Ժամանակն առաջ է շարժվում
Աշխարհի բնակչության թվաքանակի` 7 միլիարդի սահմանագծին հասնելուն զուգահեռ աշխարհում աճում է նաև տագնապը: Հանրային դժգոհությունների համընդհանուր էությունն այն է, որ ամենուր փաստում են հետևյալ ակնառու երևույթը. ահագնացող տնտեսական անորոշությունը, շուկայական անկայունությունը և աճող անհավասարությունը հասել են ճգնաժամային կետի:
Չափազանց շատ մարդիկ են ապրում վախի մթնոլորտում: Նրանց պատել է հուսահատության և զայրույթի զգացումը անորոշության և սահմանափակ հնարավորությունների պատճառով: Խոհանոցում սեղանի շուրջ նստած կամ քաղաքի հրապարակ դուրս գալիս` նրանց տանջում է հետևյալ հարցը. ով է կերակրելու իրենց ընտանիքներին և ապահովելու իրենց համայնքներին: Ներկայիս բարդ ժամանակներում հիմնական խնդիրը, որը կանգնած է կառավարությունների առաջ, ոչ թե ռեսուրսների անբավարարությունն է, այլ վստահության բացակայությունը: Մարդիկ կորցնում են հավատը, որ երկրների ղեկավարները կամ հանրային կառույցները ճիշտ են գործում:
Կաննում կայանալիք 20-յակի խմբի նիստը անցկացվելու է այս դրամատիկ մթնոլորտի ներքո: Խոշոր և տնտեսապես զարգացած երկրների առաջնորդները ունեն պատմական հնարավորություն և կրում են նաև պատմական  պատասխանատվություն` նվազեցնելու անվստահության այս մթնոլորտը: Դա պետք է միավորի նրանց: Ճգնաժամի և անորոշության պայմաններում նրանք պետք է հստակորեն սահմանեն իրենց նպատակները և կայացնեն համարձակ որոշումներ: 2009թ. Լոնդոնում տեղի ունեցած 20-յակի խմբի գագաթաժողովում առաջնորդները համարձակ և ստեղծագործական մոտեցում էին կիրառում` ուղղված համաշխարհային ֆինանսական համակարգի կայունացմանը: Այսօր մենք զգում ենք համանման խիզախ առաջնորդման կարիքը:
Մենք բոլորս էլ ընդունում ենք, որ բյուջեի ծավալները հասել են սահմանագծին: Աշխարհի երկրների մեծ մասի համար ֆինանսական սղությունը ժամանակակից դժվարություն է: Ակնհայտորեն Կաննում անհետաձգելի և գերակա ուղղություն կդառնա աջակցել Բրյուսելում ընդունված որոշումներին, որոնք առնչվում են ճգնաժամին եվրագոտու սահմաններում: Այդ ամենի հետ մեկտեղ, ակնհայտ է դառնում, որ այս բազմաթիվ մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքելուն ուղղված ցանկացած քայլ պետք է համընդհանուր լինի:
Բացի այդ դրանք նաև պետք է համահունչ լինեն երկարաժամկետ սոցիալական հավակնոտ ծրագրի հետ: Չի կարելի արհամարհել առավել խոցելի կարգավիճակում գտնվողներին, որոնք են` աղքատները, երկիր մոլորակը, կանայք և երիտասարդությունը: Նրանք, ովքեր ամենաքիչ պատասխանատվությունն են կրում, վճարում են ամենաթանկ գինը: Խնդրել նրանց սպասել մինչև այլ հարցեր կլուծվեն ոչ միայն անարդյունավետ է այլև անբարոյական: Կաննում երկրների առաջնորդները պետք է համաձայնեցնեն գործողությունների հստակ ծրագիր, որը թույլ կտա բարձրացնել բարեկեցության մակարդակը ոչ թե միայն ամենահարուստների ու ամենահզորների, այլ բոլոր երկրների ու ազգերի համար:
Ինչ վերաբերում է աղքատներին. անցած տարի Սեուլում կայացած 20-յակի խմբի գագաթաժողովում երկրների ղեկավարները ընդունեցին հետևյալ հիմնարար գաղափարը` առաջադիմական աճն անհնար է պատկերացնել առանց զարգացման: Տնտեսական հարաբերությունների ոլորտում զարգացող երկրները ապագայի շարժիչ ուժն են հանդիսանում: Կաննում երկրների ղեկավարները պետք է վճռական աջակցություն ցուցաբերեն աղքատների շահերի և առաջընթացի ապահովմանն ուղղված գործողություններին` համաձայն հազարամյակի հռչակագրի ծրագրի: Մենք գիտենք ինչն է աշխատում. պետք է շարունակենք ներդնել այնպիսի քաղաքականությունների ու ծրագրերի մեջ, որոնք տալիս են մեծ ծավալի արդյունք, ասենք ինչպես երեխաների առողջությունը, պարենն ու գյուղատնտեսությունը, ինչպես նաև գենդերային հավասարությունը:
Ինչ վերաբերում է երկիր մոլորակին. այնպես, ինչպես առաջադիմական աճն անհնար է առանց զարգացման, այնպես էլ անհնար է պատկերացնել կայուն զարգացումը առանց երկիր մոլորակի պաշտպանության: Մեր համընդհանուր առողջությունը, հարստությունը և բարեկեցությունը կախված է նրանից, թե ինչպես ենք ղեկավարում երկիր մոլորակի «բնական կապիտալը»` օդը, գետերն ու օվկիանոսները, հողն ու անտառները, նաև ամբողջ ֆլորան և ֆաունան:
Հաջորդ տարվա հունիսին, «Երկրագնդի» գագաթաժողովից 20 տարի անց, Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կհյուրընկալի կայուն զարգացման հիմնախնդիրներին նվիրված խոշոր համաժողովը: «Ռիո+20» համաժողովը հնարավորություն է ընձեռում սահմանել դեպի բարեկեցիկ ապագա տանող հստակ ուղին. ապագա, որ հիմնված է փոխկապակցված խնդիրների համընդհանուր լուծման վրա: Սա ենթադրում է նոր նախաձեռնություններ պարենի և ջրային ռեսուրսների անվտանգության հարցերի վերաբերյալ: Սա ենթադրում է առաջխաղացում կլիմայի փոփոխության և էներգիայի վերականգնվող ռեսուրսների ոլորտում, այդ թվում` ֆինանսավորման նորարարական մեթոդներ: Նախևառաջ, այս ամենը նշանակում է հեռանկարային և ռազմավարական կերպով հասկանալ, թե որտեղ կլինենք մենք 10 տարի անց: Երեք տարի առաջ Լոնդոնում երկրների ղեկավարները քննարկում էին այն հարցը, թե ինչպես «խթանել» կարճաժամկետ համաշխարհային աճը: Կաննում մենք պետք է էական ուշադրություն դարձնենք երկարաժամկետ արդյունավետ ներդրումների խթանմանը, որպեսզի ճիշտ որոշենք, թե վաղը ինչպիսին կլինի աշխարհը:
Ինչ վերաբերում է կանանց ու երիտասարդներին. ամբողջ աշխարհում երիտասարդներն ու կանայք փողոց են դուրս եկել: Նրանք պահանջում են հարգել իրենց իրավունքները և տրամադրել ավելի մեծ հնարավորություններ տնտեսական և քաղաքական կյանքում մասնակցության համար: Ընդհանուր առմամբ կանայք և երիտասարդները կազմում են աշխարհի բնակչության ավելի քան երկու երրորդը: Ցանկացած տեսանկյունից նրանք աշխարհի ձևավորվող տնտեսության ապագան են: Մենք պետք է ականջալուր լինենք նրանց: Մենք պետք է անենք ամենը, ինչ կարող ենք` նրանց պահանջները բավարարելու և հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով` սկսած մայրերի առողջապահությունից վերջացրած աշխատատեղերի հարցերով:
20-յակի խմբի մեջ մտնող բոլոր պետությունները պետք է բացահայտ կերպով լուծեն անհավասարության աճի վճռական խնդիրը: Եթե մենք չանենք դա, ապա ապագան վրեժխնդիր կլինի մեզանից: Սոցիալական օտարացումը և աճող անկայունութունը կխաթարեն խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման հեռանկարները:
Կաննում կայանալիք այս գագաթաժողովը փորձություն կդառնա երկրների առաջնորդների համար: Աշխարհը աչալուրջ է այս հարցում: Ընդունված ոոշումները կանդրադառնան յուրաքանչյուր երկրի և յուրաքանչյուր մարդու վրա` թե’ ուղղակի և թե’ անուղղակի ճանապարհով: Ձախողման հետևանքները ողբերգական կլինեն: Խելամտություն և հեռատեսություն դրսևորելով` կարող ենք օգտագործել այս պահը` առողջ, էկոլոգիապես կայուն և ընդգրկուն տնտեսական համընդհանուր բարգավաճման հիմքերը հաստատելու համար: Համատեղ գործելով` այժմ կարող ենք տեղաշարժվել անդունդի ծայրից և կյանքը դարձնել ուրիշ գալիք սերունդների համար: Եկեք սխալներ թույլ չտանք. չի կարելի հետաձգել նմանատիպ բարդ որոշումների ընդունումը: Ժամանակն առաջ է շարժվում:

The Clock is Ticking
As the world population clock ticks past 7 billion, alarm bells are ringing. The gathering force of public protests is the popular expression of an obvious fact: that growing economic uncertainty, market volatility and mounting inequality have reached a point of crisis.
Too many people are living in fear. They are discouraged by uncertainty and angry at their diminished prospects. Around kitchen tables and in public squares, they are asking: who will deliver for my family and my community? In these difficult times, the biggest challenge facing governments is not a deficit of resources; it is a deficit of trust. People are losing faith in leaders and public institutions to do the right thing.
The forthcoming G20 meeting inCannestakes place against this dramatic backdrop. The leaders of the world’s largest economies have an historic opportunity — and an historic responsibility — to reduce the trust deficit. To do so, they must unite. Amid crisis and uncertainty, they must offer clarity of purpose and bold solutions. The time for haggling over incremental steps is long gone. At the 2009 summit inLondon, G20 leaders showed courage and creativity in stabilizing the global financial system. We need similarly ambitious leadership today.
We all recognize that budgets are stretched thin. For much of the world, fiscal austerity is the new order of the day. Clearly, the immediate priority inCanneswill be to support the decisions taken inBrusselson the crisis within the eurozone. Yet just as clearly, any effective response to these multiple challenges must be global.
More, it must be coupled with an ambitious long-term social agenda. We cannot afford to cut loose those who are most vulnerable — the poor, the planet, women and young people. Those least responsible are paying the highest price. Asking them to wait while other problems are solved is not only counter-productive but immoral. In Cannes, leaders should agree to a concrete action plan that advances the well-being of all nations and people, not just the wealthiest and most powerful.
For the poor: At last year’s G20 summit inSeoul, leaders recognized a fundamental reality — there can be no sustainable growth without development. Emerging economies are the drivers of the future. InCannes, leaders must show strong support for the pro-poor, pro-growth agenda embodied in the Millennium Development Goals. We know what works; we must continue to invest in policies and programs that yield outsized gains — in women and children’s health, food and agriculture and gender equity, to name but a few.
For the planet: Just as there can be no sustainable growth without development, there can be no sustainable development without protecting the planet. Our collective health, wealth and well-being depends on how we husband the earth’s “natural capital” — the air, rivers and oceans, soils and forests, its full diversity of flora and fauna.
Next June, twenty years after the original Earth Summit, the United Nations will host a major conference on sustainable development. Rio+20 is an opportunity to define a clear path to a better future — a future of integrated solutions to interrelated problems. That means new initiatives on food and water security. It means advancing on climate change and renewable energy, including innovative means of financing. Above all, it means looking beyond the horizon and thinking strategically about where we must be a decade from now. Three years ago in London, leaders debated how to “stimulate” short-term global growth. In Cannes, we need to focus on boosting smart long-term investment — making the right decisions today to shape the world of tomorrow.
For Women and Youth: Throughout the world, young people and women have taken to the streets. They are demanding their rights and a greater voice in economic and political life. Together, women and young people make up more than two-thirds of the global population. In every sense, they are the world’s next emerging economy. We must listen to them. We must do all we can to meet their needs and create opportunities, from maternal health care to jobs.
Across the broad geography of its membership, the G20 needs to squarely address the crisis of rising inequality. If we fail to do so, the future will come to us with a vengeance. Social alienation and deepening instability will undermine the prospects for peace, security and prosperity for all.
For the leaders inCannes, this summit is a test. The world is watching. The decisions taken will affect every country and person, directly or indirectly. A failure would be disastrous. With wisdom and foresight, we can use this moment to lay the foundations for a healthy, green and inclusive economic prosperity for everyone. By acting together, now, we can pull back from the brink and make a difference for generations to come. Let us make no mistake: there can be no deferring these hard choices. The clock is ticking.