ՀԱԿ-ը պահանջում է հավասար հնարավորություններ ապահովել «Այո»-ի եւ «Ոչ»-ի կողմնակիցների համար
Ազգային ժողովում Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի հաշվետվության քննարկման ժամանակ Հայ ազգային կոնգրեսը դիմել է այդ խորհրդի տնօրենին՝ հանրաքվեի քարոզարշավի շրջանում բանավիճային մի հաղորդաշար կազմակերպելու առաջարկով, որում հավասար պայմաններ ապահովված կլինի «Այո»-ի եւ «Ոչ»-ի քարոզչության համար։
«Հանրային հեռուստատեսությունում քարոզչության հենց առաջին օրը բացված «Եռանկյունի» հաղորդաշարը ծաղր է քարոզչության հավասարության սկզբունքի նկատմամբ։ Այդ հաղորդաշարը վարում է ոչ այլ ոք, քան իշխող կուսակցության փոխնախագահ, կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։ Սա քիչ է, այդ հաղորդաշարի համար նաեւ հավաքվել է կողմնակալ լսարան՝ հաղորդման ժամանակ ընդդիմության վրա հաղորդավարի հարձակումներին ծափահարելու համար։ Ակնհայտ է, որ իշխող ռեժիմը վախենում է հանրային հեռուստատեսությամբ «Այո»-ի եւ «Ոչ»-ի համար հավասար պայմաններով բանավեճի կազմակերպումից։ Աշխարհում գոյություն չունի դեմոկրատական երկիր, որում հնարավոր լիներ, որ հանրային (կամ անգամ մասնավոր) հեռուստատեսությունում բանավեճի վարողի դերում լիներ ոչ թե անաչառ եւ անկողմնակալ լրագրող, այլ իշխող կուսակցության ղեկավարներից մեկը։ Այս ամենը շահերի ակնհայտ բախում է պարունակում եւ ցույց է տալիս ռեժիմի պատկերացումները ժողովրդավարության մասին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի՝ սահմանադրության փոփոխման հանձնաժողովի նախագահ դառնալուց եւ դրա քարոզչության մեջ ակտիվ ներգրավումից հետո սա երկրորդ օրինակն է, որ ցուցադրում է ռեժիմի արհամարանքը ժողովրդավարության եւ ազատ խոսքի տարրական սկզբունքների նկատմամբ, ինչպես նաեւ ամեն գնով Սահմանադրությունը փոխելու գերշահագրգռությունը։ Սա նաեւ եւս մեկ անգամ մատնում է իշխանությունների ստախոսությունն ու խաբեբայությունը՝ թե Սահմանադրությունը փոխվում է հանուն Հայաստանի ու նրա ժողովրդի բարեկեցության։
Հայ ազգային կոնգրեսը պահանջում է իշխանություններից անմիջապես հրաժարվել սահմանդրական հանրաքվեի լեգիտիմությունը խարխլող այս հերթական քայլից եւ ստեղծել հանրային բանավեճի այնպիսի ձեւաչափ, որը կվարեն չեզոք եւ անկողմնակալ դիրքով պրոֆեսիոնալները եւ կապահովվի լսարանի հրավիրման հավասար իրավունքները «Այո»-ի եւ «Ոչ»-ի կողմնակիցների համար»,- հայտնում է ՀԱԿ-ը տարածած հաղորդագրությամբ։

АНК требует обеспечить равные условия для сторонников и противников конституционных изменений
В ходе обсуждения в Национальном Собрании отчета совета Общественной телерадиокомпании фракция Армянского национального конгресса обратилась к директору совета с предложением организовать цикл дебатов, во время которых будет обеспечена агитация за и против конституционной реформы.
Сегодня Армянский национальный конгресс распространил заявление, в котором говорится:
“Вышедший в эфир Общественного телевидения первый же выпуск передачи“Треугольник” является издевательством над принципом равенства агитационных возможностей. Ведущим передачи является не кто иной, как заместитель председателя правящей партии, министр образования и науки Армен Ашотян. Мало того, для этой передачи собрали пристрастную аудиторию, которая аплодирует во время нападок ведущего на оппозицию. Очевидно, что правящий режим боится организовать на Общественном телевидении дебаты с равными условиями для сторонников “за” и “против” новой Конституции. В мире нет такой демократической страны, где бы в роли ведущего дебатов на общественном (и даже частном) телевидении выступал не беспристрастный объективный журналист, а один из руководителей правящей партии. Все это содержит явный конфликт интересов и показывает представления режима о демократии.
После назначения председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна председателем комиссии по конституционным изменениям и его активного участия в агитации это второй пример презрительного отношения режима к элементарным принципам демократии и свободы слова, свидетельствующий также о сверхзаинтересованности в изменении Конституции любой ценой. В то же время это еще раз выдает лживость утверждений властей о том, что Конституция меняется во имя благополучия Армении и ее народа.
Армянский национальный конгресс требует от властей немедленно  отказаться от очередного шага, расшатывающего легитимность референдума по Конституции, и создать такой формат общественных дебатов, при котором передачу будут вести нейтральные и беспристрастные профессионалы, а также обеспечить равный принцип формирования аудитории из сторонников “да” и “нет”.