«Տիգրան Սարգսյանն այս վճռով փորձում է անունը մաքրել «օֆշորային» պատմությունից»
Երեկ Արաբկիր և Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մասնակի բավարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ներկայում ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սարգսյանի հայցը:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Սարգսյանը Shamshyan.com-ի միջոցով պահանջում էր հերքել, իր գնահատմամբ՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները և գործարար Փայլակ Հայրապետյանից հօգուտ իրեն բռնագանձել 1 մլն դրամ:
Դատավոր Զարուհի Նախշքարյանն իր վճռով պարտավորեցրել է Shamshyan.com-ի միջոցով հերքել փաստացի որոշ տվյալներ և հօգուտ հայցվորի բռնագանձել 100.000 դրամ` որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, 20.000` որպես գույքային պահանջ, 4.000 էլ` որպես պետական տուրք:
Փայլակ Հայրապետյանի ներկայացուցիչ Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ գործում կան բավարար ապացույցներ, որ Փայլակ Հայրապետյանը չի զրպարտել Տիգրան Սարգսյանին, սակայն վիճարկվող երեք դրվագներից երկուսով դատարանը հաստատված է համարել զրպարտությունը:
«Սուտ կլինի, եթե ասեմ, որ նման վճռի չէինք սպասում, որովհետև Հայաստանում պաշտոնյաների մասնակցությամբ դատական գործերի ելքը մեծամասամբ կանխորոշվում է ավելի վաղ՝ մինչև վճռի հրապարակումը: Այդ համատեքստում արդեն պարզ էր, որ դատարանի վճիռը լինելու է հօգուտ Տիգրան Սարգսյանի: Նախկին վարչապետ, ներկայումս ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սարգսյանը այս վճռով փորձում է իր անունը մաքրել «օֆշորային» պատմությունից»,- ասաց Գրիշա Բալասանյանը:
Ըստ փաստաբանի, այս գործընթացն այնքան կանխատեսելի էր, որ նախագահող դատավոր Զարուհի Նախշքարյանը նույնիսկ չէր թաքցնում և ընդգծված բացասական վերաբերմունք էր ցույց տալիս պատասխանող կողմին:

“Этим решением Тигран Саркисян пытается выйти чистым из “оффшорной” истории”
Суд общей юрисдикции ереванских административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун вчера частично удовлетворил иск бывшего премьер-министра РА, в настоящее время посла Армении в США Тиграна Саркисяна.
Напомним, что Тигран Саркисян требует опровергнуть через Shamshyan.com фактические данные, которые, по его словам, являются клеветой, и взыскать с предпринимателя Пайлака Айрапетяна 1 млн драмов в свою пользу.
Судья Заруи Нахшкарян своим решением обязала опровергнуть через Shamshyan.com некоторые фактические данные и взыскать в пользу истца 100 тысяч драмов в качестве компенсации за моральный ущерб, 20.000 драмов в качестве оплаты имущественного требования и 4.000 – в качестве госпошлины.
Представитель Пайлака Айрапетяна Гриша Баласанян отметил, что в деле имеется достаточно доказательств того, что Пайлак Айрапетян не клеветал на Тиграна Саркисяна, однако по двум из трех оспариваемых эпизодов суд посчитал клевету установленной.
“Я совру, если скажу, что мы не ожидали такого решения. В Армении исход большинства судебных дел с участием должностных лиц предопределен заранее, еще до вынесения решения. В этом контексте уже было ясно, что решение суда будет в пользу Тиграна Саркисяна. Этим решением бывший премьер-министр, ныне посол Армении в США Тигран Саркисян пытается выйти чистым из “оффшорной” истории”,- сказал Г.Баласанян.
По словам адвоката, этот процесс был настолько предсказуемым, что судья Заруи Нахшкаряна даже не скрывала своего подчеркнуто отрицательного отношения к ответчику.