Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը և Դատապարտյալների հիվանդանոցի ներկայացուցիչը ժամեր առաջ այցելել են հիվանդանոցում գտնվող Սողոմոն Քոչարյանին, հանձնել նրան դատարանի որոշումը, ազատականը և անձնագիրը:
Քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները, ովքեր երկու ամիս շարունակ Սողոմոնի անվտանգությունն էին հսկում, առողջություն մաղթելով նրան` հեռացան հիվանդանոցից: Նախկին ցմահ դատապարտյալին այնուհետև այցելեցին հարազատները և լրագրողները:
Սողոմոն Քոչարյանը, ով հուզված էր և հազիվ էր խոսում, լրագրողներին կոչ արեց պայքարել արդարության համար:
Հիշեցնենք, որ իրանահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեղադրանքով 1995թ-ին մահապատժի, այնուհետև` ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանը այսօր ազատվել է պատժի հետագա կրումից` պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների հիքմով:

Несколько часов назад адвокат Согомона Кочаряна Гриша Баласанян и представитель уголовно-исполнительного учреждения “Больница для осужденных” посетили находящегося в медицинском центре “Григор Лусаворич” Согомона Кочаряна и передали ему решение суда об освобождении и паспорт.
Сотрудники УИУ, которые в течение двух месяцев несли дежурство у палаты Кочаряна, пожелали ему здоровья и покинули больницу. После этого бывшего пожизненно осужденного посетили родственники и журналисты.
Согомон Кочарян, который был очень взволнован и говорил с трудом, призвал журналистов бороться за справедливость.
Напомним, что участник Арцахской войны, бывший разведчик Согомон Кочарян, который в 1995 г. по обвинению в убийстве гражданина Ирана азербайджанской национальности был приговорен к смертной казни, замененной впоследствии на пожизненное осуждение, сегодня был освобожден в связи с болезнями, несовместимыми с несением наказания.