«Ալիք մեդիա». հայ-վրացական տեղեկատվական երկխոսություն՝ Թբիլիսիում
Այս տարվա ապրիլից սկսել է գործել  «Ալիք ռադիոն»` հայալեզու ինտերնետ ռադիոն Թբիլիսիում: Այն մասն է լինելու «Ալիք մեդիա» նախագծի, որն առաջիկայում ընդլայնվելու միտում ունի:
«Ալիք մեդիա»-ի նպատակն է՝ Վրաստանի հայ համայնքում կատարվող իրադարձությունները ներկայացնել վրացերեն, և հակառակը՝ Վրաստանում կատարվող իրադարձությունները մատուցել նաև հայերեն: Այս կերպ Վրաստանում ապրող հայերը կտեղեկանան երկրում կատարվող իրադարձություններին:
«Ալիք մեդիայի» նախաձեռնողը Արսեն Խառատյանն է: Ասում է՝ ի սկզբանե թիրախը Ջավախքի հայերն էին, որովհետև ինֆորմացիայի հիմնական աղբյուրը, լինի դա Վրաստանի մասին, թե տարածաշրջանի, թե աշխարհի, ջավախքցիները ստանում են հայաստանյան կամ ռուսալեզու մամուլից: Թեկուզ Ջավախքում կան գործող լրատվամիջոցներ, բայց նրանք ներհամայնքային կյանք են լուսաբանում, մինչդեռ «Ալիք մեդիայի» խնդիրը Վրաստանի իրադարձությունները, քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային գործընթացները լուսաբանելն է:
«Ցավոք, այսօր Վրաստանի հայկական մեդիա տարածքը թույլ վիճակում է: Այո, Ջավախքում մի քանի հեռուստաընկերություն, ռադիո, օնլայն մեդիա կա, բայց Թբիլիսիում, որտեղ ամեն ինչ է տեղի ունենում, պարբերաբար հայերենով լուսաբանող լրատվամիջոց չկա, բացառությամբ «Վրաստան» շաբաթաթերթի և 12 րոպե պետական հեռուստաընկերությամբ տրվող հաղորդման, Վրաստանի հայ համայնքի կայքի: Բայց որպես այդպիսին գործող օրգանիզմ, որն ամեն րոպե, ամենօրյա ռեժիմով լրագրողական աշխատանք է անում, չկա»,-ասում է Արսեն Խառատյանը:
Ջավախքի հայության համար ռադիոն ինտենգրացիոն գործընթաց է լինելու:
«Թիֆլիսում լինելը այդ առումով շատ կարևոր է: Թիֆլիսում պիտի լինես, որ պատգամավորի հետ հարցազրույց անես, նախարարին հարց տաս և այլն»,-ավելացնում է Արսեն Խառատյանը:
Պավել Օգանեզով
Պավել Օգանեզովն ասում է, որ այս հարթակի միջոցով վրացիները կիմանան, թե ինչ  է կատարվում հայ համայնքում:
Աղաբեկ Սիմոնյանը լրացնում է գործընկերոջը՝ նորաբաց մեդիան հայ-վրացական երկխոսության հարթակ է լինելու:
Աղաբեկ Սիմոնյան
«Ինձ թվում է, որ դառնալու ենք այդ աղբյուրը, որ Հայաստանի լրատվամիջոցները Վրաստանի մասին լրիվ տեղեկատվությունը մեզնից են վերցնելու»,-ևս մեկ գործոն է նշում խմբագիր Գիտա Էլիբեկյանը: Նա Հայաստանի Հանրային ռադիոյի նախկին աշխատակիցն է և այժմ ապրում է Թբիլիսիում:
Գիտա Էլիբեկյան
Ֆինանսական սուղ միջոցներով, բայց մեծ հույսերով «Ալիք մեդիայի» նոր ձևավորված անձնակազմը սկսել է նյութեր հեռարձակել «Ալիք ռադիո»-ի ինտերնետ տիրույթում:
«Ալիք մեդիա»-ի անձնակազմի անդամները Վրաստանի տարբեր շրջաններից են՝ Քվեմո-Քարթլի, Թբիլիսի և Հայաստանից տեղափոխված փորձառու լրագրողներից: Աղաբեկ Սիմոնյանն ու Նորիկ Գասպարյանը Քվեմո-Քարթլիի շրջանի Շահումյան գյուղից են:  Լիզան ու Պավելը Թբիլիսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ են: Առաջիկայում ներգրավելու են նաև լրագրող Ջավախքից:
Լիզա Թորոսյան
«Ալիք մեդիան» նպատակ ունի զարգացնել սփռման տիրույթը և, եթե ստացվի, նաև թերթ հրատարակել: Ռադիոն են ընտրել՝ ռեսուրսների սղության պատճառով. այն ավելի քիչ ռեսուրս է պահանջում, քան մյուս լրատվամիջոցները: Սակայն, հետագա նպատակը web TV ունենալն է:
«Ալիքը ռադիոն» այս փուլում ձգտում է FM հաճախականությություն ունենալ: Սկզբնական շրջանում թեկուզ վրացական որևէ  FM ռադիոյով եթեր դուրս գալ, այնուհետև, ինչու չէ նաև սեփական հաճախականությունը գրանցել:
«Մենք գիտենք, որ թիֆլիսահայությունը ռուսախոս է, և այդ տեսանկյունից ես վստահ եմ, որ եթե մենք կարողանանք ինչ-որ տեղից նաև FM հաճախականություն ունենալ կամ հասնենք նրան, որ մեզ հետևողների թիվն աճի, ապա Թբիլիսիիում մեքենայում նստած յուրաքանչյուր հայ կմիացնի այդ ռադիոն և հայերենով կլսի Վրաստանի մասին լրատվություն, իր ինքնության մեջ դրական տրանսֆորմացիա կլինի, ինքն իրեն կզգա այս երկրի ճանաչված քաղաքացի, միևնույն ժամանակ չի լարվի իր ինքնությունը հրապարակավ բացահայտելու»,-ասում է Արսեն Խառատյանը:
«Ալիք մեդիան» արդեն գրասենյակ ունի Թբիլիսիի Տ. Չովելիձե 43 հասցեում: Ամռանը նաև պետական գրանցում է ստացել որպես հասարակական կազմակերպություն:

С апреля этого года в Тбилиси начало действовать армяноязычное интернет-радио “Алик”. Это часть проекта “Алик-медиа”, имеющего тенденцию к расширению.
Цель “Алик-медиа” представлять на грузинском языке события, происходящие в армянской общине Грузии, и, наоборот, события в Грузии представлять на армянском языке.
Одним из инициаторов “Алик-медиа” является Арсен Харатян. Изначально, говорит Арсен, наш проект предназначался для армян Джавахка, поскольку для них основным источником любой информации является армянская или русскоязычным пресса. Задача “Алик-медиа” – освещать происходящие в Грузии события, а также политические, экономические, социальные и культурные процессы.
“К сожалению, сегодня армянское медиа-поле в Грузии довольно слабое. Да, в Джавахке действуют несколько телекомпаний, радио, онлайн-медиа, но в Тбилиси нет регулярного армяноязычного СМИ. Исключение составляют еженедельник “Врастан”, 12-минутная программа на государственном телевидении и сайт армянской общины Грузии”,- сообщил Арсен Харатян.
Для армян Джавахка радио станет средством интеграции
“В этом плане очень важнонаходиться в Тбилиси, чтобы взять интервью у депутата, задать вопрос министру и так далее”,- отметил Арсен.
Павел Оганезов |
Павел Оганезов считает, что с помощью этой площадки грузины смогут узнать, что происходит в армянской общине. Новое СМИ станет площадкой для армяно-грузинского диалога, дополнил товарища Агабек Симонян.
| Агабек Симонян |
“Мне кажется, что наиболее исчерпывающую информацию о Грузии армянские СМИ будут получать от нас”,- говорит редактор Гита Элибекян. Она бывшая сотрудница Общественного радио Армении, сейчас живет в Тбилиси.
| Гита Элибекян |
Имеющая пока скудные финансовые средства редакция “Алик-медиа” с большими надеждаминачала вещать в эфире интернет-радио “Алик”.
Члены “Алик-медиа” представляют различные регионы Грузии. Это опытные журналисты, приехавшие из Квемо-Картли, Тбилиси и Армении. Норик Гаспарян из села Шаумян Квемо-Картлийского района, Лиза и Павел – представители армянской общины Тбилиси. В ближайшее время к ним присоединится журналист из Джавахка.
| Лиза Торосян |
Проект “Алик-медиа” намерен расширить зону вещания и при возможности начать также издавать газету. Радио было выбрано по той причине, что оно не требует больших ресурсов. Однако в дальнейшем планируется создатьWebTV.
На данном этапе радио “Алик” стремится получить частоту FM, а потом, почему нет, зарегистрировать собственную частоту.
“Мы знаем, что в Тбилиси армяне говорят на русском языке, и с этой точки зрения я уверен, что если нам удастсяполучить частоту FMили добиться увеличения числа наших слушателей, то тогда любой армянин в Тбилиси, сидя в машине, сможет включить это радио и послушать на армянском языке информацию о событиях в Грузии. В этом случае в плане идентичности с ним произойдет положительная трансформация. Вместе с тем его не станет напрягать публичное проявление собственной идентичности”,- отметил Арсен Харатян.
“Алик-медиа” уже имеет офис в Тбилиси по адресу ул.Човелидзе, 43, а также государственную регистрацию в качестве общественной организации.