Թուրքիան կողմ է Ադրբեջանի եւ Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական արդի խնդիրների հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետների մեկնաբանություններին ծանոթացեք ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցներում:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում աղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են:
Ադրբեջանում հարցազրույցներն անց է կացնում աղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց «Ատլաս» հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Էլհան Շահինօղլուի հետ
Ի՞նչ տեղ է Հարավային Կովկասն այսօր զբաղեցնում Թուրքիայի տարածաշրջանային հետաքրքրությունների շարքում, եւ ի՞նչն է առավելապես խոչընդոտում կամ նպաստում տարածաշրջանում նրա դիրքերի ամրապնդմանը (հակասությունները Հայաստանի՞ հետ, փոխըմբռնումը Ադրբեջանի՞ հետ):
Տնտեսական եւ դիվանագիտական հնարավորությունների ընդլայնման հետ միասին, Թուրքիան ակտիվանում է տարածաշրջանում: Սառը պատերազմի ժամանակ Թուրքիան այդքան ակտիվ չէր եւ գործում էր նեղ շրջանակներում` որպես ԱՄՆ-ի գործընկեր: Սառը պատերազմից հետո եվրասիական տարածքում առաջացավ դատարկություն, իսկ Թուրքիան զբաղված էր սեփական խնդիրների լուծմամբ: Խոսքը Քրդական բանվորական կուսակցություն (ՔԲԿ) ահաբեկչական կազմակերպության դեմ Թուրքիայի պայքարի, լուծման ուղիներ գտնելու եւ ծանր տնտեսական վիճակից դուրս գալու, երկրի` իրար հաջորդող կոալիցիոն կառավարությունների տապալումների մասին է:
Բայց 2000 թվականից ի վեր իրադրությունը սկսեց փոխվել դեպի լավը: Երկրում սկսեց գործել միակուսակցական կառավարություն, իսկ նոր վարչապետ Ռ. Էրդողանը կարողացավ իրականացնել անհրաժեշտ բարեփոխումներ: Դրա արդյունքը եղավ տնտեսական իրադրության բարելավումը, որն իր հերթին նրան հնարավորություն տվեց ավելի ակտիվ քաղաքականություն վարել տարածաշրջանում: Անկարան սկսեց ակտիվանալ մի քանի ուղղությամբ. Մերձավոր Արեւելք, Բալկաններ եւ Հարավային Կովկաս:
Այն մասին, թե Թուրքիան որքանով է ակտիվ հենց հարավկովկասյան տարածաշրջանում, կարեելի է դատել ըստ հետեւյալի: Մի տարի առաջ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավուդօղլուն առաջ քաշեց նոր քաղաքական դոկտրին՝ «զրո խնդիր հարեւանների հետ»: Այսինքն՝ հարեւան երկրների հետ ունեցած բոլոր խնդիրները պետք է աստիճանաբար լուծվեն: Որպես առաջին թիրախ ընտրվեց Հայաստանը: Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով Անկարան սկսեց բանակցություններ վարել հայ դիվանագետների հետ: Որպես արդյունք` Շվեյցարիայում ստորագրվեցին հայտնի արձանագրությունները:
Սակայն այդ արձանագրություններն առայժմ չեն բերել որոշակի արդյունքների, որովհետեւ պաշտոնական Բաքուն հանդես եկավ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից առաջ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման դեմ: Որպեսզի վնաս չհասցնի իր դաշնակցի` Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին, Անկարան ստիպված եղավ արխիվ ուղարկել ստորագրված արձանագրությունները: Մի ժամանակ պաշտոնական Անկարան ակտիվորեն փորձում էր աջակցել հակամարտության կարգավորմանը: Նախագահ Գյուլը հանդես եկավ Կովկասում խաղաղության պլատֆորմի գաղափարով:
Այդ դաշնագրին, բացի Թուրքիայից, պետք է միանային Ռուսաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը եւ Հայաստանը: Բայց դա էլ ձախողվեց, քանի որ խնդրահարույց էր դրան վերոհիշյալ երկրների միանալը: Երկրներ, որոնց միջեւ հարաբերությունները կարգավորված չեն: Գաղափարը մոռացվեց, իսկ Մոսկվան եւ Երեւանը չցանկացան, որ Թուրքիան ակտիվ դերակատարություն ունենա ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում: Այս պատճառով էլ Անկարան ինչ-որ չափով պակասեցրեց իր ակտիվությունը Հարավային Կովկասում: Անկարայի համար ավելի կարեւոր էին ուրիշ տարածաշրջաններ:
Որո՞նք են Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գլխավոր ձեռքբերումները, եւ հակառակը՝ բացթողումները վերջին շրջանում:
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ կան եւ հաջողություններ, եւ անհաջողություններ: Իհարկե, Անկարայի ակտիվությունը մեծացնում է Թուրքիայի դերը տարածաշրջանում: Առաջին` Եվրամիության երկրները, բախվելով ֆինանսական ճգնաժամին, չկարողացան ամբողջովին հաղթահարել այն: Մինչդեռ Թուրքիայի տնտեսությունն, ընդհակառակը, կարողացավ զարգանալ, եւ Թուրքիան դարձավ ամենասրընթաց զարգացող երկիրը տարածաշրջանում:
Երկրորդ` Արեւմուտքն ավելի հետաքրքրված է ակտիվ դիվանագիտություն վարելու աշխարհիկ Թուրքիայի, քան Իրանի հետ: Ինչ վերաբերում է անհաջողություններին, ապա դրաց թվին է պատկանում Հյուսիսային Կիպրոսի չկարգավորված խնդիրը: Թուրքիայի համար հավելյալ խնդիր դարձավ հարաբերությունը Իսրայելի հետ, ինչպես նաեւ ՔԲԿ ահաբեկչական կազմակերպության ակտիվացումը: Դրանից կարող են օգտվել որոշ օտարերկրյա պետություններ, ինչը կարող է բարդացնել Թուրքիայի վիճակը:
Ի՞նչն է այսօր բնութագրում թուրք-ամերիկյան, թուրք-եվրոպական հարաբերությունները, եւ որքանո՞վ են տարբերվում ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի եւ Թուրքիայի քաղաքական նպատակները հարավկովկասյան տարածաշրջանում:
Թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները զիգզագաձեւ են: Դրանք մեկ զարգանում են, մեկ էլ նվազում է դրանց ինտենսիվությունը: Ճիշտ է, Անկարան միշտ չէ, որ կատարում է Վաշինգտոնի ցուցումները, բայց երկու երկրներն էլ պահպանում են գործընկերությունը: Օրինակ` երբ Ասադը Սիրիայում սկսեց ճնշումները սեփական ժողովրդի դեմ, Անկարայի եւ Վաշինգտոնի դիրքորոշումները համընկան, նրանք ընդգծեցին Սիրիայի նախագահ Ասադի հեռանալու անհրաժեշտությունը: Մյուս կողմից` Բ. Օբաման Ռ. Էրդողանին խոստացավ տրամադրել ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռներ, եթե նույնիսկ Իսրայելն ուզենա հետ ստանալ Թուրքիային վաճառած անօդաչու ինքնաթիռները:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպայի հետ Թուրքիայի հարաբերություններին, ապա այստեղ չկան դրական նորություններ: Եվրամիության երկու առաջատար պետությունները` Ֆրանսիան եւ Գերմանիան, առաջվա պես հանդես են գալիս Թուրքիայի՝ Եվրամիություն մտնելու դեմ: Անկարային շատ է անհանգստացնում այն, որ հույն կիպրոսցիները վեց ամսվա ընթացքում պետք է նախագահեն Եվրամիությունում: Թուրքիան հայտարարել է, որ այդ վեց ամիսների ընթացքում կդադարեցնի հարաբերությունները Եվրամիության հետ:
Չնայած դրան, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի հայացքները Հարավային Կովկասի խնդիրների վերաբերյալ համընկնում են: Նրանք բոլորն էլ շահագրգռված են կայունության վերականգնմամբ, ամենակարճ ժամանակահատվածում հակամարտությունների կարգավորմամբ, տարածաշրջանում Ռուսաստանի եւ Իրանի ազդեցության նվազմամբ, ինչպես նաեւ կասպիական էներգապաշարների տեղափոխմամբ համաշխարհային շուկաներ:
Ինչպե՞ս են ռուս-թուրքական հարաբերություններն անդրադառնում Ադրբեջանի շահերի վրա: Այդ հարաբերություններում Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ի՞նչ տեղ են տալիս ղարաբաղյան հարցին:
Ռուս-թուրքական հարաբերություններն ունեն երկու կողմ: Զարգանում են նրանց միջեւ տնտեսական հարաբերությունները: Առաջիկա տարիներին նրանց միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կհասնի 100 մլրդ դոլարի, շարունակվում է համագործակցությունը էներգետիկայի ոլորտում: Ռուսաստանը կսկսի ատոմակայանի կառուցումը Թուրքիայում: Չնայած դրան, Մոսկվայի եւ Անկարայի հայացքներում Հարավային Կովկասի, այդ թվում` Ադրբեջանի վերաբերյալ կան տարբերություններ:
Կրեմլը շահագրգռված չէ ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի կարգավորմամբ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնմամբ: Ռուսաստանը շարունակում է զինել իր վերջին ֆորպոստ Հայաստանին, ինչպես նաեւ հանդես է գալիս NABUCCO եւ Անդրկասպիական նախագծերի դեմ: Անկարան, ընդհակառակը, դիտում է Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, անհրաժեշտ է համարում ճնշումների գործադրումը Հայաստանի վրա, կողմ է NABUCCO եւ Անդրկասպիական նախագծերի շուտափույթ իրականացմանը:
Այստեղ երեւում է երկու երկրների քաղաքական շահերի տարբերությունը: Կրեմլը չի ընդունում նաեւ Թուրքիայի ակտիվ միջնորդական առաքելությունը Հարավային Կովկասում, քանի որ Թուրքիան կողմ է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլեւ Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը:

Турция за восстановление территориальной целостности Азербайджана и Грузии
Турция из Армении и Азербайджана видится по разному. В интервью армянского и азербайджанского аналитиков можно ознакомиться с оценками актуальных внешнеполитических проблем Турции сегодня.
Интервью с руководителем Центра исследований «Атлас» Эльханом Шаиноглу
Какое место занимает Южный Кавказ среди региональных интересов Турции сегодня, и что в большей степени мешает или помогает ей укрепить свои позиции в регионе (противоречия с Арменией, взаимопонимание с Азербайджаном)?
По мере расширения экономических и дипломатических возможностей Турция активизируется в регионе. Во времена «холодной войны» Турция не была столь активна, она действовала в узких рамках, как партнер США. После «холодной войны» на Евразийском пространстве образовалась пустота, а Турция занималась решением своих проблем. Речь идет о борьбе Турции с террористической организацией РКК, поиски путей решения и выхода из тяжелого экономического положения, терпели крах сменявшие друг друга коалиционные правительства страны. Однако с 2000 года ситуация стала меняться к лучшему.
В стране стала действовать однопартийное правительство, возглавивший его новый премьер Р.Эрдоган, смог провести необходимые реформы. Итогом стало улучшение экономической ситуации, что в свою очередь, дало ему возможность проводить активную политику в регионе. Анкара стала активизироваться по нескольким направления - Ближний Восток, Балканы и Южный Кавказ.
Конкретно насколько Турция активна в Южно-кавказском регионе, можно судить из нижесказанного. Несколько лет тому назад глава МИД Турции Ахмед Давудоглу выдвинул новый политический принцип – «ноль проблем» с соседями. То есть все имеющиеся с соседними странами проблемы должны быть постепенно разрешены.
Первой мишенью была избрана Армения. С целью урегулировать отношения с Арменией Анкара стала вести переговоры с армянскими дипломатами. Как результат в Швейцарии были подписаны известные протоколы. Однако эти протоколы пока не привели к конкретному результату, потому что официальный Баку выступил против нормализации армяно-турецких отношений до урегулирования НК конфликта. Дабы не нанести вред отношениям с союзником- Азербайджаном, Анкара была вынуждена отправить подписанные протоколы в архив. Официальная Анкара в одно время активно пыталась содействовать урегулированию конфликта. Президент Турции Абдулла Гюль выступил с идеей о Пакте мира на Кавказе.
К Пакту наряду с Турцией должны были присоединиться Россия, Грузия, Азербайджан и Армения. Однако идея с Пактом также не вышла, потому что проблемным оказался вопрос присоединения к нему вышеназванных стран, отношения между которыми не урегулированы. Идея была забыта, а Москва и Ереван не захотели, чтобы Турция играла активную роль в урегулировании НК конфликта. По этой причине Анкара была вынуждена несколько отойти от своей активизации на Южном Кавказе. Для Анкары другие регионы были более актуальными.
Каковы главные внешнеполитические успехи, и наоборот, упущения Турции за последнее время?
Во внешней политике Турции есть и успехи, и неудачи. Конечно же, активность Анкары увеличивает роль Турции в регионе. Во-первых, страны ЕС, столкнувшись с финансовым кризисом, не смогли из него выйти полностью. Экономика Турция , наоборот, смогла развиваться и Турция стала в регионе самой стремительно развивающейся страной.
Во-вторых, Запад заинтересован вести активную дипломатию со светской Турцией, нежели Ираном. Что касается неудач, то в их числе неурегулированная проблема Северного Кипра. Дополнительной проблемой для Турции стали отношения с Израилем, а также активизация террористической организации РКК. Этим могут воспользоваться некоторые зарубежные государства, что может осложнить положение Турции.
Что характеризует на сегодняшний день американо-турецкие европейско-турецкие отношения, и насколько отличаются политические цели США, Европы и Турции в Южно-кавказском регионе?
Американо-турецкие отношения несколько зигзагообразные. Они то развиваются, то их интенсивность падает. Правда, Анкара не выполняет все указания Вашингтона, однако обе страны сохраняют свое партнерство. К примеру, когда Х. Асад начал в Сирии репрессии против своего народа, позиция Анкары и Вашингтона совпала, они отмечали необходимость ухода Асада с поста президента Сирии.
С другой стороны, Б. Обама пообещал Р. Эрдогану предоставить американские беспилотные самолеты, если даже Израиль захочет получить обратно проданные Турции беспилотные самолеты. Что касается отношений Турции с Европой, то здесь положительных новостей нет. Два ведущих государства ЕС Франция и Германия, как и прежде, выступают против вступления Турции в ЕС.
Анкару очень беспокоит, что греческие киприоты в течение шести месяцев будут председательствовать в ЕС. Турция заявила, что в течении этих шести месяцев приостановит отношения с ЕС. Несмотря на это, взгляды США, ЕС и Турции на проблемы Южного Кавказа совпадают. Все они заинтересованы в восстановлении стабильности, урегулировании конфликтов в кратчайшие сроки, уменьшении влияния в этом регионе России и Ирана, а также в транспортировке каспийских энергоресурсов на мировые рынки.
Как сказываются российско-турецкие отношения на интересах Азербайджана? Какое место уделяется Россией и Турцией "карабахскому вопросу" в этих отношениях?
Турецко-российские отношения имеют две стороны. Экономические отношения между этими двумя странами развиваются. В ближайшие годы товарооборот между ними достигнет 100 млрд. долларов, продолжается сотрудничество в энергетической области. Россия приступит к строительству ядерного объекта в Турции. Несмотря на это, во взглядах Москвы и Анкары на Южный Кавказа, в том числе и Азербайджан, имеются различия.
Кремль не заинтересован в справедливом урегулировании НК конфликта, восстановлении территориальной целостности Азербайджана. Россия продолжает вооружать свой последний форпост – Армению, а также выступает против NABUCCO и Транскаспийских проектов. Анкара, наоборот, рассматривает НК как часть Азербайджана, считает необходимым давление на Армению, выступает за скорейшую реализацию NABUCCO и Транскаспийских проектов. Здесь видна разница политических интересов обеих стран. Кремль не принимает также активную посредническую миссию Турции на Южном Кавказе, поскольку Турция выступает не только за восстановление территориальной целостности Азербайджана, но и Грузии.