«Բիբինը լկտի վերաբերմունք է դրսևորում ԱԺ-ի հանդեպ». ԱԺ պատգամավոր
Այսօր Ազգային ժողովում խորհրդարանական լսումներ են կազմակերպվել էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման հիմնավորվածության վերաբերյալ: Հիմնական զեկուցողը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն էր: Քննարկման սկզբում Աժ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը հայտարարեց, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Բիբինը նամակով հայտնել է իրեն, որ ներկա չի գտնվելու լսումներին:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ Բիբինը «լկտի վերաբերմունք է դրսևորել» ՀՀ օրենսդիր մարմնի հանդեպ: «Եթե նա այդքան ադեկվատ ու ողջախոհ է, որ կարող է այդքան ժամանակ ունենալ լրատվական գործակալություններին հարցազրույցներ տալ և հերթական անգամ չընդունել իր մեղքը, կարող էր գալ և բարի լինել պատասխանել մեր հարցերին»,- ասաց Ն. Զոհրաբյանը:
Դիմելով Ռ. Նազարյանին՝ պատգամավորը նշեց, որ Նազարյանի ելույթում ասվել է, թե ԲՀԿ-ում ինչ-որ առաջարկություններ էին արվել, ու հանրության մոտ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ԲՀԿ-ն ողջունում է սակագնի բարձրացումը: Զոհրաբյանը հիմնական զեկուցողին խնդրեց պարզաբանել դա, որպեսզի սխալ պատկերացում չձևավորվի հանրության շրջանում: Այնուհետ նշեց, ոչ ԲՀԿ-ն ներկայացրել էր երկու մասնագիտական առաջարկների փաթեթ, որից մեկը վերաբերում էր համակարգի առողջացմանը, իսկ երկրորդը՝ սակագնի չբարձրացմանն ուղղված մեխանիզմների ներդրմանը: Պատգամավորը հարցրեց, թե ինչու Հանրային ծառայությունները կարգարվորող հանձնաժողովը չի ընդունել իրենց առաջարկների փաթեթը սակագինը չբարձրացնելու մասին:
Ռ. Նազարյանը պատասխանեց, որ երբ անձինք իրենց նամակներ կամ գրավոր հարցադրումներ են ուղարկում, պիտի հասկանան, թե որ խմբակցությունից են, որպեսզի սխալ թույլ չտան: Նա նշեց, որ երբ իրենք հանդիպել են ԲՀԿ խմբակցության հետ, դեռևս չկար հանձնաժողովի ձևավորված կարծիքը, բայց կային մոտեցումներ: Դրանք, ըստ Ռ. Նազարյանի, ձևավորվել էին նաև ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի գրավոր առաջարկությունների հիման վրա: «Եվ եթե պարոն Մելքումյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը չի ներկայացնում, ես ներողություն եմ խնդրում իմ արածի ու ասածի համար»,- ասաց նա:
Իսկ թե սակագինը չբարձրացնելու համար ինչպիսի քայլեր պիտի արվեն, նշեց հետևյալ կետերը. դոլար-դրամ փոխարժեքը նվազեցնել 407 դրամի, ՀԷՑ-ին 24 մլրդ դրամ փոխհատուցելու համար որևէ տեղից աղբյուր գտնել: Այդ աղբյուրը, ըստ նրա, կարող է լինել երկարաժամկետ վարկ, որից առաջին 10 տարին՝ արտոնյալ պայմաններով: Ռ. Նազարյանը, Ազգային ժողովին դիմելով, կոչ արեց ավելացված արժեքի հարկը էլեկետրաէներգիայի նկատմամբ վերացնել:

“Бибин ведет себя нагло по отношению к парламенту” – депутат НС
Сегодня в Национальном Собрании прошли слушания по вопросу пересмотра тарифов на электроэнергию. Основным докладчиком был председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян. В начале обсуждения председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам НС Вардан Айвазян заявил, что гендиректор ЗАО “Армянские электросети” Евгений Бибин прислал письмо, в котором сообщил, что не будет присутствовать на слушаниях.
Руководитель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заявила, что Бибин “ведет себя нагло по отношению” к законодательному органу Армении. “Если он настолько адекватен и благоразумен, что может уделять время на интервью информационным агентствам и в очередной раз не признавать свою вину, то мог бы придти и ответить на наши вопросы”,- сказала Н.Зограбян.
Обращаясь к Роберту Назаряну, депутат напомнила о том, что фракция “ПА” представила два пакета пофессиональных предложений, один из которых касался оздоровления системы, второй – внедрения механизмов, направленных на неповышение тарифов. Наира Зограбян поинтересовалась: почему КРОУ не приняла их предложения о неповышении тарифов на электроэнергию?
Роберт Назарян пояснил, что когда они встретились с членами фракции “Процветающая Армения”, то в Комиссии еще не было сформированного мнения, однако подходы уже существовали. Они сформировались в том числе и на основе письменных предложений, представленных депутатом фракции “ПА” Микаелом Мелкумяном. “И если г-н Мелкумян не представляет партию “Процветающая Армения”, то я приношу извинения за свои слова”,- отметил Назарян.
Говоря о том, какие шаги необходимо предпринять, чтобы не повышать тариф, председатель КРОУ перечислил следующие пункты: снизить курс доллара до 407 драмов, найти какой-либо финансовый источник для компенсации “АЭС” 24 млрд драмов. Этим источником может быть долгосрочный кредит, погашение которого в первые 10 лет будет осуществляться на льготных условиях, отметил Р.Назарян. Обращаясь к Национальному Собранию, чиновник призвал отменить для электроэнергии налог на добавленную стоимость.