Ինչպես հայտնել էինք նախորդ հրապարակմամբ, Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստը հետաձգվել էր մինչև ժամը 15:00-ն: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ հավաքված քաղաքացիներին, ովքեր եկել էին ներկա գտնվելու Կյուրեղյանի նիստին, այս անգամ առհասարակ թույլ չտվեցին մտնել դատարանի շենք:
«Հետքի» հարցին պատասխանելով՝ կարգադրիչները միայն նշեցին, որ դատավորի հրահանգն է՝ նիստին թույլատրել միայն լրագրողներին: Նիստին մասնակցել թույլ չտվեցին անգամ ամբաստանյալ Հայկ Կյուրեղյանի հորը՝ Արմենակ Կյուրեղյանին:
«Փաստորեն փակ նիստ են անում՝ խոչընդոտելով մեր իրավունքը՝ իբր պատճառաբանելով դատական նիստի ընթացքը խոչընդոտելու հանգամանքով: Բայց որևէ մեկը ինձ չի ասում, թե ինչպես եմ խոչընդոտել դատարանի աշխատանքը: Պարզ նպատակ է՝ ուզում են հանրային հնչեղություն չլինի»,- ասաց Կյուրեղյանի հայրը:
Փաստորեն, իսկապես Հայկ Կյուրեղյանը գտնվում էր դատարանում, ժամը 15:00-ին նրա ներկայությունն ապահովվեց: Դատավոր Բեկթաշյանը նկատեց, որ թեև ամբաստանյալը 10 ժամով հեռացված է նիստերից, այդուհանդերձ պաշտպանական ճառի ու վերջին խոսքի իրավունքից օգտվելու համար ապահովվել է նրա ներկայությունը:
«Բոլորը զարմացած են 14 տարի կրակելու վրա: Հիշեցի մի բան, որ Սերժ Սարգսյանը ընտրությունների ժամանակ ասեց՝ ինչքան կուզեմ՝ կխփեմ: Նույն տրամաբանության մեջ ա՝ ինչքան ուզի՝ կխփի մարդը՝ 14 տարի, 114 տարի: Բայց ես ասում եմ՝ չես խփելու էս անգամ, ես 14 տարի չեմ նստելու: Ով անհանգստանում ա իմ համար, ասում եմ՝ մի անհանգստացեք՝ ես ոչ ճնշվել եմ, ոչ էլ իմ մարտական ոգին ա իջել: Ես համոզված եմ, որ 14 տարի չեմ նստելու, որովհետև էս ռեժիմը կարող ա 14 օր էլ չդիմանա»,- ասաց Կյուրեղյանն իր պաշտպանական ճառում:
Իսկ երբ նրան տրվեց վերջին խոսքի իրավունքը, Կյուրեղյանն ասաց, որ ասելիքն ավարտել է:
Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ: Դատավճիռը կհրապարակվի սեպտեմբերի 15-ին, ժամը 12:00-ին:

Как мы уже сообщили в предыдущей публикации, судебное заседание по делу Айка Кюрегяна было отложено до 15.00. Гражданам, собравшимся для участия в заседании перед судом общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш, не позволили войти в здание суда.
Судебные распорядители сообщили Hetq.am, что судья распорядился пропустить на судебное заседание только журналистов. Войти в зал заседаний не разрешили даже отцу Айка Кюрегяна Арменаку Кюрегяну.
“Фактически они проводят закрытое заседание, что является нарушением нашего права. Они ссылаются на то, что мы якобы мешали судебному заседанию. Но мне никто не объяснил, каким образом я мешал работе суда. Их цель понятна – не допустить общественного резонанса”,- отметил отец Айка.
Сам Айк Кюрегян находился в суде – в 15.00 его присутствие на заседании было обеспечено. Судья Бекташян заметил, что хотя подсудимый был удален из зала заседаний на 10 часов, тем не менее его присутствие обеспечено, чтобы он мог воспользоваться своим правом на защитную речь и последнее слово.
“Все удивлены “выстреленным” ими приговором – 14 лет. Я вспомнил, как Серж Саргсян во время выборов заявил: сколько захочу, столько и выбью. Сейчас действует та же логика: сколько захотят, столько и выбьют – 14 лет, 114 лет… Но я заявляю: на этот раз не выбьете, я 14 лет сидеть не буду. А тем, кто беспокоится за меня, хочу сказать: не волнуйтесь, я не подавлен, мой боевой дух на месте. Я убежден, что не буду сидеть 14 лет, потому что этот режим может не выдержать даже 14 дней”,- сказал Айк Кюрегян в своей защитной речи.