Կաթնամթերքի շուկան՝ նոր թվերով
Այս տարվա հունվար-մայիսին Հայաստանում, ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության (ՀՀ ԱՎԾ) տվյալներով, կաթնամթերքի արտադրության ծավալները 2014 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ զգալի ավելացել են։
Նախորդ ամիսների վիճակագրական տվյալներից երևում է, որ Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրության նման արագ տեմպերով աճ է նկատվում դեռևս 2014-ի նոյեմբերից։ Հունվար-դեկտեմբերին, օրինակ, թթվասերի արտադրության պաշտոնական վիճակագրական ծավալները 2013-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել են 14,7%-ով, մածունինը՝ 33%-ով, պաղպաղակինը՝ 48,8%-ով և այլն։ Իսկ հունվարին թթվասերի արտադրության արձանագրված ծավալները նախորդ տարվա համեմատ 2,4 անգամ են աճել, մածունինը՝ 2,1 անգամ, պաղպաղակինը՝ միանգամից 30,5 անգամ։
Իհարկե, քչերը կհավատան, թե կաթնամթերքի արտադրության ծավալների պայմանավորված է պահանջարկի մեծացմամբ։ Այնպես չէ, որ քաղաքացիները հանկարծ սկսել են շատ կաթնամթերք օգտագործել։ Դա ավելի անտրամաբանական է երկրում առևտրաշրջանառության ծավալների նվազման ֆոնին։ Ոչ էլ երկրից կաթնամթերքի արտահանման ծավալներն են այդ տեմպով աճել։
Իրականում պատճառը դրոշմապիտակավորման պարտադիր պահանջն է։ Անցած տարվա սեպտեմբերից փաթեթավորված կաթնամթերքի համար պարտադիր դրոշմապիտակավորման պահանջ սահմանվեց։ «Առևտրի և ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարվեցին, ըստ որոնց՝ ՀՀ տարածքում արտադրված կամ ՀՀ տարածք ներմուծված՝ շշալցված, փաթեթավորված կամ ցանկացած այլ ձևով տարայավորված` կաթնեղենի, սուրճի, թեյի, ձեթի, քացախի, պատրաստի կամ պահածոյացված մսեղենի և ձկնեղենի, բանջարեղենից և մրգերից պատրաստված կամ պահածոյացված արտադրանքի, ինչպես նաև կոսմետիկայի, օճառի վրա օտարման ցանկացած փուլում դրոշմապիտակի առկայությունը պարտադիր է:
Դա հանգեցրեց նրան, որ կաթնամթերք արտադրող ընկերությունները ցույց տվեցին իրենց շրջանառության իրական կամ իրականին մոտ ծավալները։ Արտադրողներն իրենց արտադրած կաթնամթերքի բոլոր տուփերի վրա հիմա դրոշմապիտակներ են փակցնում: Գործադիրն ու օրենսդիրը դրոշմապիտակավորման պահանջ են ներկայացնում, որպեսզի տվյալ ոլորտում գործող ստվերը «ջրի երես դուրս գա»։ Այսինքն՝ թե՛ այս տարվա մայիսին, թե՛ դրան նախորդող ամիսներին կաթնամթերքի արտադրության արձանագրված աճը ոչ թե իրականում արտադրության ծավալների աճ է, այլ պաշտոնական մարմիններին ներկայացված թվերի աճը։ Օրինակ, եթե պաշտոնական վիճակագրությունն արձանագրել է, որ հունվար-մայիսին 2014-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պաղպաղակի արտադրության ծավալներն աճել են 83,2%-ով և կազմել 3 579 հազ. լիտր, դա դեռ չի նշանակում, որ 2014-ի հունվար մայիսին արտադրությունը 83,2%-ով քիչ է եղել, այլ՝ որ այդ ժամանակ չկար դրոշմապիտակավորման պարտադիր պահանաջ, ու արտադրողները կարողանում էին թաքցնել արտադրության իրական ծավալները։ Սա ցույց է տալիս, թե կաթնամթերքի շուկայում ինչ շոշափելի ծավալների է եղել ստվերային գործունեությունը։
Այս թեմայի շուրջ բազմիցս զրուցել ենք կաթնամթերք արտադրող տարբեր ընկերությունների աշխատակիցների ու ղեկավարների հետ։ Սակայն տրամաբանական է, որ արտադրողը չի ընդունում այն, որ նախկինում իր գործունեության մեջ շոշափելի ստվեր է եղել։
Դրոշմապիտակավորման պարտադիր պահանջից հետո արտադրության ծավալների աճին զուգահեռ զգալիորեն աճել են նաև կաթնամթերք արտադրող ընկերությունների վճարած հարկերը։ Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության «2015թ. հունվար-մարտ ամիսների արդյունքներով առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի մեծությունների» վերաբերյալ ցանկի՝ «Դուստր Մարիաննա» ընկերությունն, օրինակ, վճարել է մոտ 124,5 մլն դրամ, մինչդեռ 2014-ի նույն ժամանակահատվածում վճարել է 77,8 մլն դրամ, «Աշտարակ-Կաթը»՝ 262,8 մլն դրամ (2014-ի առաջին եռամսյակում՝ մոտ 89,9 մլն դրամ), «Թամարան»՝ 42,6 մլն դրամ (2014-ի առաջին եռամսյակում՝ 27,7 մլն դրամ) և այլն։
Ստվերային գործունեության ծավալների կրճատումը կամ վերացումը նպաստում է, որ արտադրողները իրենց արտադրության իրական ծավալներին համապատասխան հարկեր վճարեն պետբյուջե։ Այսինքն՝ ստվերի կրճատումը դրական արդյունքներ է տալիս։ Բայց մեզ՝ սպառողներիս համար դա այլ արդյունք տվեց։ Դուրս գալով ստվերից՝ կաթնամթերք արտադրողները սկսեցին թանկացնել արտադրանքը։ Դրոշմապիտակավորման պահանջը մտցնելուց արդեն 2 ամիս անց՝ նոյեմբերին, կաթնամթերքը, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, թանկացավ մոտ 7%-ով, իսկ արդեն դեկտեմբերին՝ 13 %-ով։
Վերջին տվյալների համաձայն՝ 2015-ի մայիսին 2014-ի մայիսի համեմատ կաթնամթերքի հայաստանյան շուկայում գրանցվել է 5,9% գնաճ։ Ճիշտ է՝ այս տարվա ապրիլի համեմատ 1,2% գնանկում է արձանագրվել, բայց դրոշմապիտակավորման հետևանքները հասկանալու համար մեզ տարեկան համեմատություն է պետք։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ արտադրողները ստվերի կրճատման հարցը լուծել են սպառողի գրպանի հաշվին։ Չմոռանանք, որ այդպես եղավ նաև 2013-ին, երբ հանքային ջրերի, գարեջրի, ըմպելիքների, հյութերի և այլ ապրանքների համար ևս պարտադիր դրոշմապիտակավորման պահանջ դրվեց։ Ընդամենը մի քանի ամիս անց դրանց արտադրության ծավալները պաշտոնական վիճակագրությամբ աճեցին, զուգահեռաբար այդ ապրանքները թանկացան։ Արտադրողները թանկացման հաշվին լուծեցին ավելի շատ հարկեր վճարելու իրենց խնդիրը։
Կաթնամթերք արտադրողներն այսօր չեն կարող պնդել, որ իրենց ապրանքները թանկացել են հումքի հաշվին, քանի որ թե՛ կաթի մթերման գներն են նվազել և թե՛ կաթի փոշու համաշխարհային գները։ Արտադրության ծավալների աճի և կաթի փոշու ներկրման վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու համար «Հետքը» դեռևս մեկ ամիս առաջ դիմել է «Աշտարակ-Կաթ» ընկերություն, որտեղից ուղղորդեցին գրավոր հարցում ուղարկել, սակայն մինչ օրս ընկերությունն ակնհայտորեն խուսափում է պատասխանել հարցմանը։

Рынок молочной продукции в цифрах
В январе-мае этого года по сравнению с тем же периодом 2014 г.объемы производства молочной продукции в Армении значительновыросли, сообщает Национальная статистическая служба РА.
Согласно статистическим данным предыдущих месяцев, быстрые темпы роста производства молочных продуктов в Армении наблюдались еще в ноябре 2014 г. В январе-декабре по сравнению с тем же периодом 2013 г. объемы производства сметаны выросли на 14,7%, мацуна – на 33%, мороженого – на 48,8% и т.д. В январе объемы производства сметаны по сравнению с прошлогодним показателем, выросли в 2,4, мацуна – в 2,1, мороженого – сразу в 30,5 раза.
Немногие, конечно, поверят в то, что объемы производства молочной продукции обусловлены повышением спроса. Это тем более нелогично на фоне сокращения объемов торгового оборота. Не выросли также объемы экспорта молочных продуктов.
Реальная причина заключается в выдвинутом требовании об обязательной маркировке. С сентября прошлого года было введено требование об обязательной маркировке молочной продукции. В закон РА “О торговле и услугах” были внесены изменения, согласно которым наличие маркировки на произведенной или импортированной в РА продукции – бутилизированных или упакованных молочных продуктах, кофе, чае, растительном масле, уксусе, мясных, рыбных, овощных консервах, а также косметике, мыле – является обязательным.
Это привело к тому, что компании по производству молочной продукции показали реальные или близкие к реальным объемы оборота.
Исполнительный и законодательный органы потребовали наличия маркировки для того, чтобы сократить “тень” в данной сфере. Таким образом, рост объемов производства в мае и предыдущие месяцы с.г. означал лишь рост показателей, которые были представлены в официальные органы. Так, если по официальной статистике в январе-мае по сравнению с тем же периодом 2014 г. объемы производства выросли на 83,2% и составили 3.579 тыс. литров, это еще не означает, что в январе-мае 2014 г. объемы производства были на 83,2% меньше. Просто в то время требование об обзяательной маркировке еще не действовало, и производителям удавалось скрывать реальные объемы своего производства. Это показывает, какие ощутимых объемов достигала теневая деятельность на рынке молочной продукции.
На эту тему мы неоднократно беседовали с работниками и руководителям различных молочных предприятий. То, что производители не признают наличие ранее в своей деятельностиощутимой “тени”, логично.
После введения требования об обязательной маркировке наряду с ростом объемов производства значительно выросли и налоги, уплачиваемые предприятиями по производству молочной продукции. Согласно данным Минфина РА, в январе-марте 2015 г. компания “Дустр Марианна” заплатила около 124,5 млн драмов, а за тот же период 2014 г. – 77,8 млн драмов. Показатели компании“Ашатарак Кат” составляют соответственно 262,8 млн драмов и около 89,9 млн драмовв первом квартале 2014 г., компании “Тамара” - 42,6 млн драмов и 27,7 млн драмовв первом квартале 2014 г. и т.д.
Сокращение объемов или устранениетеневой деятельности способствовали тому, чтобы сумма налогов, уплачиваемых производителями, соответствовала реальным объема их производства. Однако для нас, потребителей, это привело к противоположному результату. Выйдя из “тени”, производители молочной продукции начали повышать цены на свои товары. Уже через 2 месяца после введения требования о маркировке, в ноябре, молочные продукты, согласно официальной статистике, подорожали примерно на 7%, а в декабре – на 13%.
По последним данным, в мае 2015-го по сравнению с маем 2014-го на армянском рынке молочной продукции был зафиксирован рост цен на 5,9%. Правда, по сравнению с апрелем с.г. цены снизились на 1,2%, однако для того, чтобы понять последствия маркировки, нам нужны сравнительные данные за год. Получается, что вопрос сокращения тени производители решили за счет кармана потребителей. Не надо забывать, что то же самое происходило в 2013 г., когда требование об обязательной маркировке было введено для минеральных вод, пива, напитков, соков и других товаров. Всего через несколько месяцев объемы их производства, согласно официальной стастике, выросли, однако параллельно выросли и цены на эти товары. Проблему увеличения налогов производители решили за счет повышения цен на свою продукцию.
Сегодня производители молочной продукции не могут утверждать, что их товары подорожали за счет сырья, поскольку и закупочные цены на молоко, и мировые цены на молочный порошок снизились. Для получения комментариев относительно роста объемов производства и поставок молочного порошка Hetq.am еще месяц назад обратился в компанию “Аштарак-Кат”, где нам порекомендовали прислать письменный запрос. Однако ответ мы до сих пор не получили.