Վաճառվող շաքարավազը, ի վերջո, ի՞նչ որակի է
Մինչև այս տարվա նոյեմբերի 1-ը սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը պետական սահմանի վրա ուսումնասիրել ու սերտիֆիկատ է տրամադրել միայն կենդանական և բուսական ծագման հումքի համար: Նոյեմբերի 1-ից արդեն ուժի մեջ է մտել սննդի սերտիֆիկատը, և ներկրվող սննդամթերքը նույնպես ստուգվում ու սերտիֆիկատցվում է: Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեց գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի մամուլի քարտուղար Բաբկեն Պիպոյանը:
Նա, անդրադառնալով երեկ մամուլի ասուլիսի ժամանակ գործարար Սիլվա Համբարձումյանի այն հայտարարությանը, թե ոչ մեկին խորհուրդ չի տա գնել Հայաստանում վաճառվող շաքարավազը, քանի որ հնարավոր է «շաքարով հիվանդանան», պարզաբանեց, թե ծառայությունը մինչ օրս չի տացել շաքարավազի որակի հետ կապված որևէ դիմում-բողոք:
«Առաջին լաբորատոր եզրակացությունը կունենանք, երբ կոնկրետ խմբաքանակի ներմուծում լինի Հայաստան: Ամպագոռգոռ հայտարարություններ անողներ միշտ էլ եղել են: Սննդամթերքի անվտանգության մասին խոսելուց կամ ինչ-որ պիտակներ կպցնելուց առաջ պետք է գոնե ունենալ դրա փորձաքննության արդյունքները, որովհետև, այո, կարող է լինել վատ որակի շաքարավազ, կարող է լինել վատ որակի կարագ: Դեռ ավելին, եթե մի փոքր խորանանք, կարող ենք գտնել նեղ ոլորտի մասնագետներ, որոնք կարող են ավելի վատ որակի բաղադրություն հորինել, քան հայտարարություն անողի կոնկրետ հայտարարությունը»,- ասում է Բաբկեն Պիպոյանը:
Մեծ խմբաքանակով շաքարավազ Հայաստան ներկրվում է ոչ ամեն ամիս, այլ 3-4 ամիսը մեկ, և շատ հնարավոր է՝ արդեն ներկրված և շուկայում վաճառվող շաքարավազն ունի վատ որակ և խիստ բացասական հետևանքներ ունենա մարդկանց առողջության համար: Այս առնչությամբ էլ Բաբկեն Պիպոյանը նշեց, թե մինչ այս պահը նույնիսկ ահազանգ չի եղել, և ինքը երաշխավորում է, որ դիմում բողոքի դեպքում գործին ընթացք կտրվի:
«Մշտադիտարկումներ կատարվում են Հայաստանի ամբողջ տարածքում, և առանձնացվել են ոլորտներ, որոնք, անկախ ամեն ինչից, ուսումնասիրության տակ են: Հիմա կաթնամթերքի ոլորտում են ուսումնասիրություններ արվում: Դա չի նշանակում, որ եթե այս ընթացքում կոնկրետ ուղղությամբ բողոք լինի, մենք գործ չենք անի: Անդրադառնալու ենք նաև մսի շուկային, և դրանց ավարտից հետո հավանական է, որ հենց շաքարավազի ոլորտը լինի: Դեռ հացի և այլ խնդիրներ ունենք, ոլորտում շատ խնդիրներ կան, և մեկ օրում չենք հասցնի ամբողջն անել»,-ավելացրեց Բ. Պիպոյանը:
Հարցին, թե արդյոք ահազանգ չէ՞ Սիլվա Համբարձումյանի երեկվա հայտարարությունը՝ ծառայության պետի մամուլի խոսնակը պատասխանեց, որ չի կարելի պարզապես օդի մեջ հայտարարություններ անել: Ըստ նրա՝ եթե նշվեր, որ իրենք ուսումնասիրել են շաքարավազը կամ ինչ որ բաներ են նկատել, որոնք չպետք է լինեին, միանգամից կընդունեին ահազանգը:
«Հենց դուք, պարզապես խնդրում եմ, յուրաքանչյուր խանութից գնեք շաքարավազ և տվեք ծառայությանը, որ փորձաքննի և լաբորատոր եզրակացություն տա: Այդ ժամանակ կտեսնեք՝ ընթացք տրվում է, թե ոչ»,-հավելեց Բ. Պիպոյանը:

Сахарный песок какого качества продается в Армении?
До 1 ноября этого года Госслужба по безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) изучила и сертифицировала на государственной границе сырье животного и растительного происхождения. С 1 ноября вступил в силу пищевой сертификат, и теперь проверке и сертификации подвергаются также продукты питания. Об этом “Hetq”-у сообщил пресс-секретарь Госслужбы по безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА Бабкен Пипоян.
Касаясь прозвучавшего вчера на пресс-конференции заявления предпринимательницы Сильвы Амбарцумян о том, что она никому не советует покупать продаваемый в Армении сахарный песок, поскольку он вызывает сахарный диабет, Б.Пипоян отметил, что до сих пор никаких жалоб на качество сахарного песка не получал. “Результаты лабораторных исследований мы получим тогда, когда в Армению поступит первая партия. Люди, выступающие с громкими заявлениями, находятся всегда. Перед тем, как говорить о безопасности пищевых продуктов или навешивать ярлыки, необходимо иметь хотя бы результаты экспертизы, потому что, да, сахарный песок, сливочное масло могут быть плохого качества. Более того, если немного углубиться, то можно найти узких специалистов, которые придумают еще более некачественный состав”,- сказал Бабкен Пипоян.
Крупная партия сахарного песка импортируется в Армению каждые 3-4 месяца, и вполне возможно, что уже ввезенный и продаваемый на рынке этот пищевой продукт может быть плохого качества и оказать отрицательное воздействие на здоровье людей. В связи с этим пресс-секретарь ГСБПП заверил, что при получении первого же сигнала о плохом качестве сахарного песка этому делу будет дан ход.
“Мониторинг проводится на всей территории Армении, и выделены сферы, которые безотносительно ко всему изучаются всегда. Сейчас проверяем молочную отрасль, затем коснемся рынка мяса, после чего, возможно, сахарного песка. Предстоит также изучение производства хлеба”,- отметил Бабкен Пипоян. На вопрос, не является ли тревожным сигналом вчерашнее заявлении Сильвы Амбарцумян, пресс-секретарь ГСБПП заметил, что нельзя делать голословные заявления. По словам Пипояна, если бы были проведены лабораторные исследования сахарного песка и получены нежелательные результаты, то последовала бы незамедлительная реакция на подобные заявления.
“Хочу попросить, чтобы вы купили в любом магазине сахарный песок и передали его на лабораторное исследование. Тогда увидим, будет дан ход или нет”,- добавил Бабкен Пипоян.