«Գյումրի զարթնի». Թատերական հրապարակում այսօր սպասում են գյումրեցի մտավորականներին
Գյումրիում էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ու իրազեկման երթերը կփոխարինվեն Թատերական հրապարակում անցկացվող հանրային քննարկումներով: Նախորդ օրերին քաղաքացիական նախաձեռնության մասնակիցները իրազեկման երթեր էին անցկացրել Գյումրու կենտրոնական եւ ծայրամասային թաղամասերում՝ կոչ անելով գյումրեցիներին չլինել անտարբեր եւ միանալ հանընդհանուր բողոքին: Այսօր Թատերական հրապարակում նախատեսված է հանրային քննարկում, որին հրավիրված են նաեւ քաղաքի մտավորակնները:
«Կցանկանայինք նաեւ լսել նրանց կարծիքը, վերլուծությունները, ցանկություն կա, որ երիտասարդների կողքին կանգնեն իրենց փորձով արդեն իմաստնացած մարդիկ,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց ակտիվիստ Կարեն Պետրոսյանը,- գուցե փոքր իրազեկման երթ լինի երիտասարդների կողմից, բայց հիմնականում մնալու ենք հրապարակում, բաց միկրոֆոնի քաղաքականություն է լինելու, մարդիկ կարող են մոտենալ, կիսվել իրենց մտահոգություններով: Կլինի հանրային քննարկում, ստեղծված իրավիճակի գնահատում եւ լուծման առաջարկներ»:
Գյումրիում էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի երթերը սկսվել էին հունիսի 19-ից, իսկ արդեն հունիսի 22-ից քաղաքացիական նախաձեռնության որոշ անդամներ, որպես զորակցության նշան մայրաքաղաքում պայքարող մեր հայրենակիցների, որոշեցին գիշերել Թատերական հրապարակում: Հունիսի 23-ի լուսաբացը խաղ չանցավ նաեւ գյումրեցի ակտիվիստների համար՝ նրանցից 13-ը բռնի ուժով տարվեցին ոստիկանական բաժանմունքը:
«Սակայն դա չկոտրեց ոչ մեզ, ոչ մյուս երիտասարդներին եւ վերջին օրերին մեզ միացողներն ավելի շատ էին քան, երբ սկսվել էին բողոքի երթերը»,- նկատեց Կարեն Պետրոսյանը:

“Проснись, Гюмри!”: на Театральной площади ждут представителей гюмрийской интеллигенции
В Гюмри акции протеста против подорожания электроэнергии и оповещающие шествия заменят публичные обсуждения на Театральной площади. В предыдущие дни участники гражданской инициативы проводили шествия во всех районах города, призывая гюмрийцев присоединиться к акции протеста. Сегодня на Театральной площади предусмотрено обсуждение, на которое приглашены представители интеллигенции.
“Нам бы хотелось выслушать их мнения, анализ. Желательно, чтобы рядом с молодежью стояли уже умудренные жизненным опытом люди,- сказал в беседе с Hetq.am активист Карен Петросян. – Не исключено проведение оповещающего шествия. В ходе обсуждения люди могут подходить к микрофону и выражать свою точку зрения. Состоится публичне обсуждение, в ходе которого будет дана оценка сложившейся ситуации и предложены решения”.
В Гюмри акции протеста против повышения тарифа на электроэнергию начались 19 июня, а с 22 июня некоторые члены гражданской инициативы в знак солидарности с ведущими борьбу соотечественниками в столице решили провести ночь на Театральной площади. Утро 23 июня не стало мирным и для гюмрийских активистов. 13 из них были подвергнуты приводу в отделение полиции.
“Однако это не сломило нас и остальную молодежь, и в последние дни к нам присоединялись новые участники акции”,- отметил Карен Петросян.