«Տիգրան Սարգսյանն այս վճռով փորձում է անունը մաքրել «օֆշորային» պատմությունից»
Երեկ Արաբկիր և Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մասնակի բավարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ներկայում ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սարգսյանի հայցը:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Սարգսյանը Shamshyan.com-ի միջոցով պահանջում էր հերքել, իր գնահատմամբ՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները և գործարար Փայլակ Հայրապետյանից հօգուտ իրեն բռնագանձել 1 մլն դրամ:
Դատավոր Զարուհի Նախշքարյանն իր վճռով պարտավորեցրել է Shamshyan.com-ի միջոցով հերքել փաստացի որոշ տվյալներ և հօգուտ հայցվորի բռնագանձել 100.000 դրամ` որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, 20.000` որպես գույքային պահանջ, 4.000 էլ` որպես պետական տուրք:
Փայլակ Հայրապետյանի ներկայացուցիչ Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ գործում կան բավարար ապացույցներ, որ Փայլակ Հայրապետյանը չի զրպարտել Տիգրան Սարգսյանին, սակայն վիճարկվող երեք դրվագներից երկուսով դատարանը հաստատված է համարել զրպարտությունը:
«Սուտ կլինի, եթե ասեմ, որ նման վճռի չէինք սպասում, որովհետև Հայաստանում պաշտոնյաների մասնակցությամբ դատական գործերի ելքը մեծամասամբ կանխորոշվում է ավելի վաղ՝ մինչև վճռի հրապարակումը: Այդ համատեքստում արդեն պարզ էր, որ դատարանի վճիռը լինելու է հօգուտ Տիգրան Սարգսյանի: Նախկին վարչապետ, ներկայումս ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սարգսյանը այս վճռով փորձում է իր անունը մաքրել «օֆշորային» պատմությունից»,- ասաց Գրիշա Բալասանյանը:
Ըստ փաստաբանի, այս գործընթացն այնքան կանխատեսելի էր, որ նախագահող դատավոր Զարուհի Նախշքարյանը նույնիսկ չէր թաքցնում և ընդգծված բացասական վերաբերմունք էր ցույց տալիս պատասխանող կողմին:

An Armenian court yesterday partially ruled in favor of Tigran Sargsyan, a former prime minister of Armenia now serving as the country’s ambassador to the U.S., in a slander suit he filed against businessman Paylak Hayrapetyan and the Shamshyan.com news site.
Sargsyan, in his suit, had demanded that the news site publish a refutation of the material he deemed slanderous and that Hayrapetyan, the information source, pay 1 million AMD in damages.
Judge Zarouhie Nakhshqaryan ordered that Shamshyan.com pay Sargsyan 100,000 AMD in moral damages and publishes a refutation of the material.
Hayrapetyan attorney Grisha Balasanyan told Hetq that there is ample proof that his client did not slander Sargsyan, but that the court found two of the three passages regarding Sargsyan as libelous.
“I’d be lying if I said we didn’t expect such a verdict because a vast majority of the court cases involving Armenian official are predetermined. Thus, it was clear that the court’s verdict would be in favor of Tigran Sargsyan. With this decision, Sargsyan is attempting to clear his name from the offshore story,” Balasanyan said.
Balasanyan immediately filed for an appeal.
(In 2013, Hetq broke the story regarding an offshore scandal involving then Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and Primate of the Ararat Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Navasard Kjoyan. Hayrapetyan lost millions in assets he had placed in collateral and has consistently maintained he was swindled.)