«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերն» ուզում է սնանկ ճանաչել «Նաիրիտը»
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն այս տարվա մայիսին դիմել է դատարան «Նաիրիտ գործարանին» սնանկ ճանաչելու հայցով: Այսօր Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակված էր գործով դատական նիստը:
Գործարանի արդեն նախկին համարվող աշխատակիցների մի մասը նույնպես դատարանում էր: Եկել էին աջակցելու և դատարանում էլ, եթե անհրաժեշտություն լինի, հաստատելու, որ դեմ են գործարանի սնանկացմանն ու սատարում են «Նաիրիտի» վերագործարկմանը:
Դատական նիստը, սակայն, հետաձգվեց, քանզի գործարանի շահերը դատարանում ներկայացնող Արմեն Աբովյանը միջնորդեց հետաձգել այն՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ի և գործարանի միջև բանակցություններ են ընթանում: «Եթե մենք այսօր ցանցերի հետ չկարողանանք հարաբերվենք, ուրեմն մենք ընդհանրապես կաուչուկ արտադրելու մասին պետք է մոռանանք»,-ասում է Արմեն Աբովյանը:
«Հետքի» հետ զրույցում Արմեն Աբովյանն ասաց, որ խոսքը 1 մլրդ 200 մլն դրամ պարտքի մասին է: Պարտը գոյացել է «Նաիրիտի» կանգնելուց հետո:
Հույսը դնելով Աստծու վրա՝ գործարանի ներկայացուցիչը նշում է, որ եթե «Նաիրիտն» աշխատի, շահույթի արդյունքում գործարանը կկարողանա մարել առաջացած պարտավորությունը: «Հնարավոր է՝ մի ինչ-որ բան ծնվի, մի բան ստեղծվի, մարդիկ օգտագործեն,-ասում է նա և քիչ անց ավելացնում,- թե գույքի վաճառքից կտանք, թե գրավադրման արդյունքում կտանք, թե ընկերությունը կաշխատի, աշխատելու արդյունքում կտա, կաշխատի՝ կաուստիկ սոդա կամ կաուչուկ կտա, ժավել կտա, դրանք բոլորը տարբերակներ են, որոնք այսօր քննարկվում են»:
Հիշեցնենք, որ թե Համաշխարհային բանկը, թե ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը «Նաիրիտի» գործարկումն իրատեսական չեն գտել: Մեր դիտարկմանը, թե ինչով է դատարանում հիմավորվելու «Նաիրիտի» գործարկումը, որպեսզի դատարանը հայցապահանջին հակակշիռ փաստարկ դիտարկի, փաստաբանը դժվարացավ պատասխանել: Փոխարենը նշեց, որ կառավարության մակարդակով հայտարարություն չի հնչել, որ «Նաիրիտը» պետք է փակել: Այդուհանդերձ, գործարանի ներկայացուցիչը խոստովանում է, որ լավատես է:
«Ես չեմ կարող էս պահին էդ առաջարկը դատարանին ներկայացնել, եթե կարողանայի՝ կներկայացնեի, դուք էլ էստեղ չէիք լինի, ես էլ էստեղ չէի լինի, իմ համար իմ կաբինետում կաշխատեի: Դեռևս գործընթաց է, որ շարունակվում է»,-ասաց Արմեն Աբովյանը:
Ըստ փաստաբանի՝ «Նաիրիտ գործարանն» այօրվա դրությամբ ունի 70 մլրդի գույք, միայն տարածքը 120 հա է: Բացի դրանից, գործարանինն են նաև աղի հանքը, կապույտ լճերը և այլ տարածքներ, որոնց վաճառքից առաջացած գումարները նույնպես կարող են ծառայել պարտքի մարմանը:
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվեց նոյեմբերին:
Հիշեցնենք, որ սա «Նաիրիտ գործարանը» սնանկ ճանաչելու առաջին հայցապահանջը չէ: Անցյալ տարի իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության՝ սնանկության հայցը կարճվեց:

“Электросети Армении” хотят признать завод “Наирит” банкротом
ЗАО “Электросети Армении” в мае этого года обратилось в суд с иском о признании завода “Наирит” банкротом. Сегодня в суде общей юрисдикции ереванского округа Шенгавит должно было состояться судебное заседание по данному делу. В суде находилась группа уже бывших работников завода, которые пришли выразить поддержку и в случае необходимости подтвердить, что они против объявления завода банкротом и выступают за возобновление деятельности “Наирита”.
Однако судебное заседание было отложено, поскольку представляющий в суде интересы завода Армен Абовян ходатайствовал о его переносе в связи с тем, что между компанией “Электросети Армении” и заводом ведутся переговоры. “Если мы сегодня не сможем наладить контакты с сетями, то о производстве каучука можем вообще забыть”,- сказал Армен Абовян.
В беседе с Hetq.am адвокат сообщил, что речь идет о задолженности в размере 1 млрд 200 млн драмов, которая образовалась после остановки “Наирита”.
Представитель завода отметил, что если “Наирит” заработает, то благодаря прибыли можно будет погасить накопившиеся долги.
Напомним, что и Всемирный банк, и Министерство энергетики и природных ресурсов РА не считают запуск “Наирита” реальным. На наш вопрос, какое обоснование возобновления деятельности “Наирита” может стать для суда весомым противовесом иску, Армен Абовян затруднился ответить. Вместе с тем он напомнил, что правительство никогда не заявляло о том, что “Наирит” следует закрыть.
По словам А.Абовяна, на сегодняшний день на заводе “Наирит” имеется оборудование стоимостью 70 млрд драмов, а его территория составляет 120 га. Кроме того, заводу принадлежат солерудник, Голубые озера и другие территории, в случае продажи которых можно будет выплатить долг.
Следующее судебное заседание назначено на ноябрь.
Напомним, что это не первый иск с требованием признать завод “Наирит” банкротом. В прошлом году иранская компания SandbadTir INTL Transport Co.LTD подала аналогичный иск, который был отклонен.