Խաղաղ բողոքի ակցիա` Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան առջև
Ապրիլի 24-ին Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան առջև անցկացվեց խաղաղ բողոքի ակցիա` «Մենք հիշում և պայքարում ենք հանուն արդարության» կարգախոսով: Ակցիան, որին մասնակցում էր շուրջ 600 մարդ, կազմակերպել էր «Վրաստանի հայ համայնքը»:
Հավաքվածները պահանջում էին ճանաչել 1915 թվականի Հայոց Ցեղապսանությունը: «Մենք հավաքվել ենք, որպեսզի պաշտպանենք մեր իրավունքները և պայքարենք Թուրքիայի վարած Հայոց Ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականության դեմ»,- իր ելույթում ասաց Վրաստանի հայ ուսանողների միության նախագահ Արմեն Աղաջանովը:
ՎՀՈՒՄ անդամ Դավիթ Մզիկյանի խոսքով էլ, պայքարը այն ստի և քարոզչության դեմ է, որը Թուրքիան տարածում է ամբողջ աշխարհում: «96 տարի անց էլ մեր ժողովուրդը շարունակում է այն սուրբ պայքարը, որը սկսել են մեր պապերը: Մենք այս պայքարը շարունակող սերունդն ենք»,- ավելացրեց Դավիթ Մզիկյանը:
«Վրաստանի հայ համայնք»-ի նախագահ Սամվել Մկրտչյանը կարևորում է այն, որ Հայ Դատի պայքարի գործում ակտիվ մասնակցություն ունեն հատկապես երիտասարդները: «Դա է մեր ապագան, դա է մեր հույսը: Տեսնում եք, թե ինչպես է տրամադրված ժողովուրդը, մանավանդ երիտասարդությունը: Դա հույս է ներշնչում, որ մեր ժողովուրդը հավերժ կապրի, քանի դեռ պատրաստ է պայքարել իր իրավունքների համար»,- համոզված է նա:
Մի քանի տարի շարունակ անցկացվող բողոքի ակցիային առաջին անգամ մասնակցում էր նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի ներկայացուցիչը:
Թուրքական դեսպանատան մոտ բողոքի ցույցին ամեն տարի մասնակցում են նաև Վրաստանի ազգային մի շարք փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Այս տարի ցույցին մասնակցում էին Վրաստանի եզդիների համայնքի ներկայացուցիչներ:

Состоялась мирная акция протеста перед зданием посольства Турции в Грузии
24 апреля перед зданием посольства Турции в Грузии прошла мирная акция протеста под лозунгом «Мы помним и боримся за справедливость». Акция, в которой приняли участия около 600 человек, организовала «Община Армян Грузии».
Собравшиеся требовали признать Геноцид Армян 1915 года. «Мы собрались, чтобы защитить наши права и бороться против турецкой политики отрицания Геноцида Армян»,- в своей речи сказал председатель Армянской Студенческой Ассоциации Грузии Армен Агаджанов. По словам члена АСАГ Давида Мзыкяна, борьба против той лжи и пропоганды, которые Турция распространяет по всему миру. «Даже через 96 лет наш народ продолжает ту святую борьбу, которую начали наши предки. Мы поколение, которое продолжает эту борьбу»,- добавил Давид Мзикян.
Председатель «Общины Армян Грузии» Самвел Мкртчян предает значение тому, что в борьбе за Ай Дат (Армянский вопрос) активно участвует молодежь. «Это наше будущее, это наша надежда. Вы видите, как настроен народ, особенно молодежь. Это обнадеживает, что наш народ будет жить вечно, пока готов бороться за свои права»,- уверен он.
В акции протеста, проводимой несколько лет подряд, впервые принял участие представитель Грузинской Епархии Армянской Апостольской Церкви.
В акции протеста у посольства Турции каждый год участвуют представители других национальных меньшинств Грузии. В этом году в акции участвовали представители езидской общины Грузии.