Հայ-ադրբեջանական մրցավայրերը մնում են անհայտ
Երբ 2006թ.-ի հունվարին Շվեյցարիայի Մոնտր քաղաքում տեղի ունեցավ «Եվրո-2008»-ի ընտրական փուլի վիճակահանությունը, շատերին սկսեց հուզել մեկ հարց` կկայանա՞ն, արդյոք, միեւնույն «A» խմբում ընդգրկված Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների երկկողմանի հանդիպումները:
Սակայն ՈւԵՖԱ-ի վճռական դիրքորոշումը ցրեց կասկածները:
Վիճակահանությունից մի քանի օր անց՝ փետրվարին, հաստատվեց ընտրական «A» խմբի խաղացանկը, ըստ որի` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հավաքականների առաջին հանդիպումը նշանակվեց այս տարվա սեպտեմբերի 8-ին Բաքվում, երկրորդը` սեպտեմբերի 12-ին Երեւանում:
Կասկած չկա, որ հարեւան երկրների հավաքականները հանդիպելու են, բայց որտե՞ղ: Այս հարցը ծագեց ադրբեջանական հիստերիայի պատճառով:
Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ասոցիացիան (ԱՖՖԱ) ի սկզբանե առաջ քաշեց Հայաստանի հավաքականի հետ չեզոք դաշտում հանդիպելու հարցը: ԱՖՖԱ-ն նույնիսկ ՈւԵՖԱ-ին եւ նրա անդամ բոլոր երկրների (բացառությամբ Հայաստանի) ֆեդերացիաներին նամակ ուղարկեց, որում մասնավորապես ասվում էր. «Հայաստանը ագրեսոր է... Ա յդ պատճառով էլ ավելի քան 15 տարի Ադրբեջանը Հայաստանի հետ ոչ մի տնտեսական, մշակութային, քաղաքական եւ այլ կապեր չի պահպանում: Հայ մարզիկները չեն մասնակցում մեր երկրում կազմակերպված միջազգային մրցումներին: Բացի այդ, մենք կուզեինք նաեւ տեղեկացնել, որ մեր ազգը համաձայն չէ Ադրբեջանում անցկացնել սեփական հարկի տակ Հայաստանի հավաքականի հետ հանդիպումը»:
Իսկ ՀՖՖ-ն բազմիցս նշեց եւ այժմ էլ նշում է, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի ֆուտբոլային պատվիրակությանը տրամադրել բոլոր հնարավոր երաշխիքները, եթե վերջինս ժամանի Երեւան:
«Ես հավատում եմ, որ դա հնարավոր է, եւ հուսով եմ, որ նման մի խաղ էլ հնարավոր կլինի անցկացնել Բաքվում»,- ռուսական «Վրեմյա նովոստեյ» թերթին ասել էր ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը: Ադրբեջանի ֆուտբոլի հավաքականին պատշաճ մակարդակով ընդունելու, խաղի անցկացման, ֆուտբոլիստների եւ ֆուտբոլասերների անվտանգության ապահովման պատրաստակամության մասին հայտարարեց նաեւ ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս վարչապետի:
ՀՖՖ-ն նաեւ պատրաստակամություն է հայտնում մեկնել Բաքու, եթե ադրբեջանական կողմը անվտանգության երաշխիքներ ներկայացնի: Բայց ադրբեջանցիները համառորեն պնդում են չեզոք դաշտի իրենց տարբերակը` ասելով, որ իրենք հայկական պատվիրակության անվտանգությունը չեն կարող ապահովել:
Այն մասին, որ ՈւԵՖԱ-ն կողմնակից է սեփական հարկի տակ խաղերն անցկացնելու տարբերակին, 2006-ի ապրիլին Երեւանում ասել էր ՈւԵՖԱ-ի այդ ժամանակվա գործադիր տնօրեն Լարս Քրիստեր Օլսենը` միաժամանակ նշելով նաեւ անվտանգության հարցերի հետ կապված դժվարությունների մասին:
2006-ի մայիսին Շվեյցարիայի Նիոն քաղաքում ՈւԵՖԱ-ի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հանդիպեցին ՀՖՖ-ի եւ ԱՖՖԱ-ի պատվիրակությունները: Սակայն կողմերից յուրաքանչյուրը մնաց իր կարծիքին: Հայկական կողմը առաջարկում էր խաղերն անցկացնել սեփական դաշտերում, իսկ ադրբեջանցիները պնդում էին հակառակը՝ խաղալ երրորդ երկրում:
2007-ի հունվարին գերմանական Դյուսելդորֆ քաղաքում տեղի ունեցած ՈւԵՖԱ-ի վեհաժողովում էլ կողմերը համաձայնության չեկան: Նույնը կրկնվեց նաեւ ապրիլի 12-ին Նիոնում ՀՖՖ-ի եւ ԱՖՖԱ-ի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ:
Հարեւան պետությունների շարունակական տարաձայնություններից հետո, օրենքի համաձայն, ՈւԵՖԱ-ն ստանձնեց խնդրի լուծումը: Եվ թվում էր, թե ահա ապրիլի 18-ին ՈւԵՖԱ-ի գործադիր կոմիտեի նիստում ի վերջո հարցը կլուծվի: Բայց դա տեղի չունեցավ, ու ամեն ինչ նորից հետաձգվեց մինչեւ հունիսի 23-ը: ՈւԵՖԱ-ի գործող կարգի համաձայն՝ հարցի վերջնական լուծումը պետք է տրվի հանդիպումներից նվազագույնը 60 օր առաջ: Այսինքն՝ չի բացառվում, որ ամեն ինչ պարզ կդառնա ոչ թե հունիսին, այլ հուլիսին:
ՀՖՖ-ի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն արդեն հայտարարել է, որ երեւանյան հանդիպումը չպետք է տեղափոխվի չեզոք դաշտ, քանի որ ՀՀ իշխանությունները պատրաստ են անվտանգության երաշխիքներ ներկայացնել ադրբեջանցիներին: Այլ պարագայում ՀՖՖ-ն դիմելու է Միջազգային մարզական արբիտրաժային դատարան եւ, շահելով դատը, խաղն անցկացնելու է սեփական հարկի տակ: Իսկ Ադրբեջանում կայանալիք խաղի տեղափոխման հարցում ՀՖՖ-ն պատրաստ է ընդունել ՈւԵՖԱ-ի որոշումը:
Եւ՛ Հայաստանում, եւ՛ Ադրբեջանում շատերը կարծում են, որ ՈւԵՖԱ-ն կորոշի Ադրբեջան-Հայաստան խաղը անցկացնել չեզոք դաշտում, իսկ պատասխան խաղը՝ Երեւանում:
Վիճակագրությունն ադրբեջանցիների օգտին է
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ֆուտբոլային ակումբներն ու հավաքականները հանդիպել են 5 անգամ: Ցավոք, վիճակագրությունն առայժմ ադրբեջանցիների օգտին է:
Հարեւան երկրները երեք անգամ հանդիպել են պատանեկան հավաքականների մակարդակով Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլերում: 2004-ին Մակեդոնիայում կայացած մինչեւ 19 տարեկանների ընտրանիների խաղն ավարտվել է 1-1 հաշվով: 2005-ին Իսրայելում մրցել են մինչեւ 17 տարեկանները, որտեղ 3-0 հաշվով հաղթել են ադրբեջանցիները: Երրորդ խաղը տեղի է ունեցել 2006-ին Կիպրոսում, ուր նորից հանդիպել են մինչեւ 19 տարեկանները. մեր հարեւանները հաղթել են 2-1 հաշվով:
Եվս երկու անգամ «Համագործակցության գավաթի» խաղարկության շրջանակներում իրար դեմ են դուրս եկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ակումբները: 2005-ին Երեւանի «Փյունիկի» եւ Բաքվի «Նեվթչիի» մոսկովյան հանդիպումն ավարտվել է նավթագործների հաղթանակով` 2-0: 2006-ին նույն թիմերի միջեւ խաղը չի կայացել, քանի որ «Փյունիկը» հրաժարվել է խաղալ բաքվեցիների հետ, եւ նրա հաշվին տեխնիկական պարտություն է գրանցվել:
Այսպիսով` վիճակագրական ընդհանուր տվյալներն ադրբեջանցիների օգտին են, բայց դա ազգային հավաքականների առաջիկա հանդիպումների արդյունքների մասին ոչինչ չի կարող ասել: Ավելին` անկախությունից հետո Հայաստանի հավաքականը ՖԻՖԱ-ի ամենամսյա վարկանիշային դասակարգման ցուցակներում հիմնականում առաջ է եղել Ադրբեջանի թիմից: Բայց ահա վերջին՝ ապրիլ ամսվա ցուցակում Հայաստանը 127-րդն է, Ադրբեջանը` 103-րդը: Սակայն, իհարկե, թվերը որոշիչ չեն. ամեն ինչ կախված է խաղից:
Այս տարի Հայաստանի հավաքականն անցկացրել է «Եվրո-2008»-ի ընտրական փուլի իր հինգերորդ հանդիպումը` արտագնա խաղում մրցելով Լեհաստանի թիմի հետ: Լեհերը հաղթել են 1-0 հաշվով:
«Եվրո-2008»-ի ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականն անցկացրած 5 խաղից վաստակել է ընդամենը 1 միավոր եւ 8 թիմերի մեջ զբաղեցնում է վերջին տեղը՝ 3 միավորով զիջելով նախավերջին տեղում ընթացող Ադրբեջանի ընտրանուն:
Մեր հավաքականը առաջիկայում՝ հունիսի 2-ին, արտագնա խաղում կմրցի Ղազախստանի թիմի հետ:
Հ.Գ. Մինչեւ 19 տարեկան աղջիկների Եվրոպայի 2008թ.-ի առաջնության ընտրական փուլում առաջին անգամ պետք է հանդիպեն հայուհիներն ու ադրբեջանուհիները: Չնայած ընտրական մրցաշարը նախատեսված էր անցկացնել Ադրբեջանում, բայց վիճակահանությունից հետո վերստին ադրբեջանցիների կողմից ցուցաբերված հակահայկական դիրքորոշումը ՈւԵՖԱ-ին ստիպել է ընտրական 7-րդ խմբի խաղերը տեղափոխել Ուկրաինա:

FFA: “The venue should not be changed”
When the qualifying groups for Euro 2008 were drawn in Montreux, Switzerland in January 2006, many people asked themselves whether the matches between the national football teams of Armenia and Azerbaijan in Group A would take place.
But the doubts were dispersed by UEFA's resolute stance on the matter. A few days after the draw, the game schedule for the Group A was approved and the first game between Armenia and Azerbaijan was set for September 8, 2007 inBakuand the second game for September 12, 2007 in Yerevan.
There is no doubt that the national teams of the two neighboring countries will play, but the question is, where? The question emerged because of the hysterical attitude of Azerbaijan. From the very outset the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) raised the question of playing the game at a neutral stadium. AFFA even sent a letter to the football federations of all the UEFA member states (with the exception ofArmenia) which stated, in particular: “Armeniais an aggressor state… That is whyAzerbaijanhas had no economic, cultural, political and any other relations withArmeniafor more than 15 years. Armenian sportsmen do not participate in international competitions held in our country. Besides, we would also like to inform you that our nation does not agree to hold the home match against the national team ofArmeniainAzerbaijan.”
The Football Federation of Armenia (FFA) has stated on several occasions thatArmeniais ready to provide the Azerbaijani football delegation with all the necessary guarantees if it decides to come toYerevan.
“I believe that it is possible and I hope that it will be possible to hold a similar match inBaku,” Foreign Minister of Armenia Vartan Oskanian told the Russian newspaper Vremya Novosty. The prime minister ofArmeniahas on behalf of the government of Armenia also stated thatArmeniawas ready to receive the Azerbaijani national team at a proper level, organize the match, and guarantee the security of players and fans.
FFA has also expressed its readiness to travel toBakuif the Azerbaijani side provides security guarantees. But the Azerbaijani side insists on its choice of a neutral venue, saying that it is unable to provide for the security of the Armenian delegation.
In April 2006 then-executive director of UEFA Lars-Christer Olsson told journalists inYerevanthat “ UEFA wants the matches to be held in both countries, but there are certain difficulties.” In May 2006 the delegations of FFA and AFFA met inNyon,Switzerlandwith the participation of UEFA representatives. But neither side altered its stance: the Armenian side offered to hold the matches at home stadiums and the Azerbaijani side insisted on a neutral stadium in a third country.
In January 2007 at the 31 st UEFA Congress in Düsseldorf, Germany, the two sides failed to reach an agreement. The same thing happened at the April 12 meeting between the delegations of FFA and AFFA in Nyon.
Following the prolonged disagreements, UEFA has taken the charge of the issue in accordance with its bylaws. And it seemed that the issue was at last going to be solved during the April 18 session of the UEFA executive committee. But that didn't happen, and the issue was tabled until June 23. According to UEFA rules the issue should be finally resolved at least 60 days prior to the matches. But we cannot rule out the possibility that clarification may take until July.
Chairman of the Armenian Football Federation Ruben Hayrapetyan has already declared that theYerevanmatch should not be taken to a neutral venue since the government of Armenia will provide the Azerbaijani football delegation for security guarantees. Otherwise, the FFA will appeal to the International Court of Arbitration for Sport and seek that the home match be held inYerevan. As for the match to be held inBaku, the Armenian Federation will abide by the UEFA decision.
Many people both in Armenia and Azerbaijan expect that UEFA will rule to hold the Azerbaijan-Armenia match on a neutral stadium and the return match inYerevan.
History is in Azerbaijan's favor
Since the collapse of the Soviet Union, Armenian and Azerbaijani football clubs and national teams have played with each other five times. Unfortunately, history is in Azerbaijan's favor.
The two neighboring countries have met three times at the level of the junior national teams during the qualifying stage of the European championship. In 2004, and under-19 match in Macedonia ended in a draw. In 2005 inIsrael, the Azerbaijani team won the under-17 match 3:0. A third match was played in Cyprus in 2006—under-19 teams met our neighbors won 2:1.
Two matches were played between Armenian and Azerbaijani clubs in the Commonwealth Cup Tournament. In 2005 inMoscow, Neftchi from Baku beat Pyunik from Yerevan 2:0. And in 2006 a match between the same clubs was canceled because Pyunik refused to play and was given a technical defeat.
Statistics are on Azerbaijan's side, but that but it doesn't mean much for the results in the upcoming matches. Besides, after independence the Armenian national team has mostly been above Azerbaijanin the annual FIFA ranking. But in the rankings published this month,Armeniais 127 th andAzerbaijanis 103 rd . Of course, it is not the figures that decide; everything depends on the game.
P.S. In the qualifying stage of Euro-2008 the national women's under-19 teams from Armenia and Azerbaijan are to play against each other for the first time. The qualifying group competition was supposed to take place in Azerbaijan, but again the anti-Armenian stance shown by Azerbaijan has forced UEFA to move the Group 7 qualifying matches to Ukraine.