Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստի մեկնարկից րոպեներ առաջ թեև ամբաստանյալներին ուղեկցող ոստիկանական խմբի անդամները մտան դահլիճ, այդուհանդերձ Կյուրեղյանին այդպես էլ չուղեկցեցին ներս: «Հետքի» հետ զրույցում Հայկ Կյուրեղյանի հայրը` Արմենակ Կյուրեղյանն ասաց, որ իր կարծիքով որդուն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից բերել էին դատարան, քանի որ ուղեկցող ոստիկանները դահլիճում էին:
Այսօր ամենայն հավանականությամբ դատարանը պետք է լսեր Կյուրեղյանի պաշտպանական ճառը, վերջին խոսքը ու հեռանար խորհրդակցական սենյակ: Հիշեցնենք, որ դատախազ Մ․Սարգսյանը վերջին նիստի ժամանակ միջնորդել էր Հայկ Կյուրեղյանին դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման:
Նիստը, որը նախատեսված էր այսօր ժամը 12-ին, սկսվեց մոտ կես ժամ ուշացումով, իսկ վայրկյաններ անց ընդմիջվեց 5 րոպեով: «Ցածր եք խոսում, բան չի լսվում», «Հայկին ներս բերեք, առանց Հայկի նի՞ստ եք անում էլի», «Ազատություն Հայկ Կյուրեղյանին»,- բացականչում էին ներկաները: Հենց այս բացականչություններից հետո Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը հայտարարեց 5 րոպեանոց ընդմիջման մասին: Սակայն քանի որ ներկաները դուրս չէին գալիս դահլիճից, մի քանի րոպե անց կարգադրիչները հայտարարեցին, թե տեխնիկական թերություններ կան, ու քաղաքացիները պետք է իջնեն առաջին դահլիճ:
1-ին դալիճում, որը դատարանի ամենափոքր դահլիճներից մեկն է, թույլ տվեցին նստել միայն լրագրողներին ու Հայկին սատարողներից 2-3 քաղաքացու: Դահլիճում այլևս տեղ չմնաց, ու մարդիկ մնացին դռան մոտ կանգնած:
Արմեն Բեկթաշյանը փորձեց 1-ին դահլիճում վերսկսել նիստը, սակայն քաղաքացիները պահանջում էին իրենց իրավունքը` ներկա գտնվել դռնբաց դատական նիստին: Այդ պայմաններում Արմեն Բեկթաշյանը որոշում կայացրեց նիստը հետաձգել մինչև ժամը 15:00-ն:
Հիշեցնենք, որ մասնագիտությամբ ծրագրավորող, 31-ամյա Հայկ Կյուրեղյանը մեկ տարուց ավելի գտնվում է կալանքի տակ: Նա մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի միանգամից 2 հոդվածներով` 316 և 258 (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն և խուլիգանություն): Դեպքը տեղի է ունեցել անցյալ տարի հունիսի 12-ին Շանթ Հարությունյանի և մյուս քաղաքացիների գործով դատավարությունից առաջ: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց Կյուրեղյանը բարձրացել է դատարանի դիմաց կայանված մեքենաներից մեկի վրա, ապա օդամղիչ ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել:
Ըստ քրեական գործի, տուժել է 5 ոստիկան, որոնք ստացել են թեթև մարմնական վնասվածքներ: Իր քայլը Կյուրեղյանը մեկնաբանել է որպես բողոք` ուղղված քաղաքական դատավարությունների դեմ: Գրեթե ողջ դատական պրոցեսի ընթացքում ամբաստանյալը զրկված է եղել նիստերին ներկա լինելու, նաև պաշտպանական իրավունքից` դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու պատճառաբանությամբ (Կյուրեղյանը ոտքի չէր կանգնում նիստերի ժամանակ): Նրա կարծիքով, գործ ունենք խաղալիք դատարանների հետ. «Ունենք գրպանի դատարան, ինչ-որ մեկի դատարան, ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության դատարան»,-ասել էր Կյուրեղյանը:

The trial of Hayk Kyureghyan, detained for over a year for discharging an air pistol in the direction of the police on July 12, 2014, ended almost as soon as it started today after his supporters raised a ruckus about not being able to attend the proceedings at Yerevan’s Kentron and Nork-Marash Administrative Court.
The trial, scheduled to begin at noon, was delayed several times.
The first mix-up occurred when the defendant wasn’t ushered in to the courtroom along with the police who had escorted him from the Noubarashen Correctional Facility.
Kyureghyan supporters then demanded that the defendant be brought in and Judge Armen Bektashian called a five minute recess.
Court bailiffs then announced that the courtroom was experiencing technical problems regarding the sound system and ordered everyone downstairs to another room.
This courtroom was so tiny that only 2-3 supporters and a handful of reporters were able to cram into the room.
Kyureghyan’s supporters demanded that they be afforded their right to be present at the open door trial and Judge Armen Bektashian had no other alternative but to reschedule the trial till 3pm.
Kyureghyan is charged with hooliganism and using force against a representative of the state (RA Criminal Code Articles 258 and 316) in an incident that occurred on July 12 of last year during a trial of Shant Haroutyunyan and friends.
The state prosecutor has called for Kyureghyan to be sentenced to 14 years behind bars.
Update: When the trial recommenced neither Kyureghyan’s supporters nor the defendant’s father were allowed into the courtroom.
Armenak Kyureghyan,Hayk's father, told Hetq that the court wished to silence any public response to the trial and that the argument that supporters were disturbing the court process was merely a smokescreen.
In a statement in his defense, Hayk Kyureghyan recalled that Serzh Sargsyan had declared at the last election that he could “strike out at anyone he pleased”.
“I will not be hit this time. I will not sit in prison for 14 years. Those concerned for me should not worry. My spirit of resistance has not waned. I am convinced that I will not sit in prison for 14 years because this regime might not even last for 14 days,” Kyureghyan said.