Յուլիա Զաքարյանը Զաքարյանների տուն հարս է եկել ավելի քան 50 տարի առաջ՝ 1962 թվականին: Այդ ժամանակվանից ի վեր նա ապրել է Աբովյան 5՝ նախկինում՝ Շմիդտի 5 հասցեում՝ այնտեղ մեծացնելով երեք երեխաներին (նույն բակում երկու տուն են ունեցել Զաքարյանները): Սակայն հուլիսի 27-ին նա պետք է լքի իր կեսդարյա օջախը: Այդպիսի պահանջ դրվել է դատարանի կողմից, քանի որ Յուլիա Զաքարյանի տունն այլևս իր տունը չի համարվում: Տունը օտարվել է, սակայն, ըստ պայմանագրի, փոխհատուցում նա չի ստացել:
Իմ այցելության պահին տիկին Յուլիան իրերն էր հավաքում. «Հեռուստացույցով տեսնում եմ՝ ոնց են մարդկանց դուրս շպրտում, չեմ ուզում էդպես, ես ինքս նախօրոք կհեռանամ, որ էդ պահը չլինի, ծանր է ինձ համար… ամեն կերպ, կարծես, փորձում են մարդկանց տեղահան անեն»,-ասում է կինը՝ հազիվ թաքցնելով հուզմունքը: 70-ամյա կինը պնդում է, որ իր ընտանիքը խաբեության զոհ է դարձել, սակայն որևէ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել:
«Պարզվում է՝ 70 տարեկանում այնքան միամիտ եմ, որ դեռ հավատում եմ մարդկանց»,- ինձ հետ զրույցում ասաց Յուլիա Զաքարյանը:
Այս պատմությունը սկսվել է դեռևս 20 տարի առաջ, երբ 1995 թ.-ին հայտնվել է շինարար Վլադիսլավ Մանգասարյանը:
«Հետքը» բազմաթիվ հոդվածներ է հրապարակել Վլադիսլավ Մանգասարյանի գործողությունների մասին, գրել այնպիսի դեպքերի մասին, երբ մեկ բնակարանը օտարվել է տարբեր քաղաքացիների: Խոսքն այն նույն Վլադիսլավ Մանգասարյանի մասին է, ում 2013 թ. մարտի 16-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն, հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտների օրինականացում և կանխամտածված սնանկություն։ Այս գործով նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է, իսկ Մանգասարյանը մեկ տարի կալանքի տակ գտնվելուց հետո, ըստ օրենքի, ստորագրությամբ դուրս է եկել ազատություն: Այս մասին տեղեկացրեց սփյուռքահայ գործարար Էդմոն Խուդյանի (ով տուժել է Մանգասարյանի գործողությունների հետևանքով) փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
«20 տարի առաջ Վլադիսլավ Մանգասարյանը քաղաքապետարանից մի որոշում էր բերել, որ մեր տան տեղում պիտի բնակելի շենք կառուցի»,-պատմեց տիկին Յուլիան: Զաքարյանները բանակցությունների արդյունքում եկել են այն համաձայնության, որ կառուցվելիք նորակառույց շենքում 4 բնակարան (յուրաքանչյուրը 130 քմ) և 4 ավտոտնակ (յուրաքանչյուրը 20 քմ ) կտրամադրվի իրենց: Պայմանագիրը կնքել են, սակայն 4 տարի անց Մանգասարյանը տիկին Յուլիային հայտնել է, որ չի կարող 4 բնակարան տալ, կտա 2-ը. «Պատճառաբանեց, որ գործերը լավ չեն: Ցույց տվեց մեր երկու բնակարանները, տղաս էլ բերեց երկաթե դուռ տեղադրեց: Որոշ ժամանակ անց մի անձնավորություն՝ Ժորես անունով, եկավ ու ասաց, որ դա իր բնակարանն է»,-պատմեց տիկին Յուլիան:
Իմանալով, որ իրենց տրված բնակարաններից մեկն այլ քաղաքացու է պատկանում, Յուլիա Զաքարյանը դիմել է դատարան. «Խաբված էինք, ի՞նչ անեիք, պահանջում էի մեր 4 բնակարանները»: Կողմերը եկել են հաշտության՝ Մանգասարյանը պարտավորվել է տալ 3 բնակարան՝ 4-ի փոխարեն և 4 ավտոտնակի գումարը փոխհատուցել: Սակայն կարճ ժամանակ անց էլ Զաքարյանները պարզել են, որ առաջարկվող բնակարաններից մեկը գտնվում է Պուշկին-Տերյան խաչմերուկում, որը կիսակառույց է եղել: Հետո էլ իմացել են, որ այդ բնակարանը ևս ուրիշին է պատկանում:
Այժմ Յուլիա Զաքարյանի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց. «Այն, որ Յուլիա Զաքարյանին տրամադրված բնակարանը հանդիսացել է մեկ այլ անձի սեփականություն, դասական խարդախություն է»,-ասաց փաստաբան Բաղդասարյանը: Նա դիմել է ոստիկանություն, որ քրեական գործ հարուցվի, սկզբում մերժվել է քրեական գործի հարուցումը հանցակազմի բացակայության հիմքով, հետո փաստաբանը բողոքարկել է, և Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազը վերացրել է մերժման որոշումը: Սակայն Նիկոլայ Բաղդասարյանը նշեց, որ 4 ամիս քննում են գործը, բայց դեռևս ո՛չ կասկածյալ կա, ո՛չ մեղադրյալ:
2009թ. Մանգասարյանը Յուլիա Զաքարյանին է ներկայացրել իր մտերիմ ընկերոջը՝ Ղևոնդ Ղալումյանին. «Ասեց՝ ինքը «քցող» չի, ինչ ասի, կանես… ասում էր՝ ես հավատացյալ եմ, ամեն կիրակի գնում եմ եկեղեցի, ասում էր՝ չեմ խաբի քեզ»:
Ղևոնդ Ղալումյանը ոստիկանության նախկին աշխատակից է, պաշտոնաթող գնդապետ: Նա աշխատել է ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունում: Երևանի կաբելի գործարանի հիմնական բաժնետերն է, բաժնետոմսերի 80%-ը պատկանում է նրան, ունի նաև շինարարական կազմակերպություններ, քաղաքի կենտրոնում կառուցում է էլիտար շենքեր:
«Ու Վլադը (Վլադիսլավ Մանգասարյանը) կորավ, պարզվեց 1 տարի կալանավորված է եղել: Ղևոնդ Ղալումյանն ասեց, որ տունը օտարեմ իրեն, ասեց, որ շենք պիտի կառուցի, որպես փոխհատուցում մեզ նորակառույց շենքում պիտի տա բնակարան»,- պատմեց Յուլիա Զաքարյանը՝ նշելով, որ հետագայում են պարզել, որ ամբողջ տարածքը՝ մոտ 1200 քմ, այդ թվում՝ իրենց տարածքը՝ տղայի ավտոտնակների 1/3-ի չափով տրված է Ղևոնդ Ղալումյանին (Հենց Ղալումյանն էլ վտարման պահանջով մտել է դատարան և հուլիսի 27-ին ԴԱՀԿ-ն պետք է կատարի վտարման պահանջը):
Նույն օրը պիտի քանդեին Յուլիայի որդուն՝ Արարատ Զաքարյանին պատկանող օրինական շինություն հանդիսացող ավտոտնակը, որտեղ Զաքարյան եղբայրներն արդեն 15 տարի ընտանեկան փոքր բիզնես են վարում: Ավտոտնակների ապամոնտաժման գործընթացը կասեցվել է օրերս նախաքննության փուլում գտնվող խարդախության հատկանիշներով հարուցված գործի հիմքով:
«Օրինական մեր տարածքն է, հարկեր ենք վճարել, աշխատատեղեր ունեցել, բայց հիմա վտանգված է բիզնեսը, քանդման, փակման վտանգի առաջ է… երևի երկրից արտագաղթողներից մեկն էլ մենք կդառնանք շուտով»,-ասում է Արարատ Զաքարյանը:

Юлия Закарян пришла невесткой в семью Закарянов более 50-ти лет назад – в 1962 году. С того времени она живет в доме по адресу Абовяна, 5, в прошлом – Шмидта, 5. Здесь же родились и выросли трое ее детей (в этом дворе у Закарянов были два дома). Однако 27 июля Ю.Закарян придется покинуть дом, в котором она прожила полвека. Такое решение принял суд. Дом Юлии Закарян больше не принадлежит ей, он отчужден, однако хозяйка не получила компенсацию.
В момент моего прихода Юлия собирала вещи: “Я видела по телевизору, как людей вышвиривают из их домов. Не хочу, чтобы со мной произошло то же самое. Я сама заранее уйду, чтобы не переживать эти моменты. Для меня это очень тяжело… Людей всячески выгоняют с насиженных мест…”,- говорит Юлия, с трудом скрывая волнение. 70-летняя женщина утверждает, что ее семья стала жертвой обмана, но никто за это ответственность не понес.
“Оказывается, в свои 70 лет я настолько наивна, что еще верю людям”,- сказала в бееде со мной Юлия Закарян.
Эта история началась 20 лет назад, в 1995 году, когда на арене появился строитель Владислав Мангасарян.
Hetq.am не раз публиковал статьи о действиях Владислава Мангасаряна, рассказывал случаи о том, как одна и та же квартира отчуждалась разным людям. Речь идет о том самом Владиславе Мангасаряне, которому 16 марта 2013 г. было выдвинуто обвинение сразу по нескольким статьям УК РА: мошенничество в особо крупном размере, легализация полученных преступным путем доходов в особо крупных размерах, умышленное банкротство. Предварительное следствие по этому делу продолжается до сих пор, а Мангасарян, отсидев год, вышел из тюрьмы под подписку о невыезде. Об этом сообщил адвокат предпринимателя из диаспоры Эдмона Худяна (он пострадал от действий Мангасаряна) Лерник Ованнисян.
“20 лет назад Владислав Мангасарян принес решение мэрии, по которому на месте нашего дома ему предстояло построить жилое здание”,- рассказывает Юлия Закарян. В результате переговоров Закаряны пришли к соглашению о том, что в новостройке им будут выделены 4 квартиры (каждая площадью 130 кв. м) и 4 гаража (каждый площадью 20 кв.м). Стороны заключили договор, однако через 4 года Мангасрян заявил, что не может выделить Юлии 4 квартиры и что она получит лишь две: “Он мотивировал это тем, что дела у него идут плохо. Потом показал нам две наши квартиры, и сын установил в них железные двери. Через некоторе время пришел человек по имени Жорес и сказал, что это его квартира”.
Узнав о том, что одна из предоставленных им квартир принадлежит другому лицу, Юлия Закарян обратилась в суд. “Нас обманули. Что мы могли сделать? Я потребовала четыре наши квартиры”. Стороны пришли к согласию: Мангасарян обязался выделить 3 квартиры вместо 4 и компенсировать стоимость 4 гаражей. Однако вскоре Закаряны выяснили, что одна из предлагаемых им квартир находится в недостроенном здании на перекрестке улиц Пушкина и Теряна. А потом стало известно, что эта квартира тоже принадлежит другому гражданину.
Представитель интересов Юлии Закарян, адвокат Николай Багдасарян в беседе с Hetq.am отметил: “То, что выделенная Юлии Закарян квартира была собственностью другого человека, представляет собой классический пример мошенничества”. Адвокат обратился в полицию для возбуждения уголовного дела. Сперва в возбуждении дела было отказано с мотивировкой отсутствия состава преступления. Когда же адвокат обжаловал это решение, прокурор административных округов Кентрон и Норк-Мараш отменил решение об отказе. Однако, как отметил Николай Багдасарян, дело рассматривается уже 4 месяца, и до сих пор нет ни подозреваемого, ни обвиняемого.
В 2009 г. Мангасарян представил Юлии Закарян своего близкого друга – Гевонда Галумяна. “Сказал, что он не “кинет”, и посоветовал делать то, что тот скажет. Утверждал, что он человек верующий, говорил: я тебя не обману”,- вспоминает моя собеседница.
Гевонд Галумян – бывший сотрудник полиции, полковник в отставке, работавший в управлении по борьбе с организованной преступностью. Галумян владеет 80% акций Ереванского кабельного завода. Он занимается также строительным бизнесом – его организации строят элитные дома в центре города.
“После этого Влад (Владислав Мангасарян. – Авт.) пропал. Оказалось, что он год сидел в тюрьме. Гевонд Галумян сказал мне, чтобы дом я отчуждила ему, что он должен построить здание, а в качестве компенсации выделит нам квартиру в новостройке”,- рассказывает Юлия. В дальнейшем выяснилось, что вся территория площадью 1200 кв.м, в том числе 1/3 участка, на котором находятся гаражи сына Юлии Закарян, предоставлена Гевонду Галумяну (именно он обратился в суд с иском о выдворении Закарянов, в связи с чем Служба принудительного исполнения судебных актов 27 июля должна выполнить решение суда о выдворении).
В тот же день должны были быть снесены и гаражи сына Юлии Арарата Закаряна, которые являются законным строением и в которых братья Закаряны уже 15 лет занимаются малым бизнесом. Однако процесс демонтажа гаражей был приостановлен на основании уголовного дела, возбужденного по признакам мошенничества. В настоящее время дело находится на этапе предварительного следствия.
“Это наша законная территория, мы платили налоги, у нас были рабочие места, но сейчас наш бизнес находится под угрозой закрытия… Не исключено, что скоро мы тоже уедем из страны”,- сказал Арарат Закарян.