Ժամանակն առաջ է շարժվում
Աշխարհի բնակչության թվաքանակի` 7 միլիարդի սահմանագծին հասնելուն զուգահեռ աշխարհում աճում է նաև տագնապը: Հանրային դժգոհությունների համընդհանուր էությունն այն է, որ ամենուր փաստում են հետևյալ ակնառու երևույթը. ահագնացող տնտեսական անորոշությունը, շուկայական անկայունությունը և աճող անհավասարությունը հասել են ճգնաժամային կետի:
Չափազանց շատ մարդիկ են ապրում վախի մթնոլորտում: Նրանց պատել է հուսահատության և զայրույթի զգացումը անորոշության և սահմանափակ հնարավորությունների պատճառով: Խոհանոցում սեղանի շուրջ նստած կամ քաղաքի հրապարակ դուրս գալիս` նրանց տանջում է հետևյալ հարցը. ով է կերակրելու իրենց ընտանիքներին և ապահովելու իրենց համայնքներին: Ներկայիս բարդ ժամանակներում հիմնական խնդիրը, որը կանգնած է կառավարությունների առաջ, ոչ թե ռեսուրսների անբավարարությունն է, այլ վստահության բացակայությունը: Մարդիկ կորցնում են հավատը, որ երկրների ղեկավարները կամ հանրային կառույցները ճիշտ են գործում:
Կաննում կայանալիք 20-յակի խմբի նիստը անցկացվելու է այս դրամատիկ մթնոլորտի ներքո: Խոշոր և տնտեսապես զարգացած երկրների առաջնորդները ունեն պատմական հնարավորություն և կրում են նաև պատմական  պատասխանատվություն` նվազեցնելու անվստահության այս մթնոլորտը: Դա պետք է միավորի նրանց: Ճգնաժամի և անորոշության պայմաններում նրանք պետք է հստակորեն սահմանեն իրենց նպատակները և կայացնեն համարձակ որոշումներ: 2009թ. Լոնդոնում տեղի ունեցած 20-յակի խմբի գագաթաժողովում առաջնորդները համարձակ և ստեղծագործական մոտեցում էին կիրառում` ուղղված համաշխարհային ֆինանսական համակարգի կայունացմանը: Այսօր մենք զգում ենք համանման խիզախ առաջնորդման կարիքը:
Մենք բոլորս էլ ընդունում ենք, որ բյուջեի ծավալները հասել են սահմանագծին: Աշխարհի երկրների մեծ մասի համար ֆինանսական սղությունը ժամանակակից դժվարություն է: Ակնհայտորեն Կաննում անհետաձգելի և գերակա ուղղություն կդառնա աջակցել Բրյուսելում ընդունված որոշումներին, որոնք առնչվում են ճգնաժամին եվրագոտու սահմաններում: Այդ ամենի հետ մեկտեղ, ակնհայտ է դառնում, որ այս բազմաթիվ մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքելուն ուղղված ցանկացած քայլ պետք է համընդհանուր լինի:
Բացի այդ դրանք նաև պետք է համահունչ լինեն երկարաժամկետ սոցիալական հավակնոտ ծրագրի հետ: Չի կարելի արհամարհել առավել խոցելի կարգավիճակում գտնվողներին, որոնք են` աղքատները, երկիր մոլորակը, կանայք և երիտասարդությունը: Նրանք, ովքեր ամենաքիչ պատասխանատվությունն են կրում, վճարում են ամենաթանկ գինը: Խնդրել նրանց սպասել մինչև այլ հարցեր կլուծվեն ոչ միայն անարդյունավետ է այլև անբարոյական: Կաննում երկրների առաջնորդները պետք է համաձայնեցնեն գործողությունների հստակ ծրագիր, որը թույլ կտա բարձրացնել բարեկեցության մակարդակը ոչ թե միայն ամենահարուստների ու ամենահզորների, այլ բոլոր երկրների ու ազգերի համար:
Ինչ վերաբերում է աղքատներին. անցած տարի Սեուլում կայացած 20-յակի խմբի գագաթաժողովում երկրների ղեկավարները ընդունեցին հետևյալ հիմնարար գաղափարը` առաջադիմական աճն անհնար է պատկերացնել առանց զարգացման: Տնտեսական հարաբերությունների ոլորտում զարգացող երկրները ապագայի շարժիչ ուժն են հանդիսանում: Կաննում երկրների ղեկավարները պետք է վճռական աջակցություն ցուցաբերեն աղքատների շահերի և առաջընթացի ապահովմանն ուղղված գործողություններին` համաձայն հազարամյակի հռչակագրի ծրագրի: Մենք գիտենք ինչն է աշխատում. պետք է շարունակենք ներդնել այնպիսի քաղաքականությունների ու ծրագրերի մեջ, որոնք տալիս են մեծ ծավալի արդյունք, ասենք ինչպես երեխաների առողջությունը, պարենն ու գյուղատնտեսությունը, ինչպես նաև գենդերային հավասարությունը:
Ինչ վերաբերում է երկիր մոլորակին. այնպես, ինչպես առաջադիմական աճն անհնար է առանց զարգացման, այնպես էլ անհնար է պատկերացնել կայուն զարգացումը առանց երկիր մոլորակի պաշտպանության: Մեր համընդհանուր առողջությունը, հարստությունը և բարեկեցությունը կախված է նրանից, թե ինչպես ենք ղեկավարում երկիր մոլորակի «բնական կապիտալը»` օդը, գետերն ու օվկիանոսները, հողն ու անտառները, նաև ամբողջ ֆլորան և ֆաունան:
Հաջորդ տարվա հունիսին, «Երկրագնդի» գագաթաժողովից 20 տարի անց, Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կհյուրընկալի կայուն զարգացման հիմնախնդիրներին նվիրված խոշոր համաժողովը: «Ռիո+20» համաժողովը հնարավորություն է ընձեռում սահմանել դեպի բարեկեցիկ ապագա տանող հստակ ուղին. ապագա, որ հիմնված է փոխկապակցված խնդիրների համընդհանուր լուծման վրա: Սա ենթադրում է նոր նախաձեռնություններ պարենի և ջրային ռեսուրսների անվտանգության հարցերի վերաբերյալ: Սա ենթադրում է առաջխաղացում կլիմայի փոփոխության և էներգիայի վերականգնվող ռեսուրսների ոլորտում, այդ թվում` ֆինանսավորման նորարարական մեթոդներ: Նախևառաջ, այս ամենը նշանակում է հեռանկարային և ռազմավարական կերպով հասկանալ, թե որտեղ կլինենք մենք 10 տարի անց: Երեք տարի առաջ Լոնդոնում երկրների ղեկավարները քննարկում էին այն հարցը, թե ինչպես «խթանել» կարճաժամկետ համաշխարհային աճը: Կաննում մենք պետք է էական ուշադրություն դարձնենք երկարաժամկետ արդյունավետ ներդրումների խթանմանը, որպեսզի ճիշտ որոշենք, թե վաղը ինչպիսին կլինի աշխարհը:
Ինչ վերաբերում է կանանց ու երիտասարդներին. ամբողջ աշխարհում երիտասարդներն ու կանայք փողոց են դուրս եկել: Նրանք պահանջում են հարգել իրենց իրավունքները և տրամադրել ավելի մեծ հնարավորություններ տնտեսական և քաղաքական կյանքում մասնակցության համար: Ընդհանուր առմամբ կանայք և երիտասարդները կազմում են աշխարհի բնակչության ավելի քան երկու երրորդը: Ցանկացած տեսանկյունից նրանք աշխարհի ձևավորվող տնտեսության ապագան են: Մենք պետք է ականջալուր լինենք նրանց: Մենք պետք է անենք ամենը, ինչ կարող ենք` նրանց պահանջները բավարարելու և հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով` սկսած մայրերի առողջապահությունից վերջացրած աշխատատեղերի հարցերով:
20-յակի խմբի մեջ մտնող բոլոր պետությունները պետք է բացահայտ կերպով լուծեն անհավասարության աճի վճռական խնդիրը: Եթե մենք չանենք դա, ապա ապագան վրեժխնդիր կլինի մեզանից: Սոցիալական օտարացումը և աճող անկայունութունը կխաթարեն խաղաղության, անվտանգության և բարգավաճման հեռանկարները:
Կաննում կայանալիք այս գագաթաժողովը փորձություն կդառնա երկրների առաջնորդների համար: Աշխարհը աչալուրջ է այս հարցում: Ընդունված ոոշումները կանդրադառնան յուրաքանչյուր երկրի և յուրաքանչյուր մարդու վրա` թե’ ուղղակի և թե’ անուղղակի ճանապարհով: Ձախողման հետևանքները ողբերգական կլինեն: Խելամտություն և հեռատեսություն դրսևորելով` կարող ենք օգտագործել այս պահը` առողջ, էկոլոգիապես կայուն և ընդգրկուն տնտեսական համընդհանուր բարգավաճման հիմքերը հաստատելու համար: Համատեղ գործելով` այժմ կարող ենք տեղաշարժվել անդունդի ծայրից և կյանքը դարձնել ուրիշ գալիք սերունդների համար: Եկեք սխալներ թույլ չտանք. չի կարելի հետաձգել նմանատիպ բարդ որոշումների ընդունումը: Ժամանակն առաջ է շարժվում:

По мере приближения численности мирового населения к 7‑миллиардной отметке в мире растет тревога. Общий смысл публичных протестов заключается в повсеместной констатации очевидного факта: усиливающаяся экономическая неопределенность, рыночная нестабильность и растущее неравенство достигли кризисной точки.
Слишком много людей живут в страхе. Они испытывают чувство разочарования из‑за неопределенности и чувство гнева по поводу своих сократившихся перспектив. Сидя за кухонным столом или выйдя на городские площади, они задают следующий вопрос: кто будет кормить их семьи и обеспечивать их общины? В нынешние сложные времена основная проблема, стоящая перед правительствами, заключается не в нехватке ресурсов; она состоит в дефиците доверия. Люди теряют веру в то, что лидеры и публичные институты действуют правильно.
Предстоящее совещание Группы 20 в Каннах будет проходить на этом драматическом фоне. Лидеры крупнейших экономически развитых стран мира имеют историческую возможность и несут историческую ответственность в плане сокращения дефицита доверия. Это должно объединить их. В условиях кризиса и неопределенности они должны четко изложить цели и изыскать смелые решения. Время для мелкой торговли относительно поэтапных мер давно прошло. На проходившем в Лондоне в 2009 году саммите лидеры Группы 20 использовали смелый и творческий подход для стабилизации глобальной финансовой системы. Сегодня мы нуждаемся в аналогичном отважном лидерстве.
Мы все признаем, что бюджеты уже на пределе. Для большинства стран мира меры финансово-бюджетной экономии — это новый современный порядок. Определенно, что неотложным приоритетом в Каннах станет поддержка решений, принятых в Брюсселе и касающихся кризиса в рамках еврозоны. Вместе с тем также ясно, что любые эффективные меры реагирования на эти многочисленные вызовы должны быть глобальными.
Кроме того, они должны сочетаться со смелой долгосрочной социальной программой. Мы не можем позволить себе игнорировать тех, кто находятся в наиболее уязвимом положении, т.е. бедных, планету, женщин и молодежь. Те, кто несeт наименьшую ответственность, платят наибольшую цену. Обращение к ним с просьбами о том, чтобы подождать, пока будут решены другие проблемы, является не только контрпродуктивным, но и безнравственным. В Каннах лидерам следует согласовать конкретный план действий, который позволит повысить уровень благосостояния всех стран и народов, а не только самых богатых и самых могущественных.
Что касается бедных: на прошедшем в прошлом году в Сеуле саммите Группы 20 лидеры признали основополагающую реальность — поступательный рост невозможен без развития. Развивающиеся в экономическом отношении страны являются движителями будущего. В Каннах лидеры должны продемонстрировать решительную поддержку предусмотренной в Декларации тысячелетия программе действий в интересах бедных и обеспечения роста. Нам известно, какие меры являются эффективными; мы должны по‑прежнему вкладывать средства в реализацию политики и программ, которые приносят более чем стандартные результаты в таких областях, как здоровье женщин и детей, продовольствие и сельское хозяйство, гендерное равенство, и это далеко не полный перечень.
Что касается планеты: точно так же, как поступательный рост невозможен без развития, невозможно устойчивое развитие без защиты планеты. Наше коллективное здоровье, богатство и благосостояние зависят от того, как мы управляем «природным капиталом» Земли — воздухом, реками и океанами, почвой и лесами и всей флорой и фауной.
В июне следующего года, по прошествии 20 лет после первой Встречи на высшем уровне «Планета Земля», Организация Объединенных Наций станет принимающей стороной крупной конференции по вопросам устойчивого развития. Конференция «Рио+20» открывает возможность определить четкий путь в лучшее будущее — будущее, основанное на комплексных решениях взаимосвязанных проблем. Это означает новые инициативы по вопросам продовольственной безопасности и безопасности водных ресурсов. Это означает продвижение в сфере изменения климата и возобновляемых источников энергии, включая новаторские методы финансирования. Прежде всего, это означает перспективное и стратегическое осмысление того, где мы будем находиться через 10 лет. Три года назад в Лондоне лидеры дискутировали по вопросу о том, как «стимулировать» краткосрочный глобальный рост. В Каннах мы должны уделить основное внимание приданию импульса эффективным долгосрочным инвестициям, с тем чтобы сегодня принять правильное решение для определения того, каким мир будет завтра.
Что касается женщин и молодежи: во всем мире молодые люди и женщины вышли на улицы. Они требуют уважения их прав и предоставления им больше возможностей для участия в экономической и политической жизни. В совокупности женщины и молодые люди составляют более двух третей глобального населения. В любом смысле они являются следующей формирующейся экономикой мира. Мы должны прислушаться к ним. Мы должны сделать все, что мы можем, с тем чтобы удовлетворить их потребности и создать возможности, начиная от охраны здоровья матерей до трудоустройства.
Все входящие в состав Группы 20 государства должны открыто решать кризисную проблему роста неравенства. Если мы этого не сделаем, то будущее нас накажет. Социальная отчужденность и растущая нестабильность подорвут перспективы мира, безопасности и процветания для всех.
Для лидеров в Каннах этот саммит является испытанием. Мир следит за ними. Принятые решения затронут каждую страну и каждого человека, будь то прямо или косвенно. Последствия провала будут катастрофическими. Проявив мудрость и дальновидность, мы можем использовать этот момент для того, чтобы заложить основу для здорового, экологически стабильного и всеохватного экономического процветания для всех. Действуя сообща, теперь мы можем сдвинуться от края пропасти и сделать другой жизнь предстоящих поколений. Давайте не будем допускать ошибок: нельзя откладывать принятие подобного рода сложных решений. Время идет.