The New York Times-ը դատի է տվել Huffington Post-ին
Ամերիկյան խոշորագույն The New York Times թերթը դատի է տվել Huffington Post-ին, որը ԱՄՆ ամենաազդեցիկ առցանց լրատվամիջոցներից է: Այս մասին հայտնում է lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով AdWeek թերթի տվյալները:
Իսկ Reuters-ը հայտնում է, որ The New York Times-ի հայցն ուղղված է AOL ընկերության դեմ, որին էլ 2011թ.-ի սկզբից պատկանում է առցանց լրատվամիջոցը:
Բողոքի պատճառն այն է, որ Huffington Post-ի կայքում հայտնվել է լրագրող Լիսա Բելկինի հեղինակային սյունակը՝ Parentlode բլոգը, որում լրագրողն անդրադառնում է երեխաների դաստիարակության խնդիրներին: Ավելի վաղ Բելկինը The New York Times-ի կայքում էր վարում նման թեմատիկայով բլոգ, որն ուներ նմանատիպ անուն՝ Motherlode:
The New York Times-ի ղեկավարների կարծիքով՝ Huffington Post-ի բլոգի համար նման անուն ընտրելով՝ Լիսա Բելկինն ի սկզբանե նպատակ է ունեցել մոլորեցնել ընթերցողներին: Հոկտեմբերի վերջին, երբ Huffington Post-ում հայտնվեց նոր սյունակը, The New York Times-ի ղեկավարությունը առցանց թերթի խմբագրություն ուղարկեց նամակ, որով խնդրում էր փոխել սյունակի անունը՝ սպառնալով հակառակ դեպքում դատարան դիմել:
Բլոգի անվանումը չփոխվեց, և The New York Times-ը Huffington Post-ի դեմ հայց ներկայացրեց հեղինակային իրավունքները և ազնիվ մրցակցության սկզբունքները ոտնահարելու մեղադրանքով:

The New York Times подала в суд на Huffington Post
Крупнейшая американская газета The New York Times подала в суд на Huffington Post – одно из самых влиятельных онлайн-СМИ США. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на издание AdWeek.
Как уточняет Reuters, иск The New York Times подан к компании AOL, которой с начала 2011 года принадлежит интернет-издание.
Поводом для жалобы стало появление на сайте Huffington Post блога Parentlode – авторской колонки журналиста Лисы Белкин о проблемах воспитания детей. Ранее Белкин вела схожий по проблематике блог на сайте The New York Times – там ее колонка называлась "Motherlode" (непереводимая игра слов – этим термином в геологии называется золотая жила, а авторы названия блога обыграли наличие в cлове корня "mother" и созвучие с термином "mother load", у которого много самых разнообразных значений).
По мнению менеджмента The New York Times, выбирая название для блога, Лиса Белкин изначально преследовала цель ввести в заблуждение читателей. В конце октября, вскоре после появления новой колонки на Huffington Post, руководство газеты направило в редакцию интернет-издания письмо, в котором просило сменить название колонки, пригрозив в противном случае обратиться в суд.
Название блога изменено не было, и The New York Times подала против интернет-издания иск о нарушении авторских прав и принципов честной конкуренции.