Ինչու բնապահպանության նախարարությունը չի կարողանում կանխել սիգի գողությունը
Բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասաց, որ Սևանա լճի վերաբերյալ հնչած կարծիքները, թե վիճակը լավ չէ, սիրողական բնույթ ունեն։ Սևանա լճի մակարդակը դեկտեմբերի 21-ի դրությամբ կազմել է 1900.21մ, ինչը նախորդ տարվա նույն օրվա դրությամբ (1900.13մ) բարձրացել է 8 սմ-ով, իսկ տարեսկզբի (01.01.2015թ) համեմատությամբ բարձրացել է 8 սմ-ով:
Նախարարի խոսքով, Արփա-Սևան թունելի շինարարությունը դեռ խնդիր է առաջացնում լճի համար, սակայն երբ ավարտին հասնի թունելի շինարարությունը, շատ արագ կարելի է հասնել սահմանված նիշին։ Արամայիս Գրիգորյանը նաև ասաց, որ ավելացել է Սևանի թափանցելիությունը՝ 8-11մ, արագացել է ինքնամաքրման գործընթացը։
605 հազար մանրաձուկ է բաց թողնվել Սևանա լիճ։ Ավելացել է ձկան, մասնավորապես սիգի պաշարները։
«Ցավալի է մեզ համար, որ կատարվում է լուրջ գողություն։ փողոցներում տեսնում ենք, որ վաճառվում է սիգ տեսակի ձուկ, եթե դուք տեսնում եք, պետք է նկարեք, մարդկանց պատկերները ցույց տաք և մարդիկ ամաչեն և նմանատիպ գործունեություն չիրականացնեն»,-ասաց նախարարը։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե արդյոք նախարարությունն ու ոստիկանությունն անզոր են, որ նախարարը դիմում է լրագրողների օգնությանը, և տարիներ շարունակ չի լուծում սիգի գողության խնդիրը, նախարարը փորձեց արդարանալ․ բնապահպանական պետական տեսչությունը առգրավում է, տույժեր է կիրառում, բայց սա պետք է ազգովի պայքարի վերածել։
«Այնպես չէ, որ մենք անզոր ենք, մենք օգտագործում ենք մեր բոլոր ռեսուրսները։ Խնդիրն այն է, որ այսօրվա վիճակով մեր աշխատակիցների մեծ քանակություն չունենք, ռեսուրսները մեծ չեն, միայն ոստիկանական ուժերով պայքարել դրա դեմ արդյունավետ չէ»,-ասաց նախարարը։
Ըստ նրա, եթե սիգի պահանջարկը նվազի, խնդիրը կլուծվի։ Բացթողում կա նաև օրենսդրությունում, այն է՝ տեսչությունը միայն տուգանելու լիազորություն ունի։
«Եթե մենք կարողանանք երկու տարով փակել Սևանա լիճը, մենք երկու տարի հետո հստակ կարող ենք խոսել արդյունաբերական գործունեության մասին»,-ասաց նախարար Գրիգորյանը։

Почему Минэкологии не может пресечь хищения сига
Министр экологии Арамаис Григорян на сегодняшней встрече с журналистами сказал, что мнение о том, будто состояние озера Севан оставляет желать лучшего, носит любительский характер. По положению на 21 декабря уровень озера составил 1900.21 м, что на 8 см выше уровня, зарегистрированного в тот же день в прошлом году (1900.13 м), сообщил министр.
По его словам, строительство туннеля Арпа-Севан все еще создает проблемы для озера, однако сразу после окончания строительных работ можно будет достичь установленной отметки. Арамаис Григорян также сообщил, что прозрачность Севана выросла до 8-11 метров, ускорился также процесс очищения.
В озеро выпущено 605 тысяч мальков. Запасы рыбы, в частности сига, увеличились.
“Очень жаль, что имеют место случаи крупных хищений. Мы видим, что на улицах продают сиг. Если вы где-нибудь столкнетесь с этим явлением, обязательно зафиксируйте фотокамерой, чтобы можно было показать снимки этих людей. Им должно быть стыдно за свои действия”,- сказал министр.
Журналисты поинтересовались: неужели министерство и полиция настолько бессильны, что министр обращается за помощью к журналистам и на протяжении многих лет не может решить вопрос хищений сига? Арамаис Григорян попытался оправдаться, заявив, что Государственная экологическая инспекция конфискует незаконный улов, применяет штрафы, однако борьба должна носить общенародный характер.
“Мы используем все наши ресурсы, Проблема в том, что у нас нет достаточного числа сотрудников, наши ресурсы невелики, а вести борьбу с хищениями только силами полиции не так эффективно”,- добавил глава Минэкологии.
А.Григорян выразил уверенность, что если спрос на сиг сократится, проблема получит решение. По его словам, упущения имеются и в законодательстве, в частности, инспекция имеет право только штрафовать.
“Если нам удастся закрыть на два года озеро Севан, то через два года мы сможем говорить о промышленной деятельности”,- сказал министр.