«Ոտքի՛, Հայաստան» քաղաքացիական շարժման խորհրդի հայտարարությունը
Այսօր «Ոտքի՛, Հայաստան» քաղաքացիական շարժումը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ նախապես հայտարարված, հավաքների ազատության մասին օրենքի 24-րդ հոդվածի դրույթների համաձայն, 72 ժամյա նստացույցը Հանրապետության հրապարակի կենտրոնում խոչընդոտվեց ոստիկանության կողմից:
Բողոքի ակցիայի 30 մասնակցի դեմ ներգրավված է եղել մոտ 1000 ոստիկան, որոնցից առնվազն 500-ը գտնվում էին հրապարակի կենտրոնում, իսկ մյուսները՝ հարակից տարածքներում:
Քաղաքացիական հանրությունը հակաժողովրդական ռեժիմի դեմ իր խաղաղ պայքարում, որպես սկզբունք, չի կարող ենթարկվել ոստիկանության անօրինական պահանջներին, ուստի մենք հաստատակամ ենք անցկացնել նստացույցը հրապարակի կենտրոնում: Ոստիկանությունն իր ապօրինի գործունեությունը քողարկելու համար ստիպված եղավ Հանրապետության հրապարակի կենտրոնը ինքնագլուխ հռչակել մշակույթի անշարժ հուշարձան: Դրանով ոստիկանությունը պատանդ դարձավ այդ «հուշարձանը» քաղաքացիներից պաշտպանելու ապօրինի գործառույթին:
Ակնհայտ է, որ ոստիկանությունն ի վիճակի չէ իր ողջ ուժերը ուղղել հրապարակի երկարատև շրջափակմանը, ուստի դատապարտված է լինելու զիջել քաղաքացիների օրինական պահանջներին:
Կոչ ենք անում բոլորին. ով դեմ է իշխանությունների հակաժողովրդական քաղաքականությանը, միանալ Հանրապետության հրապարակում ընթացող բողոքի ակցիաներին:
Քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությունը հնարավորություն կստեղծի կազմակերպել ոստիկանության ուժերի երկարատև շրջափակումը հրապարակի կենտրոնում, որը մեր կարծիքով կարող է դառնալ քաղաքացիների հաղթանակի գրավական»:

Заявление совета гражданского движения “Поднимайся, Армения!”
Гражданская инициатива “Поднимайся, Армения!” распространила сегодня заявление, текст которого представляем ниже:
“Объявленная заранее 72-часовая сидячая манифестация против повышения тарифа на электроэнергию, которая должна была проходить в центре площади Республики и которая соответствовала положениям ст.24 закона РА “О свободе собраний”, не состоялась из-за препятствий, учиненных полицией.
Против 30 участников акции протеста были задействованы около 1000 полицейских, 500 из которых находились в центре площади, остальные – на сопредельных территориях.
В своей мирной борьбе против антидемократического режима гражданское общество не может подчиняться незаконным требованиям полиции, поэтому мы полны решимости провести сидячую манифестацию в центре площади.
С целью завуалировать свою незаконную деятельность полиция вынуждена была самовольно провозгласить центр площади Республики недвижимым памятником культуры. Тем самым полиция стала заложником действий по защите этого “памятника” от граждан.
Очевидно, что полиция не в состоянии направить все свои силы на длительную блокаду площади, а посему она вынуждена уступить законным требованиям граждан.
Мы призываем всех противников антинародной политики властей присоединиться к акции протеста на площади Республики.
Активное участие граждан даст возможность заблокировать на длительный срок силы полиции в центре площади, что, на наш взгляд, может стать залогом победы граждан”.