«Մեդիա գերազանցություն 2015» մրցանակը շնորհվեց «Հետքի» լրագրող Զարուհի Մեջլումյանին
«Համընդհանուր իրավունքների մրցանակաբաշխություն-2015»-ի շրջանակներում «Հետքի» լրագրող Զարուհի Մեջլումյանն այսօր արժանացավ «Մեդիա գերազանցություն» մրցանակի՝ իր բացառիկ արհեստավարժության եւ ցմահ դատապարտյալների մասին գրելու ու նրանց իրավունքները պաշտպանելու համար: Մրցանակը հանձնեց ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթի Լիչը: «Ամբողջ աշխարհում լրագրողները վճռորոշ դեր են խաղում արդարադատության համակարգի ձախողումները վեր հանելու գործում: Որոշ լրագրողներ իրականում շահերի պաշտպաններ են. ակտիվորեն, գիտակցաբար եւ հատուկ լուսաբանում են անարդարությունները, սխալը ճիշտ են դարձնում, բարձրացնում են իրազեկությունը, օգնում են անհատներին եւ մատնացույց են անում համակարգային խնդիրները: Ես ուրախ եմ հայտարարել, որ այս տարվա «Մեդիա գերազանցություն» մրցանակը տրվում է Զարուհի Մեջլումյանին»,- մրցանակը հանձնելիս ասաց դեսպան Լիչը:
Նախորդ տարի այս մրցանակին արժանացել էր «Հետքը»:
Բացի «Մեդիա գերազանցությունից» սահմանվել էր եւս 5 անվանակարգ: «Ազատության պաշտպան» մրցանակը հանձնվեց «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն»-ի նախագահ Շուշան Դոյդոյանին, «Խիզախ կին» մրցանակը շնորհվեց «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիային եւ Հասմիկ Խաչատրյանին, «Կառավարության բարեփոխիչ» անվանակարգում Համընդհանուր իրավունքների մրցանակը հանձնվեց Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի աշխատանքային խմբին, «Տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումների առաջատար»-ի մրցանակը ստացավ Ախուրյան համայնքի ղեկավար Արծրունի Իգիթյանը, իսկ «Ներառման խթանում» անվանակարգում ընտրվել էր «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը:

Приз «Медиа превосходство-2015» получила журналистка Hetq.am Заруи Меджлумян
В рамках вручения призов всеобщих прав 2015 года журналистка Hetq.am Заруи Меджлумян сегодня удостоилась приза “Медиа превосходство-2015” за высокий профессионализм, публикации о пожизненно осужденных и защиту их прав. Приз вручила посол Великобритании в РА Кэтрин Лич. «Во всем мире журналисты играют решающую роль в деле выявления недостатков в системе правосудия. Некоторые журналисты являются настоящими защитниками интересов. Они активно, сознательно и специально освещают несправедливости, устраняют ошибки, повышают уровень информированности, помогают людям, указывают на системные проблемы. Я рада объявить, что в этом году приз “Медиа превосходство” вручается Заруи Меджлумян”,- сказал, вручая награду, посол Лич.
В прошлом году этого приза вновь был удостоен Hetq.am.
Помимо номинации “Медиа превосходство” были установлены еще 5 номинаций. Приз “Защитник свободы” получила председатель Центра свободы информации Шушаник Дойдоян, приз “Храбрая женщина” – коалиция “Против насилия в отношении женщин” и Асмик Хачатрян. Приз в номинации “Реформатор управления” был вручен рабочей группе по борьбе с траффикингом, приз “Реформатор местного самоуправления” - руководителю общины Ахурян Арцруни Игитяна, приз “Стимулирование инклюзивности” – исполнительному директору общественной организации “Унисон” Армену Алавердяну.