Բլինդաժում հերթափոխից եկած զինվորների հանգիստը «խանգարեցինք», նրանք արդեն ոտքի էին։ Մանր անձրևը, որ սկսել էր Ստեփանակերտից, ձգվել է մինչեւ առաջնագիծ։ Մառախուղը դանդաղ նստում է դիրքերի վրա։ Մի քանի քայլ անելուց հետո կոշիկները ցեխից ծանրանում են։ Հակառակորդի դիրքերը տեղ-տեղ անտեսանելի են դառնում։ Դիրքապահները ավելի ուշադիր են դարձել հատկապես ձայների նկատմամբ։
Երբ տարբեր մարզերից զորակոչված և արցախյան մի հենակետում միասին ծառայող զինվորներին հարցնում ենք, թե որն է հիմնական դժվարությունը, սկզբում դժվարանում են պատասխանել, հետո ասում են՝ կարոտը:
Մնացած դժվարությունները, ասում են, հաղթահարել են: «Էն ենք հաղթահարել, որ տունը մենք գիշերը ցրտին, անձրևին կանգնած չենք եղել, իսկ հիմա դա սովորական բան ա»,- ասում է Ռուբենը, ով Արմավիրի Արազափ գյուղից է: Ռուբենը կարծում է, որ երբ զորացրվի, էստեղի կյանքը, դժվարություններ հաղթահարելը կկարոտի:
Ռուբենը և ընկերները ադրբեջանական դիրքից հեռու են 40 մետր: Չնայած չդադարող անձրևին ու մառախուղին, հակառակ կողմը դեռ տեսանելի էր: Դիրքի ավագ Մերուժան Ներսիսյանը ասում է, որ երբ գիշերը թանձր մառախուղ է լինում, ինքը փոխում է պահպանության ձևը:
Դիրքում առաջին անգամ ծառայություն էր իրականացնում Տաճատը, ով Եղվարդից է: Նա վստահեցնում է, որ այստեղի պայմաններին հարմարվելու համար մեկ գիշերը բավական է եղել: «Ես ամեն ինչին շուտ եմ հարմարվում»,- ասում է նա և վախենալ-չվախենալու հարցին պատասխանում է նույնքան հանգիստ, որքան նույն դիտակետում իր կողքին կանգնած Էդգարը, ով 50 օրից կվերադառնա Արտաշատ:
«Վեց ամսվա ծառայող եմ եղել, որ գնացել եմ [արձակուրդ]: Նույնն էր, ոչ մի բան էլ չէր փոխվել: Ամեն ինչ նույնն էր». Տաճատ Գրիգորյանը (աջ) և Էդգար Մելիքյանը (ձախ)
Վերջին շրջանում շփման գծի այս հատվածում ավելի խաղաղ է եղել, քան այլ շրջաններում կամ, օրինակ, Տավուշի մարզում: Գումարտակի հրամանատար Գարիկ Մուրադյանը անհասկանալի է համարում այս հանգստությունը, բայց և բացատրում է. «Միգուցե ինչ-որ բան են պլանավորում, միգուցե իրենք հասկացել են, որ պետք է հանգիստ մնան...»:
Փոխգնդապետը, ով նախկինում ծառայել է նաև Իջևանում, Նոյեմբերյանում, Արցախի մեկ այլ զորամասում, ասում է, որ բոլոր տեղերում էլ ծառայում են «տարբեր բնավորության, տարբեր դաստիարակության, տարբեր կենսակերպի մարդիկ»: Հետաքրքրվում ենք, թե արդյոք տարբերություն կա տարբեր շրջաններից զորակոչված զինվորների միջև: «Գյուղի տղերքն են ամենալավ զինվորները, որ չարքաշ են, աշխատել են, օգնել են։ Նրանց ձեռքերից զգացվում է, որ փոքրուց ֆիզիկական աշխատանք են կատարել…»,- ասում է Գ.Մուրադյանը:
Հրամանատարը հիշում է տարբեր տարիների իր զինվորներին, ովքեր աչքի են ընկել որոշ հատկանիշներով կամ ինչ-որ սովորություններ են ունեցել: Բայց երբ հարցնում ենք, թե արդյոք հիշում են որևէ պաշտոնյայի տղայի, ում հետ ծառայել են, հրամանատարն ու զինվորները դժվարանում են նշել մեկին, թեև նշում են բարձրաստիճան որոշ զինվորականների տղաների անուններ:
Քանի որ ճաշը իրենք են պատրաստում, հրամանատարն ու զինվորները հավատում են, թե տղամարդիկ ավելի լավ են պատրաստում:
Հրամանատարի հետ զրուցեցինք նաև սպաների խնդիրներից: Դիրքապահ սպաները, օրինակ, կարճ ժամանակով են իրենց ընտանիքի հետ լինում: Ամսվա 14 օրերին նրանք սահմանին են, մնացած օրերին թեև բնակավայրում են, բայց երբեմն ստիպված են լինում ծառայության բերումով մնալ զորամասում կամ ուշ գնալ տուն: Պաշտպանության նախարարության սպաներից մեկը, ով մեզ ուղեկցում էր, ծիծաղելով հիշում է. «Մի օր դիրքերում էի, զանգել եմ կնոջս, ասում եմ՝ էսօր չեմ կարողանալու էրեխուն դպրոցից վերցնեմ: Սպաներից մեկն ասում ա՝ ինչի դուք տենց բաներ էլ ե՞ք անում»:

В блиндаже мы нарушили покой вернувшихся с вахты солдат. Они уже на ногах. Мелкий дождь, моросивший еще со Степанакерта, продолжается до передовой. На позиции медленно опускается туман. После нескольких шагов обувь тяжелеет от прилипшей грязи. Позиции противника местами становятся невидимыми. Дежурящие на боевых позициях солдаты начинают особенно внимательно прислушиваться к голосам.
Когда мы спросили солдат, призванных в армию из различных районов и несущих службу на смотровом посту, в чем основная трудность, они сперва затруднились ответить, а потом сказали: тоска.
Остальные трудности мы уже преодолели, добавили мои собеседники. “Дома мы не несли дежурство ночью, в холод, под дождем, а здесь это уже привычное дело”,- сказал Рубен из села Аразап Армавирской области. Он признался, что когда демобилизуется, то будет скучать по здешней жизни, по преодолению трудностей.
Рубен и его друзья находятся в 40 метрах от азербайджанских позиций. Несмотря на непрекращающийся дождь и туман, противника можно увидеть. По словам старшего на позициях Меружана Нерсисяна, если ночью бывает густой туман, то он меняет вид обороны.
Тачат из Егварда находится на позициях впервые. Он заверил, что к здешним условиям можно приспособиться за одну ночь. “Я быстро ко всему привыкаю”,- пояснил мой собеседник. На вопрос, испытывает ли он страх, Тачат ответил так же спокойно, как и стоявший рядом с ним Эдгар, который через 50 дней вернется в родной Арташат.
“Через шесть месяцев службы я уехал [в отпуск]. Все было по-прежнему, ничего не изменилось”. Тачат Григорян (справа) и Эдгар Меликян (слева)
В последнее время на этом участке линии соприкосновения бывает спокойнее, чем в других районах, например, в Тавушской области. Командиру батальона Гарику Мурадяну это спокойствие непонятно. Вместе с тем он говорит: “Возможно, они что-то планируют. А может, поняли, что должны сохранять спокойствие…”
Подполковник, который раньше служил в Иджеване, Ноемберяне, другой воинской части Арцаха, отметил, что везде служат “люди с разными характерами, разным воспитанием и разным образом жизни”. Интересуемся, есть ли разница между солдатами, призванными из различных районов. “Ребята из деревни - самые лучшие солдаты. Дома они выполняли тяжелую работу, помогали старшим. По их рукам чувствуется, что они с детства занимались физическим трудом…” – сказал Г.Мурадян.
Командир вспомнил солдат, которые служили у него в разные годы и отличались определеными качествами или привычками. Но когда мы спросили, помнит ли он служившего с ними сына какого-нибудь должностного лица, командир и солдаты затруднились ответить, хотя и назвали имена сыновей некоторых высопокоставленных военных.
Поскольку обед командир и солдаты готовят сами, то они уверены, что у мужчин это получается лучше
С командиром мы побеседовали и о проблемах офицеров. Находящиеся на позициях офицеры ненадолго ездят к семьям. В течение месяца они 14 дней проводят на границе, а в остальные дни хоть и находятся в населенном пункте, но бывает, что ночуют в части или едут домой очень поздно. Один из сопровождавших нас офицеров Министерства обороны, смеясь, рассказал: “Как-то раз, когда мы были на позициях, я позвонил жене и предупредил, что не смогу сегодня забрать ребенка из школы. Кто-то из офицеров удивленно спросил: а вы такими делами тоже занимаетесь?».