2014-ին Արարատյան դաշտում ստորերկրյա ջրերի գերշահագործում է արձանագրվել
2014 թ.-ին Արարատյան դաշտում ստորերկրյա ջրերի գերշահագործումն իր գագաթնակետին է հասել: Այդ տարի ընդհանուր ջրառը հորատանցքերով կազմել է 75,2 մ3/վրկ, որից ձկնաբուծական նպատակներով՝ 60,7 մ3/վրկ: Այսինքն՝ ամբողջ օգտագործած ջրաքանակի շուրջ 80 %-ն օգտագործել են ձկնաբուծական նպատակներով:
Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանի նախագիծը գրեթե պատրաստ է: Այն այսօր ՀՀ բնապահպանության նախարարությունում քննարկվեց ոլորտի մասնագետների շրջանում: Նախագծի մշակումն իրականացրել է «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ՓԲԸ-ն: Քննարկումը գլխավորում էր նախարար Արամայիս Գրիգորյանը:
Կառավարման պլանի գլխավոր զեկուցող Ժորա Աչոյանը նշեց, որ Արարատյան ավազանի հավասարակշռությունը խախտվել է 2007թ.-ին, իսկ ավելի ցայտուն դրսևորվել է 2008թ., երբ ձկնաբուծությունն ընդգրկվել է առաջնահերթ զարգացման պետական ծրագրերի շարքում:
Արդեն 2013թ. Արարատյան դաշտից հորատանցքերով ջրառը կազվել է 55,5 մ3/վրկ, որը 1,6 անգամ գերակշռում է թույլատրելի ջրառի քանակը: Ընդ որում, 55,5 մ3/վրկ -ից միայն 35,5-ն օգտագործվել է ձկնարդյունաբերության նպատակով:
2014թ.-ի գերշահագործման հետևանքով ստորերկրյա ջրերի մակարդակն իջել է 3-15 և ավելի մետր: Իջել է գրունտային ջրերի մակարդակը և գրանցվել են այլ բացասական երևույթներ:
Իրավիճակը կարգավորելու նպատակով իրականացված միջոցառումների արդյունքում, մասնավորապես, 311 ինքնաշատրվանող հորերի լուծարելու, կոնսերվացնելու և փականային ռեժիմի բերելուց հետո տնտեսվել է խնայվել է 42,4 մ3/վրկ կամ տարեկան 1337.3 մլն.մ3 ջրաքանակ: Ընդհանուր ջրառը կազմել է 36,6 մ3/վրկ, որը թույլատրելի ծավալներին է հասել:
Նվազեցվել է նաև Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների ջրօգտագործման թույլտվություններով հատկացված ջրի ծավալները 10.6 մ3/վրկ –ով:
Արմավիրի և Արարատի մարզերում, լուծարված, կոնսերվացված և փականային ռեժիմի բերված ինքնաշատրվանող հորատանցքերը և խնայված ջրաքանակը ըստ ոլորտների
Ինքնաշատր վանող հորատանց քեր |
Ձկնաբուծական |
Ոռոգում |
Խմելու-կենցաղային |
Հորատանց քերի քանակը |
Խնայված ջրաքա նակը, լ/վրկ |
Հորատ անց քերի քանակը |
Լուծարված |
1569 |
34 |
1126 |
- |
44 |
2695 |
Կոնսերվացված |
28 |
45 |
6687 |
73 |
6701 |
Փականային ռեժիմի բերված |
175 |
13357 |
19 |
1135 |
194 |
14492 |
185 |
14926 |
81 |
2275 |
311 |
23888 |
Ժորա Աչոյանը կարծում է, որ եթե նմանատիպ միջոցառումների շարունակականությունն ապահովվի, ապա կարճ ժամկետում հնարավոր կլինի վերականգնել Արարատյան արտեզյան ավազանը:
«Կարողանում եք այդ կարճ ժամկետը ֆիքսել,- հարցրեց նախարարը բանախոսին` ավելացնելով,- մասնագետները մեզ ասում էին, որ սա երկար պրոցես է վերականգնելու համար, տասնյակ տարիներ, բայց մենք հակառակ պրոցեսն ենք տեսնում, ցամաքած հորերը սկսել են հոսել, շատ կարևոր է, որ մենք տեսանք Ակնալճի բարձրացումը, որը հիմնականում սնվում է Արարտյան դաշտավայրի ընդերքի ջրերից: Եվ սա տալիս է մեզ ասելու, որ մասնագետները նախկինում որ ներկայացնում էին, մեղմ ասած՝ ճիշտ չեն ներկայացրել»:
«Կարճ ժամկետը դժվարանում եմ ասել, Արարտյան դաշտի երկրաբանական պաշարները գնահատվում են 10 մլրդ խմ, իսկ մեր առաձգական պաշարները շատ փոքր մասն են կազմում այդ ստատիկ պաշարների, հետևապես, շուտ վերականգնվող են, որովհետև սնման մասում՝ Արագածից սկսվում է, Արարատով և այլն, կլիմայի և այլ բնական երևույթների փոփոխությունները շատ չնչին են, հետևապես կստանա այն ջրաքանակը, որը ստացել է 10-15 տարի առաջ՝ չնչին տարբերությամբ»,-հիմնավորեց Ժորա Աչոյանը:
Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանի նախագծում եղած բացթողումների և առարկությունների համար նախարարն առաջարկեց գրավոր ձևակերպել և ուղարկել կազմողներին: Ժամանակը, սակայն, ըստ Արամայիս Գրիգորյանի, սուղ է, և 24-ժամյա ռեժիմով պետք է աշխատել նախագծի վրա՝ այն ավարտուն տեսքի բերելու համար:

В 2014 г. в Араратской долине была зафиксирована сверхэксплуатация подземных вод
В 2014 г. сверхэксплуатация подземных вод в Араратской долине достигла своего пика. В указанном году общий забор воды из скважин составил 75,2 кубометра в секунду, из которых 60,7 кубометра было направлено на рыбоводческие цели. То есть около 80% всего объема воды было использовано для разведения рыбы.
Проект управления водами Араратского бассейна почти готов. Сегодня в Министерстве экологии РА состоялось обсуждение этого документа, в котором приняли участие специалисты данной сферы. Проект разработан ЗАО “Армгидроэнергопроект”. Обсуждение вел министр экологии Арамаис Григорян.
Основной докладчик Жора Ачоян отметил, что баланс Араратского водного бассейна был нарушен в 2007 г., а более наглядно это проявилось в 2008-ом, когда рыбоводство было включено в государственную программу приоритетного развития.
Уже в 2013 г. водозабор из скважин в Араратской долине составил 55,5 кубометра/сек., что в 1.6 раза превышает допустимую норму. При этом 35,5 из 55,5 кубометров/сек было направлено на рыбоводство.
В 2014 г. вследствие сверхэксплуатации подземных вод их уровень снизился на 3-15 и более метров. Сократился также уровень грунтовых вод, были зафиксированы и другие отрицательные явления.
Благодаря мероприятиям, проведенным с целью регулирования ситуации – ликвидации, консервации и переходе на крановый режим в случае 311 самоизливающих скважин, было сэкономлено 42,4 кубометра/сек., или 1337.3 млн кубометров воды в год. Общий водозабор составил 36,6 кубометров/сек., что близко к допустимым объемам.
На 10,6 кубометров/сек. сократились также объемы воды, выделяемой по разрешениям на использование подземных водных ресурсов Араратской долины.
По словам Жоры Ачояна, в случае продолжения осуществления подобных мероприятий Араратской артезианский бассейн удастся восстановить за короткий срок.
“Специалисты нам говорили нам, что восстановление – это длительный процесс, на это потребуются десятки лет. Но мы видим обратное. В высохших скважинах появилась вода. Очень важно, что мы наблюдаем повышение уровня водяыв озере Акналич, которое питается в основном подземными водами Араратской долины. Это позволяет нам утверждать, что предыдущие прогнозы специалистов были, мягко говоря, ошибочными”,- сказал министр.
Для устранения упущений и возражений по плану регулирования Араратского водного бассейна А.Григорян предложил составить письменный документ и отослать его разработчикам плана.