Ադրբեջանական ճնշումներ. դեսպանն ու թեմի առաջնորդը ճանապարհի կեսից հետ են վերադարձել
Վրաստանի Մառնեուլի շրջանի հայաբնակ Կարմիր գյուղում այսօր նախատեսված էր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման արարողությունը: Բացմանը ներկա պիտի լինեին նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանը և Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Վերջիններս, սակայն, ճանապարհի կեսից հետ են վերադարձել: Խաչքարի բացման արարողությունը կատարվել է առանց նրանց:
Կարմիր գյուղը 180 տնտեսություն ունի: Այն Մառնեուլի շրջանի հայաբնակ գյուղ է, որը 1900-ականների սկզբից ամբողջությամբ Արևմտյան Հայաստանից ներգաղթած հայերով է բնակեցվել:
Գյուղի խաչքարի տեղադրման արարողությունը, պարզվում է, լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել ադրբեջանցիների շրջանում: Հիշեցնենք՝ Մառնեուլի շրջանը շուրջ 80 տոկոսով ադրբեջանաբնակ է: Եվ ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի բացումը հարուցել է նրանց զայրույթը: Ադրբեջանական համայնքը լուրջ քայլեր է նախաձեռնել, և վրացական իշխանությունների մակարդակով փորձել է կասեցնել այն: Նախօրեին ուժային և պետական կառույցների աշխատողներ են այցելել գյուղ և բացատրական աշխատանքներ տարել գյուղացիներին հետ:
Գյուղում պատրաստվել են, որպեսզի մեծ շուքով դիմավորեն բարձրաստիճան հյուրերին, սակայն նրանք այդպես էլ գյուղ չեն հասել: Շուտով հայտնի է դարձել, որ Շուլավերի կայարանի մոտից բարձրաստիճան հյուրերը հետ են գնացել:
Խաչքարի բացումն, այնուամենայնիվ, տեղի ունեցել է գյուղացիների, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանի, Ջավախքի աջակցության հիմնադրամի իրավական հարցերի պատասխանատու Սամվել Մկոյանի մասնակցությամբ: Գյուղի քահանան էլ օծել է այն:
Կամիրի բնակիչ Վելիսոն Խաչատուրյանը հաստատեց տեղի ունեցածը և պատմեց, որ վրացական կողմը խնդրել է, որպեսզի տվյալ միջոցառմանը ներկա չլինեն պաշտոնատար անձինք, այսինքն՝ դեսպանը և Սրբազանը, որպեսզի հայ-թուրքական լարվածության առիթ չդառնա:
«Ուղղակի վրացական կառույցների խնդրանքն էր, որպեսզի դիվանագիտական մարդիկ ներկա չլինեն, որ թուրքական լոբբին չզարգանա: Եվ թուրքական ազդեցությունն ազդեց, որ բարձրաստիճան մարդիկ ներկա չլինեն խաչքարի բացմանը,-ասում է Վելիսոն Խաչատուրյանը: -Ադրբեջանցիները մեզ չեն կարող ասել՝ չանեք նման բան: Նրանք ուղղակի ճնշում են գործադրում վրաց կառույցների վրա: Վրացիք՝ ամոթով, չուզենալով, մոտենալով մեզ ասում են, էնպես արեք, որ դուք գիտեք որտեղ եք ապրում»:
Վելիսոնն ասում է, որ տեղում վտանգ չեն զգում, շփվում են տեղացիների հետ: Ավելին, Կարմիրում երեք տարի առաջ մատուռ է կառուցվել: Մատուռի շնորհիվ հոգևորական է հաստատվել, որը 11 հայկական գյուղերին է ծառայություն մատուցում:
Պարզապես այս ամենը սրվել է այն պատճառով, որ առաջին անգամ ադրբեջանցիներիով հոծ բնակեցված Մառնեուլի շրջանում խաչքար է տեղադրվում եղեռնի զոհերի հիշատակին:
«Մենք տեղեկություն ունեցանք, որ հնարավոր է, որ մեր բարձրաստիճան հյուրերի այցով լարվածություն լինի, դրա համար մենք որոշում կայացրեցինք, որ թող իրադարձությունը տեղի ունենա, մենք ուրիշ առիթով կգնանք գյուղ»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Վազգեն Սրբազանը,- կարևորը իրադարձությունն էր՝ խաչքարի բացումը»:
Ըստ Վիրահայոց թեմի առաջնորդի՝ ամենայն հավանականությամբ լարվածությունը կապված էր ադրբեջանաբնակ շրջան լինելու հետ, քանի որ խաչքարը, որը տեղադրվում էր, նվիրված էր հայոց ցեղասպանության հիշատակին:
Բացի դրանից, առաջ է քաշվել խաչքարի տեղադրման տեղի՝ հողի հարցը: Խաչքարերը հիմնականում Վրաստանի այլ շրջաններում, օրինակ, Ջավախքում, Բաթումում կամ մայրաքաղաք Թբիլիսիում տեղադրվում են եկեղեցու բակում, նման դեպքերում ոչ մի խնդիր չի առաջանում, իսկ եթե խաչքարը պիտի տեղադրվի պետական հողի վրա, իշխանությունները պահանջում են հողի տրամադրման և խաչքարի տեղադրման թույլտվություն, որը Կարմիր գյուղի ժղովուրդը չէր հասցրել ձեռք բերել: «Քանի որ գյուղի հողերի ոչ բոլոր մասն է պատկանում համայնքին, հատվածներ կան, որոնք պետական նշանակության էր, և այդ հողն էլ հենց պետական նշանակության հատվածում է»,-պարզաբանեց Սրբազանը:
Այն, որ հողի հարցը կարող էր պատրվակ լինել՝ հաշվի առնելով, որ խաչքարն արդեն մեկ ու կես ամիս տեղադրված էր գյուղում, Սրբազանը չբացառեց: Սակայն նշեց, որ ըմբռնելով ու հասկանալով, որ հնարավոր են դժվարություններ, իրենք ընտրել են այդ տարբերակը՝ իրադարձությունը տեղի ունենա, իրենք ուրիշ առիթով կայցելեն գյուղ:
«Մենք հանդիպեցինք Քվեմո-Քարթլի նահանգի նահանգապետի հետ, ինքը մեզ ընդհանուր իրադրությունը ներկայացրեց, ոչ ինքը խնդրել է, ոչ առաջարկել է: Ուղղակի մենք մտածեցինք, որ չարժե ավելորդ լարվածություն ստեղծել և նահանգապետի հետ պայմանավորվեցինք, որ վաղը-մյուս օր ամեն ինչ լավ կլինի, և միասին կգնանք գյուղ»,-պատմեց Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Իսկ Յուրի Վարդանյանն ընդհանրապես Վրաստանում ամեն ինչից է վախենում: Նա չի ուզում հայ համայնքի հետ որեւէ առնչություն ունենալ, եւ մի զանգն էլ բավարար եղավ, որ նա փախչի «դեպքի վայրից»:

Азербайджанское давление: посол и предводитель епархии с полпути повернули обратно
В населенном армянами селе Красное Марнеульского района Грузии сегодня было предусмотрено открытие хачкара (крест-камня) в память жертв Геноцида армян. На церемонии открытия должны были присутствовать посол РА в Грузии Юрий Варданян и предводитель Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вазген Мирзаханян. Последние, однако, с полпути вернулись обратно в Тбилиси. Церемония открытия прошла без них.
В селе Красное 180 домохозяйств. В начале 1900-х годов оно было полностью заселено армянами, бежавшими из Западной Армении.
Оказалось, что церемония открытия хачкара вызвала серьезную обеспокоенность у азербайджанцев. Напомним, что Марнеульский район на 80 процентов населен азербайджанцами, и установка хачкара в память жертв Геноцида вызвала у них гнев. Азербайджанская община предприняла серьезные шаги и попыталась не допустить этого на уровне грузинских властей. Накануне сотрудники силовых и государственных структур посетили село и провели объяснит ельную работу с жителями.
В селе собирались торжественно встретить высоких гостей, однако те не доехали до села. Вскоре стало известно, что, доехав до железнодорожной станции Шулавери, гости повернули обратно.
Тем не менее, открытие хачкара состоялось с участием местных жителей, руководителя центра “Айартун” Левона Чидиляна, координатора по правовым вовпросам Фонда содействия Джавахку Самвела Мкояна. Хачкар освятил сельский священник.
Житель села Велисон Хачатурян подтвердил произошедшее и рассказал, что грузинская сторона попросила, чтобы на мероприятии не присутствовали должностные лица, то есть посол и епископ, дабы исключить возможное усиление армяно-турецкой напряженности.
“Грузинские структуры просто попросили, чтобы дипломаты не присутствовали, чтобы турецкое лобби не активизировалось. И турецкое влияние заставило высокопоставленных лиц отсутствовать на открытии хачкара,- сказал Велисон Хачатурян. – Азербайджанцы не могут потребовать от нас, чтобы мы этого не делали. Они просто оказывают давление на грузинские структуры. А грузины, стесняясь, нехотя подходят к нам и просят не делать того-то, говорят: вы же знаете, где живете”.
По словам Велисон Хачатуряна, на месте они опасности не чувствуют, общаются с населением. Более того, три года назад в селе была построена часовня, благодаря чему здесь утвердился свиященник, который удовлетворяет духовные потребности жителей 11 армянских сел.
Ситуация обострилась по той причине, что впервые в плотно населенном азербайджанцами Марнеульском районе устанавливался хачкар в память жертв Геноцида.
“Мы получили сведения о том, что присутствие высокопоставленных гостей может вызвать напряженность, поэтому решили: пусть церемония состоится, а мы приедем в село по другому поводу”,- сказал в беседе с He tq.am епископ Вазген Мирзахнян. – Главное, чтобы открытие хачкара состоялось”.
По словам предводителя Грузинской епархии ААЦ, напряженность, по всей видимости, была связана с тем, что район населен азербайджанцами, а хачкар, который должен быть установлен, посвящен памяти жертв Геноцида.
Кроме того, встал вопрос места установки памятника. В других районах Грузии, например в Джавахке, Батуми или Тбилиси, хачкары устанавливаются во дворах церквей, поэтому проблем не возникает. Но если хачкар устанавливается на государственной земле, то власти требуют разрешения на выделение земли и установку памятника. А в Красном люди не успели оформить эти документы. “У нас не все земли принадлежат общине, есть участки государственного значения. А эта земля была как раз на участке государственного значения”,- пояснил епископ.
Он не исключил, что вопрос земли мог стать поводом, учитывая, что хачкар был установлен полтора месяца назад. Вместе с тем предводитель отметил, что во избежание ненужных проблем они решили приехать в село по другому поводу.
Что касается Юрия Варданяна, то в Грузии он всего боится. Посол вообще не хочет общаться с армянской общиной, поэтому даже одного звонка оказалось достаточно, чтобы он сбежал с “места события”.