Թուրքիան դարձել է անկանխատեսելի
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական արդի խնդիրների հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետների մեկնաբանություններին ծանոթացեք ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցներում:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում աղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են:
Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում աղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանի հետ
Ի՞նչ տեղ է Հարավային Կովկասն այսօր զբաղեցնում Թուրքիայի տարածաշրջանային հետաքրքրությունների շարքում, եւ ի՞նչն է առավելապես խոչընդոտում կամ նպաստում տարածաշրջանում նրա դիրքերի ամրապնդմանը (հակասությունները Հայաստանի՞ հետ, փոխըմբռնումը Ադրբեջանի՞ հետ):
Ակնհայտ է, որ եթե Թուրքիան ցուցաբերեր հավասարակշռված դիրքորոշում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում, ապա գուցե ինչ-որ միջնորդական հնարավորություններ առաջանային Թուրքիայի համար հակամարտության կարգավորման գործընթացում, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասում իր դերի ամրապնդման համար: Թուրքիան ձգտել եւ հիմա էլ չի թաքցնում, որ ցանկանում է միջնորդական դեր ստանձնել նշված հարցում, մինչդեռ նրա եւ Ադրբեջանի դիրքորոշումները բացարձակապես նույնական են, ինչն անընդունելի է միջնորդ լինելու համար:
Հիշեցնեմ, որ 1993 թ. գարնանը, երբ չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ինքնապաշտպանության ուժերը ռազմական հաջողությունների հասան Ադրբեջանի հետ կոնֆլիկտում եւ վերահսկողություն սահմանեցին Քելբաջարի նկատմամբ, Բաքվին սատարող Անկարան որոշեց փակել Հայաստանի հետ Թուրքիայի սահմանը, եւ այն փակ է մինչ օրս: Այդպիսով չի կատարել ՄԱԿ-ի 1993 թ. ապրիլի 30-ի Ա 822 (1993) որոշումը: Այդ ժամանակվանից Թուրքիան հանդես է գալիս որպես ղարաբաղյան կոնֆլիկտի կողմ եւ դե յուրե, եւ դե ֆակտո:
Իմ կարծիքով՝ սրանք են այն հիմնական խոչընդոտները, որոնք խանգարում են Թուրքիային՝ մեծացնելու իր դերակատարությունը տարածաշրջանում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների ապագան այս պահին շատ ավելի անորոշ է, քան մինչեւ ցյուրիխյան արձանագրությունների ի հայտ գալն էր: Մինչեւ այժմ էլ ուժի մեջ է եւ, կարծում եմ, մոտ ապագայում էլ չի փոխվի այն պնդումը, որ Թուրքիան որեւէ քայլ չի անի հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում, քանի դեռ էական առաջընթաց չկա Ղարաբաղյան հարցում: Ցավոք, այս պարզ իրողությունը չէին հասկանում ոչ Հայաստանի իշխանությունները, ոչ էլ միջնորդները եւ մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ն:
2008 թ. հոկտեմբերին՝ «ֆուտբոլային դիվանագիտության» սկզբից ի վեր, որն ավարտվեց 2009 թ. ապրիլին Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրմամբ, Հայ ազգային կոնգրեսը բազմիցս քննադատել է ստորագրված փաստաթղթերը:
Մեր կարծիքով, արձանագրությունների ստորագրման պահին Թուրքիայի իրական նպատակը Ցեղասպանության գործընթացի միջազգայնորեն ճանաչման քաղաքականության կասեցումն էր: Դրանից ելնելով՝ Թուրքիան նախապատրաստել էր արձանագրություններից դուրս գալու իր ռազմավարությունը:
Որպես ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ, ես պետք է նշեմ, որ մենք դեմ չենք, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի գիտնականները պատմական ուսումնասիրություններ անեն: Մենք դեմ ենք, որ նրանք ունենան քաղաքական մանդատ (լիազորություններ)` թելադրելու քաղաքականություն վարողներին, քանի որ երկկողմանի հարաբերությունները պետք է զարգանան անկախ գիտնականների գնահատականներից:
Եվ ահա ինչ ունենք մենք այսօր «ֆուտբոլային դիվանագիտության» եւ ցյուրիխյան արձանագրությունների վավերացման ձախողումից հետո: Նախ` կտրուկ աճեց լարվածությունը Անկարայի եւ Երեւանի պաշտոնական հայտարարություններում, արձանագրությունների ստորագրումը բացասական ազդեցություն ունեցավ Լեռանային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա, լարվածության արդյունքում մեծացավ Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում: Ի դեպ, սրա հետ է կապված ոչ միայն Հայաստանում ռուսական բազաների տեղակայման մասին համաձայնագրի ժամկետների երկարացումը, այլեւ վերահսկողության ենթակա տարածքի ընդլայնումը:
Որո՞նք են Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գլխավոր ձեռքբերումները, եւ հակառակը` բացթողումները վերջին շրջանում:
Այսօրվա Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը, որը հաճախ անվանում են «զրո խնդիր հարեւանների հետ», չի համապատասխանում այն քաղաքականությանը, որն Անկարան նախանշել էր մի քանի տարի առաջ: Այն է` ռազմավարական հարաբերություններ ԱՄՆ-ի հետ, գործընկերային հարաբերություններ Իսրայելի հետ եւ անդամագրում Եվրամիությանը: Իմ դիտարկումները ցույց են տվել, որ վերոնշյալ դիրքորոշումներն այս պահին վերանայվել են:
Ընդհանուր առմամբ, «զրո խնդիր հարեւանների հետ» քաղաքականության արդյունքներն այսօր ակնհայտ չեն, եւ մենք դեռեւս չենք կարող փաստել որեւէ նշանակալի հաջողության մասին: Իսկ որոշ գնահատականների համաձայն՝ այդ քաղաքականության արդյունքում Թուրքիայի մոտ ծագեցին նոր խնդիրներ հարեւանների հետ: Պատճառն, ըստ իրենց բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունների, հարեւան երկրների իշխանություններն են:
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը դարձել է անկանխատեսելի եւ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունացմանն ու անվտանգությանը: Նույնիսկ դաշնակից Ադրբեջանի հետ կան խնդիրներ, որոնք էլ ավելի խորացան հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացի պատճառով: Բացի այդ, լուրջ հակասություններ կան Նախիջեւանի տարածքի հետ կապված, որի մասին, իհարկե, պաշտոնական Բաքուն փորձում է չբարձրաձայնել:
Մի խոսքով, առանց բացառության՝ բոլոր հարեւանների հետ Թուրքիան այսօր ստեղծել է լրջագույն խնդիրներ: Այն դարձել է անկանխատեսելի ինչպես հարեւանների, այնպես էլ Արեւմուտքի համար:
Ես չեմ կարող օբյեկտիվորեն որեւէ հաջողություն նշել Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գործընթացներում: Հարեւանների հետ «զրո խնդիրների» փոխարեն Թուրքիան այսօր ունի զրո հարաբերություններ եւ զրո արդյունք:
Ի՞նչն է այսօր բնութագրում ամերիկա-թուրքական, եվրոպական-թուրքական հարաբերությունները, եւ որքանո՞վ են տարբերվում ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի եւ Թուրքիայի քաղաքական նպատակները Հարավային Կովկասում:
Ինչպես ասացի, ԱՄՆ-ի համար Թուրքիան մնում է անկանխատեսելի գործընկեր: Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության հարցն այսօր իրատեսական չէ, զուտ ձեւական նպատակ է դրված: Գոնե այն պատճառով, որ Թուրքիան այսօր ժողովրդավարական երկիր չէ եւ չի համապատասխանում Եվրամիության պահանջներին:
Կարծում եմ՝ Եվրոպան Թուրքիայում, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում հետաքրքրություններ չունի, նա առաջ է տանում Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը եւ բավարարվում է դրանով: Մեր տարածաշրջանում Բրյուսելն ի սկզբանե առաջնորդվում էր այն սկզբունքով, որ կայունությունն ավելի կարեւոր է, քան մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը:
Բայց դրա արդյունքում ոչ միայն չկա ժողովրդավարություն, այլեւ` կայունություն եւ անվտանգություն: ԱՄՆ-ի համար շատ ավելի կարեւոր է այս տարածաշրջանը՝ կապված Աֆղանստանում եւ Իրանում իր գործողությունների եւ հետաքրքրությունների հետ: ԱՄՆ-ի համար էլ, ինչպես Եվրոպայի, ավելի կարեւոր է տարածաշրջանի կայունությունը, քան ժողովրդավարությունը: Ավելորդ գլխացավեր տարածաշրջանում հիմա պետք չեն:
Ինչպե՞ս են ռուս-թուրքական հարաբերություններն անդրադառնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շահերի վրա: Ի՞նչ տեղ են տալիս Ռուսաստանն ու Թուրքիան ղարաբաղյան հարցին:
Մի քանի տարի առաջ Թուրքիան եւ Ռուսաստանը շատ բազմաշերտ ծրագրեր նախաձեռնեցին, սակայն հիմա դրանք սառեցված են. երկու կողմերի սպասելիքներն էլ էապես չափազանցված էին:
Թուրքիան Ռուսաստանի հետ բավական լրջորեն համագործակցում է Սեւ ծովում անվտանգության բնագավառում: Կա պայմանավորվածություն, որ սեւծովյան անվտանգության հարցերով այդ երկու պետություններն են զբաղվելու:
Ռուս-թուրքական չկայացած ծրագրերի միջոցով Թուրքիան փորձում էր միջնորդական դեր ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում: Համոզված եմ, որ ոչ Ռուսաստանը, ոչ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահները Թուրքիային այդ դերում չեն տեսնում:

Турция стала непредсказуемой
Турция из Армении и Азербайджана видится по разному. В интервью армянского и азербайджанского аналитиков можно ознакомиться с оценками актуальных внешнеполитических проблем Турции сегодня.
Интервью с представителем Армянского Нацонального Конгресса Давидом Шахназаряном
Какое место занимает Южный Кавказ среди региональных интересов Турции сегодня, и что в большей степени мешает или помогает ей укрепить свои позиции в регионе (противоречия с Арменией, взаимопонимание с Азербайджаном)?
Очевидно, что если бы Турция демонстрировала сбалансированную позицию в нагорно-карабахском конфликте, то возможно и возникли бы для нее, какие-то посреднические возможности в процессе урегулирования конфликта, а также в укреплении ее роли на Южном Кавказе. Турция всегда стремилась, да и сейчас не скрывает, что желала бы взять на себя в указанном вопросе посредническую роль, в то время как ее позиция и позиция Азербайджана в данном вопросе полностью совпадают, что абсолютно неприемлемо для посредника.
Напомню, что весной 1993 года, после того как силы самообороны непризнанной Нагорно-Карабахской республики добились военных успехов в конфликте с Азербайджаном и установили контроль над Кельбаджарским районом, Анкара, поддерживая Баку, приняла решение закрыть границу Турции с Арменией, которая закрыта до сих пор. Заблокировав армяно-турецкую границу Анкара, тем самым, не выполнила требование Резолюции 822 (1993) Совета Безопасности ООН от 30 апреля 1993 года. С того момента, Турция выступает как сторона нагорно-карабахского конфликта - и де-юре и де-факто. По моему мнению, это основные препятствия, мешающие Турции увеличить свою роль в регионе.
Будущее армяно-турецких отношений на данный момент гораздо более неопределенно, чем на момент возникновения Цюрихских протоколов. До сих пор в силе и, по-моему, в ближайшем будущем не изменится данность, что Турция не сделает какого-либо нового шага в армяно-турецких отношениях, пока не будет очевидного продвижения в карабахском вопросе. К сожалению, эту простую истину не понимали ни власти Армении, ни посредники - в частности, США.
С самого начала “футбольной дипломатии” в октябре 2008 г., которая завершилась подписанием протоколов в Цюрихе, в апреле 2008 г., Армянский Национальный Конгресс неоднократно подвергал критике подписанные документы. По нашему мнению, в момент подписания протоколов, истинной целью Турции было пресечение процесса международного признания Геноцида. Исходя из этого, Турция подготовила свою стратегию выхода из протоколов.
Как представитель АНК, я должен отметить, что мы не против, чтобы ученые Турции и Армении проводили исторические исследования. Мы против того, чтобы таковые имели политический мандат (полномочия) диктовать политикам: двусторонние отношения должны развиваться независимо от научных оценок. И что же мы имеем сегодня, по завершении “футбольной дипломатии” и провала ратификации Цюрихских протоколов?
Во-первых, резко возросла напряженность в официальных отношениях Анкары и Еревана, далее – подписание протоколов оказало негативное влияние на процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта, и в результате роста напряженности - возросло влияние России в регион. Кстати, с этим связано не только пролонгирование сроков договора о размещении российской базы в Армении, но и расширение подконтрольной области.
Каковы главные внешнеполитические успехи и, наоборот, упущения Турции за последнее время?
Внешняя политика сегодняшней Турции, которую часто называют “ноль проблем с соседями”, не соответствует политике, провозглашенной Анкарой несколько лет назад, т.е. – стратегические взаимоотношения с США, партнерские – с Израилем и, членство в ЕС. Мои наблюдения показывают, что вышеупомянутые положения в настоящий момент, пересмотрены Турцией. В общих чертах, результаты политики “ноль проблем с соседями” очевидны: мы пока не может говорить о каких-либо значимых успехах. По некоторым оценкам, в результате данной политики, у Турции возникли новые проблемы с соседями.
Причиной этого, по заявлениям высокопоставленных турецких политиков, являются власти сопредельных стран. Внешняя политика Турции стала непредсказуемой и не способствует стабильности и безопасности в регионе. Даже со своим союзником - Азербайджаном у нее есть проблемы, которые еще более углубились из-за подписания армяно-турецких протоколов. Кроме того, между ними существуют серьезные противоречия, связанные с территорией Нахичевана, которые официальный Баку, конечно, предпочитает не озвучивать.
Одним словом, со всеми своими соседями Турция сейчас создала серьезные проблемы. Она стала непредсказуемой как для своих соседей, так и для Запада. Говоря объективно, я не могу отметить какие-либо успехи турецкой внешней политики. Вместо «ноль проблем с соседями”, Турция сейчас имеет ноль, в смысле взаимоотношений и ноль, в смысле результата.
Что характеризует на сегодняшний день американо-турецкие, европейско-турецкие отношения, и насколько отличаются политические цели США, Европы и Турции в южно-кавказском регионе?
Как я уже сказал, для США Турция остается непредсказуемым партнером. Вопрос вступления Турции в ЕС на сегодня, не является реалистичным, эта цель носит формальный характер – хотя бы по той причине, что Турция не является демократической страной и не соответствует требованиям ЕС. Я думаю, что Европа не имеет интересов в Турции и регионе, ЕС продвигает вперед программу Восточного партнерства и удовлетворяется этим.
В нашем регионе, Брюссель изначально руководствовался принципом, что стабильность важнее, чем права человека и демократия. Но, в результате этого, нет не только демократии, но нет и стабильности и безопасности. Для США, этот регион гораздо важней, в связи с его операциями и интересами в Афганистане и Иране. Для США тоже, как и для Европы, более важна стабильность в регионе, чем демократия и, им не нужна лишняя «головная боль» в этом регионе.
Как сказываются российско-турецкие отношения на интересах Армении и Азербайджана? Какое место уделяется Россией и Турцией “карабахскому вопросу”, в этих отношениях?
Несколько лет назад, Турция и Россия инициировали много разноплановых программ, однако сейчас они заморожены: ожидания обеих сторон были весьма преувеличены.
Турция довольно серьезно сотрудничает с Россией в области безопасности в черноморском регионе. Существует договоренность, что вопросами безопасности черноморского региона, будут заниматься эти два государства.
Посредством несостоявшихся русско-турецких проектов, Турция пыталась взять на себя роль посредника в нагорно-карабахском конфликте. Убежден, что ни Россия, ни другие сопредседатели Минской группы, не видят Турцию в этой роли.