Գլխավոր դատախազություն. ՀՀ կառավարության պահանջները Փերինչեքի գործով ամբողջությամբ բավարարվեցին Եվրոպական դատարանի կողմից
2015 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Եվրոպական դատարանը հրապարակեց Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով վճիռը: Այդ գործում Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
Գործին մասնակցելով երրորդ կողմի կարգավիճակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ակնկալում էր, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճռից բացառվեն ձևակերպումներ, որոնք կարող են որևէ կերպ կասկածի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Այսօր հրապարակած վճռում Եվրոպական դատարանը նշեց, որ այս գործով դատարանի խնդիրը չէ որոշելու՝ արդյոք Օսմանյան կայսրությունում 1915 թ. հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված զանգվածային կոտորածներն ու տեղահանումները կարող են որակվել ցեղասպանություն` միջազգային իրավունքում այդ հասկացությանը տրված բովանդակության տեսանկյունից: Այնուհետև, դատարանի Մեծ պալատը սահմանեց, որ Եվրոպական դատարանը չունի որևէ իրավասություն` անելու իրավական հայտարարություններ այս հարցի վերաբերյալ՝ անկախ նրանից, թե որ տեսանկյունից է դա արվում:
Դատարանը վճռում նաև արձանագրեց, որ հայերն ունեն իրենց և իրենց նախնիների արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունք, այդ թվում՝ այն շրջանակներում, որն առնչվում է ցեղասպանության հետևանքով վնաս կրած հայկական համայնքի ինքնությանը: Դատարանը նաև դրանով արձանագրեց, որ հայերի այդ համոզմունքները և դրա հետ կապված՝ նրանց արժանապատվությունը ենթակա են պաշտպանության կոնվենցիոն չափանիշների շրջանակներում:
Եվ վերջապես, Փերինչեքի հետ կապված կոնկրետ գործով Եվրոպական դատարանը սահմանեց, որ նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկելը ոչ թե ընդհանրապես հակասում է Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին, այլ արձանագրեց, որ Փերինչեքի նկատմամբ սխալ է կիրառվել շվեյցարական օրենքը: Այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելը քրեականացնելը և դրա համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելը համարվել է իրավաչափ, որը, սակայն, պետք է արվի բացառապես Եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակներում:
Արդյունքում, Հայաստանի կառավարության՝ Եվրոպական դատարան ներկայացված բոլոր պահանջները բավարարվեցին:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի գրասենյակի գործունեության վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը՝ agent.echr.am կայքում:

Генпрокуратура: ЕСПЧ удовлетворил все требования правительства РА по делу Перинчека
15 октября 2015 г. Европейский суд по правам человека огласил вердикт по делу “Перинчек против Швейцарии”. Республика Армения была вовлечена в это дело в качестве третьей стороны, сообщает Генпрокуратура РА.
Участвуя в деле в статусе третьей стороны, Республика Армения ожидала, что в решении ЕСПЧ  будут исключены формулировки, которые могут каким-то образом поставить под сомнение факт Геноцида армян.
В оглашенном сегодня вердикте Евросуда отмечается, что от ЕСПЧ не требуется определять, могут ли осуществленные в Османской империи в 1915 г. массовая резня и депортация армянского народа квалифицироваться как геноцид с точки зрения содержания этого понятия, данного в международном праве. Далее Большая палата ЕСПЧ постановила, что Евросуд не имеет каких-либо полномочий делать правовые заявления по данному вопросу, независимо от того, с какой точки зрения это делается.
ЕСПЧ также зафиксировал, что армяне имеют право на уважение к своему достоинству и достоинству своих предков, в том числе в рамках, касающихся идентичности армянской общины, пострадавшей вследствие геноцида.
Тем самым суд также констатировал, что эти убеждения армян и связанное с ними их достоинство подлежат защите в рамках конвенционных критериев.
И наконец, конкретно по  делу Перинчека Европейский суд постановил, что привлечение его к уголовной ответственности противоречит прецедентному праву Европейского суда, а также констатировал, что швейцарский закон допустил ошибку в отношении Перинчека. То есть криминализация отрицания Геноцида армян и привлечение за это к уголовной ответственности признано правомерным, что, однако, надлежит делать исключительно в рамках Европейской конвенции.
В результате все требования, выдвинутые Европейскому суду со стороны правительства Армении,удовлетворены.
Полная информация о деятельности офиса полномочного представителя правительства РА в ЕСПЧ на сайте agent.echr.am.