Մովսես Հակոբյանը՝ Բակո Սահակյանի հայտարարության մասին. «Որևէ պաշտոնյայի հայտարարություն չեմ մեկնաբանում, հատկապես, երբ նրանք իմ ղեկավարներն են»
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Մովսես Հակոբյանն այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ սահմանադրական փոփոխությունների մասին իր կարծիքը կարտահայտի որպես քաղաքացի, իսկ որպես զինվորական իրեն արգելված է:
Իսկ այն հարցին, թե ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ սահմանադրական փոփոխությունների «այո»-ի քարոզչությունն արդյոք չի՞ նշանակում, որ բանակին, զինվորներին կպարտադրվի «այո» ասել սահմանադրական փոփոխություններին, Հակոբյանը պատասխանեց հետևյալ կերպ. «Կարաք վերահսկեք՝ վերահսկեք: Բայց որևէ մի քաղաքացի պարտադրված չէ գնալու՝ քվեարկել»:
Մեկնաբանելով այն կարծիքները, թե սահմանադրական փոփոխություններով երկրի անվտանգությունն ավելի կուժեղացվի, Հակոբյանն ասաց, որ Զինված ուժերի կառուցվածքն այնպիսին է, որ հնարավորություն է տալիս ցանկացած ժամանակ կայուն ղեկավարել:
Անդրադառնալով նաև այն հարցին, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի երևանյան այցից հետո շրջանառության մեջ դրվեց ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը տարածքային զիջումների հաշվին լուծելու թեզը, Հակոբյանն ասաց, որ այդ հարցերով չի զբաղվում, և դա իր պարտականությունների շրջանակից դուրս է:
Իսկ այն հարցին, թե որքանո՞վ է հավանական, որ Ադրբեջանին տարածքներ տրվեն, Հակոբյանն ասաց. «Արցախի Սահմանադրությունը դեռևս փոփոխության չի ենթարկվել: Այնտեղ բոլոր հարցերի պատասխանները տրված են»:
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանը հակաահաբեկչական գործողությունների նպատակով տրամադրելու առաջարկի կապակցությամբ Մովսես Հակոբյանն ասաց. «Որևէ պաշտոնյայի հայտարարություն չեմ մեկնաբանում, հատկապես, երբ նրանք իմ ղեկավարներն են»:

Мовсес Акопян о заявлении Бако Саакяна: “Я не комментирую заявления должностных лиц и особенно своих руководителей”
Заместитель начальника генштаба Вооруженных сил РА Мовсес Акопян в ходе сегодняшней беседы с журналистами в Национальном Собрании сказал, что свое мнение о конституционных изменениях выскажет как гражданин, поскольку в качестве военнослужащего ему запрещено это делать.
На вопрос, означает ли участие министра обороны РА в агитационной кампании в поддержку конституционной реформы, что армию заставят голосовать за этот законопроект, М.Акопян ответил: “Если можете контролировать, проконтролируйте. Но ни один гражданин не может идти на голосование в принудительном порядке”.
Касаясь вопроса о том, что после визита в Ереван министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в обращение был введен тезис об урегулировании карабахского конфликта за счет территориальных уступок, замначальника генштаба ВС РА отметил, что подобными вопросами не занимается, поскольку они не входят в рамки его компетенции.
О вероятности передачи территорий Азербайджану Мовсес Акопян сказал следующее: “Конституция Арцаха пока не претерпела изменений. Она содержит ответы на все вопросы”.
Речь зашла и о предложении президента НКР Бако Саакяна предоставить аэропорт в Степанакерте для антитеррористических действий. В связи с этим М.Акопян сказал: “Я не комментирую заявления должностных лиц и особенно своих руководителей”.