ՀԷՑ-ը չի կատարում լիցենզիայի պայմանները, սակայն խոշոր գումարներ է ծախսում
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի շուրջ աղմուկը չի դադարում: Այսօր կառավարության պաշտոնական կայքէջում տեղադրվել է «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերության ՀՀ կառավարությանն ուղղված հայտը` սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ 100% բաժնետոմսերը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանն օտարելու մտադրության վերաբերյալ: Կառավարությունն էլ որոշում է կայացրել հանձնարարել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին ուսումնասիրել վերոնշյալ ընկերությունների միջև կնքվող պայմանագիրը, ներկայացված փաստաթղթերը և տալ եզրակացություն:
ՀԷՑ-ը էլեկտրաէներգիայի մատակարարման բնական մենաշնորհ ունի և նրա հիմնական գործառույթը էլեկտրաէներգիայի ընդունումն է, բաշխումն ու վաճառքը: ՀԷՑ-ում էլեկտրաէներգիայի լարման մակարդակը 0.38-110կՎ է: 110կՎ ցանցը ոչ ամբողջությամբ է պատկանում ՀԷՑ-ին: Դրա մի մասը «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ինն է, որն ամբողջությամբ պետական ընկերություն է:
2002թ-ից սկսած «Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն համագործակցում է ՀԷՑ-ի հետ: Կոմերցիոն պայմանագրով ինստիտուտը 0.38-110 կՎ ցանցերում ՀԷՑ-ին մատուցում է էներգախնայողության, էլեկտրաէներգիայի որակի և մատակարարման հուսալիության գնահատման և դրանց բարեփոխման առաջարկությունների մշակման, ինչպես նաև տեխնոլոգիապես անխուսափելի կորուստների հաշվարկման ծառայություններ:
Թե ինչ արժեքի պայմանագրեր են կնքվել ՀԷՑ-ի ու գիտահետազոտական ինստիտուտի միջև վերջինիս գլխավոր տնօրեն Լևոն Աղեկյանը փակագծերը չբացեց՝ խորհուրդ տալով այդ տեղեկությունները ստանալ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից կամ ՀԷՑ-ից: Սակայն նշեց, որ պայմանագրերի արժեքը տարբեր տարիներին տարբեր է եղել՝ կախված տեխնիկական առաջադրանքից:
«Հետքը» հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից ստացել է մի քանի տարիների պայմանագրերի պատճենները: Մատուցված ծառայությունների համար ՀԷՑ-ը պետական ինստիտուտին վճարել է բավականին մեծ գումարներ, սակայն արդյունքը ակնհայտ չէ՝ հենց ՀԷՑ-ի մեղքով: Ընկերությունը չի կատարել, կամ թերի է կատարել այն միջոցառումները, որը մատնանշել են գիտահետազոտական ինստիտուտի մասնագետները: Ստացվում է ՀԷՑ-ը կլորիկ գումարներ է ծախսել, դրանք ներառել է սակագնային մարժայում, սակայն ատիվ գործողություններ չի իրականացրել:
Օրինակ՝ 2011թ. կնքված պայմանագրերով ՀԷՑ-ը վերը նշված ծառայությունների համար գիտահետազոտական ինստիտուտին վճարել է 170 մլն դրամ, 2012թ-ին՝ դարձյալ նույն գումարով է պայմանագրեր կնքվել, իսկ 2013թ-ին՝ 230 մլն դրամով և այլն:
ՀԷՑ-ի և ինստիտուտի միջև մինչև 2015թ-ն կնքվել են ուղղակի պայմանագրեր: 2015թ. հուլիսի 8-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում է կայացրել, որ այսուհետև տեխնոլոգիապես անխուսափելի կորուստների հաշվարկը պետք է հանձնել «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ին: Վերջինս էլ այսուհետ հանդես է գալու որպես վերը նշված գործառույթների կատարող:
Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ ՀԷՑ-ին ծառայությունների մատուցման պայմանագրի արժեքը կրճատվել է, սակայն դժվարացավ կոնկրետ նշել թե ինչի հաշվին: Ըստ նրա՝ օրինակ, անցյալ տարվա պայմանագրային գումարի մի մասը հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ, տարաձայնություններ լինելու դեպքում թողնվել է աուդիտ հրավիրելու համար:
Ամիսներ առաջ ՀԷՑ-ը էլեկտրաէներգիայի թանկացման հայտ ներկայացրեց հանձնաժողով, երբ փաթեթը հասանելի դարձավ հանրությանը, բուռն քննարկվեց ներկայացված կորուստների չափը, որը զգալի տոկոս էր կազմում: Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ հասարակությունն օգտագործում է կորուստներ հասկացությունը, սակայն ոչ ճիշտ շեշտադրմամբ: Փաստացի կորուստները բաղկացած են երկու մասից՝ տեխնոլոգիական, որոնց մեջ մտնում են տեխնիկական և չափագիտական կորուստները և կոմերցիոն կորուստները, որի մեջ մտնում է չարաշահումները, չվճարումները և այլն: Ինստիտուտն ուսումնասիրում է միայն տեխնոլոգիական կորուստները:
Լևոն Աղեկյանն ասում է, որ ՀԷՑ-ում տեխնոլոգիական կորուստները նվազել են: Եթե 2011թ. դրանք կազմում էին տարեկան 11.69%, ապա 2013թ. վերջում եղել է 10.45%, իսկ 2014թ.՝ 9.83%:
Նշենք, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ սակագնային մարժայի հաշվարկում ներառվող` բաշխիչ ցանց մուտք գործող էլեկտրաէներգիայի նկատմամբ թույլատրելի կորստի մեծությունը ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 2009թ. համար սահմանել է 13%, 2010 և 2011 թվականների համար՝ 12.8%, 2012 և 2013 թվականների համար՝ 12.4%, իսկ 2014թ-ին՝ 11.2%:
ՀԷՑ-ի մամուլի քարտուղար Նատալի Սարջանյանը «Հետքին» տրամադրել էր ընկերության էլ.էներգիայի մուտքի, օգտակար առաքման և փաստացի կորուստների 2009-2014թթ. ցուցանիշները:
ՀԷՑ-ի մարժայի հաշվարկման մեթոդիկայում գերպլանային կորուստները 2007-2015թթ ընկած ժամանակահատվածում կազմում են 3,34 մլրդ դրամ (առանց ԱԱՀ): Ընկերությունը մշակել է հնգամյա ծրագիր: 48.2 մլրդ դրամ ընդհանուր արժողությամբ միջոցառումների իրականացումը հնարավորություն կտա նվազեցնել կորուստները 1.8%-ով:
«Բոլորս էլ գիտենք, որ ՀԷՑ-ում կան զանազան չարաշահումներ և կառավարման թերություններ, որոնք բերում են ավելի բարձր չափի փաստացի կորուստների: Չեմ ուզում որևէ մեկին վիրավորել, բայց ուրիշ հնարավորություն կարծես թե չկա»,-ասում է Լևոն Աղեկյանը:
Գիտահետազոտական ինստիտուտի գլխավոր տնօրենն ասում է, որ կորուստները նվազեցնելու համար կան երկու տեսակի միջոցառումներ՝ ֆինանսական միջոցներ չպահանջող կամ քիչ պահանջող և զգալի ֆինանսական միջոցներ պահանջող:
Լ.Աղեկյանը պարզաբանում է, որ յուրաքանչյուր ամիս ինստիտուտը ՀԷՑ-ից ստանում է տվյալներ և ըստ դրանց էլ երկրի ամբողջ տարածքում հաշվարկվում է բաշխիչ ցանցերում բնական կորուստների չափը:
Եռամսյակը մեկ կազմվում է պլանային միջոցառումների ցանկ, որոնք ֆինանսական միջոցներ չեն պահանջում, կամ քիչ են պահանջում: Այդ պլանը տրվում է ՀԷՑ-ին, որից հետո հաջորդ ամիս վերջինից ստացվում է տեղեկություններ, թե ինստիտուտի կողմից տրված առաջարկությունների ցանկից որ մասն է փաստացի կատարվել: Հենց այդ ցուցանիշով էլ հաշվարկվում է կորուստների նվազումը:
«Փաստացի կատարվել են այդ միջոցառումները, թե միայն թղթի վրա է մնացել, հարցին կարող է պատասխանել միայն ՀԷՑ-ը: Բայց մենք ունենք իրենց կողմից ստորագրված և կնքված փաստաթղթեր, որ կատարվել են: Որպես կանոն ՀԷՑ-ը ոչ միշտ կամ ոչ ամբողջ ծավալով է կատարում այդ պլանային միջոցառումները: 2011թ-ից ՀԷՑ-ը հայտարարեց, որ չունի գումարներ այդ միջոցառումների համար, այդ իսկ պատճառով վերջին երեք տարիների համար տվել ենք այն միջոցառումների ցանկը, որոնք կամ ֆինանսական միջոցներ չեն պահանջում, կամ շատ քիչ են պահանջում»,-նշում է Լ. Աղեկյանը՝ նշելով, որ չի կարող հաստատ ասել, որ այդ միջոցառումները ևս ամբողջ ծավալով կատարվել են:
ՀԷՑ-ի ենթակայաններում տեղադրված ուժային տրանսֆորմատորները, որոնց հզորություններն ավելի մեծ են, քան պահանջարկը, ունեն պարապ ընթացքի մեծ կորուստներ: Ինստիտուտի տնօրենը, նշելով միջոցառումներից մեկը՝ ուժային տրանսֆորմատորների ռոտացիան, ասաց, որ ունենալով քիչ քանակությամբ փոքր հզորության ուժային տրանսֆորմատորներ, օրինակ՝ 10 հատ, կարելի է կատարել տրանսֆորմատորների ռոտացիա (փոխարինում)՝ քիչ պահանջարկ ունեցող վայրերում տեղադրելով փոքր հզորության տրանսֆորմատորներ: Նրա խոսքերով՝ այդ տեսակի տեղափոխումներով կարելի է փոխարինել մոտ 100 տրանսֆորմատոր: Այդ միջոցառումը զգալիորեն նվազեցնում է տեխնոլոգիական կորուստների չափը: Ինստիտուտի գնահատմամբ միջոցառման ետգնման ժամկետը կկազմի մինչև 2 տարի, ինչը հանդիսանում է շատ լավ ցուցանիչ: Թե ինչու այդ միջոցառումը չի կատարվում՝ անհայտ է:
«Այսօրվա դրությամբ ՀԷՑ-ը գտնվում է ֆինանսական ճգնաժամում, չունի միջոցներ, հետևաբար պետք է կատարվեն թիրախային ներդրումներ, որոնք կտան մեծագույն արդյունք: Դրա համար մեր հաշվարկները խիստ անհրաժեշտ են: Հստակ երևում են թիրախները և պետք է գումարը ծախսել այնտեղ, որտեղ պետք է, ոչ թե չհասկանալով, կամ հետևելով փորձագետների գնահատականներին: Ես չեմ ասում, որ ՀԷՑ-ի փորձագետների կարծիքը սխալ է, բայց հաշվարկն է տալիս ճշգրիտ արդյունք, որից պետք է օգտվել»,-ասում է Լևոն Աղեկյանը:
Ինստիտուտի տնօրենը փաստում է, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ էլեկտրաէներգիայի սակագները նվազում են, սակայն Հայաստանում իրավիճակը փոքր ինչ այլ է: Նա նշում է, որ էներգահամակարգը ստեղծվել է խորհրդային տարիներին, հիմնական միջոցները ֆիզիկապես և բարոյապես մաշված են: Դրանց արդիականացումը պահանջում է մեծ ծախսեր, ինչն էլ պետք է արտացոլվի սակագնում: Աշխարհագրական դիրքը ևս չի խոսում սակագների իջեցման մասին, քանի որ ճանապարհածախսը թանկ է: Սակայն մի բանում Լևոն Աղեկյանը համաձայն է, որ սակագների թանկացումը չպետք է լինի կտրուկ, ինչը կարող է ցնցումների բերել:
Հարցին, արդյոք սպառողը վճարելով թանկ գին ստանում է համապատասխան որակի էլեկտրաէներգիա, Լևոն Աղեկյանը պատասխանեց, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» լիցենզիայի պայմաններից մեկում գրված է, որ նա պարտավոր է սպառողին մատակարարել որակյալ էլեկտրաէներգիա: Սակայն, ցավոք, ոչ ամեն տեղ է այդ որակյալ էլեկտրաէներգիան մատակարարվում: Թե΄ Երևանում, թե΄ մարզերում կան հատվածներ, որտեղ բնակչին հասնող էլեկտրաէներգիայի որակը չի համապատասխանում գործող նորմատիվներին:
«Արդյունավետ չեն կատարվում ներդրումները: Այդ ուղղությամբ աշխատանքները թերի են, շատ թերի են: Փաստորեն ՀԷՑ-ը դրանով չի կատարում լիցենզիայի պայմանները: Ասել, որ ես փող չունեմ՝ դրա համար չեմ կատարում՝ արդարացված չէ: Եթե դա իր պարտականությունն է, առաջնահերթ պետք է դա կատարել: Բնակիչներն, իհարկե, իրավունք ունեն բողոքելու, որովհետև մատակարարումը թերի է, ստանում են անորակ ապրանք, իսկ ՀԷՑ-ի կողմից պահանջել որակյալի վճար կարծում եմ… ՀԷՑ-ը հետաքրքիր քաղաքականություն է վարում: Ինքն իր իրավունքները դնում է կիզակետում, իսկ պարտականությունները, ցավոք, վերջում»,-նշում է Լևոն Աղեկյանը:
Նրա կարծիքով, սակագնի վերջին բարձրացումը հաշվարկված է այնպես, որը վերջ կդնի ՀԷՑ-ի ֆինանսական ճգնաժամին: Դրանով ընկերությունը կկարողանա պարտքերի մեծ մասը վերադարձնել և նորից լինել այնպիսի ընկերություն, որը կարող է կատարել արդյունավետ գործունեություն:
«Կարծում եմ պետությունը թույլ չի տա էներգետիկ ոլորտում ոչ մի չարաշահում: Երաշխավորել, որ սա կլինի վերջին թանկացումը, իհարկե, ես չեմ կարող: Եթե չլինեն արտառոց թանկացումներ և բոլոր այն գործընթացները, որ ծրագրված են՝ կատարվեն, իսկ ես հավատում եմ դրան, կարող է բերել սակագների երկարատև կայունացմանը»,-նշում է Լևոն Աղեկյանը:
Լևոն Աղեկյանը չկարողացավ պատասխանել կառավարության որոշմամբ ՀԷՑ-ում աուդիտ իրականացնելու արդյունավետությանը վերաբերող հարցին: Ըստ նրա՝ աուդիտի պայմանները և պահանջները տրվում են միայն մրցութային փաթեթը գնելու դեպքում, իսկ գիտահետազոտական ինստիտուտը մրցույթին չի մասնակցում:
Ակնհայտ է, որ իրականացվող աուդիտը չի տալու ցանկալի արդյունք և «օրինականացվելու» է ՀԷՑ-ի չարաշահումներն ու բացթողումները՝ ի վնաս սպառողի:

“ЭСА” не выполняет условия лицензии, но при этом тратит огромные суммы
Шумиха вокруг ЗАО “Электросети Армении” не прекращается. Сегодня на официальном сайте правительства была размещена адресованная исполнительному органу заявка компании “Интер РАО Холдинг Би.Ви”, касающаяся намерения отчуждить 100% акций ЗАО “Электросети Армении”, принадлежащие ей на правах собственности, компании “Лиорманд Холдингз Лимитед”. Правительство приняло решение поручить руководителям заинтересованных органов изучить договоры, заключаемые между вышеупомянутыми компаниями, и представить заключение.
Компания “ЭСА” имеет естественную монополию на поставку электроэнергии, а ее основной функцией является прием, распределение и продажа электроэнергии. Уровень напряжения электроэнергии в “ЭСА” составляет 0.38-110 кВт. Сеть в 110 кВт принадлежит “ЭСА” неполностью. Часть этой сети является собственностью государственной компании “ЗАО “Высоковольные электросети”.
Научно-исследовательский институт энергетики сотрудничает с “ЭСА” с 2002 г. В соответствии с коммерческим договором институт оказывает “ЭСА” услуги по энергосбережению, качеству электроэнергии, оценки надежности поставок, а также расчету технологически неизбежных потерь.
Гендиректор НИИ Левон Ахекян не пожелал назвать стоимость договоров, заключенных между “ЭСА” и НИИ, посоветовав получить эти данные в Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) или в “Электросетях Армении”.
КРОУ предоставила Hetq.am копии договоров за несколько лет. За оказанные услуги “ЭСА” заплатила довольно крупные суммы, однако результат не очевиден именно по вине “Электросетей Армении”. Мероприятия, которые рекомендовали специалисты НИИ, компания или не выполнила, или выполнила неполностью. Получается, что “ЭСА” потратила кругленькие суммы, включила их в тарифную маржу, однако активные действия не предприняла.
Так, договорами 2011 и 2012 гг. за вышеуказанные услуги ”ЭСА” заплатила НИИ 170 млн драмов, в 2013-ом – 230 млн и т.д.
До 2015 г. между “ЭСА” и НИИ заключались прямые договоры. 8 июля 2015 г. КРОУ приняла решение о том, что впредь расчет технологически неизбежных потерь будет поручаться ЗАО “Расчетный центр”.
По словам Левона Ахекяна, стоимость договора об оказании услуг “ЭСА” сократилась, однако он затруднился сказать, за счет чего это произошло.
Несколько месяцев назад “ЭСА” подала заявку на повышение стоимости электроэнергии. Когда о пакете стало известно общественности, предметом бурного обсуждения стали потери, составляющие значительный процент. Левон Ахекян отметил, что понятие “потери” общественность понимает неверно. Потери состоят из двух компонентов: технологической, в которую входят технические и метрические потери, и коммерческой, в которую входят злоупотребления, невыплаты и т.д. Институт изучает только технологические потери.
В “ЭСА” технологические потери сократились, говорит Левон Ахекян. Если в 2011 г. они составляли 11.69%, то в конце 2013 г. – 10.45%, а в 2014-ом – 9.83%.
Отметим, что величина допустимых потерь по отношению к поступающей в распределительные сети электроэнергии, которая включается в расчет тарифной маржи ЗАО “ЭСА”, Комиссия по регулированию общественных услуг установила для 2009 г. в размере 13%, для 2010 и 2011 гг. - 12.8%, лоя 2012 и 2013 гг. - 12.4%, для 2014 г. - 11.2%.
Пресс-секретарь “ЭСА” Натали Сарджанян предоставила Hetq.am показатели поступления, полезных поставок и фактических потерь электроэнергии за 2009-2014 гг.
В методике расчета маржи “ЭСА” в 2007-2015 гг. сверхплановые потери составляют 3,34 млрд драмов (без НДС). Компания разработала пятилетнюю программу. Осуществление мероприятий на общую сумму 48.2 млрд драмов позволит сократить потери на 1.8%.
“Все мы знаем, что в “ЭСА” допускаются различные злоупотребления, имеются недостатки в управлении, которые приводят к более крупным потерям. Не хочу кого-либо обижать, но другой возможности, пожалуй, нет”,- говорит Левон Ахекян.
По словам гендиректора НИИ, для сокращения потерь осуществляются два типа мероприятий: совсем не требующие или требующие очень мало финансовых средств и требующие значительные финансовые средства.
Каждый месяц НИИ получает от “ЭСА” данные, в соответствии с которыми рассчитывается размер естественных потерь в распределительных сетях на всей территории страны.
Каждый квартал составляется список плановых мероприятий, не требующих или требующих очень мало финансов. Этот план предоставляется “ЭСА”, после чего в конце следующего месяца поступают данные о том, какая часть из представленных институтом предложений была выполнена. Именно по этим показателям и рассчитывается сокращение потерь.
“На вопрос, были ли выполнены эти меропириятия или они остались на бумаге, могут ответить только в “ЭСА”. Но у нас есть подписанные ими и заверенные печатью документы о том, что все выполнено. “ЭСА”, как правило, выполняет эти мероприятия не всегда или не в полном объеме. В 2011 г. компания заявила, что не имеет денег на эти мероприятия, поэтому последние три года мы предоставляли им список таких мероприятий, которые не требуют финансирования или требуют в небольшом объеме”,- отметил Л.Ахекян, добавив, что не может точно сказать, были эти мероприятия выполнены в полном объеме или нет.
“Сегодня компания “ЭСА” испытывает финансовый кризис, у нее нет средств, а значит, инвестиции должны быть направлены на конкретные мишени, что даст ощутимый результат. Поэтому наши расчеты им крайне необходимы”,- сказал Л.Ахекян.
По словам гендиректора НИИ, энергосистема была создана в советские годы, основные средства изношены и физически, и морально. Их модернизация требует больших расходов, что тоже должно быть отражено в тарифе. Географическое положение тоже не способствует снижению стоимости электроэнергии. Однако в одном наш собеседник согласен: повышение тарифа не должно быть резким, чтобы не привести к потрясениям.
На вопрос, получает ли потребитель, который платит по высоким тарифам, электроэнергию соотвествующего качества, г-н Ахекян сказал, что в условиях лицензии “Электросетей Армении” написано, что компания обязана поставлять потребителям качественную электроэнергию. К сожалению, такая электроэнергия поставляется не везде.
“…ЭСА” ставит во главу угла свои права, а обязанности, к сожалению, отходят на второй план”,- считает Левон Ахекян.
По его мнению, последнееи повышение тарифа было рассчитано таким образом, чтобы покончить с финансовым кризисом “ЭСА”. Тем самым компания сможет выплатить большую часть долгов и вновь приступить к осуществлению эффективной деятельности.
“Я думаю, что государство не позволит злоупотреблений в энергетической сфере. Гарантировать, что это будет последнее повышение, я, конечно, не могу. Если не будет чрезвычайных повышений и все запланированные процессы будут осуществлены – а я в это верю, - то возможна длительная стабилизация тарифов”,- заверил Л.Ахекян.
Он не смог ответить на вопрос об эффективности аудита в “ЭСА”, который должен быть проведен по решению правительства. По словам гендиректора, условия и требования аудита предоставляются только в случае приобретения тендерного пакета, а НИИ в тендере не участвует.
Очевидно, что предстоящий аудит не даст желаемого результата и лишь “узаконит” злоупотребления и упущения ЗАО “Электросети Армении” в ущерб потребителю.