Ջահերով երթ` Թբիլիսիում
Ապրիլի 23-ին Թբիլիսիում կայացել է ավանդական ջահերով երթը' նվիրված Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց Ցեղասպանության 96-րդ տարելիցին: Երթն ավարտվել է Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան առջև, որտեղ ակցիայի մասնակիցները իրենց բողոքը հայտնեցին Հայոց Ցեղասպանության թուրքական ժխտողական քաղաքականության կապակցությամբ:
Միջոցառման նախաձեռնողն ու կազմակերպիչը «Վրաստանի հայ համայնք» հասարակական կազմակերպությունն է: Ջահերով երթին միացել են «Վրաստանի հայկական համագործակցության կենտրոն», «Վրաստանի Հայ ուսանողների միություն», «Վրաստանի հայ երիտասարդական միություն», «Վրաստանի հայ պատանեկան միություն» հասարակական կազմակերպությունները, իսկ բողոքի ակցիային Թուրքիայի դեսպանատան առջև միացան նաև վիրահայ այլ կազմակերպություններ:
«Վրաստանի հայ համայնքի» մամուլի ծառայությունը տեղեկացնոմ է, որ միջոցառմանը մասնակցում էր շուրջ 100 մարդ: Հավաքի մասնակիցների հիմնական պահանջը Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ժխտման դադարեցումն էր:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին ժամը 14:00-ին Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատան առջև կկայանա բողոքի խաղաղ ցույց' Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջով:

В Тбилиси состоялось традиционное факельное шествие в память о 96 годовщине Геноцида Армян
23 апреля в Тбилиси состоялось традиционное факельное шествие в память о 96 годовщине Геноцида Армян в Османской Турции. Процессия завершила свой путь перед зданием посольства Турции в Грузии, где участники акции выразили протест по поводу турецкой политики отрицания Геноцида Армян.
Инициатором и организатором мероприятия является неправительственная организация «Община Армян Грузии». К факельному шествию присоединились неправительственные организации «Армянский центр Сотрудничества Грузии», «Армянская Студенческая Ассоциация Грузии», «Армянская Молодежная Ассоциация Грузии», «Армянский Юношеский Союз Грузии», а к акции протеста перед посольством Турции также присоединились и иные армянские организации.
На мероприятии присутствовало около 100 человек. Основным требованием собравшихся было, прекращение властями Турции политики отрицания Геноцида Армян.
Напоминаем что 24 апреля в 14:00 у посольства Турции в Грузии состоится мирная акция протеста с требованием признания Геноцида Армян.