Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստի մեկնարկից րոպեներ առաջ թեև ամբաստանյալներին ուղեկցող ոստիկանական խմբի անդամները մտան դահլիճ, այդուհանդերձ Կյուրեղյանին այդպես էլ չուղեկցեցին ներս: «Հետքի» հետ զրույցում Հայկ Կյուրեղյանի հայրը` Արմենակ Կյուրեղյանն ասաց, որ իր կարծիքով որդուն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից բերել էին դատարան, քանի որ ուղեկցող ոստիկանները դահլիճում էին:
Այսօր ամենայն հավանականությամբ դատարանը պետք է լսեր Կյուրեղյանի պաշտպանական ճառը, վերջին խոսքը ու հեռանար խորհրդակցական սենյակ: Հիշեցնենք, որ դատախազ Մ․Սարգսյանը վերջին նիստի ժամանակ միջնորդել էր Հայկ Կյուրեղյանին դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման:
Նիստը, որը նախատեսված էր այսօր ժամը 12-ին, սկսվեց մոտ կես ժամ ուշացումով, իսկ վայրկյաններ անց ընդմիջվեց 5 րոպեով: «Ցածր եք խոսում, բան չի լսվում», «Հայկին ներս բերեք, առանց Հայկի նի՞ստ եք անում էլի», «Ազատություն Հայկ Կյուրեղյանին»,- բացականչում էին ներկաները: Հենց այս բացականչություններից հետո Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը հայտարարեց 5 րոպեանոց ընդմիջման մասին: Սակայն քանի որ ներկաները դուրս չէին գալիս դահլիճից, մի քանի րոպե անց կարգադրիչները հայտարարեցին, թե տեխնիկական թերություններ կան, ու քաղաքացիները պետք է իջնեն առաջին դահլիճ:
1-ին դալիճում, որը դատարանի ամենափոքր դահլիճներից մեկն է, թույլ տվեցին նստել միայն լրագրողներին ու Հայկին սատարողներից 2-3 քաղաքացու: Դահլիճում այլևս տեղ չմնաց, ու մարդիկ մնացին դռան մոտ կանգնած:
Արմեն Բեկթաշյանը փորձեց 1-ին դահլիճում վերսկսել նիստը, սակայն քաղաքացիները պահանջում էին իրենց իրավունքը` ներկա գտնվել դռնբաց դատական նիստին: Այդ պայմաններում Արմեն Բեկթաշյանը որոշում կայացրեց նիստը հետաձգել մինչև ժամը 15:00-ն:
Հիշեցնենք, որ մասնագիտությամբ ծրագրավորող, 31-ամյա Հայկ Կյուրեղյանը մեկ տարուց ավելի գտնվում է կալանքի տակ: Նա մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի միանգամից 2 հոդվածներով` 316 և 258 (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն և խուլիգանություն): Դեպքը տեղի է ունեցել անցյալ տարի հունիսի 12-ին Շանթ Հարությունյանի և մյուս քաղաքացիների գործով դատավարությունից առաջ: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց Կյուրեղյանը բարձրացել է դատարանի դիմաց կայանված մեքենաներից մեկի վրա, ապա օդամղիչ ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել:
Ըստ քրեական գործի, տուժել է 5 ոստիկան, որոնք ստացել են թեթև մարմնական վնասվածքներ: Իր քայլը Կյուրեղյանը մեկնաբանել է որպես բողոք` ուղղված քաղաքական դատավարությունների դեմ: Գրեթե ողջ դատական պրոցեսի ընթացքում ամբաստանյալը զրկված է եղել նիստերին ներկա լինելու, նաև պաշտպանական իրավունքից` դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու պատճառաբանությամբ (Կյուրեղյանը ոտքի չէր կանգնում նիստերի ժամանակ): Նրա կարծիքով, գործ ունենք խաղալիք դատարանների հետ. «Ունենք գրպանի դատարան, ինչ-որ մեկի դատարան, ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության դատարան»,-ասել էր Կյուրեղյանը:

На сегодняшнем судебном заседании по делу Айка Кюрегяна через несколько минут после его начала в зал вошла группа полицейских, сопровождающих подсудимого, однако Кюрегяна они так и не ввели в зал. В беседе с Hetq.am отец Айка Арменак Кюрегян предположил, что сына доставили в суд из уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”.
Предполагалось, что сегодня суд выслушает защитную речь Айка Кюрегяна, после чего удалится в совещательную комнату. Напомним, что на последнем заседании прокурор М.Саркисян ходатайствовал приговорить Айка Кюрегяна к 14 годам лишения свободы.
Сегодня судебное заседание началось с получасовым опозданием, а начавшись, сразу же было отложено на 5 минут. Собравшиеся шумели: “Ничего не слышно…”, “Введите Айка. Как можно проводить заседание без него...”, “Свободу Айку Кюрегяну!” После этих восклицаний судья суда административных округов Кентрон и Норк-Мараш Армен Бекташян объявил 5-минутный перерыв.
Но поскольку участники заседания не выходили из зала, распорядители заявили, что имеются технические проблемы, и предложили спуститься в первый зал. Отметим, что это самый маленький зал в здании суда, поэтому туда впустили только журналистов и 2-3 сторонников Айка. Остальным пришлось стоять у дверей.
Армен Бекташян попытался начать заседание, однако люди потребовали дать им возможность присутствовать на открытом судебном заседании. В этих условиях судья отложил заседание до 15.00.
Напомним, что программист по специальности 31-летний Айк Кюрегян уже больше года находится под арестом. Его обвиняют сразу по двум статьям УК РА - 316 и 258 (применение насилия в отношении представителя власти и хулиганство). Инцидент произошел 12 июня прошлого года. В тот день Кюрегян до начала судебного процесса по делу Шанта Арутюняна и других граждан поднялся на крышу одного из автомобилей, припаркованных напротив здания суда общей юрисдикции округов Кентрон и Норк-Мараш, и произвел несколько выстрелов из пневматического пистолета.
Согласно материалам уголовного дела, пострадали 5 полицейских, которые получили легкие телесные повреждения. Свой шаг Кюрегян квалифицировал как протест против политических процессов. На протяжении почти всего судебного процесса подсудимый был лишен возможности присутствовать на судебных заседаниях с той мотивировкой, что проявляет неуважение к суду (Кюрегян не вставал во время заседаний). “Мы имеем карманный суд, суд, принадлежащий кому-то, а не Республике Армения”,- заявил Айк Кюрегян.