշումների ազդեցությամբ: Սա առհասարակ ոչ միայն օմբուդսմենի ինստիտուտի կայացվածության կամ ավելի ճիշտ չկայացվածության, այլ առհասարակ չհասկացվածության իրական ցուցիչ է:
Մյուս կողմից՝ չի բացառվում, որ Անդրեասյանի հրաժարականն ուղիղ կապ ունի նրա գործունեությունից իշխանության դժգոհության հետ: Վերջինս պարզորոշ դրսևորվեց 2015թ. հոկտեմբերին, երբ ԱԺ-ում տեղի էին ունենում ՄԻՊ-ի 2014թ. գործունեության և երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ տարեկան զեկույցի շուրջ քննարկումները: Զեկույցն արժանացավ ԱԺ քաղաքական մեծամասնության հուժկու քննադատությանը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ դրա մեթոդաբանությանն ավելի վաղ հենց մեծամասնությունն էր հավանություն տվել: Այդ քննարկումներն ուղեկցվեցին ընդհուպ Անդրեասյանի անձին ուղղված վիրավորանքներով ու հանդիմանություններով, որոնց գագաթնակետը դարձավ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի՝ էթիկայի ու պատշաճության սահմաններն անցնող ելույթը: Այսինքն՝ դեռևս հոկտեմբերից արդեն ակնհայտ էր իշխանության ներսում Անդրեասյանի նկատմամբ առաջացած կամ կրիտիկական սահմանագծին հասած անվստահությունը, ինչը մատնում էր օմբուդսմենն ինքը՝ թերևս ինքնապաշտպանության բնազդից ելնելով իր հերթին դրսևորելով չափազանց նյարդային վարքագիծ: Այս իմաստով Անդրեասյանի հրաժարականն անսպասելի համարել չի կարելի: Սակայն, թե այս գործոններից հատկապես ո՞րն է դեր կատարել նրա հեռանալու հարցում, պարզ կդառնա նրանից, թե Ադրեասյանն ինչ ճանապարհ կընտրի իր համար:
Մինչդեռ այս հրաժարականը հետաքրքրական է ոչ միայն ինտրիգայնության պատճառով: Խնդիրն այն է, որ Անդրեասյանի հրաժարականը դառնում է հանրաքվեով դեկտեմբերին անցկացված և մասամբ ուժի մեջ մտած Սահմանադրությունը գործարկելու առաջին «փորձաքարը»: Սահմանադրության 10-րդ գլուխը, որը կարգավորում է հենց ՄԻՊ-ի ինստիտուտի հետ կապված իրավահարաբերությունները, արդեն իսկ ուժի մեջ է: Հետևաբար, նոր ՄԻՊ-ի նշանակումը տեղի է ունենալու նոր Սահմանադրությամբ: Իսկ վերջինս այս առումով հստակ սահմանում է, որ  «Մարդու իրավունքների պաշտպանին Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջարկությամբ ընտրում է Ազգային ժողովը` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով, վեց տարի ժամկետով»: Այսինքն՝ նոր ՄԻՊ-ը պետք է Աժ-ի կողմից ընտրվի արդեն ոչ թե ձայների պարզ մեծամասնությամբ, ինչպես նախկինում էր, այլ առնվազն 78 պատգամավորի քվեով: Այսինքն՝ ԱԺ մեծամասնությունն առաջին անգամ պետք է գնա փոքրամասնության հետ կոմպրոմիսային բանակցությունների՝ առանցքային պաշտոններից մեկում «նշանակում» կատարելու համար:
Սա էական է այն պատճառով, որ առաջիկայում սպասվում է նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը, որը փաստացի պետք է տեղի ունենա ձայների նույն հարաբերակցությամբ: Փաստորեն, օմբուդսմենի ընտրությունը ցույց է տալու, թե որքանով է կենսունակ նոր մեխանիզմը, թեև խորհրդարանում նույնիսկ ԲՀԿ-ի կատարյալ հնազանդությունը բավարար է ՀՀԿ-ին՝ այդ խնդիրն առանց որևէ բարդության լուծելու համար: Մինչդեռ տրամաբանական է, որ որքան մեծ լիներ կոմպրոմիսի դաշտը, այնքան ավելի ամուր կլինեին նոր օմբուդսմենի քաղաքական անկախության և անաչառության երաշխիքները:
Նախորդ իրավապաշտպանը նշանակված էր քոչի կողմից, բայց որակվեց որպես ,,շատ անհաջող,, Կ. Անդրեասյանը նույնպես իրենց ընտրությունն էր եւ նույնպես իրեն ,,չարդարացրեց,, նշանակողի աչքին - ֆարմաններն առանց հրահանգի հարձակման չեն անցնում: Ի՜նչն է խնդիրը: Բացատրությունը հասարակ է - տվյալ ինստիտուտը պարզապես անհամատեղելի է գործող սիստեմի հետ: Փոքր ի շատե գրագետ (իսկ բոլորովին անգրագետը չի կարող այնտեղ լինել) ով էլ լինի, արդյունքը գրեթե նույնն է լինելու կամ բացահայտ կոմիզմ է դիտվելու:
lusva
Հասկացնում է, որ ավելորդ կառույց է, բյուջեի միջոցները քամուն տվող և ոչինչ չանող։ Եթե որևէ պաշտոնյայի համար պաշտպանի իրավունքի խախտման որոշումն ու որոշմամբ արված առաջարկությունը հետևանք չի ունենում, արդյո՞ք ավելորդ չէ այդ կառույցը։ ՄԻՊ-ի աշխատակազմի աշխատակիցները վրայից պատճառաբանում են թե լիազորություններն ու իրավասություններն են սահմանափակ, տակից ոչ պակաս պետական մարմիններից, զբաղված են ծածկադմփոցով։ Ես կասեի, որ ավելի շատ ենթակաների երեսից է հրաժարական տվել։ Ուժեղ թիմ ունենալու դեպքում ամուր կլիներ և էլ ավելի կամրացներ համակարգը՝ հենվելով միջազգային կառույցների վրա։ Օրենսդրության փոփոխություն կպահանջեր։
Այսօրվա ԱԺ-ն մի կոճակ ունի՝ ,,Հայոց ցեղասպանության շարունակում,,
Քաղաքացի
ՄԻՊ-ի երկու նոր թեկնածուներ կան, գրավոր դիմել են` պաշտոնը թափուր չթողնելու համար. Լիսկա և Մանվել Գրիգորյան (մարշալ): Երկուսն էլ կարդալ չգիտեն: Բանավոր են աշխատելու: Ազգային ժողովը կհաստատի:
Մեկ շաբաթ առաջ իմ ֆեյսբուքյան էջում գրել եմ այս ՄԻՊ-ի այն գործողությունների մասին որոնք ծառայում են հայոց ցեղասպանությունը շարունակող համակարգի շահերին՝ https://web.facebook.com/vehari.araqelyan ՄԻՊ-ի ուղարկած էլեկտրոնային նամակները անհնարին էր պատճենահանել /Ռազմական գաղտնիք էր/Բնական է մարդկանց իրավունքների համար պայքարող պաշտպանը համակարգի համար Շատ անհաջող Պաշտպան է:

Почему Карен Андреасян подал в отставку
Защитник прав человека Армении Карен Андреасян подал в отставку. В своей записи на странице в Фейсбуке он поблагодарил коллег за совместную работу и выразил надежду, что защита прав человека останется приоритетом для государства и общества. И все же акцент в записи был сделан на том, что других комментариев в связи с отставкой не будет, а это значит, что омбудсмен отказывается давать дополнительные объяснения по поводу истинных мотивов своего ухода. Эта формулировка намного красноречивее, чем может показаться на первый взгляд.
Дело в том, что если бы отставка имела личные мотивы или была обусловлена переходом на более выгодную для Андреасяна работу, то ему ничего не мешало открыто сказать об этом. В 2011 г. бывший омбудсмен Армен Арутюнян специально созвал пресс-конференцию, чтобы сообщить о своей отставке в связи с назначением на должность регионального представителя генерального комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии. Следовательно, надо полагать, что отставка Андреасяна обусловлена скорее закулисными политическими факторами.
В конце 2015 г. уже было понятно, что во всей системе государственного управления предусмотрены серьезные кадровые изменения. На практике они начались с символических шагов. Сегодня президент РА подписал ряд указов о перестановках в судах. Кроме того, в прессе появилось сообщение о грядущих серьезных перестановках и отставках в судебно-правовой системе. Трудно сказать, связана ли отставка Андреасяна с кадровыми изменениями, однако следует обратить внимание на два примечательных обстоятельства.
В марте 2011 г. Андреасян был “командирован” на должность Защитника прав человека из резиденции президента, и это назначение, как и назначение его предшественника Армена Арутюняна, носило явно политический, конъюнктурный характер. В соответствии с этой логикой естественным становится его возможное вовлечение в водоворот новых кадровых перестановок. Но тогда это означает, что хотя институт омбудсмена действует в Армении уже 11 лет, однако до сих пор не удалось сломать ошибочный стереотип властей, согласно которому должность ЗПЧ является конъюнктурной и сам омбудсмен подлежит смещению в результате политической ситуации или политических решений. Это свидетельствует не только о несостоятельности или неправильном понимании института омбудсмена, но и вообще о непонимании сути этого института.
С другой стороны не исключено, что отставка Андреасяна напрямую связана с недовольством властей его деятельностью. Наиболее отчетливо это проявилось в октябре 2015 г., когда в Национальном Собрании состоялись обсуждения доклада о деятельности ЗПЧ и положении дел с правами человека в стране в 2014 г. Доклад удостоился жесткой критики со стороны парламентского большинства, хотя ранее это же большинство одобрило методологию доклада. Обсуждения в НС сопровождались оскорблениями и замечаниями в адрес самого Андреасяна. Кульминацией же стало выступление депутата-республиканца Самвела Фарманяна, который нарушил все этические нормы и рамки дозволенного. То есть уже в октябре было очевидно, что недоверие к Андреасяну достигло критической точки. Это не скрывал и сам омбудсмен, который, исходя из инстинкта самозащиты, в свою очередь повел себя крайне нервозно. В этом смысле отставку Андреасяна нельзя считать неожиданной. Однако то, какой из этих факторов сыграл решающую роль в уходе Андреасяна, покажет путь, который он выберет для себя.
Между тем эта отставка интересна не только своей интригой. Дело в том, что отставка Карена Андреасяна становится первым пробным камнем для частично вступившей в силу обновленной Конституции. Глава 10 Основного закона, которая регулирует правовые отношения, связанные с институтом ЗПЧ, уже вступила в силу. Следовательно, назначение нового омбудсмена должно состояться на основе новой Конституции. Последняя же четко устанавливает, что Защитника прав человека Национальное Собрание выбирает по предложению своей постоянной компетентной комиссии по меньшей мере тремя пятыми голосов всех депутатов и сроком на шесть лет. То есть новый ЗПЧ должен быть избран не простым большинством голосов, как раньше, а как минимум 78-ю голосами депутатов. То есть в вопросе “назначения” на одну из ключевых должностей парламентское большинство впервые должно пойти на компромиссные переговоры с меньшинством.
Это имеет существенное значение по той причине, что в ближайшее время ожидается принятие нового Избирательного кодекса, для которого требуется такое же соотношение голосов. Так что выборы омбудсмена покажут, насколько жизнеспособен новый механизм, хотя для решения этой проблемы без особых трудностей республиканцам достаточно даже покорности фракции “Процветающая Армения”. Между тем, чем шире поле компромисса, тем сильнее гарантии политической независимости и беспристрастности нового омбудсмена.